Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Da vladika Nikolaj nije velicao Hitlera, niti je ista govorio pozitivno o njemu (Cak naprotiv) govori sledeci njegov text sa predavanja!!

Ја сам држао предавање на Коларчевом универзитету о национализму Светога Саве, у години светосавској, а то је била 1935. година, а ко то не зна, мислио би да сам ја споменуо вођу немачког народа у време рата. У овом последњем случају, зашто би ме Немци ухапсили од првих дана - па до последњих ?

 

II

Ја сам величао Светога Саву а не Х...... Рекао сам, да је Свети Сава, као светитељ, геније и херој српског народа створио српску националну цркву пре 700 година, и у тој цркви ујединио сав српски народ. Дело, које се нигде није поновило на западу. Паскал је покусао у 16. веку да створи националну галиканску цркву за Французе, али није успео. - А вођ немачког народа, један прост занатлија, покушава да изведе оно дело које једино приличи светитељу, генију и хероју, т.ј. Св.Сави. У једном доцнијем говору / или чланку, не сећам се / ја сам се поново вратио на Хитлеров покушај, да створи националну немачку уједињену цркву и цитирао сам његове речи у Рајхстагу: "ја сам", рекао је, "покушао да ујединим немачке цркве у једну националну немачку цркву, али мој покушај је пропао."

Дакле, све што је речено и написано у 1935.г. у вези наше прославе, речено је у похвалу Светога Саве - светитеља, генија и хероја - а не у ма чију другу похвалу. Јер и Паскал и Хитлер послужили су ми само као примери неуспеха у сравњењу са сјајним успехом Светога Саве.

*

Ко има уши да чује нека чује, и ко има разум нека разуме. Амин.

/ Писмо из књиге: Епископ Николај: Сабрана дела, књига X, Химелстир, 1983, 704-705./

dzaba ti. ljudi znaju sta znaju o njemu, i iz tolike mrznje prema pravoslavlju, srbiji i srbima - sutra ce krenuti da dokazuju da je sam nikolaj rodio hitlera i ko zna icon_smile.gif

 

 

inace, da - nalaze da to nije originalni tekst. valjda bi pokojnik trebao iz groba da ustane pa da im dokaze. a i opet - sve da je tako, niti ce biti manji izdajnici niti progonitelji svog naroda i svoje zemlje.

 

 

poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo Boze, Vladika!Koji monah?Mislim(a) da se ocima nista ne zakljucuje!

Jel se ti pravis onako blesav ili....stvarno ne razumem, jel vidis ti svoj problem?Evo ja cu da ti pomognem...dodjes ovde, kontriras Srbima, kontriras hriscanima, kontriras svima, pa odes onda kod onih tvojih drugara satanista pa njima kontriras sa Isusom i hriscanstvom, kod nacista kontriras komunizmom, kod komunizma kontriras nacizmom...itd itd...jel ti to sprovodis neku autopsihoterapiju na taj nacin>?Stvarno NE RAZUMEM???? icon_confused.gif

Bas tako blondie!

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ма пусти га, он покушава свуда да испадне паметан али га на свакој теми сјебу. Ајде да ми будемо добри па га пустимо мало, да мисли како је и он једном у праву,

мора да стварно боли кад те свуда сви јебу. А можда он то ипак воли?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo Boze, Vladika!Koji monah?Mislim(a) da se ocima nista ne zakljucuje!

Jel se ti pravis onako blesav ili....stvarno ne razumem, jel vidis ti svoj problem?Evo ja cu da ti pomognem...dodjes ovde, kontriras Srbima, kontriras hriscanima, kontriras svima, pa odes onda kod onih tvojih drugara satanista pa njima kontriras sa Isusom i hriscanstvom, kod nacista kontriras komunizmom, kod komunizma kontriras nacizmom...itd itd...jel ti to sprovodis neku autopsihoterapiju na taj nacin>?Stvarno NE RAZUMEM???? icon_confused.gif

Bas tako blondie!

ne trudi se da razumijes.. covjek je pun podataka.. ipak on ima rodjaku meleskinju koju bi pola yumetala jebalo ukljucujuci mene i tebe icon_smile.gif napredan je i moderan, nije budala da cita `monaha` i priznaje ga za vladiku.

 

elem, google ucini svoje.. ne znam sta da mislim. dal voli ustase il`i partizane? voli crnce vise od srba? posti a pljuje po religiji? nista mi nije jasno. dok se coek sabere, polako. biggrin.gif

 

 

 

a taj tekst - spremi se da se branis da si ga ti izmislio icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo Boze, Vladika!Koji monah?Mislim(a) da se ocima nista ne zakljucuje!

Jel se ti pravis onako blesav ili....stvarno ne razumem, jel vidis ti svoj problem?Evo ja cu da ti pomognem...dodjes ovde, kontriras Srbima, kontriras hriscanima, kontriras svima, pa odes onda kod onih tvojih drugara satanista pa njima kontriras sa Isusom i hriscanstvom, kod nacista kontriras komunizmom, kod komunizma kontriras nacizmom...itd itd...jel ti to sprovodis neku autopsihoterapiju na taj nacin>?Stvarno NE RAZUMEM???? icon_confused.gif

Bas tako blondie!

Ni za glavu, ni za rep.On je moj Ucitelj. icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

о. Срба је исто то написао на светосављу.

 

Владика Николај никад није био нациста, нити је подржавао акције нациста (посебно нападе на друге државе) али јесте мислио и говорио да је Хитлер велики човек, што је и рекао јавно на КУ 1935. Али то је последњи пут да га је и помињао. Хитлер и јесте био велики човек и велики Хришћанин, док није мало скренуо.. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Трагична је и смешна чињеница да је комунистички отров продро у срж чак и генерација које са њим нису у некој директној свези. Наиме, гомила ових сатанских избљувака и крајње злонамерних речи о недовољно, ЈОШ УВЕК проученој мисли Св. Владике Николаја ме поражава. Подсетићу да је за известан број његових књига предговоре писао Јустин Поповић који је, свакако, већи и квалитетнији интелектуалац од сваког од нас! Такоће ћу подсетити да, данас, Српска национална мисао нема смисла без Св. Владике Николаја. Он је тај који је поставио духовни образац Хришћанске мисли последњих 100 година. Ми ДУГУЈЕМО овом великом човек више од онога што је мода или помодарство јер је своје дело оставио НАМА! А рећи ћу да ни ђаво никада и никога не напада без разлога, нарочито сећање на овако врлог Хришћанина, духовника и философа. Зато су га комунисти блатили, и зато је преживео ту своју голготу и вратио нам се, најзад, да га слушамо и да нас учи. Не усуђујем се да се огрешим о њега. Ви, како желите ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Трагична је и смешна чињеница да је комунистички отров продро у срж чак и генерација које са њим нису у некој директној свези. Наиме, гомила ових сатанских избљувака и крајње злонамерних речи о недовољно, ЈОШ УВЕК проученој мисли Св. Владике Николаја ме поражава. Подсетићу да је за известан број његових књига предговоре писао Јустин Поповић који је, свакако, већи и квалитетнији интелектуалац од сваког од нас! Такоће ћу подсетити да, данас, Српска национална мисао нема смисла без Св. Владике Николаја. Он је тај који је поставио духовни образац Хришћанске мисли последњих 100 година. Ми ДУГУЈЕМО овом великом човек више од онога што је мода или помодарство јер је своје дело оставио НАМА! А рећи ћу да ни ђаво никада и никога не напада без разлога, нарочито сећање на овако врлог Хришћанина, духовника и философа. Зато су га комунисти блатили, и зато је преживео ту своју голготу и вратио нам се, најзад, да га слушамо и да нас учи. Не усуђујем се да се огрешим о њега. Ви, како желите ...

neka hvala na takvom nacionalizmu koji je poredio sa Hitlerom. Cela nacionalna politika Crkve posle prvog svetskog je pogresna i ti i takvi intelektualci su jednostavno jako pogresili ne uklopivsi se u zeitgeist.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Трагична је и смешна чињеница да је комунистички отров продро у срж чак и генерација које са њим нису у некој директној свези. Наиме, гомила ових сатанских избљувака и крајње злонамерних речи о недовољно, ЈОШ УВЕК проученој мисли Св. Владике Николаја ме поражава. Подсетићу да је за известан број његових књига предговоре писао Јустин Поповић који је, свакако, већи и квалитетнији интелектуалац од сваког од нас! Такоће ћу подсетити да, данас, Српска национална мисао нема смисла без Св. Владике Николаја. Он је тај који је поставио духовни образац Хришћанске мисли последњих 100 година. Ми ДУГУЈЕМО овом великом човек више од онога што је мода или помодарство јер је своје дело оставио НАМА! А рећи ћу да ни ђаво никада и никога не напада без разлога, нарочито сећање на овако врлог Хришћанина, духовника и философа. Зато су га комунисти блатили, и зато је преживео ту своју голготу и вратио нам се, најзад, да га слушамо и да нас учи. Не усуђујем се да се огрешим о њега. Ви, како желите ...

lijepo napisano. icon_da.gif

 

 

 

 

gvidione: to smo vec dokazali na prethodnim temama.. bijase vilein stavio neke linkove.. laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, човече ...

Св. Владика Николај ће се много боље одбранити сам него да га ја браним од онога што не могу назвати ни нападом.

И још једном - Св. Владика Николај није био политичар а још мање политикант ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lijepo napisano. icon_da.gif

 

 

 

 

gvidione: to smo vec dokazali na prethodnim temama.. bijase vilein stavio neke linkove.. laugh.gif

Nismo nista dokazali jer je u sabranim delima objavljen njegov govor u koem to govori. I zato sto jse zna njegov polozaj u logoru Dahau, te njegovi stavovi posle rata koji su jasni na osnovu izvesnih govora na odru nekih tamo onakvih. Dakle tu je stvar skroz cista. AKo cemo iskreno, i Hamsun je bio vehunski intelektualac, pa su mu Norvezani okrenuli ledja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ti si ovdje najveci intelektualac. pivopije.gif

 

 

sveti gvidion, a mi satanisti svi icon_smile.gif

 

 

edit: da ne pravimo glupu i prezvakanu diskusiju, rece ovaj gavro sve gore.. poz!

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ti si ovdje najveci intelektualac. pivopije.gif

 

 

sveti gvidion, a mi satanisti svi icon_smile.gif

 

 

edit: da ne pravimo glupu i prezvakanu diskusiju, rece ovaj gavro sve gore.. poz!

A sta cemo sa tim sto je u samoj Crkvi postojao otpor da se on kanonizuje? Patrijarh Pavle je svojevremeno bio jako uzdrzan prema tome i kako rece "kakav je to svetac koji je pusio?"! Ako je vama slika srpskog obraza i nacionalizma covek koji se protivio upotrebi paste za zube "jer je to previse ugadjanja telu" onda je vas srpski patriotizam posvadjan sa, npr, tusiranjem. Ja sam ipak za Srbe i narocito Srpkinje koji se peru.

Edited by Gwydion

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...