Jump to content

Avangardni filmovi


Buddha

Recommended Posts

  • 2 months later...

art kafe kocka,carice milice 7,utorak,19.00

 

 

user posted image

 

 

Danas kada, u postmodernistickom brisanju svih granica, evropska umjetnicka kinematografija nastoji da relativizuje nekadasnje obavezujuce distinkcije ili da kalkulantski udje na politicki i erotski kontroverzne terene (sto je zaobilazni nacin da se priskrbi komercijalna privlacnost), od posebne je estetske vrijednosti sto postoje autori koji i dalje insistiraju na hermetickim i ezoterijskim prosedeima. Ako je u nekom proslom vremenu, art kinematografija tonula u nicim opravdanu pretencioznost ili cak svojevrsnu anahronost, sada je ona, zapravo, neophodni poeticki korektiv i nadopuna koja istrazuje relevantna podrucja filmskog izraza, koji bi inace ostali bez potrebne analize. U tom (ali, dakako, ne samo u tom) kontekstu se moze sagledati vrijednost opusa rezisera kakav je Madjar Bela Tar, koji slovi za jednog od posljednjih konsekventnih autora na Starom kontinentu u kojima se otjelotvoruje slava, tehnicka suptilnost i semanticka raskos vrhunecih trenutaka klasicnog evropskog art filma.

Nakon sto je kriticare zaintrigirao, ali razumljivo ne i publiku, njegovom sedmocasovnom dramom Satantango (1994), Tarov film Werckmeister harmoniak (Verkmajsterove harmonije, 2000) je konacno dobio malo siru distribuciju, tako da se za nadati da vise madjarski reziser nece biti najbolje cuvana tajna evropske kinematografije. Jer, Tar je (bio) dokaz da i u ovolikoj medijskoj hipertrofiji filma i pisanja o njemu, mogu odredjene pojave biti nepotpuno popracene, neprecizno obradjene: a nije li, otud, on posredno igrao i ulogu pravog neintegrisanog stvaraoca, autenticnog intelektualca. U svakom slucaju, Tarov postojeci kultni status u buducnosti ce samo jos vise – zasluzeno – rasti: na primjer, Gas Van Sent se na kraju svog filma Gerry (2001) zahvaljuju madjarskom autoru.

Uticaj koji Tar ima, vezan je prevashodno za jedno njegovo specificno stilsko sredstvo, kojem on pridaje novu vizuelnu snagu i aktuelnost: radi se o fascinantnoj upotrebi dugog kadra, cesto u trajanju od 8-12 minuta. Time se Tar oslanja na tradiciju egzemplifikovanu u radovima majstora kakvi su Andrej Tarkovski i, najgrandioznije, Karl Teodor Drajer, ali i na iskustvo iz nacionalnu bastine, posebno na Miklosa Janca ciji se, recimo, film Elektria (1975) sastojao od samo dvanaest kadrova. Ali, za razliku od Drajera (u posljednjoj fazi njegove karijere) i Tarkovskog koji su potencirali staticnost dugog kadra, cime se otkrivao ontoloski kvalitet vremena reprezentovanog na filmu i krajnja mimeticnost oslikovljene radnje (filmski ekvivalent filozofskoj terminologiji bivstvovanja i vremena), Tar insistira na kretanju kamere u pracenju junaku koji se nalaze unutar neprijateljskog kosmosa. Tako, na samo naizgled paradoksalan nacin, Tar slobodom pokreta hvata i predstavlja egzistencijalnu zarobljenost: mise-en-scene ne otvara prostor, on ga ogranicava, svodi. Dugi kadar, dakle, funkcionise kao najpreciznija markacija temporalno-spacijalne skucenosti.

Ta vrsta stilizacije u Werckmeister harmoniak je prenesena i na tematski dio filma: formalna i sadrzinska dimenzija su kod Tara u punoj korespodenciji. Werckmeister harmoniak je smjesten u mali, provincijski madjarski grad koji bruji o predstojecem pomracenju i socijalnim pobunama koji su na neki nacin povezani sa skorim dolaskom cirkusa i misterioznog Princa ciji govori izazivaju anarhiju. Glavnog junaka Janosa Valjusku (Lars Rudolf) posjecuje Tunde (Hana Sigula) koja ga nagovara da ubjedi njenog bivseg muza Djordji Estera (Peter Fic), koji se opsesivno zanima za muzicke harmonijske teorije njemackog kompozitora iz 17. vijeka Verkmajstera, da se prihvati uloge predsjednika zajednice. Kada cirkus konacno dodje u grad, Valjuska ide da vidi njegovu glavnu atrakciju: ogromnog punjenog kita, Bozje cudo, i ubjedjuje Estera da i on to uradi. No, ubrzo pocinju nemotivisani nemiri, i Valjuska zavrsava u mentalnoj bolnici. Posljednja scena pokazuje Estera kako prolazi trgom grada pored ostataka kita. (Treba naglasiti da je u vidu kita, Tar dao jednu od najsnaznijih metafora u posljednje vrijeme, upravo zato sto nije transparentna, vec je dubinski ambivalentna, pokrivajuci i pozitivnu i negativnu intonaciju, krecuci se izmedju biblijskih i ideoloskih konotacija: ultimativno, ona je necitljiva.)

Egzistencijalna uskracenost u Werckmeister harmoniak se transformise, tacnije materijalizuje u atmosferi (koja je toliko mracna, turobna i fantasticna da poprima osobine gotike) u kojoj su znaci apokalipse jasno izrazeni pa nema druge rezolucije do one koja vodi u bice-potresajuci horor. Kada na pocetku filma, Valjuska u kafani pokazuje pijanim ljudima kako funkcionise kosmos, vec je naznaceno da je on uveliko nestabilan, da je red poceo groteskno i dijabolicno da nestaje. Radi se o temeljitoj dezintegraciji: iako, po inerciji i brzopleto, neko moze citati Werckmeister harmoniak kao alegoriju o postkomunistickom Istoku, Tarove poente sezu dublje, i nisu vezane za politicku deskripciju stanja modernog covjeka, vec za esencijalni disbalans – neizvjesnost, strah, nemir – u ekonomiji zivota. Kako Werckmeister harmoniak napreduje, tako narasta haos, i u dusama pojedinaca i u zajednici: jedina harmonija koju moze da proizvede nas kosmos je entropija.

Edited by jack rose

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ heroinstalk

 

good night and good luck

 

icon_razz.gif

 

ps (the sweet hereafter)

 

novi scott walker je suvise uneasy cak i za moje blagopocivse usi,tilt odsada samo uz karamel i EBM,karamel i EBM.joj.ozbiljan sam.da mislio sam na onog sKoTa,ne-1,2,3,4-jacque-brelovskog,vec onog avant-pop auteura kojem ni jedna decenija nije dovoljna da prevazidje svoju sad vec ustajalu autenticnu jezivost (gde boy george pobedjuje antony-ja u celebrity deathmatchu,npr icon_uhoh.gif,nestabilno progutane skale i teatr d'mizer)

 

ps (the family viewing remote control sweet-after)

icon_wink.gif

 

kad smo vec kod zvucnih podloga mychael danna,jedan ama bas savrseni mjuviz of di ejtiz kompozitor (bolji i od onog kjeslovskog fiktivnog van den budenmayera),osvetljava bucnost atom-ove 'ostalo' vizije no.gif,ako zatreba,poslacu ti po EBM-u (elektriciteIt-nom body moveru icon_wink.gif ) jedan sirens (stogod sprahat karamel karamnel i dzak brel)

 

 

 

no.gificon_smile.gif

Edited by jack rose

Share this post


Link to post
Share on other sites

tHe Sweet HereAfter u najvece ocekujem. a, ako si se i u ostalom meni obracao, nema potrebe da mi saljes, i to ne zato sto taj lik nije EBM Leek [nego, upravo to, TAJ LIK], doneces mi to sam. icon_wink.gif U POTPISU: Dominacija Nad Zenama icon_wink.gif

 

EDIT: Ce d' i'es bre na Calexico i Celik i Vino?! icon_smile.gif

Edited by heroinchic

Share this post


Link to post
Share on other sites

obracao sam se E>B>M stalku,ne idem na calexico osim ako me ne nateras mhihi.gif,jedan malo 'unsure' devojcurak koji se loshi na psihoanaliticku zloonaniju (trve,trve,trve) trazio mi je da joj platim kartu iz vedra neba (bez emocionalne nadoknade,aka. worldwide dominacije nad pasivnim muzjacima ili nekim 'opsesijama',),samo mi je zalepio zvaku u knjigu o ljubavi tamo gde je prestala da chita,good luck and good fuck icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel gledao neko ove japance?

 

SUICIDE CLUB

BATTLE ROYALE 1,2

VERSUS

UZUMAKI

VISITOR Q

AUDITION

THREE...EXTREMES

FUDOH...THE NEW GENERATION

ALL NIGHT LONG

JUNK

ICHI THE KILLER

 

I uan end onli...

 

TETSUO THE IRON MAN

tj. nije onli ,imam i 2. deo

 

i jel ima neko:

 

964 PINOCCIO

IZO

GUINEA PIG kolekciju

sve sem "fudoh..." a "guinea pig" gledao sam samo prvi "devils experiment"

icon_cool.gif

Edited by HELLNATION

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
Guest Cudesni decak

Diskutabilno je to sta je sad avangarda, ali na mojoj listi najuvrnutijih filmova su svakako - Salo 100 godina Sodome i Gomore, Barton Fink ( i sve od brace Koen ) ,Ruzicasti flamingosi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel gledao neko ove japance?

 

SUICIDE CLUB

BATTLE ROYALE 1,2

VERSUS

UZUMAKI

VISITOR Q

AUDITION

THREE...EXTREMES

FUDOH...THE NEW GENERATION

ALL NIGHT LONG

JUNK

ICHI THE KILLER

 

I uan end onli...

 

TETSUO THE IRON MAN

tj. nije onli ,imam i 2. deo

 

i jel ima neko:

 

964 PINOCCIO

IZO

GUINEA PIG kolekciju

Pola sa liste ti je Miike Takashi icon_mrgreen.gif

 

Ako vec volis 964 Pinnochio, obavezno pogledaj i "Electric Dragon 80,000 Volts" i "Rubbers Lover"

 

Takodjer, japanski film "Wild Zero" - rock n' roll zombies and aliens VS romance ? Tako nekako otprilike opisati u par reci. Plus, sto u filmu ucestvuje cela postava Guitar Wolf-a icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest ljubimrukusmorock2

Mislim da brkate sve i svasta. Avangardni filmovi su Kenneth Anger, Maya Deren. Curtis Harrington. fluksusovci (koji su btw prilicno negledljivi i smorni bar po onome sto sam imao priliku da vidim) ...

 

U svakom slucaju mislim da necu da pristanem da mi se skine ban sve dok Black_Totem/Silver_surfer ne bude udaljen sa foruma, Axeanosilas skinut sa mesta moda, a King Diamond i Guardian of the Blind kao administratori ovog foruma e ne izvine javno, prvo meni a potom i jedno opste izvinjenej svima koji su n abilo koji nacin bili vredjani, maltretirani i nepravedno banovani na YUmetal forumu!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Mislim da brkate sve i svasta. Avangardni filmovi su Kenneth Anger, Maya Deren. Curtis Harrington. fluksusovci (koji su btw prilicno negledljivi i smorni bar po onome sto sam imao priliku da vidim)"

 

Out of Time je imao odlican post po pitanju upravo avantgardnih filmova i nakon toga se postovi samo vrte u krug...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...