Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ljudi, da se ne lazemo, religija je samo jedno mocno oruzje za upravljanje ljudima. Da se ja pitam, zakonom bih zabranio propovedanje verskih gluposti i lazi a svako onaj ko prekrsi to pravilo bio bi smaknut na licu mesta. Smem se kladiti u zivot da bi se broj ratova i zrtava u svetu visestruko smanjio. Pa zar prva crkva, koja propoveda da je ubistvo greh, nije spalila na lomacama 30 miliona zena u srednjem veku zbog vesticarenja?! Zaklinjemo se na Bibliji a 90% ljudi ne zna ni kako je nastala ni sta u njoj pise. Zasto petak 13. narod smatra za baksuz dan? Jer je na taj dan crkva pobila vitezove Templare. Razlog za taj cin -moc i novac. Ma primera ima toliko da je nemoguce sve ih navesti ali za kraj evo jedan koji je nama blizak. Patrijarh Pavle poziva ljude da ostanu na Kosovu a on se prvi zavukao u jazbinu u BG-u i napustio Pecku patrijarsiju. Bitno je da on sacuva svoje dupe od 90 god. a sto deca dole nemaju sta da jedu po enklavama boli ga djon. Ako zelimo da nam bude bolje moramo uloziti vise rada, postenja i iskrenosti a ne zamlacivati se glupostima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, da se ne lazemo, religija je samo jedno mocno oruzje za upravljanje ljudima. Da se ja pitam, zakonom bih zabranio propovedanje verskih gluposti i lazi a svako onaj ko prekrsi to pravilo bio bi smaknut na licu mesta. Smem se kladiti u zivot da bi se broj ratova i zrtava u svetu visestruko smanjio. Pa zar prva crkva, koja propoveda da je ubistvo greh, nije spalila na lomacama 30 miliona zena u srednjem veku zbog vesticarenja?! Zaklinjemo se na Bibliji a 90% ljudi ne zna ni kako je nastala ni sta u njoj pise. Zasto petak 13. narod smatra za baksuz dan? Jer je na taj dan crkva pobila vitezove Templare. Razlog za taj cin -moc i novac. Ma primera ima toliko da je nemoguce sve ih navesti ali za kraj evo jedan koji je nama blizak. Patrijarh Pavle poziva ljude da ostanu na Kosovu a on se prvi zavukao u jazbinu u BG-u i napustio Pecku patrijarsiju. Bitno je da on sacuva svoje dupe od 90 god. a sto deca dole nemaju sta da jedu po enklavama boli ga djon. Ako zelimo da nam bude bolje moramo uloziti vise rada, postenja i iskrenosti a ne zamlacivati se glupostima.

 

Taj rad. To.

 

A Mudra Sovo, brate, uvericesh se da nema tog jebenog vechnog zhivota i da je to samo zamlacivanje. Tj. necesh se uveriti, bicesh mrtav :evotigana::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato, samim cinom krstenja, svi hriscani uzimaju na sebe monaski podvig.

 

Monaškom podvigu prethodi iskušeništvo,tako da ovo nije tačno.

 

Lepo je to što si pisala,ali ne treba misliti da se jedino monasi spasavaju.

 

Monaštvo je andjelski obraz,znači druga polovina njihova je Hristos,nisu oni "nekompletni" jer nemaju decu i jer nemaju bračnog druga.

 

Mirjani odnosno obični ljudi teže da sklope brak i imaju decu,po onom da se čovek vezuje za ženu i da postaje jedno.

 

Kome je mnogo dato,biće mnogo i traženo od njega.

Postoje više vrsta manastirskog života,zajednički život ili opštežiće gde su zajednički obroci i službe,oblik gde su zajedničke samo službe a jede se pojedinačno ili u manjim grupama,i oblik gde pojedini monasi žive samostalno i retko se priključuju zajednici.

 

Standardni (stari) monaški tipik obuhvata nejedenje mesa,tj potpuno uzdržanje od istog bez obzira da li je post ili ne,pa čak i za Vaskrs.

 

Takođe nekada je bio običaj kod monaha potpuno nesticanje,znači deljenje imovine sirotinji i kad se sve podeli,onda se ode u monahe.

 

Da se ja pitam, zakonom bih zabranio propovedanje verskih gluposti i lazi a svako onaj ko prekrsi to pravilo bio bi smaknut na licu mesta. Smem se kladiti u zivot da bi se broj ratova i zrtava u svetu visestruko smanjio.

 

Zaklinjemo se na Bibliji a 90% ljudi ne zna ni kako je nastala ni sta u njoj pise. Zasto petak 13. narod smatra za baksuz dan?

 

Ko ne zna,njegov problem.Ne mogu ni ja ni neko drugi odgovarati za nekog ko ne zna.A i nije ovo amerika,nema zaklinjanja na Bibliji :)

Narod ima dosta sujeverica i to stoji.Da je dobro,i nije.I u pravoslavlje se nekad "ušunjaju" sujeverice što nije dobro.

 

A Mudra Sovo, brate, uvericesh se da nema tog jebenog vechnog zhivota i da je to samo zamlacivanje.

 

Sve zavisi iz koje perspektive gledaš.Odprilike milioni ljudi na svetu su religiozni i biblija je najčitanija i najprevođenija knjiga koja je ikada napisana,a sad ima i onih koji misle da nema večnog života,što da ne.

 

Bog neće nikog motkom da tera u raj,što neko reče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrijarh Pavle poziva ljude da ostanu na Kosovu a on se prvi zavukao u jazbinu u BG-u i napustio Pecku patrijarsiju. Bitno je da on sacuva svoje dupe od 90 god. a sto deca dole nemaju sta da jedu po enklavama boli ga djon. Ako zelimo da nam bude bolje moramo uloziti vise rada, postenja i iskrenosti a ne zamlacivati se glupostima.

 

Jeli prijatelju,koliko ti znaš o Patrijarhu Pavlu ?

 

Stalno je isticano bratstvo i jedinstvo a u praksi je izazivano podozrenje među narodima koji žive u zajedničkoj državi. Kao tamošnjeg episkopa mene je stalno brinuo doprinos srpske strane u stvaranju međunacionalnih razdora, posebno na Kosovu i Metohiji. Podsetio bih, na primer, da spomen-hram u Đakovici (1950) nisu srušili Šiptari, već politički aktivisti među Srbima, skupljajući potpise građana čak i među pojedinim sveštenicima. Gračanica nije dirana za vreme italijanske okupacije, ali je taj manastir, jedna od najvećih svetinja ne samo Kosova, jedno vreme bio i istražni zatvor nove vlasti posle Drugog svetskog rata.

 

ДВЕРИ СРПСКЕ: Тридесет и четири године провели сте на Косову и Метохији као Епископ Рашко-призренски. Како данас видите решење питања Косова и Метохије?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: За те 34 године, од почетка, није требало много отварати очи па видети да један број Шиптара систематски врши притисак у правцу етнички чистог Косова. Колики је то број био не бих могао да кажем, али је био толики да сам се ја већ од прве године жалио властима у Приштини (кад су били на власти Срби, Црногорци и Шиптари, као и после кад су Косово и Метохија проглашени аутономном покрајином, где су били на власти у већини Албанци). Жалио сам се и овде у Београду властима као и Светом Архијерејском Сабору. Износио сам те моменте: у којој то земљи у Европи, па да узмемо и у свету, која је то земља етнички чиста, и шта би било да и Србија прогласи: хоћемо Србију етнички чистом и готово, сви нек се чисте. Дакле, реч је о томе да се на Косово врате протеране избеглице, да се настави живот у трпељивости ако још нисмо узрасли до вишега. Да будемо људи па ћемо онда моћи да опстанемо.

После прославе шестогодишњице Косовске битке пише ми један хоxа, Албанац са Косова, и каже, поред другога: ,,За муслиманску веру неприхватљив је принцип док се једном не смркне не може другом да сване, док једном не буде зло не може другом бити добро.“ Ја сам му одговорио: „Тај принцип је неприхватљив и са стране хришћанства и православља.“ Ако будемо људи, земља Божија је довољно и широка и дугачка да има места за све – ако будемо људи. Ако будемо нељуди биће нам тесна ако нас буде свега четворо на свету, јер и у Библији и у Корану пише о Адаму и Еви и о њихова прва два сина Каину и Авељу, кад зли Каин скочи на брата и уби га. Чега му је било мало за њих четворо на целом свету? У томе је решење тога проблема Косова и Метохије: да будемо људи па ћемо као људи имати свести – док не стигнемо до љубави – макар једне трпељивости, једног поштовања друге личности и њенога мишљења и гледишта.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice Pavla, naveo sam samo jedan primer svestenickog cinizma... pozivati nekoga da ostane i bori se za Kosovo a sam pobeci sa njega i vise je nego ogavno. Taj isti Pavle, niti bilo ko od svestenika nikada me ni jednom recju nisu zaduzili u zivotu a ne da su mi pruzili kakvu materijalnu vrednost tako da mogu svi da poskapaju bilo bi mi sasvim svejedno. Kada budes preziveo cetiri godine ratnih strahota u Bosni kao ja i kada budes video sta su ljudi u stanju da urade iz verskih pobuda smucice ti se zivot veruj mi. Za to vreme nas svestenik je blagosiljao krvoloke i prodavao kilogram secera od humanitarne pomoci za 50 nemackih maraka. Ja sam izgubio tamo 11 prijatelja koji su tada imali od 19 do 22 godine, za svaku sahranu pop je uzimao 100 maraka. Kada su glavesine drzali ratnohuskacke govore prvi red se crnio od njihovih mantija, pozivali su narod da se kolje medjusobno a sada treba da neko veruje u njihovu dobrotu. Ako nekada budes prolazio kroz istocnu Bosnu, potrazi kuce svestenika u Zvorniku, Drinjaci, Milicima, Vlasenici pa ce ti biti jasno cime su se oni bavili dok je narod ginuo. Svestenik iz Drinjace je na zvornickom jezeru imao flotu svojih camaca kojima je svercovao robu preko Drine i prodavao je unesrecenom narodu po desetostruko vecim cenama. Tvoj Pavle se ne vozi u jugicu vec u najnovijem crnom audiju, okicen svilom i zlatom. Kada je zadnji put bio na Kosovu? Ja tamo imam devojku i veoma dobro sam upoznat sa situacijom dole. Milioni evra su potroseni na Hram Svetog Save a nasoj deci plafoni padaju na glave po Tirsovoj i ostalim ustanovama. Zato, nemoj meni da pricas ko su i kakvi su svestenici i ostali lazni moralisti. Biblija je napisana u cetvrtom veku nase ere i car konstantin je bio taj koji je odredjivao sta ce u njoj da se nadje da bi sacuvao vlast i dodvorio se hriscanima. Posle toga se uslo u mracni srednji vek u kome je crkva i svestenstvo vodilo glavnu rec i sta se dobilo? Najmracniji period u ljudskoj istoriji. Galilej i Kopernik su progonjeni jer su bili u pravu, zena je satanizovana kroz vekove, samo na lomacama spaljeno je blizu 30 miliona. Hiljadu godina ljudske istorije progutala je crkva u koju se ti toliko zaklinjes. Daj mi samo jedan konkretan primer sta su crkva i svestenstvo veliko ucinili za ljudsku istoriju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice Pavla, naveo sam samo jedan primer svestenickog cinizma... pozivati nekoga da ostane i bori se za Kosovo a sam pobeci sa njega i vise je nego ogavno.

 

Da su neki bili makar deset godina na kosovu,bilo bi dobro,od patrijarha 34 godine,dosta je.I pošto je patrijaršija odnosno njeno sedište u Beogradu,Patrijarh je tamo.Tj tamo mu je sada služba nije nigde pobegao,niti taj pojam postoji kod monaha,odeš tamo gde te postave.Odnosno gde više instance urede.

 

Patrijarh Pavle nije ni vojnik ni političar,tako da se on ne bori na drugi način već samo apelima,što često biva neprimećeno.

 

Kada budes preziveo cetiri godine ratnih strahota u Bosni kao ja i kada budes video sta su ljudi u stanju da urade iz verskih pobuda smucice ti se zivot veruj mi. Za to vreme nas svestenik je blagosiljao krvoloke

 

Ja mogu ovde da pišem i da citiram svašta,to stoji,ali ne vredi kritikovati jednog čoveka zbog nesreće koje se dešavaju.Rat jeste grozan ali ovo je tema o pravoslavlju a ne o politici.

 

Sveštenik ima pravo da blagoslovi ljude koji idu u rat,ali ne da čine zlo,nego da ostanu ljudi.

 

ДВЕРИ СРПСКЕ: И наша Света Црква се нашла на удару оних пропагандних центара који заступају теорију да су Срби узрочници и кривци за све ратове на бившим југословенским просторима. У том смислу, настоји се да целокупан терет ратних злочина заврши управо на српској страни. Какав је, Ваша Светости, однос православља и рата, посебно у светлу историјских примера истинског српског родољубља?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Свакако, став је хришћански да је рат зло, али у том погледу са хришћанског гледишта дозвољен је и благословен одбрамбени рат, а освајачки рат је за осуду. И при том одбрамбеном рату да поступамо као људи достојни имена хришћанског, то јест, не може се ни према злочинцу употребити тај исти метод који је он употребио као злочинац. Оно што наш народ каже: пушка ти је пушка ми је, оно је Бог и срећа јуначка; али ако је њему пушка избачена из руку па га онда везати па му вадити очи и масакрирати, то је злочинац, ко био да био.

Пре једно 6-7 година био сам у Бечу на прослави стогодишњице цркве Светог Саве у Бечу, коју су наши преци онде живећи подигли. Ујутру кад сам ја дошао са другим епископима и пратњом, у новинама је било чланака у којима се говорило да је српски Патријарх дошао да баци свету прашину у очи, да брани своју кривицу а у ствари и он, и Српска Црква, криви су за све те ратове, јер су позивали српски народ у рат да би се одржала Велика Србија. Ту, на једном скупу, ја сам говорио, и, између осталог, поменуо ово што се приписује, пребацује Српској Цркви и мени лично, да позивамо српски народ у рат да се одржи Велика Србија. А ја кажем: ако би требало да се одржи Велика Србија злочином, ја на то пристао не бих никада; нека нестане Велике Србије, али злочином да се одржава – не. Ако би било потребно и нужно једино да се одржи Мала Србија злочином, ја и на то не бих пристао. Нека нестане и Мале Србије али злочином да се одржи – не. И кад би требало да се одржи последњи Србин, ја да сам тај последњи Србин, а да се одржи злочином – не пристајем, нека нас нестане али да нестанемо као људи, јер нећемо онда нестати, живи ћемо отићи у руке Бога Живога. То је, дакле, тај начин и то је тај пут, без жеље да своје слабости правдам или бацам на друге, али истина је она која нас обавезује.

 

ДВЕРИ СРПСКЕ: Пропадање моралног капитала у нашем народу, одрицање од своје вере и националних вредности у времену комунистичког ропства, узрок су опште духовне раслабљености. Који су то путеви нашег повратка Богу односно себи?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Најпре, та свест да и једну и другу снагу којима нас је Бог обдарио одржимо. И онда угледање на наше свете претке који су кроз стотине година ропства били кадри да издрже и да одрже веру православну, и то не само веру православну у знању него и веру православну по владању, по поступању, када су они били кадри да се одбране од зла али не као нељуди, не као злочинци, него су се бранили по оном принципу пушка ти је, пушка ми је, па коме Бог и срећа јуначка. Друга је ствар бранити се – што је хришћански дозвољено, а друга је ствар освајати (освајачки рат). Одбрамбени рат је благословен еванђелски. Дакле, вратити се тим вечним еванђелским принципима који проповедају чак и љубав према непријатељу, то јест свест да тај непријатељ, тај злочинац не зна шта ради. Ми знамо да он уствари иде у амбис, и да он тога није свестан, па се молимо Богу да га обрати, да учини што је потребно (не насиљем) да он схвати и да се и он покаје и спасе. То је тај пут наших предака кога би требало сви да се држимо, да се, на првом месту, одржимо као људи и као народ Божији па ћемо се онда одржати и биолошки.

 

Jasno mi je šta hoćeš da kažeš da je bilo loših sveštenika u ratu,ali bilo je i dobrih samo o njima niko ne piše po novinama.Takođe u miru ima raznih sveštenika,ali se o dobrima najmanje piše.

 

Zato, nemoj meni da pricas ko su i kakvi su svestenici i ostali lazni moralisti.

Ako ti misliš da su svi sveštenici lažni moralisti i nećeš da menjaš mišljenje,okej,nije problem.Samo ne želim da neko ko ovi čita shvati da je svet podeljen na "dobre" i "loše" momke.

Ko su dobri ?

Jel ima svih doktora dobrih ? jel nema neko ko loše leči ? Ima raznih,isto kao advokata,političara i svih ostalih.

Ali kad nešto zaboli,neću da sednem i plačem kako su doktori loši i kako sam čuo da su nekoga upropastili i da ne verujem više nikom,tj da ću umreti pre nego se lečio.

To samo znači da mogu da umrem jer je to moj izbor,a ne jer je neko loš.

 

Takođe i za sveštenike.Kad su ljudi loši,to niko ne gleda.Kao ljudi smo,šta ima veze.E sad kad je sveštenik svejedno kako loš,onda je to strašno.Tj za neke ima opravdanja a za neke ne.

 

Uostalom svako je pozvan da prvo gleda brvno u svom oku,što nije ni najmanje lako,a ne da gleda trun u tuđem,što je uobičajeno danas.

 

Daj mi samo jedan konkretan primer sta su crkva i svestenstvo veliko ucinili za ljudsku istoriju?

 

Kratko i jasno,da ne misliš da izbegavam ovo što si rekao.Niko nikada nikom nije ulio veru u Boga kroz raspravu,objašnjavanje,dokaze i slično.Mogu ja ovde da se odvalim od pisanja,opet leba nema.Niti sam ja rad da ovde izlažem neke dokaze za veru,jer će to nekome pomoći,niti mislim da to ima smisla.Pričali smo već o nekim stvarima na ovoj temi,tako da se ne ponavljam.

I jedna opaska,mislim da mešaš katoličku i pravoslavnu crkvu,kad već pominješ mračni srednji vek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Mudra Sovo, brate, uvericesh se da nema tog jebenog vechnog zhivota i da je to samo zamlacivanje. Tj. necesh se uveriti, bicesh mrtav :evotigana::lol:

...kad odrastes, samo ce t' se kasti... ;)

 

@Villain

Ovo je samo mali deo istog. Davno sam ga nasla i pothranila u komp, ali se ne secam sa kog sajta sam ga skinula. Poslacu ti na pp kompletan tekst.

 

@Lunatic

No coment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesam katolicku i pravoslavnu crkvu? Pa i sam znas da da su de jedanaestog veka bile jedna crkva. To je isto da protestanti kazu: "Mi nemamo nista sa katolickom crkvom jer smo se formirali 1457..." Svestenik blagoslovi ljude koji idu u rat da ostanu ljudi a ne da cine zlocine...? Ocigledno ti nemas predstavu sta je rat ili se pravis lud. Kada uzmes pusku i krenes u rat sustina je da pucas i ubijes necije dete, oca, brata...to je zlocin covece. Ko normalan moze da blagoslovi ubijanje?! Umesto da se ne mesaju i, kako ti kazes, apeluju da se pronadje mirno resenje oni blagoslove ljude da idu i ubijaju ili da budu ubijeni, kako god. A sto se tice monaskih redova tek to je posebna tema za razgovor. Lisavaju se hrane i telesnih zadovoljstava i misle da ce biti blize njihovom Bogu. A sa druge strane, mitropolit ohridski zavrsio u zatvoru, mitropolit raski ili koji vec bludnicio nad decacima... vrhunac odvratnosti sam video 2000-e na Svetoj gori i na Meteorima. Lobanje monaha kako stoje poredane po policama kao na izlogu! I to su normalni ljudi? Pravoslavlje se uopste ne razlikuje od bilo koje druge vere jer sve imaju isti cilj - imati sto veci broj poklonika kojima se moze upravljati zaklinjuci se u apstraktne pojmove. Ne mozes mesati doktore i svestenike, to i sam znas. Uzmi 100 ljudi koji imaju upalu slepog creva, doktor ce od 100 mozda izgubiti jednog dok pop moze da im cita molitvi koliko hoces ima svi da pomru u mukama. Ne delim ja svet na dobre i lose momke ali kada je rec o svestenstvu oni svesno uce gomile lazi i visoko filozofskih fraza da bi svesno obmanjivali druge ljude. 90% njih ne veruje u to sto uce. A oni nesrecnici koji veruju protracice svoj zivot obozavajuci nesto sto nikada nece videti i na kraju ce im lobanja zavrsiti na nekoj polici a iza njih nece ostati nista. Patrijarh ti je sluzio na Kosovu dok nije zagustilo. A ti si verovatno informisan kada je patrijarsija premestena iz Peci u BG pa nam to lepo napisi... Uostalom, nisu vredni pomena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice Pavla, naveo sam samo jedan primer svestenickog cinizma... pozivati nekoga da ostane i bori se za Kosovo a sam pobeci sa njega i vise je nego ogavno. Taj isti Pavle, niti bilo ko od svestenika nikada me ni jednom recju nisu zaduzili u zivotu a ne da su mi pruzili kakvu materijalnu vrednost tako da mogu svi da poskapaju bilo bi mi sasvim svejedno. Kada budes preziveo cetiri godine ratnih strahota u Bosni kao ja i kada budes video sta su ljudi u stanju da urade iz verskih pobuda smucice ti se zivot veruj mi. Za to vreme nas svestenik je blagosiljao krvoloke i prodavao kilogram secera od humanitarne pomoci za 50 nemackih maraka. Ja sam izgubio tamo 11 prijatelja koji su tada imali od 19 do 22 godine, za svaku sahranu pop je uzimao 100 maraka. Kada su glavesine drzali ratnohuskacke govore prvi red se crnio od njihovih mantija, pozivali su narod da se kolje medjusobno a sada treba da neko veruje u njihovu dobrotu. Ako nekada budes prolazio kroz istocnu Bosnu, potrazi kuce svestenika u Zvorniku, Drinjaci, Milicima, Vlasenici pa ce ti biti jasno cime su se oni bavili dok je narod ginuo. Svestenik iz Drinjace je na zvornickom jezeru imao flotu svojih camaca kojima je svercovao robu preko Drine i prodavao je unesrecenom narodu po desetostruko vecim cenama. Tvoj Pavle se ne vozi u jugicu vec u najnovijem crnom audiju, okicen svilom i zlatom. Kada je zadnji put bio na Kosovu? Ja tamo imam devojku i veoma dobro sam upoznat sa situacijom dole. Milioni evra su potroseni na Hram Svetog Save a nasoj deci plafoni padaju na glave po Tirsovoj i ostalim ustanovama. Zato, nemoj meni da pricas ko su i kakvi su svestenici i ostali lazni moralisti. Biblija je napisana u cetvrtom veku nase ere i car konstantin je bio taj koji je odredjivao sta ce u njoj da se nadje da bi sacuvao vlast i dodvorio se hriscanima. Posle toga se uslo u mracni srednji vek u kome je crkva i svestenstvo vodilo glavnu rec i sta se dobilo? Najmracniji period u ljudskoj istoriji. Galilej i Kopernik su progonjeni jer su bili u pravu, zena je satanizovana kroz vekove, samo na lomacama spaljeno je blizu 30 miliona. Hiljadu godina ljudske istorije progutala je crkva u koju se ti toliko zaklinjes. Daj mi samo jedan konkretan primer sta su crkva i svestenstvo veliko ucinili za ljudsku istoriju?

 

 

Pa ti mora da si bio napredno dete , mislim obzirom da si sa 10 godina , koliko si imao u vreme rata u Bosni , obišao te silne svešteničke kuće i sećaš se svega .Samo laprdaš gluposti , ponavljaš ono što budalčine koje ne podnose pravoslavlje stalno pričaju , ovde imaš odgovore na sve tvoje gluposti , čitaj malo , edukuj se .Da nije bilo hrišćanstva ne bi bilo ni savremenog sveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada uzmes pusku i krenes u rat sustina je da pucas i ubijes necije dete, oca, brata...to je zlocin covece.

A kako da se odbranish od nekoga ko takav zlochin hocje da uchini tebi, tvom detetu, ocu, bratu?

 

apeluju da se pronadje mirno resenje oni blagoslove ljude da idu i ubijaju ili da budu ubijeni

A zashto uopshte to tebi smeta?

Ti zhivish u materijalistichkom svetu u kom je zhivot nastao (ne)srecjnim sluchajnim spajanjem odredjenih hemijskih elemenata, i nishta nije vechno sem nepostojanja i smrti. I ti sam samo kombinacija hemijskih elemenata, a "zhivot" su elektrichni impulsi, ili shta vecj. Dakle, postoji samo smrt. Chovek je pre nego shto se rodio bio razbacan u mirijadama chestica i nad njim je vladala smrt, onda su se ti elementi izmiksali i dali "zhivot" koji je samo drugachija manifestacija smrti, a kad se opet te chestice od kojih si sastavljen rasprshe, onda se samo vracjash u prethodno stanje smrti. I uzhivanje i patnja su samo manifestacije smrti u obliku smrti koji mi zovemo zhivot.

 

lisavaju se hrane i telesnih zadovoljstava i misle da ce biti blize njihovom Bogu.

Prvo, pravoslavni monasi se ne lishavaju hrane. Taoistichki monasi se lishavaju hrane, verujucji da cje najlakshe posticji mokshu tako shto cje se ubiti izgladnjivanjem. Pravoslavni monasi sebe lishavaju nepotrebne hrane, dakle- vishka hrane.

U krajnjem sluchaju, ti jedesh hrane koliko hocjesh i ne lishavash se telesnih zadovoljstava, vecj radish suprotno- i time se ne priblizhavash, vecj si pod vlashcju svog boga- stomaka.

 

Lobanje monaha kako stoje poredane po policama kao na izlogu! I to su normalni ljudi?

Ko je rekao da su oni normalni (tj. prosechni)? I o5, zashto tebi uopshte smeta shta oni rade u svojim manastirima?

Oni niti teraju nekoga da se zamonashi, niti ikoga da gleda shta oni drzhe u manastirima.

 

Pravoslavlje se uopste ne razlikuje od bilo koje druge vere

To je kao da kazhesh Sunce se ne razlikuje od bilo koje druge sijalice. Ali dati takvu izjavu podrazumeva da makar okvirno znash kakvi oblici i velichine sijalica postoje, a onda i koje su jachine, koliko energije troshe na osvetljavalje, koliko ode na grejanje. Takodje, ova izjava podrazumeva neznanje elementarnih definicija sijalica i Sunca. Ti kazhesh- Sunce i sijalice osvetljavaju i greju, samo je Sunce dalje, i neki ljudi lazhu da je ono mnogo veliko, ali je u stvari isto kao i druga sijalica. A ono najelementarnije je da koliko god ti nashao slichnosti- sijalice je napravio chovek.

 

jer sve imaju isti cilj - imati sto veci broj poklonika kojima se moze upravljati zaklinjuci se u apstraktne pojmove.

Pravoslavlje nije islam. U svakoj svojoj rechenici pokazujesh ogromno nepoznavanje Pravoslavlja, i, vrlo prizemno o Hrishcjanstvu sudish na osnovu Hrishcjana. Kako kazhu- zbog Petra mrzish svetog Petra.

 

Uzmi 100 ljudi koji imaju upalu slepog creva, doktor ce od 100 mozda izgubiti jednog dok pop moze da im cita molitvi koliko hoces ima svi da pomru u mukama.

Samo, i samo ako niko od tih ljudi ne veruje da cje biti isceljen miropomazanjem (ili kako ti to zovesh, chitanjem molitava). Ako to nije tako, onda cje dobiti izlechenje. Nebrojena iscelenja se dobija preko kad "popovi chitaju molitve", kao i preko svetih moshtiju. Inache ne bi toliko Turaka dolazilo u Ohrid na poklonjenje svetom.

 

90% njih ne veruje u to sto uce.

Ja prosto ne mogu da verujem kakve ti izjave dajesh! A josh manje mogu da verujem da ti mislish da ovakve izjave imaju nekakvu tezhinu! Odakle ti ova informacija? Jel znash sve sveshtenike? Jel chitash misli ljudi, pa znash u shta veruju u shta ne? Na kolikom uzorku svetske populacije sveshtenika si radio svoje "istrazhivanje", pa nam iznosish ovakve podatke?

 

A oni nesrecnici koji veruju protracice svoj zivot obozavajuci nesto sto nikada nece videti i na kraju ce im lobanja zavrsiti na nekoj polici a iza njih nece ostati nista.

A kojim je to dubokim i smislenim radnjama ispunjen tvoj zhivot, koji ne tracjish, vecj pametno koristish? Iza njih cje ostati lobanja na polici. Shta cje ostati iza tebe?

 

 

 

Molim te kreni iz pochetka. Nemozhesh da prochitash knjige Ante Pavelicja, i onda da pishesh istoriju Srba.

Kreni od knjige Dijalozi na sajtu www.svetosavlje.org i tekstom Orijentiri istine na sajtu www.pravoslavni-odgovor.com -to su osnove, to chak nije ni azbuka, vecj prave i kose crte; ali ih morash nauchiti da bi nauchio da pishesh slova. A kada budesh nauchio i slova pravoslavne azbuke, onda kreni sa ljudima u raspravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

majorgashpar

 

Pa ti mora da si bio napredno dete , mislim obzirom da si sa 10 godina , koliko si imao u vreme rata u Bosni , obišao te silne svešteničke kuće i sećaš se svega .Samo laprdaš gluposti , ponavljaš ono što budalčine koje ne podnose pravoslavlje stalno pričaju , ovde imaš odgovore na sve tvoje gluposti , čitaj malo , edukuj se .Da nije bilo hrišćanstva ne bi bilo ni savremenog sveta.

 

Pa ti ako si glup i ako se ne secas onoga sto se desavalo oko tebe kada si imao deset godina to ne vazi za sve druge ljude, veruj mi. Uostalom kada sa jedanaes godina, 23.10.93. primis metak u telo veoma dobro pamtis svaki detalj onog ludila koje se zove rat. Mozda su ovo za tebe gluposti ali sta rade i kako zive doticni svestenici mozes i sada da vidis. Mada nekome ko citira Radovana Karadzica ne vredi pricati. Ja ne slusam nikoga vec iznosim svoje licne stavove i stojim iza svake svoje reci.

 

Rogozub

 

A kada budesh nauchio i slova pravoslavne azbuke, onda kreni sa ljudima u raspravu.

 

Pa ne da necu da citam o glupostima, ne pada mi na pamet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дакле, да поновим. Без приче о Сребреници, као и без кратких, бесмислених порука типа - супер, браво, ово, оно...

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar svet nije vec dovoljno savremen ? tj ako po tebi nije,sta mu fali da bude savremeniji,tj u cemu ga hriscanstvo sprecava ?

 

Daj bre, ne pravite se naivni... Svi znamo koliko je crkva unazadila covecanstvo. Hiljadu godina ste progonili i spaljivali sve one koji su se suprotstavljali vasim "istinama" tvrdeci da je svako misljenje suprotno vasem jeres i bogohuljenje. Pozivate ljude da se pridrzavaju vasih bozijih zapovesti a sama crkva i njeni sledbenici su iste prekrsili nebrojeno puta. Vekovima je sputavan napredak zbog straha i tiranije koji je nametala crkva a ti postavljas takva besmislena pitanja na koja i sam jako dobro znas odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelju,ovo je tema "Pravoslavlje" a ne "Hrišćanstvo".

 

Ne vidim razloge da ovde govorimo o krivici jednih hrišćana,govoreći da su svi hrišćani krivi.

 

Ne vredi ići sa teme na temu,sa jedne stvari na drugu,kad ponestanu argumenti.

 

Već smo pričali o ovoj temi nas dvojica i to skoro.A ne vidim čemu još priče,kad smo ustanovili da se katolici i pravoslavci ne stavljaju u isti kalup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravoslavci su koliko ja znam i hriscani ujedno... A nJezna blondie, ti ocigledno pojma nemas o toj tvojoj Terezi... Jos nesto, ne smatram da samo hriscani gaje ljubav prema covecanstvu kako ti ocigledno mislis. Ne moras biti hriscanin da bi bio dobar covek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa Rogozube prijatelju, o tome koliko ja znam bar ti nemas pravo da pricas. Ako ti trazis "istine" po Bibliji ili po ostalim sadrzajima koji propagiraju slicne gluposti onda si zaista ugrozen, treba ti pomoc. Nadam se da ces na vreme shvatiti da zivot trosis proucavajuci gomilu lazi. A posto te moje reci toliko doticu ocigledno je da imaju efekta i da imam sta da kazem. I islamisti i katolici i pravoslavci zajedno sa svim pripadnicima ostalih vera i religija su gomila likova koja je svoj zivot posvetila lazima. Kada im se to otvoreno kaze pocnu da balave i da demantuju kao sto ti cinis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rogozub

"Medjutim, monasi se trude da zavete date na krstenju zaista i sprovedu u zivot." -i Hrishcjani se trude. Onaj ko se ne trudi, prestaje da bude Hrishcjanin.

 

Tacno - potpuno si u pravu.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ocenas je najrasprostranjenija molitva, a ostavio nam je sam Isus na aramejskom jeziku. To je bio maternji jezik Gospoda Hrista. Na njemu je propovedao, govorio. Aramejski jezik je oko 1000 godina bio lingua franca celog bliskog istoka, dakle, glavni govorni jezik navedenog podrucja. Pripada grupi severozapadno semitskih jezika i blizak je hebrejskom. Potisnuli su ga Grcki, a narocito Arapski posle invazije muslimana. Postoji i danas u nekim selima i manjim mestima na Bliskom istoku.

 

Evo, dakle, Ocenasa, onakvog kako ga je izgovorio Isus Hristos:

 

SLUTA MARANITA

(Molitva Gospodnja)

 

Avun d shmeia

Nitkadesh shmakh

Tete malkutakh

Nehue sevjanakh

Eikena d shmeia ap bara

Hav lan lakhma d sunkanan iumana

Vashvok lan khavabein

Eikena dap khnein shvakn lkhaibein

Ula talan lnisiona

Ela pasan men bisha

Mtol d dilakh hakh malkuta

ukheila u tishbota lalam almin

AMEN

 

pisano na aramejskom, izgleda ovako:

 

Ocenas.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...