Jump to content

David Bowie


Millosh_024

  

15 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Postoji jedan zanimljiva rečenica koju sam pročitao pre nedelju dana, "If your favorite band wasn't influenced by David Bowie in some way, shape or form then, odds are, your favorite band sucks."

 

Kao i tako, ja sam počeo da slušam David Bowiea upravo kroz preporuku od drugih velikih umetnika koje obožavam(Hideo Kojima). Ali ja sam Bowieve radove voleo i pre nego što sam znao ko je i šta je David Bowie. Kroz veoma loše zvučnike, našeg matorog televizora, sa ishabane trake VHSa u onom velikom šoku u kojem si kada prvi put pogledaš Lost Highway... juriš kroz autoput, uz blagoslov farova vidiš samo 20 metara ispred sebe, juriš ka nečemu nepoznatom i neki melanholični glas te vodi kroz sve to. Taj glas je u celoj toj konfuziji učinio ugodjaj veoma prijatnim i što je najinteresantnije, čini ti se da ono što se nalazi u tami posle tih 20 metara nije tolko strašno kao što izgleda, već da ako moramo da kročimo u tamu to moramo uraditi lakog srca i spremni na sve promene i novitete koje nas čekaju tamo. Ja sam zavoleo David Bowiev glas i pre nego što sam znao ko je.

 

Kasnije je tu bila Pusciferova obrada, Bring me the disco king, koju sam slušao da besvesti i ako jos uvek nisam znao ko je David Bowie.

 

Ali kao što sam napisao ranije, dosta kasnije u mom životu, par umetnika koje ja obožavam su u raznim dokumentarcima pričali kako je Bowie uticao na njih, pa sam ja hteo da čujem o čemu je sva ta galama. Ali u prvi mah i par nekoliko slušanja, ni najmanje mi se nije svidela njegova muzika. Možda zato što sam bio u periodu, gde sam slušao dosta metala i tražio sve da budu rifovi i crnina, nisam mogao da cenim ono što slušam. Ali u jednom trenutku 2010, ja skinem iz nekog razloga Heroes i Low. I polako korako po korak, ja konstanto obrćem ove trake. I malo po malo, otkrivam nešto novo. I malo po malo Bowieva genijalnost se otključava za mene, i shvatam kolko je ovo dobro i zašto ga ljudi tolko vole. Od tada je krenula moja odiseja istraživanja radova, likova i dela dotičnog umetnika. I neverovatno je kolko je od tada on uticao na moje kreativno stvaralaštvo, i razmišljanje.

 

Najveća lepota Bowia, je u tome što nas sa svakim albumom upoznaje sa svetom oko nas. Ja mislim da je Bowie zamislio modernu pop muziku, kao jedan način da kroz šarene naočare se upoznamo sa underground pravcima kao što su avangardna i ekspreminetalna muzika, art house filmovi, levičarskim socijološkim knjigama... mnogi ljudi poput mene su se preko njegove muzike prvi put upoznali sa radovima od William Burroughs, Klaus Nomi, Ryuchi Sakamoto, Velvet Underground, Nicolas Roeg, Nina Simone, David Sylvian itd. I samim tim tu leži najveća moć njegova, zato što nas je držao sigurno za ruku i vodio kroz ove nove svetove i mi smo se svakim novim otkrivanjem i sa svakim novi zvukom osećali posebnije I pametnije I počeli da više cenima stvaralaštvo, originalnost I svet oko nas. Svaki novi sekund u Bowijeovom svemirskom brodu, je svaki novi sekund kada se osećaš bolje I počinješ sve više da ceniš I obožavaš ovog čoveka.

 

I jednog dana on je otišao.

I ostavio je ogromno kultorloško nasledstvo iza sebe za neke buduće generacije.

I ljude koji će se truditi da drugima znače kao što je on nama.

I pokazao da biti drugačiji od drugih, nije problem koji treba menjati, već privilegija.

I mi ćemo uek moći da pustimo njegov omiljeni album, i on će biti pored nas, besmrtan.

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' zajebavaš? :D

Znaš da mu je Let's Dance 15. album? Do njega je već promenio nekih 10ak žanrova i glumio u filmu sa čijeg postera je Maiden pokupio logo, baci pogled :bigblue:

 

 

A za Metaliku smo par puta pominjali u poslednjih mesec dana, mada kontam da nisi pratio temu, zatrpalo se to gomilom stranica:

 

Master of Puppets

 

 

Poslušaj npr. prvi rif u ovoj pesmi:

 

 

0:43, pre toga ima nekog zujanja i zajebancije.

 

 

 

I na Oroz je on uticao indirektno :bigblue:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A na metal utiču samo 'jači' rifovi :P

 

Nije 'detalj' na akustari nego ceo rif koji maltene dokazuje da su ga slušali, a ako to nije dovoljno, eto i Hammett je rekao... Mada on je pederčina, možda je samo on slušao...

Detalj je npr. na kraju iste te pesme kad počne da truje harmonicima u nepravilnim ritmovima, što su u metalu počeli raznorazni da rade dvaes godina kasnije.

 

 

 

Mož nalazimo primere celu noć, meni je npr. Station to Station prvi deo pesme najzanimljiviji po tom pitanju.

 

 

Evo neki članak na tu temu:

http://www.teamrock.com/features/2016-01-11/how-david-bowie-influenced-metal

 

Malo me mrzi da ga celog čitam, ali vidim da se pominje i Secrets of the Moon između ostalog :D

 

 

Sve u svemu uticaj nemerljiv, može pored stilskog, vizuelnog i blabla da se doda i uticaj koncepAta u tekstovima pesama...

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mož nalazimo primere celu noć, meni je npr. Station to Station prvi deo pesme najzanimljiviji po tom pitanju.

 

 

Evo neki članak na tu temu:

http://www.teamrock....nfluenced-metal

 

 

 

Dobar clanak...

 

Drago mi je sto si uocio taj pocetak Station to station pesme reci koji trip :da:

 

edit: trazih negde ovaj linkic

 

Aj dajte neki sajt za kacenje slika da vam podelim jedan citat iz knjige :da:

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nešto za Lemija nevernika, mada verovatno neće ni da vidi, nije stalan posetilac ove teme, šteta što ne može tagovanje na yumetalu :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=1HQpOBVbG8c

 

http://www.youtube.com/watch?v=mynby0TLbRI

 

Prilično je odgovarajuća Derisova boja za ovu pesmu, al' bih mnogo više voleo da čujem Hansena ili Kiskea da je otpeva <3

 

 

A tek kako bi Gamma Ray pocepali Look Back in Anger, uf! :bigblue:

(ne, to nije ona lalala pesma od Oasis)

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...