Jump to content

Savršenstvo


Denethor

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Godflesh je sa ovom pesmom nazad u danu stavio tačku na jednu bogatu karijeru, koja se ne može samo svesti na pionire industrial metala, već svega što je ikada imalo veze sa elektronikom i ekstremnim zvukom. Reči pesme su svedene i melahnolične:
Nature will step on you
Nature will eat you up
Jesu...Jesu
Nature don't care for you
Nature don't see you
Jesu...Jesu
You're Fucked
You've Lost

I onda posle svršetka svih tih soničnih eksplozija i nekoliko minuta tišine dolazi nenajavljena poslednja bezimena pesma, koja počinje nežnim tonovima klavira i Broadrickov vokal, zvuči kao da se pročištio posle svog besa i jare koje smo slušali od početka albuma, od samih početaka benda. Umro je Godflesh, a rodio se Jesu.
Iako su se mnogo godina kasnije ponovo vratili na scenu kao Godflesh i pokazali da u njima i dalje kulja vatra i žeđ za pomeranjem decibelaže i muzičkih granica, nekako mi se čini da je ovo bio jedan od najlepših momenata u modernoj muzici gde je zaista trebalo staviti tačku na čitavu priču, i nikada se više ne osvrnuti nazad.


If I could see without your sight
I would not be alive
If I could see without your sight
I would be alive
If I was alive
If I was alive
If I could be
If I could be
 
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, VoivodBG said:
Godflesh je sa ovom pesmom nazad u danu stavio tačku na jednu bogatu karijeru, koja se ne može samo svesti na pionire industrial metala, već svega što je ikada imalo veze sa elektronikom i ekstremnim zvukom. Reči pesme su svedene i melahnolične:
Nature will step on you
Nature will eat you up
Jesu...Jesu
Nature don't care for you
Nature don't see you
Jesu...Jesu
You're Fucked
You've Lost

I onda posle svršetka svih tih soničnih eksplozija i nekoliko minuta tišine dolazi nenajavljena poslednja bezimena pesma, koja počinje nežnim tonovima klavira i Broadrickov vokal, zvuči kao da se pročištio posle svog besa i jare koje smo slušali od početka albuma, od samih početaka benda. Umro je Godflesh, a rodio se Jesu.
Iako su se mnogo godina kasnije ponovo vratili na scenu kao Godflesh i pokazali da u njima i dalje kulja vatra i žeđ za pomeranjem decibelaže i muzičkih granica, nekako mi se čini da je ovo bio jedan od najlepših momenata u modernoj muzici gde je zaista trebalo staviti tačku na čitavu priču, i nikada se više ne osvrnuti nazad.


If I could see without your sight
I would not be alive
If I could see without your sight
I would be alive
If I was alive
If I was alive
If I could be
If I could be
 

Sugalsan sa svim, osim poslednjim. Recimo, apelujem na tebe da opet obratiš pažnju na sledeći hit. Užasniji izliv anksioznosti i beznađa na moždanu masu retko je zabilježen, čak i u Džastinovom prebogatom katalogu.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teška je pesma, mada, ako bih sada pustio nešto sa Pure ili Streetcleaner-a našao bih tvrđe stvari. Što? Neke stvari treba završiti i onda otići dalje. Baš je prelep momenat kada bilo šta ima svoj normalni kraj, nego da se na silu gura sve.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

istina je, meni sa AWLOBF ispočetka nikako nije išlo. Ali, kako je vreme prolazilo, ukapirao sam da ima više nego dobrog opravdanja za nastavak. Od mašine kao što je Shut Me Down, do poslednje četvrtine albuma (Carrion, Imperator, Towers...) koja te samo uvodi u malopređašnji hit i spušta ti ionako jezivo raspoloženje. Za svoje vreme, Streetcleaner je neprevaziđena ploča. Opet, čovek nikada nije ni hteo ni uspeo da snimi ni slične dve ploče, čak je besmisleno pljuvao po Hymns, Us and Them i Songs. Imao sam sreće i Godflesh ploče sam slušao onako kako su objavljivane, svaka faza mi je podjednako draga. Malo toga s Pure je teže od ove stvari, eventualno Love, Hate, nevolja s tom pločom je pretanka produkcija za onoliko kolosalnog užasa. Zato je tu Post Self, Pure snimljen 25 godina kasnije, ploča koju takođe nisam "čuo" odmah, ali... Kad smo kod favorita, a ovo sad je sasvim intimno, za mene je to Selfless. Malo je albuma koje sam čuo toliko puta, to je ono kad za nešto možeš da kažeš da je kao isključivo tebi snimljeno. P.S. Skoro da nema bendova kod kojih su EP stvari toliko razorne. Cold World, pa kompletan Merciless, pa Godflesh, Messiah, sve na granici jebenog remek-dela. Epohalan bend. Jesu je direktna transkripcija nervnog i emocionalnog sloma koji je čovek preživeo na Hymns turneji i meni je bio preinteresantan bend do Conqueror. Posle njega je bilo proplamsaja, ali nikada ni blizu nivoa Heartache-St-Silver. E, tu mi je žao što je nastavljao, i pored nekih kasnijih klasika (Small Wonder, recimo). I tako...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suglasan. Dobar si album odabrao. Izdržao test vremena, sva psihološka stanja i igrarije na njemu i dalje piju vodu.
 


U pravu si i za njihova EP izdanja, Messiah je baš bio iznenađujuć kada se pojavio, ali kada shvatiš da su to ostaci Selfless sve dolazi na mesto nauštrb težine koju ispaljujuju na tim trakama. A ne bih mogao da ne prestanem da hvalim EP Decline & Fall za koji i dalje potpisujem da je jači od povratničkog albuma u svim sferama. Jednostavna ta atmosfera drobljenja i beznađa je udenuta u kamenu na tom izdanju.

Izvrteh i Pure, i tehnički možda nije tvrd album, ali brate taj očaj kojim odiše ga čini rogobatnim za slušanjem, da progutaš šaku bromazepama kada si pod velikim stresom i zaboraviš brige, bez recepta.

Post Self, moram priznati da sam pet puta pustio otkako je izašao, i stvarno mi je sve zvučalo kao da se ni ne trudi više. Negde niz put ako se ukači nešto, možda revidiram stav u vezi njega.

Albumi koji su manje voljeni od strane Broadrick-a i fanova su solidni, sledili su struju tog vremena, i dobro je da postoje jer nam pokazuje šta je ekipa mogla da učini i napravi kada je pratila trend, ali ipak ostala svoja.

Jesu prva tri izdanja da se stave na policu i u muzičku lektiru svuda, kasnija već je nestalo pare i snage i postalo je poput prenemaganja. Nezanimljivo.

U svakom slučaju da mi pogledam uživo negde đeda Justin-a sa Godflesh-om dogodine. Amin.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post Selfu dajde novu šansu, a probaj da ga spojiš s prethodnim. Jezivo radi. 

Sad, u odnosu Pure i EP stvari, ništa nije kao ovo:

Neverovatna su moja iskustva s ovom stvari kad su drugi moji životni pozivi u pitanju.

Đeda bismom morali neđe gledati, i to je sva istina.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...