Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Хвала Богу да је тако морало да се уради кад су твоји кумови религиозни и желели су да крсте дете у Цркви. Замисли ситуацију да твоји кумови нису били крштени и да не желе да крсте своје дете у Цркви. Шта, по слову закона који наводиш, урадити у тој ситуацији?

jebote, kako sta? Pa kad ne bi hteli da ga krste, ne bi bilo krstenja i ne bi bilo problema icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

 

 

Kad kumovi zahtevaju krstenje u crkvi to po zakonu kum mora da uradi. Ne vidim nikako gde se mimoilazimo ovde. verujem da isto pravilo i isti zakon vazi i za to "komunisticko" krstenje, ali ja sam pricao o crkvenom.

 

Ili ti pokusavas da poreknes da u tom slucaju zakon ispada otvoreno protiv nekih gradjana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad kumovi zahtevaju krstenje u crkvi to po zakonu kum mora da uradi. Ne vidim nikako gde se mimoilazimo ovde. verujem da isto pravilo i isti zakon vazi i za to "komunisticko" krstenje, ali ja sam pricao o crkvenom.

 

Ili ti pokusavas da poreknes da u tom slucaju zakon ispada otvoreno protiv nekih gradjana?

НЕМОГУЋЕ!!! Апсолутно сам уверен да такав члан у било ком световном законику не постоји. Нико није дужан да кумује детету у Цркви, ако то не жели. Ти си, Борисе, у великој заблуди. Нађи ми тај члан у закону, упути ме на њега, ако постоји, имаш од мене шта год желиш.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Black_Totem, objasni mi samo jel po hriscanskom moralu normalno slusat muziku u kojoj se ta vjera napada (mislim na Samael, mada ima tu dosta black/death/thrash/gothic/doom bendova koji se bave anti-hriscanskom tematikom a koji se slusaju od strane tr00 hriscana). Zar se to nije u rangu tzv. jeretickih knjiga, ako ne i gore od njih...

Pa ne idem ja u takvu militantnost, ja sam iz sposljasnjeg sveta a ne monasko unutrasnjeg. Postoji razlika.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

deadsy:

 

1. sto se tice satanista.. ne poznajem licno ni jednog, niti se druzim sa takvima, niti zelim da imam ista sa takvima. kad bi mi neki takav bio komsija, primjera radi - sumnjam da bih uopste znala kad mu je koji praznik ili sta god. isto se odnosi na pagane. takodje, ni moj komsija nije znao o cemu se radi nego sam par dana prije u prici s njim objasnila mu neke stvari i eto, on je htio da bude pristojan. meni da komsija paganin kaze - sutra slavim peruna, ja bih mu cestitala.

 

2. znas kako.. ja sam odrasla medju muslimanima, katolicima, jevrejima.. eto, sticajem okolnosti - moji su imali posla s nekim jevrejima, muslimani, hrvati i ostali su nam bili komsije.. takodje, ovdje zivim medju crncima, meksikancima, azijatima.. ne sjecam se da sam ikad imala i s kim problem, te prirode pogotovo. ono na sta ti aludiras, na diskusije ovdje po forumu - smijesno je, jer primjer: dodje varg i kaze da je Isus ovca i budala i sta god - i sta ja da kazem na to? osim da ide da se jebe s hrastom. ja jesam hriscanin, ali nisam monah i ne zivim u manastiru. i ne kazem da nisam gresna (uh uh) niti da sam savrsen vjernik, ali reci mi ruzno za moju vjeru, vrijedja me. evo ti Boris dodje, i kaze `prokleto krstenje` skoro na dan kad sam ja bebu krstila.. ocigledno da nema postovanja ni kulture.

znam samo da vrijedjati direktno i psovati nekoga ne volim i bas izbjegavam. pogotovo to prva nikad ne radim. itd itd... nebitno.

 

shvatio si poentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako kome. meni su svete neke stvari i ne volim da ih neko (bilo ko) blati. o tome se radi. generalno se zna koje su.. nebitno da li budista neko ili katolik.. vjera u Boga, hram, crkva, svete tajne.. krstenje, sveci, ikone.. i sl.

to su dakle SVETE stvari.

 

 

edit: da ne bude zabune, to kad se govori u kontekstu religije/vjere. u zivotu, svete su naravno porodica, dom i sl...

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

blondie, shvatam sta hoces da mi kazes. Ali nesto cu ti rec - ako na uvredu odgovaras uvredom, onda se spustas na njihov nivo i sebe izjednacavas sa njima. A i problem je sto ponekad svaku kritiku na racun hriscanstva smatras uvredom, na sto sam ti vise puta ukazivao paznju. Moj koncept religije jeste da se ona kroz kritiku moze samo osnaziti (ako je vec iskrena, istinska, istrajna) dok je bilo kakav oblk neargumentovanog vrijedjanja nesposoban da je ugrozi imalo.

 

A obzirom na veliku vaznost koju pridajes tome - cestitao bih ti krstenje sina i pozelio sve najbolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala za krstenje, nije mi sin bas ali kao da jeste biggrin.gif

 

takodje - znam ja za spustanje za nivo. ali ponekad covjek bas ne moze da cuti - trudim se da to prevazidjem.

kritike su ok, ja prva cu evo da kazem - pop koji je krstio bebca, kockar je - i dosao je po pare 7 dana unaprijed, sto ne da je sramota nego je nevidjeno. ali to nema veze s mojom vjerom, tradicijom i sl.. samo jebi ga, previse je.

kritike ne smatram vrijedjanjem, naravno.

 

 

poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde kada vec pricate o tome sta je vama sveto, onda bar definisite taj pojam!

Poceli ste od Isusa, stigli do krstenja a nigde se ne raspravlja o sustini!

Oh, pa ovde se zapravo nikad i ne raspravlja o sustini, ide se uglavnom izokola.

 

A sto se svetih stvari tice, mislim da je to sasvim individualna stvar, mada naravno postoje opsti kriterijumi.

 

Sto se mene tice, jedino je zivot svet, sve ostalo se donekle moye "popraviti", "zameniti" i sl..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sto se mene tice,** jedino je zivot svet**, sve ostalo se donekle moye "popraviti", "zameniti" i sl..

Pa zar zivot ne moze da se izmeni, promeni?

 

A sto se tice pojma sveto, nisam mislila da se nabraja ono sto je individualnoj osobi sveto, nego sta bi uopste trebalo da znaci rec "sveto" odnosno pojam!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto vise nemas u Grill u potpisu!?!?!? icon_confused.gificon_sad.gif

Vraceno je... Sredjivala sam potpis. Naravno da ne napustam grill ekipu.

 

Pa zar zivot ne moze da se izmeni, promeni?

 

A sto se tice pojma sveto, nisam mislila da se nabraja ono sto je individualnoj osobi sveto, nego sta bi uopste trebalo da znaci rec "sveto" odnosno pojam

 

Naravno da moze da se promeni u izvesnom smislu naravno. A daq li mozes da ga povratis kada ga jednom izgubis? Da li mozes bas uvek da vratis stvari na staro kad je u pitanj zivot.

 

Znam na sta si mislila pod pojmom "sveto", ali ovde ti to niko nece direktno odgovoriti, posebno sto na to i nemoyes imati bas konkretan odgovor. Postoje neki opsti kriterijumi naravno, kao stpo sam i vec rekla... Ali ipak pojam "sveto" je prilicno individualoan, tako da ne mozes tek tako da pobegdens u ovom slucaju od subjektivnosti.

Edited by Ewigkeit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde kada vec pricate o tome sta je vama sveto, onda bar definisite taj pojam!

Poceli ste od Isusa, stigli do krstenja a nigde se ne raspravlja o sustini!

Јеси ли прочитала свих 70 и нешто стараница ове теме?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јеси ли прочитала свих 70 и нешто стараница ове теме?

to ja htjedoh pitati.. valjda svakom novom clanu (sto na forumu, sto tek pristiglom ovdje) nanovo trebamo objasniti pojmove, po zelji. laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, vidim da se plasite filozofije, pa ako ste ga vec definisali sto je problem da ga definisete opet?!? mhihi.gif

Балерина, а-ха, балерина,

ноћи су дуге, а ја сам сам... laugh.gif

 

Шта хоћеш да ти се дефинише?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definisi ti meni savrsenstvo?

Aj da te vidim za pocetak, ako hoces filozofiju, OK?

Savrsenstvo je stanje ili sposobnost nekoga ili necega da funkcionise u skladu i harmoniji bez mogucnsoti da ikada pogresi ili se unisti! Kao na primer covekovo telo, odnosno organizam, koji naravno, jednom prestaje da funkcionise ali je to iz prostog razloga sto je covekov organizam kao savrsenstvo deo jednog veceg sistema, a to je savrsenstvo kruzenja materije u prirodi!

 

U principu savrsenstvo je retko, mozda cak i ne postoji, ali to bi trebalo da bude nesto sto funkcionse bez mane, greske i mogucnosti da se ikada prekine!

 

Eto tako bi ja definisala, ne kazem da sam u pravu, ali ja mislim da barem imam hrabrosti da iskazem svoje misljenje, i da udjem u sustinu necega, za razliku od nekih ovde na forumu!!!

 

I mislim da je veoma bina stvar u nekoj raspravi da se ne pravi jedna velika logicka greska, a to je da sagovornika napadate licno, kao osobu, vec samo po pitanju stava!!

 

A ja u principu nisam htela da vas prozovem time sto sam htela da neko definise sta je sveto, vec sam samo htela da uporedim svoje misljenje sa vasim!! Ali ok svi ste se osetili prozvanim!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marija Magdalena je dobila oprost i krenula Hristovim putem. Marija Magdalena nije otvorila javnu kucu i prosirila biznis. niti je snimila od toga Sex I Grad.

A ko si ti da sudis o Bozijim putevima? Znas l iza monaha, koji je iz Holandije dosao u Srbiju da se zamonasi, koji je bio kriminalac, narko diler i grozan covek? Bozija volja je bila da ga preobrati i danas je on cenjeni monah. Ne sudi zato, jer da bi neko digao pogled ka nebu, ponekad mora da padne na dno ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ko si ti da sudis o Bozijim putevima? Znas l iza monaha, koji je iz Holandije dosao u Srbiju da se zamonasi, koji je bio kriminalac, narko diler i grozan covek? Bozija volja je bila da ga preobrati i danas je on cenjeni monah. Ne sudi zato, jer da bi neko digao pogled ka nebu, ponekad mora da padne na dno ...

o cemu ti sad pricas? icon_smile.gif

 

 

JA NE SUDIM NEGO DAJEM MISLJENJE KAO STO I TI TO RADIS. zato i postoji FORUM icon_smile.gif

naravno da je Bozija volja i blabla.. ti pricas o socijalnom osiguranju kurvi (i legalizovanju prostakluka) i o Mariji Magdaleni koja je krenula Hristovim putem i koja se iskupila za grijehe, blabla.. upravo je eto slicna prica tog monaha i marija magdalene.. ali je razlika izmedju marije magdalene i NEKIH danasnjih prostitki koje, iako materijalno obezbjedjene i sredjene nastavljaju s tim unosnim biznisom. sto ja NE MOGU da odobrim po svim moralnim normama. kao sto ne bih odobrila ni to da je taj holandjanin nastavio da se bavi kriminalom i sl.. ali hvala Bogu, eto odlucio je da se skloni s ulice itd.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

o cemu ti sad pricas? icon_smile.gif

 

 

JA NE SUDIM NEGO DAJEM MISLJENJE KAO STO I TI TO RADIS. zato i postoji FORUM icon_smile.gif

naravno da je Bozija volja i blabla.. ti pricas o socijalnom osiguranju kurvi (i legalizovanju prostakluka) i o Mariji Magdaleni koja je krenula Hristovim putem i koja se iskupila za grijehe, blabla.. upravo je eto slicna prica tog monaha i marija magdalene.. ali je razlika izmedju marije magdalene i NEKIH danasnjih prostitki koje, iako materijalno obezbjedjene i sredjene nastavljaju s tim unosnim biznisom. sto ja NE MOGU da odobrim po svim moralnim normama. kao sto ne bih odobrila ni to da je taj holandjanin nastavio da se bavi kriminalom i sl.. ali hvala Bogu, eto odlucio je da se skloni s ulice itd.....

Otkud ti znas da ih Bog nece pozvati da krenu njegovim stopama? Najmracnije je pred svitanje ako nisi znala ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam rekla da ih Bog nece pozvati, i znam ja kad je najmracnije. ja sam samo rekla da nisam za legalizovanje tih stvari pod parolom nekih sloboda.

Dakle ti si da te zene i dalje budu belo roblje, da ih eksploatisu i placaju ih minimalno, da ih tuku, da nemaju regulisan zdravstveni status, da im oduzimaju dokumente i cak prodaju drugim makroima? Bas humano od tebe.

To je socijalni aspekt price. A ako bi sad usli u starozavetnu pricu onda bi videli da zene imaju svoju cenu, tj koliko treba platiti onaj ko obljuci devojku nakon cega je vodi kuci. Ili Bozije instrukcije o uzimanju roblja od susednih naroda. Koliko je to u koliziji sa tvojim moralnim dilemama po pitanju prostitucije? Nio, zaboravih d ase ti u teologiju i veru bas nesto i ne razumes pa i necemo da pricamo o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...