Jump to content

Najbolja knjiga koju ste čitali


Recommended Posts

Stvar je u tome sto nije izmisljao jezik, kao ni Jenny Wurts. On je jezik "izmislio" samo za imena. I imam pravo da se ne slazem, jer vidim da oni ocito citaju ta imena koja apsolutno ne pripadaju engleskom, kao da su engleske (stavise, objasnjenja za izgovor su nepotrebna, ako hoces da ih citas po engleski, samo ih citaj tako :roll:). Da je koristila sve latinska/koja-god imena, opet bi stavila da se cita kao engleski (pr: da se neki lik zove Germanicus, u glossar-u bi stajalo da se cita kao Dzer-m@n-i-k#s - pokusavam da ilustrujem izgovor). Mislim kao sto Frodo u filmu kaze Moudo za Mordor :roll:.

Poenta svega je da anglo-saksonci sve citaju po svome, a pitanje je i da li je glosar Dzordanov/Vurtsin ili ga je ubacio izdavac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Definitivno najbolja knjiga je Gospodar Prstenova, Silmarilion, Hobit i ostala Tolkinova dela. Taj chovek je bio genije - jednostavno.

 

Svidjaju mi se i knjige Ursule Le Guin, dalje, Autostoperski Vodich je legendarna knjiga (kao i ostale Adamsove) i uvek cje biti ispred Pracheta!

 

 

Hmmm da li je potrebno da pomenem Alhemichara?? Knjiga koja nema shanse da nekoga ostavi ravnodushnim...!

 

Skoro sam prochitala 'Parfem'... pomalo jeziva knjiga, odlichno napisana...

 

Ma, svaka knjiga je dobra na svoj nachin, mrzim ovakve teme :roll: biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Dobrica Cosic - VREME SMRTI

2. Lav N. Tolstoj - Rat i Mir

 

Cudi me da niko nije procitao ove dve (verovatno jer su jebeno dugacke). Deda mi rece da su jako dobre i Solohov-Tihi Don i Hemingvej-Za kim zvono zvoni(moja omiljena pesma je inspirisana tim romanom). Za lektiru smo imali samo prvu knjigu Vreme Smrti, ali je tako zarazno da sam za dve nedelje procitao sve cetiri. Najbolja je druga knjiga gde se opisuje Kolubarska bitka. Jako dobro se slaze sa Maidenovom pesmom Paschendale. Inace da bi dobro skontao pocetak Vremena Smrti moras procitati nesto losije Korene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tolkin-naravno, i posebno "Druzina Prstena". Inace, dobra knjiga je "Dama s kamelijama", od Alexandra Dime mladjeg. ostavila je poseban utisak na mene.Tu je i recimo, "Zov divljine", Dzeka Londona, i najbolji Zil Vern, i sve njegove knjige. biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreme smrti (sva cetiri dela + Korene) sam citala dva puta, i obozavam roman, a Rat i Mir je jedan od omiljenih mi romana. Tolstoj je bog.

Umetnost nikada nije dosadna.

 

U, bas se slazemo. Ako si cula maidenov Paschendale, da li je i tebe podsetio na Vreme Smrti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
Neko od vas je vec pomenuo Wheel of Time Roberta Jordana... Znam da je prva knjiga serije prevedena na srpski, i jos se nisam docepala tog prevoda, neverovatno me zanima kakav je... Mada, po onome sto mi je ramoth rekla, imam uzasan osecaj da cu spaliti prevodioca na lomaci...

 

Inace, do sada mi je Tolkin bio prva i neprikosnovena omiljena knjiga - vec 15 godina, tj. otkad sam ga prvi put procitala... Imam jos MNOGO pisaca koje volim (tipa Adamsa, Dzordza Martina, Praceta i sl.), ali ne pamtim kada mi se nesto toliko dopalo da bi se priblizilo Tolkinu na mojoj licnoj skali...

 

Pa... Jordan je uspeo u tome!!! Sada citam osmu knjigu u seriji, Path of Daggers, znaci preostaju mi jos dve...pa opet iz pocetka!!!

 

Zenica sveta definitivno nijemoja omiljena knjiga u seriji: to su (kako mi se bar ciniposle jednog citanja) The Great Hunt (knjiga #2) i Lord of Chaos (#6). Zenica sveta je, naravno, DOBRA... Ali kasnije postaje mnogo kompleksnije (mislim, zaplet), likovi se razvijaju, a odnosi izmedju likova krecu u krajnje neocekivanim pravcima (neki od njih, u svakom slucaju). Ono sto pokusavam da kazem jeste da se ne slazem sa - ko god da je to rekao - kako se kasnije rasplinjava. Daleko od toga! Samo sto postoji mnogo vise paralelnihzapleta, ali ja bih to pre nazvala *zgusnjavanjem* nego *rasplinjavanjem*...

 

Tako da.... procitajte to! Sad, odmah! Ko nije citao ni prvu knjigu, imam jedno upozorenje - prvih dvesta strana mozda podseca na Tolkina - ili na neku kopiju Tolkina, ali onda se to apsolutno izmeni, izokrene, i krene u potpuno osmom pravcu, tako da.... ne, nije to jos jedan Teri Bruks koji nije u stanju da smisli nista originalno (ili neoriginalnoali uverljivo!)...

 

Savetovala bih vam da je citate na engleskom, ako ste u poziciji da birate... Kao sto rekoh, nisam videla taj prevod, ali mi je ramoth rekla transkripciju nekih imena i...pa, uzasnuta sam. Nije me povredilo to sto su dodali A na kraju (malo jeste ustvari, posto mi se tako svidjaju ta imena u originalu - ali ako moze Stanojevic u prevodu LOTR-a to da uradi, moze i ovaj lik)... Poenta je u sledecem. Na kraju svake knjige postoji glossary, sa objasnjenim izgovorom imena... Tako je

 

Moiraine= MuaREIN (velika slova oznacavaju naglaseni slog) (prevedeno Moiraina)

 

Egwene= EgVEIN (kod nas - Egvena)

 

Ali sve to bih prezivela samo da moji omiljenu licnost,

Nynaeve (NAJniv) nisu preveli kao Ninaeva, AAAARGH!!!!

 

Tako da...er... citajte ih naengleskom biggrin.gif

nisu ti ostale jos dve vec jos 5 knjiga od kojih 3 jos nisu napisane

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Guest Dark Knight

Ne mogu da kazem koja mi je najbolja ima ih doooosta icon_rolleyes.gif

Ali omiljene npr:Izmaglica,TO,Polaroidni pas... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

He, he, svidela ti se Jilesponie a?

 

 

 

Silmarilion pre svega, pa Song Of Ice & Fire, First Chronicles Of Thomas Covenant i Empire Series.

Много добар иѕбор књига, посебно Сирмалирион! Иако не волим много овај жанр, ова књига је врх.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, od Tolkina je meni definitvno omiljeniji Silmarilion od Gospodara... Pa i Hobit (koja je prva njegova knjiga koju sam procitao)... Pa cak mi je i ser Zile omiljeniji... I tako... laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...