Jump to content

Likovni umetnici


dark_lilith

Recommended Posts

 

Mi smo na faxu fotografije imali predmet istorije umetnosti,tako da mi nemoj pricati o tome...

mislim da polozen _predmet_ istorije umetnosti nije dovoljna kvalifikacija da bi nekome "na slepo" mogla da kazes "nemoj mi pricati o tome", posto se ta tema studira 4 godine i nakon sto si polozila skracenu verziju istorije umetnosti, ostalo ti je jos dosta toga sto ne znas, a nikad ne znas ko je i sta zna onaj sa druge strane ekrana. plus, ne svidja mi se kad neko poteze svoje kvalifikacije i hvali se sta je zavrsio i plolozio.. kao da to samo za sebe nesto znaci.

 

Reci mi koliko ljudi zna uopste za bilo koju drugu El Grekovu sliku osim 'Sahrane grofa Orgaza'?

od kad je to merilo bilo cega? pa koliko ljudi bi prepoznalo bilo koju sliku rembranta, goje ili tako nekog bitnog slikara?

 

Ostale slike su u senci nje. O tome ti pricam... Prosek u smislu zastupljenosti u istoriji umetnosti...

mozda je el greko malo zastupeljen u kratkom kursu istorije umetnosti na faksu fotografije, ali u istoriji slikarstva se on pominje mnogo vise i UZASNO je bitan. wallbash.gif

 

------------------------

 

da ne odlutamo mnogo od teme, evo da doprinesem:

ovo je vrh. icon_rockdevil.gif

 

user posted image

 

kraca analiza, ovde: http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/eyck/arnolfini/

i ovde: http://employees.oneonta.edu/farberas/arth.../Arnolfini.html

 

inace, postoji elabotat i analiza ove, naizgled jednostavne, slike na 200 strana - klik. icon_smile.gif 99% ljudi nije ni svesno koliko tu ima hriscanskih poruka i cela slika je toliko puna simbola da su ljudi pisali knjige o tome. wallbash.gif na svakom detalju potoji nesto vezano za hriscanstvo, na primer: zasto jedna jedina sveca gori na lusteru u sred dana, itd. itd.

 

user posted image

 

koga zanimaju ovakve stvari lako ce naci i na netu dosta objasnjenja koja verovatno nisu toliko detaljna kao u onoj knjizi ciji sam link naveo. ali, to je 50$. wallbash.gif ali, bar se nadam da sam nekoga zainteresovao...

 

btw, ko je pazljivo gledao "v kao vendeta" mogao je da primeti ovu sliku pored dzuboksa (levo) kad V pusta pesmu prvi put...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da kazem par stvari:

osobe koje se bave umetnoscu nikad ne teoretisu o istoj;

reci ce: svidja-ne svidja, bla-bla - CIAO!

Nema tu filosofiranja.

Pitajte bilo koga ko zna da slika kako je to uradio i reci ce Vam - Ma, ne mogu ...

Postoji daleko veci broj onih koji dramoseraju o "Istoriji umetnosti" kao da je to bitno po bilo kom osnovu, nego onih koji zaista SLIKAJU.

Pardon, onaj koji umetnost proucava - nije i sam umetnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo, ne vidim zasto bi se ista uzimalo u alternativu (Van Gogh bolji od Dali-a, Picasso bolji od Matisse-a i sl.), zasto bi to moralo da opredeli coveka u izboru necega sto bi mu se dopalo?

 

 

Apsolutno se slazem. Reci da je Leonardo bolji od Mikelandjela (a pripadaju istom pravcu, periodu, cak i zemlji) je glupo, a poredjenje slikara tipa: Dali i Van Gog... E, TO je idiotizam...

 

El Greko nije nista posebno????? icon_confused.gificon_confused.giflaugh.giflaugh.gif

Istorija umetnosti nije trac rubrika u novinama ili emisija o medijskim zvezdama, i mislim da niko ne bi ostao (vekovima, u slucaju El Greka) zapamcen u njoj ako nije vredeo.Toliko o tome.

 

E, sad - da li se njegovo slikarstvo nekome SVIDJA ili NE SVIDJA, to je druga stvar.

 

 

 

Da li neko voli Gistava Dorea?

 

Evo malo ilustracija Poovog "Gavrana":

 

user posted image

 

user posted image

 

user posted image

 

user posted image

 

user posted image

 

Imam izdanje "Gavrana" koje je on ilustrovao, i zaista, zaista vredi.... Dve divne umetnosti u jednoj knjizi... icon_da.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da kazem par stvari:

osobe koje se bave umetnoscu nikad ne teoretisu o istoj;

pa sad... ne znam na koga mislis kad kazes "osobe koje se bave umetnoscu", ali retko koji slikar nije poznavao istoriju i teoriju svog "zanata". mislim, od ovih poznatijih i bitnijih. to ti je kao kad bi ljudi stalno iz pocetka izmisljali matematiku i ne obazirali se na ono sto je pre njih otkriveno. tako ne bi mnogo odmakli. isto je i sa slikarstvom ili bilo cim drugim. oni su dosta znali o onome sto je bilo pre njih da bi mogli da unesu nesto svoje i da doprinesu razvoju i tako dalje..

 

na primer, piet mondrian je pored toga sto je bio poznat i priznat slikar, cuven i po svom doprinosu teoriji. pri kraju svake knjige o istoriji umetnosti naci ces ovo:

 

user posted image

 

slika sama za sebe malo znaci bez teorije koja ide uz nju. ljudi koji ne znaju o cemu je rec reci ce "ma daj, ovo su linije i kvadrati, to moze svako da napravi". da, ali malo sutra. ovo je uticalo cak i na korbizjea (klik), zatim na modernu arhitekturu 20-ih i 30-ih godina, a samim tim i na danasnji moderan dizajn. i sve je to zahvaljujuci (izmedju ostalog) ovim jednostavnim delima (koja doduse nisu toliko jednostavna kad se priblizis, ali da ne duzim sada)...

 

reci ce: svidja-ne svidja, bla-bla - CIAO!

Nema tu filosofiranja.

apsoluto se slazem. svako ima svoj ukus. i akademik i seljak znaju sta im sve svidja, i to je sasvim ok. ovde nije rec o ukusu, jer je to subjektivan dozivljan. za divno cudo, na sojoj kozi sam osetio kako se taj dozviljaj menja kad saznas nesto o tome sto gledas. jednostavno, drugacije dozivljavas umetnost. ova slika gore sto sam postovao se nekome svidja, nekome ne svidja, ali kad znas deo price o njoj, pocinjes drugacije da je gledas. isto vazi i za sve ostale vidove umetosti...

 

Postoji daleko veci broj onih koji dramoseraju o "Istoriji umetnosti" kao da je to bitno po bilo kom osnovu, nego onih koji zaista SLIKAJU.

po mom misljenju ima previse umetnika koji ne znaju istoriju svoje umetnosti, te stalo otkrivaju toptlu vodu i tripuju kako je to nesto specijalno i kako su mnogo talentovani. nema nista lose u slikanju starim stilovima i ne mora neko da bude inovator da bi bio dobar, ali sto vise znas o onome sto je pre tebe bilo, to imas vise mogucnosti i izbora da napravis nesto svoje. ali, kako god okrenes, u istorji umetnosti uvek ostaju zapisani oni autenticni.

 

 

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da kazem par stvari:

osobe koje se bave umetnoscu nikad ne teoretisu o istoj;

reci ce: svidja-ne svidja, bla-bla - CIAO!

Nema tu filosofiranja.

Pitajte bilo koga ko zna da slika kako je to uradio i reci ce Vam - Ma, ne mogu ...

Postoji daleko veci broj onih koji dramoseraju o "Istoriji umetnosti" kao da je to bitno po bilo kom osnovu, nego onih koji zaista SLIKAJU.

Pardon, onaj koji umetnost proucava - nije i sam umetnik.

 

 

Bravo! icon_rockdevil.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Osecam se lose sto pocinjem ovaj post ali ...

Prolazi Oktobarski salon i to 47-i.

Kako se postavka istog nalazi na vise lokacija meni je trebalo 2 dana da ga obidjem s tim sto neke (na zalost) nisam uspeo da vidim.

Naziv ovog Salona je "Umetnost, zivot i pometnja" i zbilja je to najbolji naziv same izlozbe.

Ima zaista intimnih delova ali i politickih, obilje (dobrih) video radova, instalacija, postoji cak i soba za igru (u muzeju 25. Maj) gde ste obavezni ga bacate pikado i gde sam proveo dobar komad vremena!

Ova izlozba je zanimljiv dokaz da je umetnost svuda i da ipak prozima sve, da je u nama i da je treba i videti i izneti, dokaz da je umetnost za sve a ne samo kvazi-elitu.

Vrlo zanimljivo, idite i vidite to dok ima vremena a to je jos svega 2-3 dana.

 

Jos bih dodao i sjajnu izlozbu u Ulusu, Ljiljane Blazeske.

Stalno prolazite Knez Mihajlovom, svratite u Ulus, necete se pokajati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Da li neko voli Gistava Dorea?

 

Evo malo ilustracija Poovog "Gavrana":

 

IPB Image

 

IPB Image

 

IPB Image

 

IPB Image

 

IPB Image

 

Imam izdanje "Gavrana" koje je on ilustrovao, i zaista, zaista vredi.... Dve divne umetnosti u jednoj knjizi... :da:

Ej, bre, ovo je odlicno. Nikad pre nisam video ove slike. Jesu li to crtezi ili grafike?

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ево једног мог фаворита!

Кандински

Не знам за Вас али је мени ово генијално.

bravo druze, respekt za izbor! :da:

 

 

 

inace, jel moze ovo?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/ab/Miro2.jpg

 

moj drugi omiljeni slikar, juan miro

 

 

 

edit: link, a ne slika..

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja njima bas i nisam odusevljena (Miro, Kandinski, Malevic...)

Jesu oni veliki i uticajni umetnici, sa revolucionarnim i do tad nevidjenim idejama (npr. o liniji) ali njihova dela... :uhoh:

Jednostavno, ne osetim u njima toliku maestralnost, velicanstvenost. (Cista stvar licnog izbora, naravno da ih postujem)

 

Ko je spomenuo Karavadja? Svaka cast! I licnost i umetnik...

Edit: A svi Novosadjani neka se stide ako ne odu ovih dana na izlozbu Milene Pavlovic Barili :D:)

Ma salim se, samo sam bolesno pristrasna. ;)

Edited by Beauty In Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je spomenuo Karavadja? Svaka cast! I licnost i umetnik...

Edit: A svi Novosadjani neka se stide ako ne odu ovih dana na izlozbu Milene Pavlovic Barili :D:)

Ma salim se, samo sam bolesno pristrasna. ;)

 

Karavadjo je majstor, ceo taj pokret, slikanje iz tame mi je totalno ultra, a ja uopste ne volim crno... toliko :D

 

.......Stidim se........ josh na ironiju se dodaje jer sam iz umetnicke :mrtav: ......

 

Uzdravlje B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...