Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Parasite - Sa pravom film godine. Ostallo je još par filmova da pogledam za koje verujem da će zasijaju (The Lighthouse, Uncut Gems npr.) Osim što sam bio fasciniran da ga gledam u domaćem bioskopu koji je bio zahvalan.

Za ovaj film mogu samo napisati hvalospeve. Ponekada me zaista fasciniraju Azijati i njihov način naracije i glume u filmu, postoje neke stvari koje možeš očekivati, npr. da u prvih 10 minuta (barem u Koreanskim filmovima koliko sam primetio) neko jede neku gadnu klopu, dođe do i neke šorke među likovima, ali sve između toga je bujica ideja koje ne bi trebalo da se sklope u jednu kompaktnu celinu i da funkcionišu ali kod njih to sve uspeva i radi.
 

Spoiler

Najbolji prikaz razlike između sirotinje i bogataša. Kapiram da su velike razlike i u Koreji, ali kada se sve to stavi na papir ovo što se izdešava u filmu može se primeniti svuda u svetu. Svi glumci su odlično odabrani, ali kada bih morao da biram najboljeg glumca i lika, onda je to ćale porodice Parazita, faca i po!

Kada god sam pomislio da će film da ode u nešto već viđeno, dešavao sa preokret koji je posle nastavljao da funckioniše i da preobražuje tok priče i iikova u sasvim drugačji žanr, i to više od 6 puta. Osećao sam se kao da imam prokletu temperaturu jer mi je moždana siva masa vrištala na sve to i što konačno dobija nešto gde ne mogu jednostavno da pribeležim već viđenom i očekivanom a to je retka pojava kod filmova danas.

Fotografija i režija su fantastične kao i sa pređašnjim filmovima ovog režisera.

Kraj filma je baš sjeban i dosta sam razmišljao da bi ga završili na bilo kakav šećerni način film bio izgubio na težini.

I naravno da sam posle ovoga onda lepo otišao na internete i potražio još Azijatskih filmova za gledanje i ovo je probrano za sada:

Spring, Summer, Fall, Winter ...and Spring - Predivno snimljen film. Kao da je većina kadrova slikana akrilnim bojama koje iz svake scene bivaju sve življe i samo vas uvuku.
Cenim i to što je film više baziran na koncept pokaži i ne pričaj više. Malo dijaloga ali kroz vizeulni element promene godišnjih doba pokazuju prolaznost naših života od rođenja do smrti i ponovnog ponavljanja ciklusa. Muzika je bila fenomenalna, sve vreme dok je išla u pozadini imao sam kompletni osećaj smirenosti iako kako zaplet odmiče scene postaju sve teže. Vrhunac je bio sa monahom sa budom i kamenom ta pesma je neverovatno otpevana i čini jednu epsku sliku i događaj.
Siguran sam da zbog slabijeg znanja budizma dosta toga mi je promaklo u elementima ponašanja likova i narativa ali verujem ako se budem naterao da istražim tu religiju da bih svakako još više mogao da uživam u filmu.

The Chaser - Opak triler. Napetost ne jenjava i ono je prikaz najgoreg ljudskog horora kojeg sam imao prilike da vidim u skorije vreme na filmu.
Ukratko radnja je sledeća osramoćeni pandur a sada makro počinje da gubi devojke i time zalazi dublje u dugove. Pošto niko ne želi da se bavi nestalim kurvama,
on i saznaje da je jedan od mušterija serijski ubica. I tu kreće igra mačke i miša, koja ne jenjava do kraja. Da sam pušač zapalio bih jedno deset cigareta do kraja filma, jer sam sve vreme bio kao na iglama. Preporuka za ljude koji vole dobre trilere, sa ovim se nećete zajebati.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar Marriage Story. Driver raspič, Scarlett raspič, Laura Dern me plaši sa onom njenom facom kao i uvek. Možda je malo više courtroom drama film nego što sam očekivao, ali to su na kraju ispali i light-hearted momenti filma u odnosu na personalne depresije kroz koje likovi prolaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pregledao sam nešto filmova sa fest-a:


Joker 2019

Prosto je neverovatno koliko je ovaj film nafilovan čistom jezom, egzistecijalnim šokom,
strahom od odbačenosti, paranojom, od posmatranja televizije iz ugla šizofrenika, do žive smetnje
glavnog lika, itd. Ovakvi likovi su deo naše stvarnosti, ali ništa ne boli kao neshvaćenost sredine.
Definitivno u vrhu prošlogodišnje ponude, bar kad se bavimo onim iskrivljenim na velikom platnu.
Psihologija nasilja je dobila još jedan primerak za analizu, a ljubitelji jeze novo bioskopsko uživanje.
9/10

The Aeronauts (2019) 

Filmska magija je ponovo pokrenuta! Up in the air we go! Možda zvučim kao zaljubljena šiparica, ali ovo je vredno
višestrukog gledanja, jednostavno ovaj tip ljupkosti i avanture retko možemo videti na filmu. Thumbs up 
(iako film u drugoj polovini ima određen pad, pokušavajući da dramu nadogradi bespotrebnom akcijom). 
Očekujem da će veliki broj gledalaca uživati u ovom filmu. 8/10

A Rainy Day in New York.2019

Ovo mi nije baš "flat out stupid," ali, novi film Vudi Alena, iako ima svoje momente snage prenošenja emocije
na platno, i boji stvarnost kvazi-intelektualno-artsy bojama, nije uopšte u vrhu dela ovog autora. Ovom filmu
fali smelost i iskrena teskoba, kao i teškoća i krajnje odbacivanje socijalizacije.
Prosto sam jedva čekao da se film završi. 3/10

American.Woman.2019

Ovo definitivno nije "a feelgood movie". Glavni lik prolazi kroz određenu ličnu metamorfozu, a odnos prema sredini
je blago katarzičan, ali definitivno nije sklon klasifikaciji i trpanja u određenu fioku. Od mene (zbog pre svega
kvaliteta prikazane glume.)
7/10

Braid 2019

Sranje. Sranje sa smislom, ali i dalje-sranje. Neki će ovde naći poetiku, film jeste na neki način jeziv i ima 
određene kvalitete, ali, i dalje smara. Neke od prednosti ovog filma je tamna thrashy-nastrana estetika.

3/10

Curiosa - 2019

Puno retro snimaka, golotinje, manjak dobre priče karakterizuju ovaj film. Odnos junaka je nategnut i flat-out-stupid,
a obična pristojnost ovde gubi meč. Evidentno je da ovaj film počeo kao eksperimenet, a završio promašeno.
Ne traćite vreme.
1/10

Give.Me.Liberty.2019

Delom uvrnut, delom poetičan, i groteskan film. Definitivno iznenađenje za mene. Ovo delo je atipično uslikano,
ali će, i pored toga, naći mesta u srcima ljubitelja alternativne kinematografije. Ipak, da opomenem, ovo nije film za
svakoga, pre svega zbog brutalne realističnosti koju isporučuje. 7.5/10


 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Gentlemen odličan, bez problema najbolji Ritchie film još od Snatcha. Potpuno u tom fazonu, Lock Stock/Snatch, nema greške. Hugh Granta sam baš zavoleo sa poslednjih par uloga, ali ovo mi je možda i najbolje nešto što je odradio, sjajan.

Onaj brat Charlie Hunnam sam prvih pola sata mislio da je maskirani Tom Hardy :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Honey.Boy.2019

Dosadnjikavo. Ipak, pojedini momenti u ovom filmu čine ga gledljivim. Pored toga, Good Will Hunting za novi milenijum
this ain't. Kome je do vizuelnog prikaza američke suštinske promašenosti, ovde će je naći. Možda bi ovaj film bio bolji da nema ritam isuviše lagan za sopstveno dobro. Takođe, štono kažu, ovo nije za publiku ispod 18 godina. Zaista težak film za gledanje.  4.5/10


The.Sound.of.Silence 2019

Ovo je jedna od drama, koje imaju jednu temu, i jednog lika oko kojeg se kreće čitava priča. Iskreno, film ima jednu tezu, koju razrađuje, ali ovakvo kvazi-intelektualno smaranje nije vredno vašeg
vremena. Ovom filmu svakako fali strast i žar, kao i kvalitetna priča, mada će audiofili biti zainteresovani ovim delom. 3/10

The Lighthouse 2019

Smaranje, krš, kanta. 0/10

Skin 2019.

Brutalno, anti-dosadno, gadno i realno. Kako surovost i groza prelaze u tmurnu estetiku. Još jedan dokaz da u Ameriji nije tako lepo i "pod konac" kako vesnici i glasnogovornici demokratije govore. Mada pankeri i metalci ovde mogu videti fast-food digestiju drame od koje prave svoje živote, bespotrebno, moram reći, u čemu društvene mreže samo dolivaju ulje na vatru. 4/10

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, dAdAiSt said:

The Lighthouse 2019

Smaranje, krš, kanta. 0/10

fala Alahu

izluđeh od hvalospeva nikakvog filma niočemu

elem, eo neka moja lista za 2019, mada dosta stvari nisam pogledo, al ti su bili simpa

Parasite
The Man Who Killed Don Quixote
Wild Pear Tree
The Mule
Joker
Once Upon a Time in Hollywood
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Pošto raste trend u svetu da se filmove koji su skoro objavljeni, odmah pojave i na platformama za striming.
Domaći distributer Taramount i Hypnopolis film je postavio tri filma na youtube koje možete pogledati, u pitanju su Šejtanov Ratnik, Šišanje i Pored Mene: evo ga link ka njima i možda vam ovo prekrati karantin:
https://www.youtube.com/channel/UC7VSUUAgigsIFb9LBZqymgw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otkako više nisam tinejdžer, filmovi o tom periodu odrastanja mi nisu toliko zanimljivi. A i kada vratim film posle svih pogledanih, eventualno 5 njih mogu da nabrojim na prste ruke da nisu loše ostarili tokom silnih decenija i društvenih promena koje su se dešavale u međuvremenu.

Big Time Adolscence je prijatno iznenađenje, a zapravo nisam očekivao ama baš ništa od filma i hteo sam samo da ubijem vreme.

Film prati drugarstvo između Mo-a (Griffin Gluck) i njegovog najboljeg druga Zeke-a. (Pete Davidson)

Ono što se primećuje je ogromna razlika u godinama, Mo je još u srednjoj, a Zeke je trideset i nešto godišnjak koji bleji, igra igre, duva i ne zna šta će sa svojim životom.

Ono što uspeva u filmu je taj prikaz današnjeg života tinejdžera i kako da se generalno uklopi u veće društvo i da ponekada "saveti" starijih drugara umeju da utiču dosta na ishode u životu.

Siguran sam da je svako u jednom momentu imao osobu sličnu Zeke, i da je slušao te savete koji su doprineli sličnim situacijama.

Ujedno ovo je prvi režiserki film Jason Orleya, iza sebe ima samo još režiran stand up specijal za Pete Davidsona koji je dostupan putem Netflixa.

I mogu vam reći da se sjajno snašao u svemu, film ima solidnu fotografiju. Dobro su urađeni prelazi kada treba da se prenesu emocije putem solidno probranih pesama koje su probrane za film.

Što se same glume tiče izdvaja se Gluck kao Mo, i to uspeva ponajviše što je njegov lik esencijalno dobar momak koji se uvlači u sve grđe situacije, i to bez loših namera i to mi je nekako najjače vezivno tkivo filma. Potreban je protagonista za kojeg želite da navijate u tome je čar gledanja ovakvog filma.

Takođe je njegov odnos sa Zeke-om solidno odrađen. Za Peter Davidson znam iz par skečeva sa Saturday Night Live, i u ulozi Zeke je solidan. Ne mogu da kažem da me je oborio sa nogu, ali definitivno dečko poseduje harizmu u prikazivanju klasične protuve i barabe.

Najveće iznenađenje bio je Jon Cryer (Two and a Half Men) za kojeg nisam verovao da može da odglumi bilo šta drugo do li neurotičnog lika iz te serije. Ovde se snašao u ulozi Mo-ovog ćaleta i ima par scena gde krade šou.

Videćemo kada prođe još jedna decenija da li će zadržati svoje čari, ili će kao mnogi filmovi ovakvog miljea da postane zastareo i problematičan, a meni se nešto javlja da neće i da će se isticati.

Od mene jaka 7, koja ide ka 8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od početka 2020 sam pogledao:

Lords of chaos  2/10

Šavovi  6/10

The act of killing  8/10

Dr Strangelove or how I learned to stop worrying and love the bomb  7/10

Moneyball  6/10

Honeyland  8/10

Marriage story  9/10

The lighthouse  8/10

Slumdog millionaire  4/10

Teret  7/10

Girl with a pearl earring  7/10

Ustav Republike Hrvatske  7/10

An education  5/10

Under the silver lake  7/10

Sorry to bother you  8/10

Stealing beauty  8/10

Variola vera  6/10

Bird box  6/10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dr Strangelove ima malo izlizan humor, kao kad mi ćale priča neki vic. Odličan je film al ipak malo anahron po formi, nikako po suštini. 

The lighthouse je hipnotičan film, preplitanje stvarnosti, fantazije i čistog delirijuma, artistički briljantan, gluma i dijalozi vrhunski. Minus poeni na prisustvo hipsterskog proseravanja, ali mogu da razumem zašto se ne sviđa ljubiteljima Riblje čorbe, Kolje i Brkova. O ukusima...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 hours ago, Haos sam ja said:

Od početka 2020 sam pogledao:

Teret  7/10

Ustav Republike Hrvatske  7/10

A gde si pogledao ove domaće filmove? Jel imaju neki ripovi da se skinu ili ih strimuju na kakvoj platformi?

Edit: Apropo Dr. Strangelove, sjajna je izdvedba Peter Sellers u svim ulogama. George C. Scott isto briljirao. Mislim da je film i dalje aktuelan i da je humor i dalje svež. Pošto su komedije žanr koji definitivno odumire teško je biti smešan čak i posle toliko decenija jer se menja humor (meme kultura!)

Edited by VoivodBG
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...