Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

eo i Vojnov ga nije razumeo

 

 

Pogledao sam ENEMY Denis Vileneuvea, adaptaciju Jose Saramaga, i moram priznati da je ovaj film jedna prilično površna, jednostavna i nažalost ne naročito zanimljiva avantura koja dolazi posle uspešnog i visokokaloričnog PRISONERSa, kao neka vrsta razonode. Ne znam tačno šta je Vileneuve želeo sa ovim filmom, naročito u pogledu kontinuiteta karijere ali čini mi se da je osnovna ideja pokušaj da se posle težeg i produkciono zahtevnijeg filma uspostavi ritam u kome će on raditi manje, jednostavnije "ličnije" filmove paralelno sa holivudskim. Ovaj polu-fasbinderovski pruistup je zanimljiv i Vileneuve je već zakazao snimanje svoja sledeća dva projekta.

 

Nažalost, kao i Danny Boyle koji je ušao o ovu mašineriju, čini se da Vileneuve u tim "malim" filmovima ne uspeva da postigne ono što pokušava u "velikim". ENEMY na način koji ga je on sada uradio deluje kao neki hendikepirani De Palma kome fali stila a efekat očaja i teskobe se postiže time što je Gylenhaal namršten i to je otprilike to.

 

Na kraju se ENEMY svoji na epizod TWILIGHT ZONE koju radi poznati/ugledni reditelj, ali sa linčovskom apsurdnom završnicom, ovaj film tone pod pretenzijom čak i kao razvučena "zona sumraka". Relativa nespremnost kritike do se do kraja olakša po ovom filmu pokazuje da je Vileneuve dostigao određeni nivo ugleda da ga se ne dira. Inače, film zaslužuje oštru reakciju.

 

* 1/2 / * * * *

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je Vojnov? Neki kriticar koji treba da ocenjuje filmove umesto mene i da mi kaze da li je neki film koji se meni svideo zapravo los??

 

Ne mogu da verujem da je neko placen da sere o filmovima

 

Necu da citam recenzije kriticara, nikad ih ne citam, ocu da cujem tvoje misljenje

Edited by Captain Spaulding
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

tip nije plaćen da ih piše, ako to pitaš, nekad ih je profesionalno pisao a ovo je sasvim besplatan komentar

 

čovek je generalno u pravu

 

 

lično smatram psihologizaciju kao nešto što je uvek inferiorno u odnosu na bilo kakav drugačiji završetak koji nema veze sa psihologizacijom, ili u ovom slučaju multiple personality disorder

dakle, čitava priča o diktaturi, Hegelu, Marksu, je klasična prevara, jer za razliku od tih mislilaca, koji govore da nešto spolja utiče na ponašanje ljudi (što je bilo logično sve dok oni nisu ista osoba), onda kada psihologizacija njih učini istom osobom film pada, jer je ponašanje glavnog lika uslovljeno iznutra, samom psihom (a ne onim što Marks i Hegel govore), pauci postaju samo mentalne metafore, žena s pauk-glavom je čak običan san, pauk nad gradom je samo kopija skulpture ''Mama'' Luize Buržoa, i tu nemam šta da dodam - klasična prevara i povratak Frojdovoj psihoanalizi, Id, Edip i te fore

 

Naravno, ne sporim da neko simpatiše popularnu psihologiju, ali za mene je to easy way out, i nedorađeno, kako sam već rekao. Osećam se prevareno, a napomenuo sam da je Linčov LOST HIGHWAY superioran u odnosu na ENEMY, a isto se bavi bračnom krizom i drugim stvarima. Kada neko na početku filma započne sa spoljnim faktorima a završi film sa unutrašnjim to ili je bezobrazna prevara ili tip nije obrazovan da to shvati. Ili oboje.

 

 

dakle psihoanaliza se bavi emocijama, svešću, porodičnom sferom, a Marks i Hegel se bave javnom sferom, državom, privredom. Pa kad citiraš njih a film okreneš u dugom pravcu, nekako nije fer.

 

''suzbijanje individualnog izražavanja'', to je citat iz filma, limitiranje kulture, sveukupno mentalno ograničavanje u diktaturi, i sve ostalo što profesor priča, spominjanje Hegela i Marksa stvarno ima smisla sve dok su ta ograničavanja spoljna. Nakon toga, taj deo filma je brutalni bezobrazluk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pogledah The Raid 2, meni nimalo blizu prvog dela. Totalno iscuran holivudski stil.

 

Inace u 2. delu se pojavljuje onaj Mad Dog koga su glavni lik i njegov brat sibali pola sata dok ga nisu ubili i reko jbt zar je moguce da je ziv kad ono on glumio nekog sasvim drugog lika, hahaha

Edited by Captain Spaulding

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

izašao Under the skin na torent, Vojnov mu dao visoku ocenu, a i glumi Skarlet, pa da obavestim javnost

 

u ovom filmu nisam video ama baš nikakvu poentu, sem gole Skarlet

 

na momente čak i iritiraju arthousizmi, a pojavljuje se i čovek slon, bukvalno

 

al gola Skarlet, da ponovim još jednom

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko hoce da gleda - ozbiljni spojleri

 

kako nisi video poentu? uopste nije arthouse nego mystery sci-fi triler. ona je vanzemaljac a onaj motorista sto se povremeno pojavljuje je njen overseer, po svemu sudeci isto vanzemaljac na svojevrsnoj misiji protiv covecanstva (najlakse pretpostaviti da tela muskaraca koriste da naprave jos bodi snecera). na pola filma ona ide awol (tad se i pojavljuje motorista) i hoce da postane covek (imajuci to u vidu a i posto su joj replike u filmu kao nekog chatbota, ona je mozda i replikant osim sto je bodi snecer - mozda se ovde radi o ultimativnom holivudskom scifi kicu). nemoz da jede kolac jer nema u sta da ga stavi, a isto vazi i za kurac, tako da ide full retard i zasvira onom sumaru siluj me siluj me nebil' osetila nesto nesto neverovatno. to je bukvalno to - e.t. 2014.

 

bezveze film

 

nema bitnih veza sa nymphomaniacom i ne znam zasto je vojnov to napisao. nije on meni neki kriticar.

 

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ne, rekao je da ovo očekivao od Nimfomanke ali nije dobio, više je poredio svoja očekivanja nego filmove

 

jasan mi je zaplet i sve, ali kao što si rekao, ide full retard - i bljuc. Ne vidim poentu filmu, naravoučenije što bi se reklo

 

znači dođe mi žao što sam pljuckao po Enemy-ju koliko je ovo isprazno

 

iako je vizuelno moćno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...