Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Guest Brainsaladsandar Guuuz

ako se čin nije promenio preko 1500 godina, ne znači da se nije promenio za 2000 godina, a ako se nešto menja ne može se reći da se nije menjalo

 

uostalom ako veruješ da je isus kršten kako je kršten, uporedi to sa svojim krštenjem

Edited by Brainsaladsandar Guuuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je što si se udostojio da odgovoriš na moja pitanja, ali 2 tvoja odgovora su vrlo nejasna:

 

 

1. Po čemu si zaključio da je pravoslavlje istina? Pitao sam te da odgovoriš bez citata, a ti si odgovorio toliko uopšteno da uopštenije nije moglo biti. Ako ne umeš da odgovoriš bez citata, znači da i nemaš prave razloge.

 

2. Ovo je kao da si rekao "spavam, jedem, idem".

 

Nisi mene pitao i zao mi je sto se uplicem u internu raspravu. Ali htio bih ja da ti odgovorim bez citata. Mada kada se govori o hriscanstvu nije pametno odgovarati bez citata.

 

Pravoslavlje jeste jedina istina jer je pravoslavna crkva jedini naslednik apostolske crkve i vuce direktne korijene iz prvobitne apostolske crkve. Jer kao sto je receno (znamo ko je rekao i gdje): Moze biti samo jedan korijen ne dva ni tri ni 15. Sto nije od korijena nije istina jer je samo 1 korijen i sto se odcijepi (naglasavam ovo OTCIJEPI - raskol crkve 1054 godine) od korijena takodje nije istina. Ovo nije citat vec sam parafraziraom jer stvarno ne mogu nostiti 10kg tesko Sveto pismo po gradu.

 

Da li ti je sada jasno? Zato batali se toga, drzi se svoje crkve i svoje vjere koja ti je data jer nema bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po tomu shto je Pravoslavlje jedina vera u koju su prelazili narodi. u islam su prelazili osvojeni narodi, a u budizam delovi naroda, ne celi. po tome shto je pravoslavlje najuzvishenija religija, tj. ima najvishe moralne standarde, zato shto pravoslavlje traje od Isusa Hrista 2000 godina i nije se za to vreme menjalo, eto ti npr par razloga zbog kojih sam ja pravoslavan.

Mislim da je ovo prvi put u celoj raspravi da se čuje tvoje mišljenje, bez citata i linkova. Poštujem, mada to ipak ne znači da imaš misiju da preobratiš u pravoslavlje sve druge koji ne misle kao ti.

 

1. Nisi mene pitao

 

2. Mada kada se govori o hriscanstvu nije pametno odgovarati bez citata.

 

3. Pravoslavlje jeste jedina istina jer je pravoslavna crkva jedini naslednik apostolske crkve i vuce direktne korijene iz prvobitne apostolske crkve.

 

4. stvarno ne mogu nostiti 10kg tesko Sveto pismo po gradu.

 

5. Zato batali se toga, drzi se svoje crkve i svoje vjere koja ti je data jer nema bolje.

1. Tačno, nisam tebe pitao.

 

2. Naravno, jer ti je mozak totalno ispran da ne možeš ni u prodavnicu da odeš bez citata.

 

3. Tačno je da jedino pravoslavlje vuče direktne korene iz apostolske crkve, ali zar Hrišćanstvo samo po sebi ne vuče direktne korene iz Judaizma? Gde je onda istina?

 

4. Baš 10 kg teško?

 

5. Otkud ti znaš u šta ja verujem i koja vera je meni data?

Edited by Hudini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, brate zasto si ti zeljan rasprave? Rekoh nije pametno odgovarati bez citata kada se govori o hriscanstvu jer sve sto je trebalo biti receno je odvec receno i odvec zapisano. Toliko o citatima i o odlasku u prodavnicu. ;)

 

Pitas se ili me: Zar hriscanstvo ne vuce korijene iz judaizma? Ne volim da pametujem oko ovoga jer sve ima u 1 i 2 poslanici Korincanima, zatim u poslanici Rimljanima itd itd. Vjerovatno ne primjecujes jer ne znas i jer nisi procitao 2 slova Novog zavjeta, pa cu ti pomoci. Poslanice koje sam naveo sve je napisao apostol Pavle.

A zasto sam naveo bas njegove kad postoje mnogo veci (po mudrosti, blagodati...) apostoli od njega? Zato sto je apostol Pavle izmedju ostalog pisao o razlici izmedju zakona i vjere, zakona i blagodati, jer je i on sam nekada bio veliki pobornik judaizma. Tako da ces u njegovim pismima naci sve ono sto te interesuje a to je, koliko se meni cini, ovaj odnos hriscanstvo-judaizam.

 

Ipak Sveto pismo se bez crkve ne bi trebalo samo citati i tumaciti. Mnogo su mislili da mogu sami pa eto danas imamo protestantsku crkvu koja ima svojih desetine i desetine podcrkvi (baptisti, prosbetarijanci, evandjelisti, pentakostalci...)

 

prosbetarijanci - misle da su najmudriji, krstenje je za njih sporedna stvar, apostoli priglupi Hristovi ucenici itd. itd.

baptisti - otkrili su TOPLU VODU kada su shvatili da bez krstenja nema spasenja, zato se i zovu baptisti, engl. Baptism - srp. Krstenje

evandjelisti - lutanje po svijetu i sirenje jevandjela im je smisao hriscanstva. - Ma nemoj?! Pa nije hriscanstvo hipik-pokret...

 

Ukratko, svi zajedno i pojedinacno su sekta. Svidjelo se to nekome ili ne.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ah, brate zasto si ti zeljan rasprave?

 

2. Rekoh nije pametno odgovarati bez citata kada se govori o hriscanstvu jer sve sto je trebalo biti receno je odvec receno i odvec zapisano.

 

3. Vjerovatno ne primjecujes jer ne znas i jer nisi procitao 2 slova Novog zavjeta, pa cu ti pomoci.

 

4. Zato sto je apostol Pavle izmedju ostalog pisao o razlici izmedju zakona i vjere, zakona i blagodati, jer je i on sam nekada bio veliki pobornik judaizma. Tako da ces u njegovim pismima naci sve ono sto te interesuje a to je, koliko se meni cini, ovaj odnos hriscanstvo-judaizam.

 

5. Ipak Sveto pismo se bez crkve ne bi trebalo samo citati i tumaciti.

 

6. baptisti - otkrili su TOPLU VODU kada su shvatili da bez krstenja nema spasenja, zato se i zovu baptisti, engl. Baptism - srp. Krstenje

 

7. evandjelisti - lutanje po svijetu i sirenje jevandjela im je smisao hriscanstva. - Ma nemoj?! Pa nije hriscanstvo hipik-pokret...

1. Nisam uopšte bio željan rasprave sa tobom, već sam imao jednu u toku kad si se ti ubacio. Deluje mi kao da si ti taj koji je željan rasprave.

 

2. Zašto onda uopšte pričamo o pravoslavlju?

 

3. Verovao ili ne, jesam, i to ne jednom. To što si ti zadrti pravoslavac ne daje ti pravo da generalizuješ i da smatraš da sam ja nekakav sektaš ili nešto slično (što si pokušao da kažeš u prošlom postu). Pomirite se i ti i Rogozub da verujem u istog Boga kao i vi, samo, za razliku od vas dvojice, imam i svoj mozak koji koristim.

 

4. A to je opet samo njegov stav, zar ne? Hrišćanstvo vuče korene iz Judaizma. Da ne vuče, ne bi postojali Stari i Novi Zavet, već samo jedna knjiga za Judaiste i druga za Hrišćane.

 

5. Ako je tako, onda Sveto Pismo ne bi smelo biti u slobodnoj prodaji i ne bi smelo biti u kući, već bi samo smeo da ga iščitavaš u crkvi uz sveštenika koji će ti pomoći da shvatiš neke kristalno jasno stvari na način na koji je konfesijom određeno jer ne bi trebalo da imaš sopstveno mišljenje.

 

6. E sad si ti otkrio toplu vodu. Mislim da dovoljno ljudi ovde izuzetno dobro govori engleski, a osim toga ta reč je poreklom latinska, a ne engleska.

 

7. Zar nije lutanje po svetu i širenje Hrišćanstva bio smisao religije u vreme Hrista i neposredno posle? Zar nije Hrišćanstvo tada bilo ono što ti nazivaš "hipi pokretom"? Kako misliš da se Hrišćanstvo toliko raširilo? Možda su tadašnja plemena gledala prenos raspeća na televiziji pa su tako odlučila da se posvete novoj religiji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

---------------1. Svetu Trojicu čine Bog Otac, Bog Sin i Sveti Duh.---------------

Naravno,čovek može biti rukovođen Svetim Duhom,jednim od lica sv Trojice,tako da smo se razumeli.

-----------2. Ako stoji da su Bogu draga dela čovekova, onda je Bogu drago i da oni greše i čine zlo i na kraju odu u pakao. Na kraju krajeva, Bog je i stvorio pakao. Ako Bogu ne bi bilo dragu da ljudi tamo idu, onda ga ne bi ni stvarao, zar ne?

----------------

Bog želi da se svaki čovek spase,a konstatovali smo da na ovom svetu ljudi mogu živeti sa onima koji ne veruju u Boga,na drugom svetu je drugačije.

Ovde slobodno biraš,tamo ideš sa onime šta si ovde izabrao.I pošto ne može postojati jedno mesto za one koji veruju u Boga i koji ga preziru,mislim da smo se i ovde razumeli.

------------4. Što bi onda značilo da ti sebi želiš najbolje i čuvaš se od svega što je zlo, a Bog odredi da ipak ne zaslužuješ da živiš iako si činio dobro.---------------

Iz tvoje perspektive ovo možda zvuči ovako.Ali radi se o tome da smrt nije "kazna".Ako neko pogine u 20,30,40 i ode u Raj,tu nema kazne.Nije poenta živeti 80 godina da bi se "zaslužio" raj.

------------"Sluga Božiji" nije u upotrebi u pravoslavnoj crkvi. U svakodnevnom govoru možda jeste,------------

Ukoliko misliš na bogosluženja,i ja se slažem da nije u upotrebi (jer se služi na crkvenoslovenskom),ali ne vidim nikakav problem da se ovaj izraz ne pomene kod tekstova pravoslavne sadržine.

6. Rob se može uzdići samo do slobode, nikako do sluge.

Zavisi iz koje perspektive gledaš.

Ваша Светости, тренутно је у моди новодопски речник који инсистира на речима као што су људска права и слободе, толеранција, глобализација. Какав је одговор Цркве на ове изазове новога доба?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Човек не може стићи наједанпут до врлине љубави; он мора да израста док дође до те највеће врлине. Кад дођемо до ње онда престаје све, онда више за праведника закона нема, он је надишао сваки закон, он чини више него што сваки закон може да учини. Дотле морамо бити макар трпељиви у односу према другим људима, схватати и поштовати њега као личност и његово мишљење, уколико оно није на штету општу. Ту је и држава да брани друштво од тих злочинаца којих је било увек и има.

Често нам приговарају материјалисти и атеисти да ми свештеници проповедамо смрт и да говорећи о страху од смрти, да нас смрт чека, држимо вернике у страху, као оно милиција што у страху од казне држи грађане у једном односу пристојном. Ево шта каже Свети Василије Велики: У духовном узрастању углавном су три ступња. Први ступањ је степен роба. У оно доба кад је живео Свети Василије био је робовски систем. Роб је био човек ухваћен у рату или човек купљен на пијаци, односно продан јер није могао да врати зајам који је неком узео и тај зајмодавац је имао право да га прода, и њега и његову породицу да би наплатио свој дуг. И онај који би купио тог роба био је власник тог човека, његовог живота и смрти; могао је да га убије и никоме не би одговарао. На духовном плану, вели Свети Василије Велики, на томе је степену роба онај хришћанин који из страха од пакла врши оно што Бог наређује. Не исплати му се да чини ма какве грехе хиљаду година, а после целу бесмртност да се мучи. То је тај први степен где човек ипак врши заповести, али мотив је тај.

Други је ступањ степен најамника. И у оно доба било је слободних људи који су за свој рад примали плату (ако имаш да ми платиш да ти радим, а ако немаш, нисам ја роб, тражи ко ће!) На духовном плану на том је нивоу онај хришћанин који жели да и у рају буде на вишем нивоу (нису ни у рају сви једнаки: зависи колико су се трудили и колико су доспели). То је други степен: тај је виши од онога првога, али није највиши.

Трећи је ступањ степен сина или кћери. Син извршује вољу очеву, не из страха од казне да ће га отац убити –није он роб, не из жеље да му отац плати – није он најамник, него из жеље да отац буде задовољан. Док она двојица стављају себе у центар (да ја не будем кажњен, да мени буде плаћено), овај не ставља себе него оца у центар. На духовном плану на том је нивоу онај хришћанин који из љубави према Богу извршује његове заповести, да Бог буде задовољан, такорећи. Нико не може доћи на тај степен док не пређе прва два. Колико ће се он бавити на оном првом, па на оном другом док доспе до трећег, зависи од њега.

Видите, ти материјалисти су приписали целом хришћанству да, уствари, ми заступамо робовски став (из страха од пакла), што, дабоме, апсолутно не стоји. Они свесно превиђају односно неће да схвате постојање трећег степена до ког треба сви да дођемо и онда ћемо вршити оно што Бог наређује, не из страха од казне ни из жеље за наградом.

Ne želim, neću, ne mogu, nije mi do toga, bole me koljena, te koji god da je razlog, dođe ti na isto - ne klanjam se bogu. Što bi se u nekim fanatčinim krugovima protumačuilo kao da služim đavolu

Klanjanje je simboličan izraz.Ako se ne može,čovek može da je i srcem uz Boga.Ako neko neće i sl.,onda je to pitanje izbora.

Možda baš ja služim Bogu, a taj neko što me napada, onom drugom biću.

Morao bi da to nekako argumentuješ.Mada ne mislim ništa lično,čisto da se razumemo,jer sam protiv ličnih "obračuna" posebno na ovakvim temama.

Podela na crno i belo je u ovom slučaju takva da ljudi ne mogu da budu i za i protiv nečeg.Tj da si jednom za a jednom protiv.Zato to šarenilo sveta i služi da se čovek opredeli,svesno ili (često) i nesvesno,kome će služiti Bogu ili mamonu.

The suffering and death of Jesus Christ was a triumph, a decisive victory. It is also a triumph of Divine Love which calls us, and accepts us, without any coercion. Evil indeed continues its shadowy existence, but it is now an existence encompassed all around by the framework of God's Love for us.

Ajde da pogledamo stvari iz drugog ugla.Bog treba da uništi zlo i da mi živimo u Raju na zemlji da bi ispalo da je on Bog ????

Mi ne možemo znati zašto je Bog dopustio ovo ili ono zlo.Sveti oci su davali neke predpostavke,opet,tačan razlog za konkretan slučaj sa sigurnošću zna samo Bog.

zašto svi hrišćani o starom zavetu imaju stav - 'pa nije to baš tako, to su se malo šalili, čitajmo milion objašnjenja veoma konkretnih i nedvosmislenih stvari, tumačimo shodno trenutku

Predpostavljam zato što su u Starom Zavetu važila druga pravila."oko za oko,zub za zub",što više ne važi,odnosno Isus Hristos je to promenio.

U Starom Zavetu imaš samo jedan,odabran Jevrejski narod,kao i proroke koji govore o budućem Spasitelju.

Ahaaaa, pa onda je znao i pre nego je stvorio ne samo Adama i Evu, već i ono stablo znanja da će oni uzeti taj plod, kada ih stvori, i znao je da mu se u dvorištu "šetka" zmija,

Bog jeste sveznajući,a smatra se da je zmija bila samo simbol zla,tj da nije pričao sa pravom zmijom.

On im je dao slobodu,a oni su tu slobodu narušili.

Kad se kaže da je Bog sveznajući,on jednostavno vidi naše slobodne odluke kao takve.

mnogo je teže ostati (pravo)veran kad ti mirišljave klinke sa golim stomacima defiluju ispred nosa. monaštvo je linija manjeg otpora.

Interesantna izjava.Ako ne zamerate,malo bih je razmotrio,kao i ostale,mada nije meni konkretno upućena.

Ako neko želi i gaji u sebi zadovoljstvo ako gleda klinke koje su polugole to je jedno,a ako u sebi ne želi to da gleda i odupire se,to je drugo.

dalje,manastir nije linija manjeg otpora.Sa jedne strane,čovek je okružen verujućima,pa se lakše spasava.

Sa druge strane,ima se brojnih poslušanja u manastiru,da ne govorimo o ranom ustajanju,noćnim molitvama i sl.

I u današnje vreme,veoma lako može neko turistički da dođe do manastira.Možda baš ta pomenuta polugola klinka.Pa ti sad vidi kako je sve komplikovano.

Opet,monasi zahtevaju strožiji život od običnih ljudi koji veruju.Sad da ne širim priču dalje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Iz tvoje perspektive ovo možda zvuči ovako.Ali radi se o tome da smrt nije "kazna".Ako neko pogine u 20,30,40 i ode u Raj,tu nema kazne.Nije poenta živeti 80 godina da bi se "zaslužio" raj.

 

2. Ukoliko misliš na bogosluženja,i ja se slažem da nije u upotrebi (jer se služi na crkvenoslovenskom),ali ne vidim nikakav problem da se ovaj izraz ne pomene kod tekstova pravoslavne sadržine.

 

3. Zavisi iz koje perspektive gledaš.

 

4. dalje,manastir nije linija manjeg otpora.Sa jedne strane,čovek je okružen verujućima,pa se lakše spasava. Sa druge strane,ima se brojnih poslušanja u manastiru,da ne govorimo o ranom ustajanju,noćnim molitvama i sl.

 

5. I u današnje vreme,veoma lako može neko turistički da dođe do manastira.Možda baš ta pomenuta polugola klinka.

1. Nisam ni mislio da je poenta živeti 80 godina da bi se zaslužio raj. Ali zar je smrt u 20. godini života nagrada?

 

2. Zato što nije u upotrebi niti u bogosluženju, niti u pravoslavlju, a osim toga jedini koji se zvanično služe tim izrazom su Jehovini svedoci i Nazareni, tako da uopšte nije prikladan.

 

3. Iz jedine persoektive iz koje je moguće realno sagledati - iz perspektive roba. Rob može da se uzdigne samo do nivoa slobodnog čoveka jer mu je samo to želja. Misliš li da su crnci na jugu Amerike krajem pretprošlog veka razmišljali "sad sam rob, a za par godina ću možda uspeti da dobijem unapređenje u slugu"? Ne, rob može da napreduje samo u jednom smislu: da postane slobodan.

 

4. Rano ustajanje, noćne molitve, pasulj i kupus, baš teške stvari. Naravno da je manastir linija manjeg otpora jer se sklanjaš od sveta, a samim tim i od iskušenja.

 

5. Polugola klinka ne može da dođe do manastira jer u manastirima (kao i u svim crkvenim objektima uopšte) postoji kodeks oblačenja koji važi i za turiste. Kao što ne možeš da uđeš u školu u bermudama i papučama, ne možeš ni u manastir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštujem, mada to ipak ne znači da imaš misiju da preobratiš u pravoslavlje sve druge koji ne misle kao ti.

ja vas ne zhelim da preobratim. niti to mogu. veri privodi Bog. ja vam samo kazhem kako jeste, jer mnogo pogreshnih informacija smtrate za chinjenice. a vi prihvatite shto vam kazhem ili ne, to nikako necje meni ni koristiti ni shkoditi..

 

Pomirite se i ti i Rogozub da verujem u istog Boga kao i vi, samo, za razliku od vas dvojice, imam i svoj mozak koji koristim.

ne u Onog u kojeg ja verujem.

 

Ali zar je smrt u 20. godini života nagrada?

ako neodesh u pakao, da.

 

3. Iz jedine persoektive iz koje je moguće realno sagledati - iz perspektive roba.

izvor Pravoslavnog uchenja nisu razmishljanja crnaca na jugu Amerike krajem pretproshlog veka, vecj Bozhije Otkrivenje.

 

Naravno da je manastir linija manjeg otpora

monashtvo je priznanje svoje slabosti. ako neko misli da je Hrishcjanin, a namerno se izlazhe iskushenju , da bi ishao "linijom vecjeg otpora", molecji se Bogu- i ne uvedi me u iskushenje pokazuje da nije Hrishcjanin nego licemer. jer kako mozhe da se moli za izbavljenje od iskushenja, a da se sam izlazhe istim.

 

Rano ustajanje, noćne molitve, pasulj i kupus, baš teške stvari.

ne radi se o ranom ustajanju, vecj o spavanju 3 sata dnevno, ne o nocjnim molitvama, vecj o neprestanim politvama, i ne celonocjnom bdenju u keliji, vecj bdenje u keliji po ceo dan u vreme kada nema sluzhbe ili poslushanja, i ne radi se o razlichitom meniju, radi se o postu i uzdrzhanju, poshto postoje 5 stepena uzimanja hrane- prejedanje, sitost, zadovoljenje potrebe, uzdrzhanje i post.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ja vam samo kazhem kako jeste

 

2. ne u Onog u kojeg ja verujem.

 

3. ako neodesh u pakao, da.

 

4. izvor Pravoslavnog uchenja nisu razmishljanja crnaca na jugu Amerike krajem pretproshlog veka, vecj Bozhije Otkrivenje.

 

5. ako neko misli da je Hrishcjanin, a namerno se izlazhe iskushenju , da bi ishao "linijom vecjeg otpora", molecji se Bogu- i ne uvedi me u iskushenje pokazuje da nije Hrishcjanin nego licemer. jer kako mozhe da se moli za izbavljenje od iskushenja, a da se sam izlazhe istim.

 

6. poshto postoje 5 stepena uzimanja hrane- prejedanje, sitost, zadovoljenje potrebe, uzdrzhanje i post.

1. A ko je to umro i postavio tebe za vrhovnog autoriteta po pitanju šta jeste a šta nije?

 

2. Izgleda da u tog Boga veruješ samo ti pošto su svi koji ne misle kao ti (u stvari, svi koji misle, jer ti nemaš svoje mišljenje) za tebe jeretici. Bog je jedan. Nema milion Bogova da bi svako mogao u svog da veruje. Pomiri se s tim.

 

3. To je razmišljanje Jehovinih svedoka, pravoslavče.

 

4. Ako je po pravoslavnom učenju nagrada biti rob, onda u redu.

 

5. Ne, licemer je onaj koji tvrdi da učvršćuje svoju veru tako što od iskušenja beži. Da bi učvrstio veru, moraš biti u stanju da odoliš iskušenju, a ne možeš odoleti ako nema iskušenja. Bežanje od iskušenja je običan kukavičluk.

 

6. Pretpostavljam da i to piše u nekom apokrifu. Jel ima možda tamo negde stepenovana gradacija hodanja ulicom, na primer: šetanje, hodanje, žurba, trčanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. moj deda.

 

2. jes, Bog je jedan, ali postoje mirijade demona koji varaju ljude da pogreshno veruju. ako je Bog jedan, jedna je vera. Jedan Gospod, jedna Vera, jedno Krshtenje.

 

3. pa? znash, da bi ljudi prishli djavolu on mora da im dopusti da veruju u deo istine. kada bi se djavo prikazao kakvim jeste, nelazhucji da ima istine u njemu, niko mu ne bi prishao.

 

4. nagrada je ucji u Raj. postati Bozhiji sin po blagodati.

 

5. ako je tako onda Bog hocje da Hrishcjani budu kukavice. ako je tako, trudicju se da budem kukavica.

 

6. ako ti to zapishesh i predstavish ljudima kao stepenovanje shto da ne. ja pishem ono shto je u Svetom Predanju Crkve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. moj deda.

 

2. jes, Bog je jedan, ali postoje mirijade demona koji varaju ljude da pogreshno veruju. ako je Bog jedan, jedna je vera. Jedan Gospod, jedna Vera, jedno Krshtenje.

 

3. pa? znash, da bi ljudi prishli djavolu on mora da im dopusti da veruju u deo istine. kada bi se djavo prikazao kakvim jeste, nelazhucji da ima istine u njemu, niko mu ne bi prishao.

 

4. nagrada je ucji u Raj. postati Bozhiji sin po blagodati.

 

5. ako je tako onda Bog hocje da Hrishcjani budu kukavice.

 

6. ako je tako, trudicju se da budem kukavica.

 

7. ako ti to zapishesh i predstavish ljudima kao stepenovanje shto da ne. ja pishem ono shto je u Svetom Predanju Crkve.

1. A deda ti je bio... šta? Anđeo ili nešto slično?

 

2. Ako je Bog jedan onda i ti i ja verujemo u istog Boga. Pokušavajući da dokažeš da nisam u pravu upravo si dokazao da jesam.

 

3. Ne shvatam na koji način se ovo povezuje sa mojim komentarom tvog mišljenja koje je jeretičko, štaviše sektaško?

 

4. Kakve to sad ima veze sa ropstvom, i to ne u figurativnom smislu? Gubiš se polako...

 

5. Navodno hoće. To ti je ono "okreni drugi obraz". Samo što to nikad niko nije poštovao. Seti se samo krstaških ratova. Da sad ne kažeš kako su krstaške ratove vodili samo katolici, seti se i da je Stefan Nemanja potpisao sa Fridrihom Barbarosom sporazum o vojnoj saradnji za vreme Barbarosinog pohoda na Jerusalim.

 

6. Budi. Marim ja.

 

7. Ako to ja zapišem i jednog dana Sveti Sinod SPC odluči da to postane zvanično poštovana apokrifija, onda u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. bio je moj deda.

 

2. jedan Gospod, jedna Vera, jedno Krshtenje

 

3. ako sektashi imaju neko mishljenje neznachi da je ono sektashko. sektashi imaju i neka istinita uchenja.

 

4. sve to ima veze...

 

5. "Seti se samo krstaških ratova"- shto nema apsolutno nikakve veze sa Pravoslavljem. nije nishta potpisivao.

 

6. ako spc odluchi na saboru neshto shto nije Pravoslavno, to necje postati Pravoslavno. pomesne Crkve su tu da chuvaju Pravoslavlje a ne da ga menjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

voleo bih da odem negde gde je dobra muzika, a nisam baš fan harfi i lira :) :) :)

Edited by Brainsaladsandar Guuuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. jedan Gospod, jedna Vera, jedno Krshtenje

 

2. ako sektashi imaju neko mishljenje neznachi da je ono sektashko. sektashi imaju i neka istinita uchenja.

 

3. "Seti se samo krstaških ratova"- shto nema apsolutno nikakve veze sa Pravoslavljem. nije nishta potpisivao.

 

4. pomesne Crkve su tu da chuvaju Pravoslavlje a ne da ga menjaju.

1.

ne u Onog u kojeg ja verujem.

Tvoje reči, Roguzube. Znači ipak ima više Bogova, ili ne? Dogovori se sa samim sobom.

 

2. Sektaši imaju istinita učenja ali jeretici nemaju? Dakle, sektaši nisu jeretici? Ponavljam, dogovori se sa samim sobom.

 

3. Izgleda da si spavao na časovima istorije. Jel se sećaš pričica koje pričaju "veliki Srbi" kako je Stefan Nemanja jeo viljuškom a Barbarosa prstima, i kako se Stefan Nemanja potpisao imenom i prezimenom a Barbarosa otiskom prsta? To što su tad potpisali bio je sporazum o vojnoj pomoći Srba Nemcima u krstaškim ratovima. To zna svako ko je završio bar 6 razreda osnovne škole.

 

4. Pa dosta su ga menjali, mogli bi sad za promenu da počnu malo i da ga čuvaju. Samo u SPC svaka budala može da bude proglašena za sveca kako se kome ćefne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ako nemash Pravoslavnu Veru, verujesh u djavola kao boga

 

2. imaju i jeretici, ali imaju i lazhna. kao i sektashi.

 

3. to za viljushku je istina, a potpisivanja nije bilo.

 

4. nije menjano Pravoslavlje nikada. a svetitelji u Pravoslavnoj Crkvi su samo oni koje Bog proslavi kao svetitelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...