Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ne znam brate,kako ćemo sa tom pričom.To bi bilo isto kao da pričamo da je internet opšte zlo i da ga se treba potpuno odreći.

No međutim,kao što smo ranije ustanovili,stvari nemaju zlo same po sebi,već ih njihova upotreba čini da one postaju zlo.

Imaš na sajtu manastira lepavine sveštenika koji sluša Bitlse.Ne vidim kako je sad on u nekoj zabludi ?

Mislim ako gitara nije zlo,ako bubanj nije zlo ne vidim smisao da kada se sve to poveže,može da bude zlo.

Opet organizovale su se razne humanitarne akcije gde su se obnavljali naši manastiri,sa sve muzičarima,i nije bilo problema.

ja generalno ne bih mogao da pogledam Caneta (iz "partibrejkersa") u oči i da mu objasnim kako je u prelesti,jer ne vidim da je biti muzičar,automatski neko "loše" zanimanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

što bi uopšte u isti kontekst stavljali muzičara i loše zanimanje - automatski ili ne.

 

ima toliko 'gorih' zanimanja - političari, vojnici, poreznici, advokati, berzanski mešetari, akušeri, trgovci, bankari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nesto nacitan pravoslavnom literaturom ili hriscanskom uopste, ali znam da hriscanin treba da voli sve ljude podjednako, kako one koji mu ne zele dobro tako i one koji mu zele.Ne znam za vas ali ja sam se uverio u postojanje Boga (ako sam se pravilno izrazio, ako nisam molim da me ispravite). Krstio sam se ove godine.O tome kako sam se uverio ne bih da sad o tome ovde pricam.

Zelim da kazem da su neki ljudi danas mnogo sebicni, samozivni i kako se ono kaze kad zelis da imas i ono sto ti ne treba ili ti vise ne treba nego sto ti treba, a opet ima dosta i onih koji su dobri, cak i bolji nego sto cu ja mozda ikada i biti.Procitao sam u nekom molitveniku da je pogresno kada se ljudi mole Bogu da njima pomogne,vec se treba moliti za sve kako za to da im bude lepo, da se vole medjusobno i da dugo pozive na zemlji tako i za njihovo spasenje.Znam da neki ljudi pojma nemaju o ovome jer su kako da se izrazim hmmmm...lose obavesteni, ne znam koju drugu frazu da upotrebim, pa se mole samo za sebe i svoje bliznje.Sve ovo je verovatno vec receno ali eto resih da iskazem deo svog misljenja.

Za kraj cu samo reci:"Bejah slep ali sada progledah!"

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitao sam u nekom molitveniku da je pogresno kada se ljudi mole Bogu da njima pomogne,vec se treba moliti za sve kako za to da im bude lepo, da se vole medjusobno i da dugo pozive na zemlji tako i za njihovo spasenje.

Оче Наш, који си на Небесима, да се свети Име Твоје.

Да дође Царство Твоје.

Да буде Воља Твоја, како на Небу тако и на Земљи.

Хлеб наш насушни дај нам данас, и опрости нам дугове наше, као што и ми опраштамо дужницима нашим,

и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу!

Амин

 

Дакле, чак и у овој молитви а да кажемо да и нема "веће" молитве од ове, се нигде не каже "опрости МИ", "хлеб насушни дај МИ", "избави МЕ од злога" већ збиља позива на добру вољу и опрост међу свим људима али да за свако добро треба хвалити и захваљивати Господу.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja generalno ne bih mogao da pogledam Caneta (iz "partibrejkersa") u oči i da mu objasnim kako je u prelesti,jer ne vidim da je biti muzičar,automatski neko "loše" zanimanje.

Hvala ti na ovoj rechenici, jer nemoramo da shirimo raspravu, vecjs cju samo da ti kazhem da je kanonima zabranjeno Hrishcjanima da budu muzichari, glumci, zabavljachi. Tako da- da, to su "automatski" losha zanimanja.

 

Procitao sam u nekom molitveniku da je pogresno kada se ljudi mole Bogu da njima pomogne,vec se treba moliti za sve kako za to da im bude lepo, da se vole medjusobno i da dugo pozive na zemlji tako i za njihovo spasenje

U Pravoslavlju se ove dve stvari potiru- da ti bude lepo na zemlji i da dobijesh spasenje. Jednostavno ne ide zajedno.

 

Za kraj cu samo reci:"Bejah slep ali sada progledah!"

Pa neznam bash... Citat Nila Janga u tvom potpisu malo bode ochi..

 

 

Оче Наш, који си на Небесима, да се свети Име Твоје.

Ako je moj Otac na Nebu, onda je i moj dom na Nebu, jer smo njegov sin, makar tako kazhem ovde; da se sveti Ime Tvoje, odma nas poziva na obavezu da budemo dobri Hrishcjani, da se ne bi preko nas vredjalo Ime Bozhije

Да дође Царство Твоје.

Да буде Воља Твоја, како на Небу тако и на Земљи.

Da se ispunjavaju tvoje zapovesti, kako medju angelima, tako i medju ljudima

Хлеб наш насушни дај нам данас,

hleb nash potrebni 1. poziva nas na krajnju skromnost, da trazhimo od Boga samo ono shto nam treba da prezhivimo 2. molimo se da se dostojno prichestimo, jer je taj Hleb josh potrebniji od hleba

и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

и опрости нам дугове наше, као што и ми опраштамо дужницима нашим,

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу!

Амин

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj citat je iz njegove pesme My my hey hey koja mi se mnogo svidja, ali mnogo, da sad ne raspravljam o tome.Pesma nema veze sa religijom ili je za sada ja nisam nasao.

Poslusaj pesmu ako vec nisi, mozda ti se i svidi.

Mir sa vama ljudi!

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je pogresno kada se ljudi mole Bogu da njima pomogne,vec se treba moliti za sve kako za to da im bude lepo, da se vole medjusobno i da dugo pozive na zemlji tako i za njihovo spasenje.

Pa generalno Bog zna bolje od nas šta nam treba,ali to nas ne sprečava da se molimo za sebe.

 

1. Каза им пак и причу како треба свагда да се моле, и да не клону,

2. Говорећи: У некоме граду бијаше некакав судија који се Бога не бојаше и људи не стиђаше.

3. А у ономе граду бијаше једна удовица, и она долажаше к њему говорећи: Одбрани ме од супарника мојега.

4. И не хтједе задуго. А најпослије рече у себи: Ако се и не бојим Бога и људи не стидим,

5. Но будући да ми досађује ова удовица, одбранићу је, да ми једнако не долази и не додијава.

6. И рече Господ: Чујте шта говори неправедни судија!

7. А зар Бог неће одбранити изабранике своје који му вапију дан и ноћ, и зар ће оклијевати?

8. Кажем вам да ће их убрзо одбранити. Али Син Човјечији када дође, хоће ли наћи вјеру на земљи?

Јеванђеље по Луки,глава 18

 

Opet sa druge strane,ne smeš da se moliš za svakakve sitnice,jer se što se ono kaže za svaku praznu reč daje odgovor pred Bogom,a nije mala prazna reč kada se Bog moli za neke sitne i ne toliko potrebne stvari.

 

vecjs cju samo da ti kazhem da je kanonima zabranjeno Hrishcjanima da budu muzichari, glumci, zabavljachi. Tako da- da, to su "automatski" losha zanimanja.

Za glumce sam čuo,a koji kanon kog Sabora zabranjuje biti muzičar ?

 

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za glumce sam čuo,a koji kanon kog Sabora zabranjuje biti muzičar ?

neznam. nebitno je. zabranjuje Crkva, tj. Sveti Oci.

samo u chemu je poenta? nije Pravoslavlje Islam pa je poenta u zabranjivanju nechega. poenta je u tome da se chovek ne samo promeni, vecj da postane potpuno nov chovek, podoban da udje u Raj.. a ko nezheli da se upodobi Hristu, vecj da Hrishcjanstvo upodobljuje sebi, nije mu ni u sushtini bitno shta je po Hrishcjanstvu dobro a shta loshe. jednostavno, Hrishcjanin nema zhelju da slusha muziku.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

umetnost je najveći dar ljudima

sigurno ne od Boga. sve shto je dar od Boga je dushekorisno. a shto nije od Boga, zna se od koga je.

 

dve sushtinske razlike- crkveno pojanje nekoristi instrumente (samo glasne zhice, a shto se tiche same "muzike"- nema ritam, vecj samo melodiju, i to umirujucju), i drugo, ne sluzhi za zabavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

naravno da ima ritam - predlažem da ubacimo blast beat u bar jednu crkvenu pesmu, da razbudi uspavane vernike, sa krajem u 10/8

Edited by Brainsaladsandar Guuuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

dve sushtinske razlike- crkveno pojanje nekoristi instrumente (samo glasne zhice, a shto se tiche same "muzike"- nema ritam, vecj samo melodiju, i to umirujucju), i drugo, ne sluzhi za zabavu.

Šta misliš o Divni Ljubojević i horu Melodi? Što se mene tiče jedan od najlepših glasova koje sam čuo, čak sam dobio autogram od nje na sajmu knjiga '03. Pre nekoliko meseci sam imao neočekivanu raspravu sa jednim sveštenikom ispred Hrama, gde me je ovaj kritikovao za idolopoklonstvo prema Divni, malo smo zapenili bili a gospon popa je imao uza se i momka iz obezbeđenja koji me je mrko gledao, nije bilo baš naivno :) Dakle, da li misliš da je izvođenje duhovne muzike izvan crkve pogrešno; šta je strašno ako ja kad mi prija otpratim sebe na akustari dok pevušim npr. Drugi Antifon?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

poenta je u tome da se chovek ne samo promeni, vecj da postane potpuno nov chovek

Da, to stvarno jeste poenta ali i ona najteže ostvariva. Ako je tačno da je karakter sudbina, koliko li je onda teško izdići se iznad sopstvenog karaktera a kamoli postati "potpuno nov čovek".

 

Evo, jel neko od forumaša zna nekog vernika pravoslavca iz svog okruženja koji se suštinski promenio? Dobro, ovde smo svi mlađi ljudi oko i ispod 30 god, još je rano, ali makar malo da se promenio? Znam desetine njih kojima su puna usta citata i "mudrih reči" ali da su se promenili, i to još na bolje... slabo to nešto. Govorim o pojedincima koje znam od prvog osnovne, znači skoro po 25 godina, malo li je kvoter veka :mrtav: Kul, videćemo šta će biti s njima ubuduće, za sada vidim su neki postali gori nego što su bili, ako se to računa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da, zaboravio sam - samo srbi - nebeski narod

svaki chovek ide na nebo ako je pravoslavan (ne samo nominalno, naravno)

 

Kako muzika (makar bila i "muzika") može da nema ritam, majke ti?

mislio sam na ovo:

naravno da ima ritam - predlažem da ubacimo blast beat u bar jednu crkvenu pesmu

 

Dakle, da li misliš da je izvođenje duhovne muzike izvan crkve pogrešno

da li je sranje u kacu za kupus pogreshno? da, jer kaca za kupus nije napravljena za to.

 

šta je strašno ako ja kad mi prija otpratim sebe na akustari dok pevušim npr. Drugi Antifon?

to shto cjesh ti da kenjash u kacu za kupus, samo prlja kacu za kupus, i ne menja chinjenicu da je vece sholja napravljena za kenjanje.

 

Evo, jel neko od forumaša zna nekog vernika pravoslavca iz svog okruženja koji se suštinski promenio?

kazhe sveti Averkije Taushev budi srecjan ako pronadjesh jednog choveka saputnika u borbi za spasenje. svi hocje linijom manjeg otpora, a uzani put i tesna vrata shto vode u zhivot malo njih zheli da prodje...

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta je strašno ako ja kad mi prija otpratim sebe na akustari dok pevušim npr. Drugi Antifon?

to shto cjesh ti da kenjash u kacu za kupus, samo prlja kacu za kupus, i ne menja chinjenicu da je vece sholja napravljena za kenjanje.

Ispada da je pevanje u crkvi kenjanje u wc šolju, što uopšte nije loše poređenje kad se vidi kakav se sve ljudski otpad okuplja na bogosluženjima. U stvari, pojanje pre dođe kao mlaz vode iz vodokotlića koji spira ono što sveštenik i vernici izmetnu, pa do sledeće prilike.

 

 

kazhe sveti Averkije Taushev budi srecjan ako pronadjesh jednog choveka saputnika u borbi za spasenje. svi hocje linijom manjeg otpora, a uzani put i tesna vrata shto vode u zhivot malo njih zheli da prodje...

Znači li ovo da nema preobraženih u tvom okruženju? Pa dobro, jesi li se makar ti promenio suštinski? Pokušaj da budeš nepristrasan prema sebi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispada da je pevanje u crkvi kenjanje u wc šolju, što uopšte nije loše poređenje kad se vidi kakav se sve ljudski otpad okuplja na bogosluženjima.

upravo. mada je najpreciznija analogija po mom mishljenju pishanje uz vetar. vecjina tih ljudi koji peva po horovima u crkvama nema pojma ni kako Hrishcjanin treba da zhivi, a tek da tako zhive.

 

U stvari, pojanje pre dođe kao mlaz vode iz vodokotlića koji spira ono što sveštenik i vernici izmetnu, pa do sledeće prilike.

e to sad vecj nema veze. ja pricham o vernicima. sveshtenik kakav god da je, on sluzhi Svetu Liturgiju. Koliko god da je on greshan, Gospod je prisutan na Liturgiji, Svojim Telom i Krvlju. ako cje Njegovo prisustvo biti na osudu ljudima koji se pricheshcjuju, to nije Njegova krivica, jer je svakom choveku dao slobodnu volju.

 

Znači li ovo da nema preobraženih u tvom okruženju? Pa dobro, jesi li se makar ti promenio suštinski? Pokušaj da budeš nepristrasan prema sebi

ima. znam jednog dechka, koji stvarno jeste Hrishcjanin, a pre je bio rob bluda, droga, i chega sve ne. on se jeste sushtinski promenio. ja nisam, samo sam se spoljashnje promenio, sad mi je josh ostao onaj deo da moja pravda bude vecja od pravde fariseja. samo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...