Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

@ Dry-Na-Nord

 

1) Dela antickih filozofa hriscanski teolozi ne samo da nisi znali napamet, vec su ih i spaljivali. Smatrali su do jeretickom literaturom, a i samu filzofoiju so proglasili za satanisticku nauku. Tako da oni nisu ni mogli da bilo sta prenesu ili sacuvaju od dela antickih filozofa. Ako moslis da te lazem za ovo, malo se bolje informisi.

 

2) NIsam bas najbolje sta si hteo ovima da kazes.

 

3) Ko to danas uzima Aristotelovu filzofiju za osnovu svog zivota? Koji je to pravac i gde je danas aktuelan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je naisao da ja mislim da je islam super, a da je hriscanstvo lose. Ovo prvo je tacno, jer da ne mislim da je islam super i najbolji onda ne bih ni bio musliman. Ali istovremeno imam i svo postovanje prema hriscanstvu i hiscanima. Pre svega jer tako i u Kur'an-u stoji: hriscani nisu nevernici, vec su oznaceni kao "sledbenici knjige". I normalno je da mi je drazi jedan hriscanin, nego neki ateista ili satanista. Prema satanizmu ne mogu ni da imam postovanja, jer nema svoj stav. Satanizam je nastao iz hriscanstva, kao kontra hriscanstvu, u inat hriscanstvu sto u startu dezavuise taj pravac u startu. Jer cim je nesto nastalo kao kontra necemu to je repa bez korena. A sto je najgore satanizam napada upravo ono cega da nije ne bi ni postoja. Napdajuci i negirajuci hriscanstvo satanizam ustvari napada i negira sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Islam je na žalost u našoj zemlji shvaćen kao nešto strano, odvratno, primitivno, a muslimani kao ubice i divljaci. To je naravno daleko od istine, Srbi i pravoslavlje verovatno ne bi ni preživelo da su nas umesto turaka 500 godina držali recimo Austrijanci, no tako ispade da smo uvek na krv i nož sa muslimanskim življem balkana pa je i normalan valjda animozitet prema islamu. Islam poštuje svoje religijske "predhodnike". Islam je tolerantna religija, često zloupotrebljena, ali šta hrišćanstvo je posle krstaških ratova izgubilo svako pravo na diskusiju o toleranciji. Džihad je odbrambeni rat, ne agresivni. Što se položaja žena tiče njega je nemoguće objasniti. Položaj žene je takav da je ona ujedno i kraljica i sluga, to je druga daleka kultura i običaji koji se ne mogu jednostavno objasniti.

 

No bilo kako bilo, dosta ljudi priča o nečemu o čemu nema blage veze, i kad mrziš nači koga i šta mrziš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali ne sad tek tako protiv nevernika, već protiv onih koji ugrožavaju veru. Znači nikako protiv svih i svega. Naravno jasno je odma da je ovo jako podložno širokom tumačenju, pa su tako tokom istorije svi i svako džihad objavljivali, Otomani posebno. No kao što rekoh, to nije ništa drugo do krstaški rat.... pogrešno i zloupotrebljeno tumačenje svetog pisma i vere ljudi. Može sutra crkva da proglasi da sve lažove treba ubiti - smrtni greh, kvari ljude... (loš primer možda ali valjda je jasno šta sam hteo da kažem), džihad je nužna odbrana, ne napad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Fiery, opet gresis. Hristcanstvo ne moze da bude osnova nekog drustvenog sistema u smislu kao sto je to islam. Jer je hriscanstvo u sustini skup moralnih normi kojih bi covek trebao da se pridrzava. Hriscanstvo ne predvidja ni drzavu, ni predsednika, ni ekonomiju, ni sudove, ni pravo, ni vojsku, niti bilo sta drugo. E tu onda uskacu ljudi sa svojim zakonima koji nemaju veze sa hriscanstvom. Sa druge strane u islamu je sve to do detalja regulisano. Postoji serijat, postoje pravila privredjivanja, postoje pravila ponasanjau u miru, ratu i jos mnoge stvari. Stvarno islam zalazi i do najdubljih detalja covekovog zivotu.

Da, ali to nema veze sa argumentom "Koje delo starije od Kur'ana je i dalje postovano", jer razlog zasto, na primer, Biblija nije postovana na isti nacin kao Kur'an je u sadrzaju obradjene materije u ove dve knjige, a ne u njihovoj savremenoj prihvacenosti.

Iliti, Kur'an jeste najstarije i dalje postovano religijski-pravno-sociolosko delo, iz prostog razloga sto nema jos mnogo tako detaljnih i sirokih dela, ali samim tim nije i najstarije postovano literarno delo uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Melinda:

 

U vezi pokusaja da vas preobratim u islam pogledaj moj predhodni post. U islamu su i muskarci i zene ravnopravni. Nisi navela ni jedan primer iz islama koji potvrdio tvoju pricu.

 

 

 

Ovako ajd' jedan primer iz zivota zasto mi se gadi Islam... icon_rolleyes.gif

Nekada davno u mome rodnome Paracinu zivela je jedna devojka, koja se zaljubila u jednog muslimana iz Irana... Oni se tako uzese ziveli su divno i srecno dok mu nije rodila dete a kada mu je rodila dete onda je on dozvolio (tako mu vera kaze) da njegov brat, otac, stric... mogu da spavaju sa njegovom zenom dok je on jurio da ozeni jos neku... Devojka je pokusala da pobegne ali je zato dobila batine i bila neverovatno mucena. Oh divne li vere. I dan danas se nista ne cuje o njoj. eto zato je meni ogavan Islam. I u sustini sve religije a pogotovu Islam (koji je zasnovan na tome da su ljudi videli meteor i rekli "uh Alah nam poslao sveti crni kamen, kako je mocan, majku mu") su za tuoave ljude, koji nisu u stanju da pogledaju malo sire. izvinjavam se i hriscanima i muslimanima... ali sve je to tako jasdno, odvratno, pateticno... Ma sve je zasnovano na nekim nekoherentnim teorijama od kojih su pravljene dogme. Naravno nekoherentne da bi se ljudi tripovali, da to ima neko slozenije i vise znacenje. Pateticno nema sta.

Uostalom Mujo lepo je sto ti tu pricas o Islamu da se ljudi upoznaju ali takodje izazivas sa nekim glupostima koje nemaju smisla. tako da ja samo eksprimiram svoje misljenje icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

FoM - biggreens.gif

 

Da bi pricala o religiji i nastanku iste, treba prvo da znas sta je religija uopste i zasto postoji.

Na primer znacaj religije kao odgovor na pitanje odakle dolazi "kamenje s neba" je minoran. Uostalom, taj kamen je tu bio mnogo pre nego sto je Islam nastao. Religija uopste nema dodirnih tacaka sa naukom i naucnim saznanjem. Cinjenica da vecina institucionalizovanih religija podrazumeva uzak pogled na svet je posledica institucionalizovanosti. Religija nije teorija.

 

A ta prica o momku iz Irana ima veze sa iranskim obicajima, a ne sa Islamom. I Crnogorci su omalovazavali zenu, bez uticaja religije na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako ajd' jedan primer iz zivota zasto mi se gadi Islam... rolleyes.gif

Nekada davno u mome rodnome Paracinu zivela je jedna devojka, koja se zaljubila u jednog muslimana iz Irana... Oni se tako uzese ziveli su divno i srecno dok mu nije rodila dete a kada mu je rodila dete onda je on dozvolio (tako mu vera kaze) da njegov brat, otac, stric... mogu da spavaju sa njegovom zenom dok je on jurio da ozeni jos neku... Devojka je pokusala da pobegne ali je zato dobila batine i bila neverovatno mucena. Oh divne li vere. I dan danas se nista ne cuje o njoj. eto zato je meni ogavan Islam. I u sustini sve religije a pogotovu Islam (koji je zasnovan na tome da su ljudi videli meteor i rekli "uh Alah nam poslao sveti crni kamen, kako je mocan, majku mu") su za tuoave ljude, koji nisu u stanju da pogledaju malo sire. izvinjavam se i hriscanima i muslimanima... ali sve je to tako jasdno, odvratno, pateticno... Ma sve je zasnovano na nekim nekoherentnim teorijama od kojih su pravljene dogme. Naravno nekoherentne da bi se ljudi tripovali, da to ima neko slozenije i vise znacenje. Pateticno nema sta.

Uostalom Mujo lepo je sto ti tu pricas o Islamu da se ljudi upoznaju ali takodje izazivas sa nekim glupostima koje nemaju smisla. tako da ja samo eksprimiram svoje misljenje icon_biggrin.gif

ajde i ti malo lakse

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, zasto lakse..Sve je rekla kako treba..Zar nije istina?

da li je istina ili nije bas me briga, ludaka imas i medju ljudima koji nemaju veru, naprimer tvoj ns je pobio tolike ljude, masonska Amerika je bacila atomsku na Japan, Komunisti pobise tolike nevine ljude.

Zamisli kad bi vas ja sad pustio da se prepirete i da iznosite takve cinjenice.

Onda bi batalio ovo i krenuo samo da pisem o hriscanstvu

 

Izvini brate idi i procitaj pravilnik 3.1

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Face Of Melinda, simargal i ostali

Npr. Ti melinda mi se zalazes za neku toleranciju, a ako nisi u stanju da naucis nesto od drugih ne vidim razlog isto to i da kritikujes

 

simargal, sta je istina icon_confused.gif pa to je ogromno pitanje, da hocu na politici bi mogao da pisem tekstove i tekstove protoiv ns-a, ali cemu to vodi?

 

Ajde malo tolerancije na ovom forumu, mrznju ostavite iza monitora ako vas nesto nervira preskocite.........

 

Lako je vama meni ovde pravite problem

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiery biggreens.gif

 

Mozda sam bila i malo surovija u svom poslednjem iskazu, ali covek me pitao za primer, pa ja rekoh icon_rolleyes.gif

A da je bila prica o Crnogorcima pa eto znam primer i za njih (ali nije u pitanju ovakav vid extrema tj nigde nisam cula za ovakav vid upraznjavanja religije~ termin mozda zvuci glupo ali je istinit). Tako da ja dadoh odgovor na pitanje.

A to da se zalazem za toleranciju, u redu zalazem se.

Ali mislim tacnije tvrdim da nisam nikoga uvredila. Jer zaboga svako veruje u nesto, pa cak i ja (iako nekima ne izgleda tako)

 

Uostalom ne drzim niciju stranu ali ne verujem da i jedna religija moze tek tako da nastane... Meni je sve to sumLJivo kako rece Kartezijus (ako sumnjam znaci da postojim=Mislim dakle postojim=Cogito ergo sum) ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Melinda

 

To sto je taj Iranac radio nema nikakve veze sa islamom. Te "islamske" obicaje koje si ti navela prvi put cujem i jednako ih se gadim kao i ti. Po islamu za te rodjacake koji su prakticno silovali tu tvoju drugaricu bi bila smrtna kazna. Jer silovanje se u islamu kaznjavaju smrtnom kaznom. Dakle nisi nista navela od onoga o cemu si pricala.

 

@ Fiery

 

Nemam sada vremena da trazim gde sam to pre napisao, ali sam vec naglasio da kada sam rekao o istrajnosti Kur'an prvenstve no sam mislio na njegovu primenjivost. Nisam poricao da postoje brojna umetnicka dela koja su napisana pre Kur'an-a koja se i dan danas procuvaju. Slozili smo se dakle da je Kur'an delo koje najduze obezbedjuje nacin zivljenja i uredjuje zivot ljudi.

 

U vezi dzihada cu napisati nesto kada budem imao vremena, jer vidim da ste poceli o njemu da se raspravljate.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Melinda

 

To sto je taj Iranac radio nema nikakve veze sa islamom. Te "islamske" obicaje koje si ti navela prvi put cujem i jednako ih se gadim kao i ti. Po islamu za te rodjacake koji su prakticno silovali tu tvoju drugaricu bi bila smrtna kazna. Jer silovanje se u islamu kaznjavaju smrtnom kaznom. Dakle nisi nista navela od onoga o cemu si pricala.

 

:LOGIKA:

Trazis primer, dam ti primer... finito.

Btw. ajd malo da koristimo cinjenice, mislim da bi vasoj konverzaciji to moglo koristiti (za Fiery-a i Musliman-a) a takodjer Mujo, Fiery je potpuno u pravu nemoj me terati da ispisujem prve pronadjene dokumente a propo ove teme wallbash.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...