Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

muzika, žena, vino

Šta je ovo ? Poziv na (možda) promiskuitet i napijanje ? Nisam dobro razumeo šta je autor hteo da kaže.Ne kapiram kako se sa ovim može proslaviti Bog.

Bibliju je napisao čovek.

...rukovođen Svetim Duhom.

 

Uvijek ima treće

Politika je politika.

"Ne možeš služiti dva gospodara,ili ćeš jednog voleti a jednog mrzeti.Ko ne sabira,rasipa.Ne možeš služiti Bogu i mamonu.",što kaže Sveto Pismo.

a sloboda mu je data kao prilika da zgreši, tj. ispolji svoju nesavršenost. zašto? bog voli da se poigrava sa sobom samim tako što se odriče svoje odgovornosti za čoveka,

Okej,ovo je tvoje viđenje stvari.Po toj logici Bogu bi bilo drago da ljudi idu u pakao,a oni pakao biraju svojom slobodom.

A Bog želi da se svaki čovek spase.Ali ako čovek ne želi da spase svoju dušu,onda ni Bog ne može da tu puno pomogne.

uspeo si da izvrneš i narodnu poslovicu.

Čovek nije izvrnuo narodnu poslovicu,samo je rekao njen smisao iz drugog ugla.Kao što je pravilo u Jevanđeljima "činite ljudima sve ono što želite da ljudi vama čine",a funkcioniše u smeru "ne činite ljudima sve ono što ne bi želeli da ljudi vama čine".

U pravoslavlju se ne kaže "sluga Boga" već "rab Božiji",

Mislim da je značenje isto,tj da je ispravno i jedno i drugo,ako se ne varam.Samo što je "rab" nešto stariji izraz.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što je pravilo u Jevanđeljima "činite ljudima sve ono što želite da ljudi vama čine",a funkcioniše u smeru "ne činite ljudima sve ono što ne bi želeli da ljudi vama čine".

ovo uopshte nije tachno. dajmond, malo vishe chitaj svete oce, a malo manje racionalizuj veru. telesno mudrovanje je neprijateljstvo Bogu. funkcionishe bash onako kako je napisano, ne obratno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ...rukovođen Svetim Duhom.

 

2. Po toj logici Bogu bi bilo drago da ljudi idu u pakao,a oni pakao biraju svojom slobodom.

 

3. Ali ako čovek ne želi da spase svoju dušu,onda ni Bog ne može da tu puno pomogne.

 

4. Čovek nije izvrnuo narodnu poslovicu,samo je rekao njen smisao iz drugog ugla.

 

5. Kao što je pravilo u Jevanđeljima "činite ljudima sve ono što želite da ljudi vama čine",a funkcioniše u smeru "ne činite ljudima sve ono što ne bi želeli da ljudi vama čine".

 

6. Mislim da je značenje isto,tj da je ispravno i jedno i drugo,ako se ne varam.

 

7. Samo što je "rab" nešto stariji izraz.

1. Rukovođen Svetim Duhom ili ne, ipak je Bibliju napisao samo čovek. A čovek greši i ljudska dela ne smeju se uzimati kao aksiomi.

 

2. Ako stoji da su Bogu draga dela čovekova, onda je Bogu drago i da oni greše i čine zlo i na kraju odu u pakao. Na kraju krajeva, Bog je i stvorio pakao. Ako Bogu ne bi bilo dragu da ljudi tamo idu, onda ga ne bi ni stvarao, zar ne?

 

3. Poslovica kaže "Ko se čuva i Bog ga čuva", dakle Bog će te čuvati ako čuvaš sam sebe, ako se ne čuvaš neće te ni Bog čuvati. Znači, kako god okreneš, sam si sebi najbitniji i treba sam da se čuvaš, a Bog nema ništa s tim.

 

4. Što znači izvrnuo.

 

5. Te dve rečenice apsolutno ne znače isto.

 

6. Nije isto sluga i rob. Sluga ima slobodu da služi ili ne, i ima nekakvo dostojanstvo. Rob mora da služi i nema niti slobodu niti dostojanstvo.

 

7. Zavisi. "Rab" jeste stariji izraz ako gledaš samo sa stanovišta srpskog jezika, jer je davno prestao da se upotrebljava u svakodnevnom govoru. Ipak, ako gledaš sa stanovišta pravoslavne crkve, "rab" nije zastareo izraz, jer se koristi u svakodnevnom služenju, i ne postoji drugi izraz. Kao što u crkvi nikad nećeš čuti sintagmu "rob Božiji", nećeš čuti ni "sluga Božiji", jer po pravoslavnoj crkvi čovek nije Bogu sluga već rab, odnosno rob.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako sam bio nejasan,nije mi to bila namera.Rukovođen Svetim Duhom znači rukovođen Bogom,jer je Sveti Duh čini Svetu Trojicu.

2. Ako stoji da su Bogu draga dela čovekova,

Nisam rekao da su Bogu draga dela čovekova,nego da čovek ima slobodu kojom bira svoj put.

Logično je da ne mogu da budu na istom mestu oni koji vole i preziru Boga,zar ne ?

zato i postoji drugo mesto,osim raja.

Znači, kako god okreneš, sam si sebi najbitniji i treba sam da se čuvaš, a Bog nema ništa s tim.

Iz tvoje perspektive,to tako zvuči.Imaš i verzije da se maksimalno čuvaš,a ipak da nastradaš.Iz te perspektive Bog ima veze sa tim.

5. Te dve rečenice apsolutno ne znače isto.

Okej,po tvom mišljenju je to tako,nemam ništa protiv,što se ono kaže slažemo se da se ne slažemo.

6. Nije isto sluga i rob. Sluga ima slobodu da služi ili ne, i ima nekakvo dostojanstvo. Rob mora da služi i nema niti slobodu niti dostojanstvo.

E jeste,u pravu si.Generalno reči nisu iste,tu sam se nešto prevario,ali su u upotrebi i jedno i drugo,znači i rab Božji i sluga Božji.Sad ne bih vagao šta je ispravnije ili ne.

pričali smo o tom stepenu sluge,roba i sina,nešto skoro na ovoj temi.To su stupnjevi u ljubavi prema Bogu.Da bi dostigao nivo sina,moraš proći kroz nivo roba,a potom i sluge.

 

funkcionishe bash onako kako je napisano, ne obratno.

Hteo sam reći funkcioniše i u drugom smeru,jedan smer ne iskljućuje drugi,mislim da su obe rečenice iz Novog Zaveta ako se nisam prevario.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Rukovođen Svetim Duhom znači rukovođen Bogom,jer je Sveti Duh čini Svetu Trojicu.

 

2. Nisam rekao da su Bogu draga dela čovekova

 

3. Logično je da ne mogu da budu na istom mestu oni koji vole i preziru Boga,zar ne ?

 

4. Imaš i verzije da se maksimalno čuvaš,a ipak da nastradaš.Iz te perspektive Bog ima veze sa tim.

 

5. Generalno reči nisu iste,tu sam se nešto prevario,ali su u upotrebi i jedno i drugo,znači i rab Božji i sluga Božji.Sad ne bih vagao šta je ispravnije ili ne.

 

6. Da bi dostigao nivo sina,moraš proći kroz nivo roba,a potom i sluge.

1. Svetu Trojicu čine Bog Otac, Bog Sin i Sveti Duh.

 

2. Nisi to ti rekao, to je Hrišćanska maksima koju sam citirao.

 

3. Na onom svetu je logično, na ovom je logična potpuno suprotna stvar. A s obzirom na to da još nisam sreo nekog ko se vratio sa onog sveta, ne znam pouzdano kako je tamo. Možda su i svi na jednom mestu, ili pak svako ima neki raj ili pakao za sebe.

 

4. Što bi onda značilo da ti sebi želiš najbolje i čuvaš se od svega što je zlo, a Bog odredi da ipak ne zaslužuješ da živiš iako si činio dobro. Znam mnogo ovakvih slučajeva, ali to samo opovrgava teoriju da je Bog dobar prema onima koji čine dobro.

 

5. "Sluga Božiji" nije u upotrebi u pravoslavnoj crkvi. U svakodnevnom govoru možda jeste, ali u crkvi (dakle zvanično) nije. Znači, ispravno je "rab Božiji", to jest rob.

 

6. Rob se može uzdići samo do slobode, nikako do sluge. Sluga je onaj ko je izabrao da služi, i on samim tim izborom pokazuje da ne želi da se uzdigne. Do nivoa Božijeg sina je nemoguće uzdići se, jer Božiji sin je bio samo jedan. Svako ko misli da može postati Božiji sin je opasan fanatik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Politika je politika.

"Ne možeš služiti dva gospodara,ili ćeš jednog voleti a jednog mrzeti.Ko ne sabira,rasipa.Ne možeš služiti Bogu i mamonu.",što kaže Sveto Pismo.

 

Vidiš, prvi problem zapravo i jeste ta podjela sveta na crno-belo. Eto, ne klanjam se bogu. Ne želim, neću, ne mogu, nije mi do toga, bole me koljena, te koji god da je razlog, dođe ti na isto - ne klanjam se bogu. Što bi se u nekim fanatčinim krugovima protumačuilo kao da služim đavolu. Pa ne služim ni njemu. Možda sam jednostavno indiferentan prema čitavoj bog vs đavo priči. Možda ne vjerujem u to što ti vjeruješ na način na koji ti vjeruješ u to. Možda opet imam svog boga, možda ih imam više, možda neko sasvim sedamdeseto shvatanje prirode, spiritualnosti, čega god. Opet, da ne dužim mnogo, može se meni milion puta reći da služim đavolu, ili kome god, ali to opet ne čini tu izjavu tačnijom no što je bila pre nego je to neko rekao, niti to zapravo išta znači, niti me pogađa. Možda baš ja služim bogu, a taj neko što me napada, onom drugom biću. Sve u svemu, kao što rekoh, ima mali zilion mogućih strana, kao što ima i zilion boja, pa je svijet, hvala bogu i dalje šaren, a šume su zelene, a ne crne ili bijele.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

e ovo mi se sviđa

 

neka svako ima svoje viđenje, jer na kraju krajeva, svako živi samo svoj život i ima pravo na izbor - pa i na izbor verovanja, bilo u okviru iste religije ili između religija, a kako će i da li će biti, ne odlučujemo mi.

 

aj živeli :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niti odlučujemo mi, niti neko odlučuje umesto nas. Sve što se dešava na svetu je najobičniji "random cycle", splet okolnosti koje rezultuju na određeni način. Ništa nije zapisano unapred, a i da jeste mi to sada i ovde ne možemo znati. Religija je način da se objasne stvari koje inače nikada ne možemo saznati i ko hoće da veruje u to, lepo. Ko neće, apsolutno ne mora i zato ne razumem taj fanatizam kod pojedinaca da se nekome ko ne deli tvoje mišljenje utuvi u glavu da je jedino ono ispravno, a da se pritom ti isti veliki vernici frljaju najosnovnijim pojmovima svoje vere. Imam drugare koji su pravoslavci, katolici, muslimani, ateisti, agnostici, čak i jednog koji tvrdi da je telemita. Zašto bih ja njima nametao svoje mišljenje, ili oni meni? Najbitnije je ko je kakav čovek, a da li ti veruješ u Boga ili u Svetu Pomorandžu je apsolutno nebitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

ne vidim kako se neko oseća pozvan da 'preobraća nevernike', cela ta stvar popovanja drugima me nervira, šta imaju od toga i šta ih bole uvo da li će neko negde posle smrti, nek gledaju svoja posla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma još je to i u redu što osećaju potrebu da preobraćaju "nevernike", ali što ne znaju neke najosnovnije stvari u vezi svoje vere!

 

Naprimer, WTF ovo znači u pravoslavlju:

To su stupnjevi u ljubavi prema Bogu.Da bi dostigao nivo sina,moraš proći kroz nivo roba,a potom i sluge.

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rukovođen Svetim Duhom ili ne, ipak je Bibliju napisao samo čovek. A čovek greši i ljudska dela ne smeju se uzimati kao aksiomi.

uzimaju se, ako su Bozhije otkrivenje.

 

Na kraju krajeva, Bog je i stvorio pakao

Bog nije stvorio pakao. pakao je stanje dushe koja je odvojena od Boga.

 

ako se ne čuvaš neće te ni Bog čuvati.

shto znachi da Bog nikada neradi protivno tebi i ne ugrozhava tvoju slobodu izbora. i ako necjesh da se chuvash, vecj ocjesh da shtetish sebi, Bog te necje sprechiti, jer imash slobodu.

 

Nije isto sluga i rob. Sluga ima slobodu da služi ili ne, i ima nekakvo dostojanstvo. Rob mora da služi i nema niti slobodu niti dostojanstvo.

radi se samo o odnosu Gospodara prema gubitku sluge/ roba. Boga mozhesh da napustish u trenutku, shto vecjina ljudi i chini, i tvoja (pala) priroda se raduje tome. a djavola ako probash da napustish, krecje da se bori protiv tebe jer pokushavash da se izvuchesh iz njegovih lanaca. ako razmishljash kao nemoralan chovek, tj. kao neko ko smatra chinjenje greha slobodom, a moral ogranichenjem svoje slobode, i nemoralan zhivot i moralan oduzimaju jedan vid slobode. samo josh ostaje mala razlika- ko sebe preda u sluzhenje ostaje svoj gospodar, a ko je primoran, postaje rob; a radi se o prirodi choveka, i zavisnosti koju razvija prema robovanju.

 

Da bi dostigao nivo sina,moraš proći kroz nivo roba,a potom i sluge.

razlika postoji. a radi se o stupljevima blagodati. 3. sluga 4. najamnik, i peti stupanj- sina.

 

Nisi to ti rekao, to je Hrišćanska maksima koju sam citirao

navedi ti lepo odakle citirash.

 

Znam mnogo ovakvih slučajeva, ali to samo opovrgava teoriju da je Bog dobar prema onima koji čine dobro.

ili nepodpada pod tvoju teoriju shta je dobro.

 

Do nivoa Božijeg sina je nemoguće uzdići se, jer Božiji sin je bio samo jedan. Svako ko misli da može postati Božiji sin je opasan fanatik.

na petom stupnju blagodati i po sticanju sve 4 Jevandjelske vrline Hrishcjanin postoje Bozhiji sin po blagodati, tj. postaje usinovljen, i ulazi u period kada se raduje smrti, jer ochekuje raj. do tada se Hrishcjanin ne raduje smrti vecj se kraje zbog grehova, u strahu od pakla.

 

Vidiš, prvi problem zapravo i jeste ta podjela sveta na crno-belo.

ne postoji nishta izmedju Istine i lazhi. sveti Marko Efeshki.

 

Pa ne služim ni njemu. Možda sam jednostavno indiferentan prema čitavoj bog vs đavo priči.

ali "nekom chudnom sluchajnoshcju" su tvoja dela bezbozhna i tvoj zhivot nemoralan.

 

Sve u svemu, kao što rekoh, ima mali zilion mogućih strana

i shta onda radish na temi Pravoslavlje?

 

e ovo mi se sviđa

neka svako ima svoje viđenje, jer na kraju krajeva, svako živi samo svoj život i ima pravo na izbor - pa i na izbor verovanja, bilo u okviru iste religije ili između religija, a kako će i da li će biti, ne odlučujemo mi.

isto pitanje.

 

Sve što se dešava na svetu je najobičniji "random cycle", splet okolnosti koje rezultuju na određeni način. Ništa nije zapisano unapred

potpuno nelogichno. shta je drugo sluchajnost nego ista neumitna besmislenost kao i sudbina.

 

ne vidim kako se neko oseća pozvan da 'preobraća nevernike', cela ta stvar popovanja drugima me nervira, šta imaju od toga i šta ih bole uvo da li će neko negde posle smrti, nek gledaju svoja posla

ja sam Pravoslavni Hrishcjanin. ti nisi. ti si metalac (il shta vecj). ja nisam. da li ja idem na teme na koje ti idesh i tamo pishem kako cjete svi vi icji u pakao? iako verujem da cjete gotovo sigurno tamo zavrshiti, ja to neradim. a razmisli malo shta cjesh ti na ovoj temi, ako mislish ovo shto si napisao. a vi nama prichate prektis vat ju prich.

 

to znachi da dajmond nema malo pojma o chemu pricha. to sve acini kvazi hrishcjani, iliti novotarci, iliti modernisti.. kao mozhesh da budesh Hrishcjanin, a da zhivish kao bezbozhnik. i to josh da drugima prichash o Pravoslavlju...

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

ja ne popujem, ako si se tu pronašao, šta reći

 

a da li ćemo u pakao, ko zna, možda se vidimo tamo

 

a povodom hrišćana, još nisam sreo nijednog po tvojem tumačenju

Edited by Brainsaladsandar Guuuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. uzimaju se, ako su Bozhije otkrivenje.

 

2. Bog nije stvorio pakao. pakao je stanje dushe koja je odvojena od Boga.

 

3. razlika postoji. a radi se o stupljevima blagodati. 3. sluga 4. najamnik, i peti stupanj- sina.

 

4. petom stupnju blagodati i po sticanju sve 4 Jevandjelske vrline Hrishcjanin postoje Bozhiji sin po blagodati, tj. postaje usinovljen, i ulazi u period kada se raduje smrti, jer ochekuje raj. do tada se Hrishcjanin ne raduje smrti vecj se kraje zbog grehova, u strahu od pakla.

 

5. potpuno nelogichno. shta je drugo sluchajnost nego ista neumitna besmislenost kao i sudbina.

 

6. ja sam Pravoslavni Hrishcjanin. ti nisi. ti si metalac (il shta vecj). ja nisam.

 

7. razmisli malo shta cjesh ti na ovoj temi, ako mislish ovo shto si napisao. a vi nama prichate prektis vat ju prich.

1. Dokaži mi Božije otkrivenje.

 

2. A ko je onda stvorio pakao? Sveta Pomorandža? Ili se možda stvorio sam od sebe?

 

3. i 4. Navedi ti lepo odakle citiraš ove nebuloze.

 

5. Slučajnost nije neumitna, zato se i zove slučajnost.

 

6. Kakva glupost. Ako je neko metalac, ne mora da znači da nije Hrišćanin. Poznajem jednog pravoslavnog sveštenika koji kod kuće sluša Iron Maiden. Štaviše, svirali smo zajedno u heavy metal bendu.

 

7. Razmisli ti malo šta ćeš na forumu koji se zove YuMETAL. Imaš toliko pravoslavnih mesta na internetu gde bi sada mogao da budeš. Ja sam ovde jer me tvoji zatucani stavovi iritiraju a vidim i da si paljevina koja sad verovatno od besa čupa kosu kod kuće i to me baš zabavlja. Pa neka gorim u tvom paklu. :evotigana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokaži mi Božije otkrivenje.

vera je nada u ono shto nevidimo.

 

A ko je onda stvorio pakao? Sveta Pomorandža? Ili se možda stvorio sam od sebe?stvorio ga je djavo tako shto se odvojio od Boga. zlo nije entitet, nego nepostojanje entiteta.

 

Navedi ti lepo odakle citiraš ove nebuloze.

to je Predanje Crkve. Dobrotoljublje, Lestvica.

 

Slučajnost nije neumitna, zato se i zove slučajnost.

a kako znash da je neumitna kada nemozhesh da je spoznash, jer nema sistem?

 

Kakva glupost. Ako je neko metalac, ne mora da znači da nije Hrišćanin.

mozhe da bude krshten. Hrishcjanin ne.

 

Razmisli ti malo šta ćeš na forumu koji se zove YuMETAL

ja pishem na temama koje nemaju veze sa metalom. da te tema nepostoje, ne bi ni bio na ovom forumu.

 

a vidim i da si paljevina koja sad verovatno od besa čupa kosu kod kuće i to me baš zabavlja.

to se zove projekcija. ja se nenerviram. nikad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. vera je nada u ono shto nevidimo.

 

2. stvorio ga je djavo tako shto se odvojio od Boga. zlo nije entitet, nego nepostojanje entiteta.

 

3. to je Predanje Crkve. Dobrotoljublje, Lestvica.

 

4. a kako znash da je neumitna kada nemozhesh da je spoznash, jer nema sistem?

 

5. mozhe da bude krshten. Hrishcjanin ne.

 

6. ja pishem na temama koje nemaju veze sa metalom. da te tema nepostoje, ne bi ni bio na ovom forumu.

 

7. to se zove projekcija. ja se nenerviram. nikad.

1. Pravi naučno zasnovan dokaz.

 

2. Dakle, ni đavo nije entitet. Onda ni anđeli (od kojih je i đavo bio jedan) nisu entiteti, iako su oličenje dobra. Skačeš sam sebi u usta.

 

3. Dakle, apokrifija.

 

4. Ja sam lepo napisao da nije neumitna, nemoj da izvrćeš moje reči. Ili si bezobrazan ili ne znaš da čitaš kako treba.

 

5. Ako si kršten, onda si Hrišćanin, ali ne moraš biti vernik. Šta ti podrazumevaš pod Hrišćanstvom, samo taj tvoj fanatizam?

 

6. Odakle ti uopšte ideja da dođeš na ovaj forum? Verovatno ti je Bog rekao da na ovoj temi ima nevernika koje treba preobratiti?

 

7. I nepismen si. Uvek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...