Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Čujem da urednici "Kurira" takodje tvrde da se njihov list bazira na istini.

Isti odnos prema Islamu imaju muslimani. Vama treba malo manje takvog stava, a malo više tolerancije.

Поређење тј. упадица је јалова, поређење заправо не постоји.

Знаш како кажу: "Толеранција је врлина човека који нема убеђења.".

И непотребно се намеће некакав Хришћански екстремизам и подмеће нетолерантност.

Злонамерно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Варга смо ми убацили да ложи младе паганке, па кад их приведе на гајбу каже - читао сам ја свашта, пробао. ово, оно, али нема лепше вере од Хришћанске.

 

:) :) pa kada bi' to rekao pobegle bi od mene :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da neko krene bacati vas hriscane lavovima kao u srecna vremena, usta bi vam bila puna rijeci "netolerancija". Nepravda, pa to ti je to.

Имао си и озбиљнијих постова иако су били подједнако острашћени, нервозни и бесмислени.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зар збиља мислиш да смо "дохваћени" вашим коментарима?

То би значило да у Бога не верујем ни мрву и да су потпуни странци у стању да ме избаце из равнотеже.

То је, из мог угле, сасвим неприхватљиво и свакако недопустиво.

Али ето, то су последња времена - човек се теже човеку правда него самоме Господу.

Теже човек прашта него Бог.

Канда се човек превише узнео у сопственој обљуби самога себе?

Па би друге да баца зверињу.

Црни сине.

Share this post


Link to post
Share on other sites

А, слушам ја и thrash metal, није проблем.

Doom, такође.

 

I drum'n'bass, sećam se :bigblue: trebao sam da ti pošaljem onaj brazilski projekat.

 

Ljudi, očigledno je da niko nikog neće preobratiti niti odvratiti od uverenja do kojih drži. Može se raspravljati, ne kažem, ali postavljati sebe iznad svih drugih u svakom smislu je pogrešno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Flonivin: zar ti nije ocigledno, cak i iz tog copy paste teksta, da on nije bio striktan vernik crkve, vec da je to uglavnom radio pod plastom jer je to bio jedini nacin tada da bi mogao da nadje posao?

 

To da li je mislio da li postoji Bog ili ne je druga stvar. Da, mislim i ja da postoji bog, kao metafora za stvaraoca univerzuma, ali ne mislim da je hriscanin, niti musliman, vec nesto mnogo vise od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da li je mislio da li postoji Bog ili ne je druga stvar. Da, mislim i ja da postoji bog, kao metafora za stvaraoca univerzuma, ali ne mislim da je hriscanin, niti musliman, vec nesto mnogo vise od toga.

Да отворим онда ја тему "Нешто много више"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
@Flonivin: zar ti nije ocigledno, cak i iz tog copy paste teksta, da on nije bio striktan vernik crkve, vec da je to uglavnom radio pod plastom jer je to bio jedini nacin tada da bi mogao da nadje posao?

 

To da li je mislio da li postoji Bog ili ne je druga stvar. Da, mislim i ja da postoji bog, kao metafora za stvaraoca univerzuma, ali ne mislim da je hriscanin, niti musliman, vec nesto mnogo vise od toga.

 

 

morao bi pažljivije da čitaš, on je antiklerikalan, ali jeste monoteista... ne sumnjam ja uopšte u njegov paganoliki karakter, opera Don Giovanni na primjer... ali kao što već pomenuh - i bogoborstvo je hrišćanska stvar....

 

Mozart je ipak bio hrišćanin, baratao je hrišćanskim pojmovima, hrišćanskim misticizmom, a ne paganizmom...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti odnos prema Islamu imaju muslimani. Vama treba malo manje takvog stava, a malo više tolerancije.

ja sam dopisivao sa Asimom, vehabijom iz Crne Gore, koji je ostavio par poruka na ovom forumu na temi "Islam". prichali smo o politici, civilizaciji, moralu, uglavnom, onome shto nas zanima kao vas metalce muzika, pivo, i kurvetine. nikakvog vredjanja, nikakvog neposhtovanja, chakshtavishe, prijatno smo se malo isprichali preko mejla.

 

Vama treba malo manje takvog stava, a malo više tolerancije.

tolerancija je osobina ljudi koji nemaju ubedjenja. chesterton.

 

šta misliš kako te svesne duše mogu biti srećne u Raju ako znaju da neki njihovi voljeni gore u Paklu?

mogu, jer uopshte ne misle na njih. nekako sozercanje Bozhijeg Bicja i gledanje Hristovog lica koje obasjava nestvorenom Tavorskom svetloshcju previshe zaokupljuje.

a ako neko voli vishe bilo koju osobu vishe nego Boga, necje icji u Raj, kako reche Gospod: ko voli oca ili majku vishe nego mene, nije mene dostojan, i ko voli sina ili kcjer vishe nego mene, nije mene dostojan (Mt 10, 37)

 

da li bog može da izvrši samoubistvo, dakle da sam sebe ukine, da poništi svoju egzistenciju? da ili ne?

ne. kao shto i ti nemozhesh ishta da stvorish. mozhesh samo da promenish tvorevinu. pitanje je postavljeno pogreshno. isto kada neko pita, jel mozhe Bog da uchini zlo. to je protivrechnost u pojmu.

 

A da neko krene bacati vas hriscane lavovima kao u srecna vremena, usta bi vam bila puna rijeci "netolerancija". Nepravda, pa to ti je to.

prochitaj tekst sa linka u mom potpisu. mislim da navedeni dijalog. Hrishcjanin se ne zhali nikada na nepravdu, jer zna da nishta ne biva bez Boga, a Njegovo ime je Pravda.

 

Mozart je ipak bio hrišćanin

tvoje mishljenje. ja se ne slazhem.

 

Zar ne mislite da je preterano smatrati samo sebe ispravnim a bukvalno sve ostalo pogrešnim?

 

Шта је неопходно за спасење?

 

Нико се не може спасити ван Цркве

 

О немогућности спасења јеретика и иноверних

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vama treba malo manje takvog stava, a malo više tolerancije.

tolerancija je osobina ljudi koji nemaju ubedjenja. chesterton.

Ne znam koji ti je taj Chesterton (i ne zanima me) ali to je sranje. Pa zar Isus nije bio tolerantan?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a verujem da je knjigu o Jovu napisao Jov. chak i da nije tako, svejedno verujem da je sve shto pishe u njoj apsolutno istinito... i nikakav "expert" me necje ubediti da verujem suprotno Svetim Ocima..

Samo radi razjašnjenja,u pitanju su zvanični udžbenici za pravoslavno-bogoslovski fakultet.Ne vidim razloga čemu navodni znakovi za prof.Tomića,da nisi kod nekog drugog polagao uvod u Stari Zavet ?

 

Crkva sa druge strane nije. da li je verniku u pustinji gde nema materijal da gradi crkvu (jer nema ni vode, ni blokova, itd) da bi bio pravi vernik, potrebna crkva? Ne, jer nosi boga u sebi, to je sustina.

Da,ali nije svako sposoban da provede život u pustinji,o tome se radi.I što reče rogozub,pod crkvom se podrazumeva jedinstvo sa Hristom.

Neophodna je svakome,ali možda taj neko to i ne zna.Već umesto crkve obožava neke druge zemaljske stvari .... (navedite bilo šta).

Pitajte Nikolu Pejakovića,evo šta on kaže o svemu

 

Da nisam našao pravoslavlje, ne samo da bih ostao u narkomaniji, već bih postao glavni organizator čitave zajebancije (smeh). Naravno, ateisti, kao što sam ja bio, uvek će naći kontrarazloge i reći „narkomančina se vratila Bogu i sada nama soli pamet“.

 

 

http://www.blic.co.yu/intervju.php?id=254

 

Da, mislim i ja da postoji bog, kao metafora za stvaraoca univerzuma, ali ne mislim da je hriscanin, niti musliman, vec nesto mnogo vise od toga.

Ovo me podseća na neku ideju skrivenog Boga,kao da je on stvorio svet i nestao,ne želeći da bilo ko išta sazna o njemu... Ako si to mislio,zvuči mi previše sebično.I uklapa se u ideju da "čovek ne može da sazna ništa o stvoritelju",to mi takođe zvuči bezveze,ispada da je Bog stvorio čoveka kao malo većim od predmeta,a ustvari čovek je stvoren kao ikona Božja.

I pošto je Bog ljubav,takođe mi nešto ne ide taj pojam nedodirljivosti i neshvatljivosti Boga.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
tolerancija je osobina ljudi koji nemaju ubedjenja. chesterton.

 

odličan citat :)

 

Mozart je ipak bio hrišćanin

tvoje mishljenje. ja se ne slazhem.

 

pa nije svo hrišćanstvo pravoslavno, čovječe....

 

Da li ti tvrdiš da bogoborstvo nije hrišćanska osobina? Pošto je stari Zavjet praktično niz priča o bogoborstvu, najpoznatija o Jovu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

morao bi pažljivije da čitaš, on je antiklerikalan, ali jeste monoteista... ne sumnjam ja uopšte u njegov paganoliki karakter, opera Don Giovanni na primjer... ali kao što već pomenuh - i bogoborstvo je hrišćanska stvar....

 

Mozart je ipak bio hrišćanin, baratao je hrišćanskim pojmovima, hrišćanskim misticizmom, a ne paganizmom...

"Baratao"? Evo ti bend, Immolation barataju gomilom hriscanskih pojmova. Ali naravno, to ne znaci da su hriscani, oni su anti-hriscani. Morbid Angel takodje...

 

Citao sam sve sto si paste-ovao naravno, ali i ne samo to. Internet je ponekad odlicna stvar, informisi se malo vise.

 

Bah jeste bio, i zasto to i poricati. Masa kompozitora toga doba je slicna po tom pitanju, jer se tada, bez odobrenja crkve malo sta moglo uraditi. Gomila ih je i ucila o muzici u crkvi, ali to ne znaci da su bili vernici. Kao sto danas nosis najke patike, ali ne znaci da volis Ameriku.

 

Takodje, svi mi silom prilika posedujemo neke od hriscanskih osobina, pa opet nismo hriscani.

 

Ponavljam, ja nisam monoteista iako mislim da nas je neko stvorio, kazem Bog u metaforickom smislu. Bez ikakvih laznih dogmi i pravila.-

 

I ovo "bogoboran" - verovatno si mislio "bogougodan" (jer bogoboran znaci satanougodan).

 

@diamond: bog (metaforicki) nije vladar, ne trazi nista od tebe. Bog je zivotna sila, Univerzalna Istina, kako hoces.

Religije delom pricaju o tome, ali je tu ubaceno jos gomila pravila i dogmi.

Sta cini coveka zivim, tj. zivljim od kamena? To sto ima impuls ili sto dise? Nece biti. Ono sto ga cini zivim je volja, svest da je ziv. Zivotna sila koja struji kroz njega. Neke od ovih ideja mogu se naci u romantizmu. Dakle, bog je svuda oko nas, struji kroz nas. On nije neko bice, vec cista sila. I kao sto kompozitor ne moze vise da kontrolise kompoziciju posto joj je udahnuo zivot (ako me razumes; takodje, mislim na pravu muziku, jer odlika prave muzike i jeste da je "ziva") i pravac gde ce ona ici, tako ni zivotna sila ne kontrolise nas. Naravno, daleko sam ja jos od saznavanja cele istine, ali idem ka tome. Preispitivanje je kljucna rec.

Edited by Vajar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

razlika između Baha i Mozarta je jedno 70 godina, možda i 100.... to su različiti muzički žanrovi... prvi barok, drugi klasicizam....

 

paste je iz Mozart encyclopedia, pod religious beliefs, njegova vjerovanja spadaju u hrišćanski misticizam....

 

i da li moram da ponavljam?

 

stari Zavjet praktično niz priča o bogoborstvu, najpoznatija o Jovu....
Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogeldaj malo vise od Vikipedije, i pozabavi se malo bolje njegovim delima, pa ce ti biti jasno da nije bio hriscanin, vec da je imao neka od uverenja karakteristicna za hriscanstvo, ali da je sledio "svoju" verziju takoreci.

 

Takodje, nema veze ta vremenska razlika ani zanrovska klasifikacija, uslovi u kojima su se oni muzicki edukovali su bili slicni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...