Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

au, sad se ochepio :) ovo je zabavno, cek da donesem kokice! :)

 

ne citaju i ne pisu svi ljudi isto. Tachnije psihicki proces im nije isti.

Al sto da ti to ovjasnim pa da ti kvarim zabavu.

 

;)

 

UZivaj u misljenju da lupam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to prvo sto si rekao..... to je bas otkrovenje. :da:

 

nastavi molim te.

 

 

Ajde da ti ucinim. Mada ces da pravis sprdnju.

Postoji 2 tipova ljudi po citanu\pisanju.

 

Postoje ljudi koji citaju improvizacijski ( napamet) drugim recima procitaju par slova iz reci i time sloze koja je to rec. (redji)

Dok postoje ljudi koji citaju slovo po slovo ( u glavi ) pa se tek onda slozi koja je rec.. ( cesci )

 

ja pripadam prvom tipu. To isto radimo i sa pisanjem.

A mi sto radimo napamet, skloni smo gutanju slova, meshanju reci itd.

Konkretno mislis na Sujeverje, napises sujeta. Jer ti u glavi slichno zvuce ( po izgovoru) a znash samu razliku u pojmu.

 

Jel si uzivala uz kokice?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

fin neki čovek ovaj Bezlični. ako ikad SPC bude uspostavila neku vrstu inkvizicije, a sa Amfilohijem možemo očekivati tako neke lepe stvari, Bezlični nadam se da ćeš mi biti advokat ;)

 

dakle ja iskreno mislim da čoveku verniku koji vrednosti svoje vere ispoljava u svom ponašanju, u svom delanju, tome verski nakit nije neophodan. ali to dolazi s vremenom, i kao što spejs šatl odbacuje noseće rakete tek kad dosegne orbitalnu brzinu, ili dete pomoćne točkiće kad se osovi na bajsu, kapiram da je tako i za iskrene vernike. ali takvi su veoma retki, ne možemo ignorisati da je mnogo više onih koji se kite simbolima vere a ponašaju se suprotno njenim vrednostima. govorimo o ljudima, uglavnom mlađim, koji čine štetu ovom društvu - ruše, prebijaju, prete, vređaju, žderu, loču, pljuju i psuju. u njjihovim glavama ne postoji svest da je to što rade suprotno onome kako se predstavljaju, a to je zato što ih niko nije naučio niti upozorio a bogme ni ukorio. što je posao SPC, pre svega.

 

a crkva na to gleda blagonaklono, kao da ne ide dalje od simbola. u fazonu, bitno je da su oni obeleženi kao stado, a šta rade od volje im. ali zato ako bih ja istetovirao ili okačio pentagram, a ponašao se krajnje humano i nesebično, svejedno bih trpeo osude Crkve i pre ili kasnije ulični linč tih istih pravoslavnih vernika. kakva je to površnost i, što je mnogo opasnije, društvena neodgovornost SPC kao institucije?! pa vrlo logična, jer kako da crkva bilo koga savetuje ili upozori, kad nije u stanju da pročisti ni sopstvene redove. da li ste čuli da je SPC nekog javno raščinila, ekskominicirala, anatemisala - od sveštenika i vladika do javnih civilnih ličnosti koji se ponašaju kao ološ a predstavljaju kao vernici? a upravo takvim postupcima se gradi ili vraća autoritet jedne institucije. u tom smislu crkva nije ništa bolja od sudstva, zdravstva, stranaka, državnih firmi, itd, jer pati od iste boljke - unutrašnje korupcije i manjka hrabrosti/volje da se najpre počisti u svom dvorištu.

 

što kaže Bezlični, kad vidim da neko upadljivo ističe simbole svoje vere (koje god) postajem duplo oprezniji jer očekujem od takve osobe neodgovorno ponašanje (jer Bog će ga sačuvati) a to što pravi štetu oko sebe, baš ga zabole.

 

p.s. Aksiću dragi, što si krivo nasađen danas, pa ranije sam pisao oštrije i o SPC i vernicima pa nisi pretio banom? ali ok, razumem, generacija smo i nije lako nositi ovolike godine, a ove godine punimo Isusove godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sa Amfilohijem možemo očekivati tako neke lepe stvari, Bezlični nadam se da ćeš mi biti advokat ;)

 

NAravno. Ionako nemamo sanse. Goloruki na vojnu huntu i blagostanje.

Ko bunker im stoji oltar...

 

Mada otkud znash, mozda sam ja inkognito SPC agent u civilu?

 

 

dakle ja iskreno mislim da čoveku verniku koji vrednosti svoje vere ispoljava u svom ponašanju, u svom delanju, tome verski nakit nije neophodan. a

 

Upravo to. Prekristiti se ispred crkve nije odraz vere. Veci je vernik onaj sto se duboko zamisli, i resi da danas uradi nesto dobro za sebe i za druge kad prodje pored crkve nego onaj sto se prekrsti pa produzi do kafica gde nastavlja pricu o kolama, pickama, kriminalu i fajtu.

 

 

što kaže Bezlični, kad vidim da neko upadljivo ističe simbole svoje vere (koje god) postajem duplo oprezniji jer očekujem od takve osobe neodgovorno ponašanje (jer Bog će ga sačuvati) a to što pravi štetu oko sebe, baš ga zabole.

 

Po meni je hriscanstvo divna religija, ali dosta iskoriscena i pogreshno shvacena.

Zapravo po meni jedni pravi i iskreni vernici ( bar vecinski) su oni opati po manastirima (ili kako se vec zovu) jer jednsotavno danasnji zivot ti ne dozovljava da budes "dobar" hriscanina. Ogranichen si zemaljskim zakonom, zemlajskim praivlima, zemaljskim racunima.. jednom recju zemaljskim ne duhovnim zivotom.

Materijalnim a ne spiritualnim.

 

I konkretno kod toga, ja ne znam da monasi furaju neke ekstra uber religiozne simbole kod sebe.

Za pocetak cesto je nakit koji oni nose lichno pravljen ( sto na neki nacin pokazuje njihovu posvecenost simbolu koji nose) za razliku od nas koji na ulici kupujemo rucne ili okovratne brojanice i slichne gluposti.

 

TAkvo nesto bih kupio, samo ako je u svrhu humanitarne akcije, ili ako novac ide obnovi nekog manastira. A ne gozbi vlastele SPC-a u vidu amfilohija i njegove chete.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti treba sposobnost citanja misli da vidis da neko ko ima kajlu od 3 kila krstachu koja moze na grob da se pobode ( sve to u zlatu) krsti se pored crkve a uz to u slobodno vreme smrche koks, kara kurve, laze ko pas ili vara ljude?

Sto radi vecina? Treba mi nesto kao citanje misli da skontam da taj covek nije pravi vernik?

 

A otkud ti tachno znash o cemu ja pojma nema? A o cemu imam?

 

ОК, видео си једну будалу, али опет не можеш да проникнеш у то што он мисли. С друге стране, наступио си тако као да си до сада видео на хиљаде сличних људи. Врло битно, коришћењем речи крстача изразито вређаш моја религиозна осећања, што је противно правилнику, а ја поседујем механизме заштите.

Немаш ти никаквих капацитета да судиш да ли је неко верник или не, али апсолутно никаквих!

 

Забога, читам шта пишеш, довољно је.

 

Rekoh ti iznad.

 

Питам те, како знаш? Механизам којим се са сигурношћу утврђује је? Хороскоп? Она Перићка ти је одала тајну? Шта?

 

 

Ako ima vere, zasto grehe cine?

Zasto ne idu putem vere, nego putem koji diktira moderano zivljenje?

Stvar je prosta ko ne ide putem vere nema vere.

 

I nemoj da mi prodajes sad pricu sta ja znam ili sta ja ne znam o veri.

Ало, бре, откуд ти знаш њихов пут? Ти мислиш да те вера штити од греха? Да су верни безгрешни? Шта ти знаш о путу вере?

Ништа ја не продајем, поставио сам ти питања. Ово што причаш је довољно....

 

To je nesto iz malo sire psihologije. Postoje ljudi koji pisu i citaju napamet. Ja to radim, ne mesam pojmove same po sebi, pomesam reci.

Odlichno baratam pojmovima, sve to ocenjeno, josh u srednjoj skoli.

 

Сујета и сујеверје имају везе као курац и авокадо. О болдованом да не причам...

 

p.s. Aksiću dragi, što si krivo nasađen danas, pa ranije sam pisao oštrije i o SPC i vernicima pa nisi pretio banom? ali ok, razumem, generacija smo i nije lako nositi ovolike godine, a ove godine punimo Isusove godine.

 

Само без "хумора" и понављања прича и све ће бити ОК.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ОК, видео си једну будалу, али опет не можеш да проникнеш у то што он мисли. С друге стране, наступио си тако као да си до сада видео на хиљаде сличних људи. Врло битно, коришћењем речи крстача изразито вређаш моја религиозна осећања, што је противно правилнику, а ја поседујем механизме заштите.

 

Da budemo realni ima mnogo budala. Mislim samo sam objektivan. Ne kazem da su svi takvi, ali da ih je i 50 % mnogo je.

Krstacha sam se izrazio ne da bih vredjao krst, vec da bih opisao konkretno odevni predmet koji je velichine zagrobne krstache.

Izvinjavam se ako je to uvredilo bilo cija religiozna osecanja zadnja mi je namera to bila.

 

Питам те, како знаш? Механизам којим се са сигурношћу утврђује је? Хороскоп? Она Перићка ти је одала тајну? Шта?

 

Prosta dedukcija dosta ljudi oko mene koji se krste ispred crkve a daleko od ikakvog dodira sa vezom da imaju. Mnoge pamtim kako beze sa casova veronauke da igraju fudbal.

Ne pricamo o jednom debilu, ali ima ih mnogo, To moras da se slozis.

 

Ало, бре, откуд ти знаш њихов пут? Ти мислиш да те вера штити од греха? Да су верни безгрешни? Шта ти знаш о путу вере?

Ништа ја не продајем, поставио сам ти питања. Ово што причаш је довољно....

 

Znam put hriscanstva to mi je dosta. Znam sustinu, i dosta detalja. Ne ne kazem da vera stiti od greha, greh je stanje svesti koje treba pobediti. Oni koje ja prozivam (da se tako izrazim, vise samo izvodim zakljucke) se ne bore protiv greha kao stanja svesti vec dolivaju ulje na vatru.

 

Nestiti te vera od greha, al te svkako uci kako da se boris protiv njega i to trazi od tebe. Ako to ne radis, daleko si od vernika.

 

Сујета и сујеверје имају везе као курац и авокадо. О болдованом да не причам...

 

Kazem ti mene da pitas sta je sujeta a sta je sujeverje, konkretno znam jasno i precizno da ti odgovorim. Ali ponekad u pisanju pomesam reci koje slichno zvuce.

Tipa sujeta, sujeverje. Moras da priznas da su im prva cetri slova ista i da ih je u trenutku nepaznje lako zameniti. Posebno ako si brzoplet kao ja.

 

Dakle, molio bih te da ne zloupotrebvaljavas moju gresku.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Само без "хумора" и понављања прича и све ће бити ОК.

ok znam da ti moj humor nije po ukusu, možda je drugima zabavno. što se tiče "ponavljanja priča" to ti ne mogu obećati. jer ako hrišćanska crkva ponavlja svoju priču stotinama i hiljadama godina, a kako neću ja obični kritizerski goljo. ništa se ja više ne ponavljam nego npr. sočinitelj poslanice u sezoni velikih praznika.

 

stižu nove generacije potencijalnih vernika pa se zato ponavlja priča, a stižu i novi forumaši koji retko imaju strpljenja da iščitavaju topike od preko 200 strana. forumi imaju svoje cikluse, i ti kao rezident mod samo možeš da se smoriš, jebiga, žao mi je. dugo si moderator, nadam se da nisi pomislio da je to as good as it gets.

 

iz mog radnog iskustva (i kao moderatora), ako ne radiš posao u struci i koji voliš, dakle sve što je tezga treba menjati maks. posle dve godine šljake. dva godišnja ciklusa sličnih aktivnosti je puna kapa. inače se lako sklizne u hroničnu malodušnost i cinizam, a onda nisi ni za šta.

 

--------------

 

Био си упозорен, а знаш врло добро о чему причам.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da budemo realni ima mnogo budala. Mislim samo sam objektivan. Ne kazem da su svi takvi, ali da ih je i 50 % mnogo je.

Krstacha sam se izrazio ne da bih vredjao krst, vec da bih opisao konkretno odevni predmet koji je velichine zagrobne krstache.

Izvinjavam se ako je to uvredilo bilo cija religiozna osecanja zadnja mi je namera to bila.

 

Човече, ти не знаш ништа ни о коме и све што причаш је твој сујетни, овај сујеверни, тачније - субјективни став. :) Такође, крст који се виђа на гробљу је крст, а не крстача, осим ако ниси некакав скојевац. Но, небитно...

 

Prosta dedukcija dosta ljudi oko mene koji se krste ispred crkve a daleko od ikakvog dodira sa vezom da imaju. Mnoge pamtim kako beze sa casova veronauke da igraju fudbal.

Ne pricamo o jednom debilu, ali ima ih mnogo, To moras da se slozis.

 

Опет ти о дебилима. Откуд знаш да су дебили, прочитао си у хороскопу? Почни да ми одговараш на питања из првог поста.

 

Znam put hriscanstva to mi je dosta. Znam sustinu, i dosta detalja. Ne ne kazem da vera stiti od greha, greh je stanje svesti koje treba pobediti. Oni koje ja prozivam (da se tako izrazim, vise samo izvodim zakljucke) se ne bore protiv greha kao stanja svesti vec dolivaju ulje na vatru.

 

Nestiti te vera od greha, al te svkako uci kako da se boris protiv njega i to trazi od tebe. Ako to ne radis, daleko si od vernika.

Који пут ти знаш? Како ти може бити познат пут који не идеш, нити си ишао. Причао ти један који је гледао? Откуд ти знаш ко које методе бордрбе користи? откуд ти знаш шта је верник?

 

 

Kazem ti mene da pitas sta je sujeta a sta je sujeverje, konkretno znam jasno i precizno da ti odgovorim. Ali ponekad u pisanju pomesam reci koje slichno zvuce.

Tipa sujeta, sujeverje. Moras da priznas da su im prva cetri slova ista i da ih je u trenutku nepaznje lako zameniti. Posebno ako si brzoplet kao ja.

 

Dakle, molio bih te da ne zloupotrebvaljavas moju gresku.

 

Заправо, мислим да је та грешка плод нечег другог, али небитно је...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko o cemu, ti o horoskopu. Mnogo ljudi ima te pobozne tikove, kao kad npr. ustaju i krste se u autobusu dok prolaze pored Ostroga. Inace, kletva "Ostroga mi" je odje u CG zamjenila onu cuvenu "bez majke osta'", samo je problem sto se tako kunu lazovi i fukara. 99% stvari se radi po automatizmu, niko se ne pita zasto to radi. Da stanes pored neke crkve i pitas vjernike sto znaju o vjeri, saznao bi da nemaju pojma. Bitno je da sija kajla od 200 evra za zlatnim krstom medju dekoltiranim sisama, i da najbolje frendice medjusobno kumuju na krstenjima. Toliko je sve to postalo matrica, mali je broj ljudi koji zaista razmisljaju o onome sto rade. Automatizam i sujevjerje(strah).

Al bitno je da ti pricas o horoskopu, kao da mi ovdje zivimo u rupi dje nemas nikakvog kontakta sa ljudima koji vjeru nose u krstu il brojanici za koju vecinom i ne znaju sto predstavlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Човече, ти не знаш ништа ни о коме и све што причаш је твој сујетни, овај сујеверни, тачније - субјективни став. :) Такође, крст који се виђа на гробљу је крст, а не крстача, осим ако ниси некакав скојевац. Но, небитно...

 

Znaci ti sad hoces da kazes, da zapravo, vecina hriscana nisu vikend hriscani (kako ja tvrdim) vec iskreni i pravi vernici? I da je to da su oni vikend hriscani

1. mojne subjketivno zapazanje

2. Pogresno subjektivno zapazanje koje nema veze sa realnoscu?

 

Hmm... ok!

 

 

Опет ти о дебилима. Откуд знаш да су дебили, прочитао си у хороскопу? Почни да ми одговараш на питања из првог поста.

P. jbt, dal mora da ponavljam?

Ako se neko krsti ispred crkve, a uz to TRUDI da ostane u grehu, svakako NIJE VERNIk?

Svakako je foler, i svakako je debil/

 

da li ces josh jednom dam i trazis da ti ponovim isto?

 

Који пут ти знаш? Како ти може бити познат пут који не идеш, нити си ишао. Причао ти један који је гледао? Откуд ти знаш ко које методе бордрбе користи? откуд ти знаш шта је верник?

Pa imam jednu stvar koja se zove logika i josh jednu koja se zove dedukcija. Sto se tiche toga sta znam ko je vernik.

Iz toga mogu slobodno da izvedem pitanje, otkud ti znsh ko nije.

 

I da, da li mora da se nazivam hriscaninom, krstim ispred crkve, nosim brojanicu, 'il da mi profil na jumetalu obiluje religioznim simbolima da bih isao putem prastanja i pozrtvovanja kako je Hrist ucio?

 

 

 

 

Заправо, мислим да је та грешка плод нечег другог, али небитно је...

 

Tvoje misljenje je za takve stvari ipak samo misljenje. Ako ti zelis da mislis da je nesto istina - izvoli.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezlicni, dzabe gubis zivce i vreme kao i ja svaki put kad zadjem ovde, oni su jezici, ti si oko, pusti ih da piju svoju coca cola zero kao da je regular coca cola. ionako ti nece verovati, a na kraju krajeva nije mnogo ni bitno. sto te zabole sto neko samo prati formu bez sustine, na kraju krajeva nisu svi ni podjednako dobri, ni podjednako pametni, niti rasli u istim sredinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ti sad hoces da kazes, da zapravo, vecina hriscana nisu vikend hriscani (kako ja tvrdim) vec iskreni i pravi vernici? I da je to da su oni vikend hriscani

1. mojne subjketivno zapazanje

2. Pogresno subjektivno zapazanje koje nema veze sa realnoscu?

 

Hmm... ok!

 

Не, не желим ја ништа да кажем. Суштина је да мене заболе ко је колико искрен у вери, а постоје два разлога за то...

1. Гледам себе, што је суштина.

2. Не постоји механизам којим се утврђује колико је ко у вери.

 

Исто то важи и за тебе, па ми није јасно шта дрвиш о томе. Кажем, јеси ли им гледао хороскоп?

 

 

P. jbt, dal mora da ponavljam?

Ako se neko krsti ispred crkve, a uz to TRUDI da ostane u grehu, svakako NIJE VERNIk?

Svakako je foler, i svakako je debil/

 

da li ces josh jednom dam i trazis da ti ponovim isto?

 

Ало, бре, морам ли да понављам?

Не постоји начин да ти утврдиш да ли се неко труди да остане у греху или се труди да се клони истог. Јеси ли ти нормалан? То је иста прича као са полупуном или полупразном чашом воде. шта ти знаш о томе и шта те се то тиче?

То да ли је неко дебил је проблем само те особе, а и мани се субјективних будалаштина кад причамо. Мени је свака особа која има икакве везе са причом да нам положај звезда у тренутку рођења одређује судбину... погађај три пута....

 

 

Pa imam jednu stvar koja se zove logika i josh jednu koja se zove dedukcija. Sto se tiche toga sta znam ko je vernik.

Iz toga mogu slobodno da izvedem pitanje, otkud ti znsh ko nije.

 

I da, da li mora da se nazivam hriscaninom, krstim ispred crkve, nosim brojanicu, 'il da mi profil na jumetalu obiluje religioznim simbolima da bih isao putem prastanja i pozrtvovanja kako je Hrist ucio?

 

Какве су ти ово реченице, ова друге нарочито? :)

 

Јесам ли ја рекао да знам ко није?

Ко ти је то рекао?

 

Tvoje misljenje je za takve stvari ipak samo misljenje. Ako ti zelis da mislis da je nesto istina - izvoli.

Ја имам више доказа да си ти глупи неписменко него што ти имаш да је неки набилдовани лик са крстом од пола кг неискрени верник, па ти види...

 

 

 

oni su jezici, ti si oko

 

Управо тако.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Гледам себе, што је суштина.

Ja o tebi nista ne kazem.

 

2. Не постоји механизам којим се утврђује колико је ко у вери.

 

U veri ili jesi ili nisi. To je stanje svesti. Ne postoji mehanizam ali moze da se vidim.

 

Исто то важи и за тебе, па ми није јасно шта дрвиш о томе. Кажем, јеси ли им гледао хороскоп?

Jok, vidi im se stanje svesti.

 

 

 

 

Не постоји начин да ти утврдиш да ли се неко труди да остане у греху или се труди да се клони истог. Јеси ли ти нормалан? То је иста прича као са полупуном или полупразном чашом воде. шта ти знаш о томе и шта те се то тиче?

То да ли је неко дебил је проблем само те особе, а и мани се субјективних будалаштина кад причамо. .

 

Ne postoji nacin. Nema "vero-metra" pa stanes na kantar pa ti on kaze EE U VERI SI 70 %!!

Ali jednostavno se vidi, zna se staje greh, i vidis ko ostaje u tome ko ne.

I nema tu vise sta da se prica i ponavlja ja sam reko sta sam imao ti si reko sta si imao.

 

To da li je neko debil primarno je problem te osobe.

Ali sa obzirom da zivimo u svetu gde jedan debil moze da razjebe]ugrozi zivot 20 normalnih (bez problema) taj debil lako postoje problem drugih.

Мени је свака особа која има икакве везе са причом да нам положај звезда у тренутку рођења одређује судбину... погађај три пута...

 

Plitko gledas na to.

Astrologija ne kaze da odredjuje. Vec opisuje.

Sto je psiholog i statistichar po imenu Misel Gloken i dokazao, svojim statistickim eksprimentima.

 

Imas takozvani "marsov efekat".. samo nekako naucnici nece da pricaju o tome. Pitam li se zasto? Oo

A da, sumeri mora da ostanu INFERIORNI u odnosu na nas. DA sad se setih.

No, to nema veze sa religijom, konkretno pa necemo o tome ovde, ako nemas nista protiv?

 

 

 

 

Какве су ти ово реченице, ова друге нарочито? :)

 

Think forest think.

Јесам ли ја рекао да знам ко није?

Ко ти је то рекао?

 

Nisi rekao, ali samo tvoje pojavljanje implicira da eto oces da kazes da znash.

Ili pak oces da kazes da ja ne znam, al i ti ne znash.

Al ipak posto ti ne znash verujes da ja ne znam, bez obzira sto ja ne znam!?!?!

 

Kako "glupi nepismenko" razume dakle ti si usao u raspravu o stvari koju po svojoj izjavi NE ZNAS, da tvrdis sa sigurnoscu da je neko drugi isto ne zna!? I za to imas argumente? Iako ne znash koji su argumenti?

Kad sad saberem i oduzmem tvoje postove, dobijam paradoks! Impresioniran sam!

A to mora da je iz ovog razloga:

 

Ја имам више доказа да си ти глупи неписменко него што ти имаш да је неки набилдовани лик са крстом од пола кг неискрени верник, па ти види...

 

Pa dobro ako imas vise dokaza.

Ili imas svoju licnu percepciju? U svakom sluchaju hvala sto mislis o meni, i o tome sta sam ja i ko sam ja. :)

 

Mislim da je ova rasprava ovde zavrshena, ti ostani u svom argumentovanom ne znanju, a ja cu u svojoj gluposti. :)

 

Bezlicni, dzabe gubis zivce i vreme kao i ja svaki put kad zadjem ovde, oni su jezici, ti si oko, pusti ih da piju svoju coca cola zero kao da je regular coca cola. ionako ti nece verovati, a na kraju krajeva nije mnogo ni bitno. sto te zabole sto neko samo prati formu bez sustine, na kraju krajeva nisu svi ni podjednako dobri, ni podjednako pametni, niti rasli u istim sredinama.

 

 

Ne gubim ja zivce uopste. :) Ali mi je krajnje impresivno koliko ljudi imaju potrebe da vredjaju sagovornika.

 

" i na celik koji svetli vremenom se rdja hvata samo delo koje vredi postace deo predanja"

 

:)

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

-------------Naravno da se religija, tj. učenje odnosi na sve ljude, ali pravoslavna crkva kao institucija je uvek nacionalizovana, tj. funkcioniše na nacionalnom nivou.-------------------

Да али Црква је изнад нације.Увек.По мишљењу угледних теолога,стављање нације изнад Цркве је јерес.Јесте да се зове СПЦ,али чланови СПЦ могу бити и анационални,могу бити других нација а не српске итд.Правилно би било рећи православна Црква Србије,Русије...Свака Црква има своје специфичности,али су и даље једна и јединствена Црква.

--------------sada sve više primećujem mlade ljude, uglavnom momke adolescente kako se, kao kakve zadušne babe, brzopotezno krste pri prolasku pored crkve. i kad autobus prolazi pored crkve krste se i iz autobusa.---------------

Мислим да то није ништа ново.Напротив,већ неки стари обичај.У Грчкој рецимо и данас то раде,прекрсте се кад пролазе поред Цркве.

---------------------Ali Rimokatolichka uopste nema toliki upliv koliko joj pridaju------------------------

Има,има.Рецимо СПЦ и католици за време владавине комуниста нису имале исти статус.Погоди ко је стајао иза римокатоличке Цркве ?

-----------------Ђурђевдан је, по народној песми, био Крсна слава Марка Краљевића и властелина Мрњавчевића-----------

Народна песма је народна песма.Није валидан извор историјских података.Уосталом и да јесте то била слава Краљевићу Марку,не значи да је он био ромске националности.Уосталом и данас многи славе Ђурђевдан а да нису Роми.И има Рома који славе славу а да није Ђурђевдан.

---------------Ili konkretno brojanica, krst na retrovizoru.--------------------

Не знам да ли си возач,али сигурно знаш како људи (код нас) лудачки возе.Нпр има случајева да су људи имали несрећу јер је неко други заспао за воланом и ударио у њих.Да не говорим сад даље.

Тако да постоји молитва за возаче,као и тај крст на ретровизору,рецимо.

------------------Ali koliko oni stvarno veruju? Koliko poznaju to u sta veruju?

Odgovor je - uglavnom ni malo.-------------

Мислим да не би требало да осуђујемо људе.Колико ја и ти знамо да ли они верују ? Углавном немамо пуно података.

Немој о сујети.Дугачка је прича.

-------------da li ste čuli da je SPC nekog javno raščinila, ekskominicirala, anatemisala - od sveštenika i vladika do javnih civilnih ličnosti koji se ponašaju kao ološ a predstavljaju kao vernici?------------

Да ли се рачуна,чуо сам да нису држали опело оном судији у Македонији који је ставио у затвор епископа Јована...А умро тај судија,изненада,сећаш се ?

Што се епитимије и осталих метода тиче,то је баш дуга прича.

-------------Zapravo po meni jedni pravi i iskreni vernici ( bar vecinski) su oni opati po manastirima (ili kako se vec zovu)-------------

Moнаси ? Не делим Цркву на монахе и остале.Уосталом институција духовног оца и не значи да то треба да буде неко из манастира,напротив пожељно је да то буде свештеник који нас добро и познаје.

----------Znam put hriscanstva to mi je dosta. Znam sustinu, i dosta detalja.---------------

Драго ми је.Вероватно и знаш да се не треба осуђивати људе и делити их на искрене и лажне вернике.

Него да те питам,како ти знаш ко је искрен верник а ко не ? Светитељи су се подвизавали у пустињи годинама,па су себе сматрали за ништа,како мислиш да се тек тако оцењује ко је верник а ко не ? Логику и дедукцију можеш слободно да оставиш по страни.

--------------Mnoge pamtim kako beze sa casova veronauke da igraju fudbal.--------------

Oпет ти кажем,не вреди осуђивати.Нема смисла.Откуд знаш да се неко неће променити,ако је сада такав каквим га видиш ? Рецимо да је лош.Мада ако се разумеш у хришћанство знаш да је веровање у чула променљива категорија.Тј не треба им превише веровати.

-----------јer ako hrišćanska crkva ponavlja svoju priču stotinama i hiljadama godina, a kako neću ja obični kritizerski goljo.-----------

Moжда да покушаш са search oпцијом ? Тако ћеш наћи брже одговоре на своја питања.Мислим да ће и новим форумашима то бити интересантно.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да али Црква је изнад нације.Увек.По мишљењу угледних теолога,стављање нације изнад Цркве је јерес.Јесте да се зове СПЦ,али чланови СПЦ могу бити и анационални,могу бити других нација а не српске итд.Правилно би било рећи православна Црква Србије,Русије...Свака Црква има своје специфичности,али су и даље једна и јединствена Црква.

 

Po mom zapazanju, crkva i nacija se izjednavaju. Nije redak komentar " TO ONI KATOLICKI EVRPLJANI" a mi smo toboze ispravni pravoslavci.

 

Ako izjednacavanje crvke i nacije nisu izjave tipa "bog cuva Srbe"

ili ovakve slike :

http://media.photobucket.com/image/srbija/...ovojeSrbija.jpg

 

Aposlutno nemam nista protiv toga da je kosovo srbija, ali imam protiv toga da to ANDJELI kazu.

Jer kosovo nije srpsko zato sto tako religija kaze vec zato sto tako kazu medjunarodna prava.

 

 

Има,има.Рецимо СПЦ и католици за време владавине комуниста нису имале исти статус.Погоди ко је стајао иза римокатоличке Цркве ?

 

Ko? Mislis li da ima jak globalni upliv?

 

Не знам да ли си возач,али сигурно знаш како људи (код нас) лудачки возе.Нпр има случајева да су људи имали несрећу јер је неко други заспао за воланом и ударио у њих.Да не говорим сад даље.

Тако да постоји молитва за возаче,као и тај крст на ретровизору,рецимо.

 

Znaci krst na retrovizuro ustvari ne nose oni koji voze ludacki?

Nema to veze sa time.

Vecina njih ne zna ni oce nas, kamoli molitvu za vozace.

 

Мислим да не би требало да осуђујемо људе.Колико ја и ти знамо да ли они верују ? Углавном немамо пуно података.

 

Sud nosi kaznu. Bez kazne nema suda. T.j bez posledice misljenja.

Dakle konkretno - oni ne znaju da li veruju, u sta veruju itd... da su fejk jesu, da je to nesto sto treba osudjivati? Nije. Ali treba da se zna.

Samo mudrost moze da te spasi.

 

Moнаси ? Не делим Цркву на монахе и остале.Уосталом институција духовног оца и не значи да то треба да буде неко из манастира,напротив пожељно је да то буде свештеник који нас добро и познаје.

 

Ja bogami delim. Imas ti popa koji "svesta" vodu za debele pare, dok uziva uz prasetinu, dok neko kusha svoju veru raznoraznim sadistickim radnjam (po telo ne po duh ili um) time sto jede 15 puta manje od tog popa zivi van civilizacije i sve to u cilju duhovnog napretka.

Meni svestenik ne treba. Ne bi trebalo ikom da treba. bar ako je hriscanin. Treba mu samo biblija.

 

 

Драго ми је.Вероватно и знаш да се не треба осуђивати људе и делити их на искрене и лажне вернике.

 

Osuditi nesto znaci dati mu odredjenu kaznu. Ka "laznima" ne dajem kaznu.

Nositi krst oko vrata 18 karatnim zlatom - nije odraz vere, religije i duhovnosti.

I to je moja poenta.

 

Него да те питам,како ти знаш ко је искрен верник а ко не ?

 

Rekoh, po njegovom stanju svesti.

 

 

Oпет ти кажем,не вреди осуђивати.Нема смисла.Откуд знаш да се неко неће променити,ако је сада такав каквим га видиш ?

 

Ne znam sta ce biti, kazem sta su sad. Zato i ne osudjujem, jer ja konstatujem stanje, ne dajem odgovor na to stanje.

Nisam reko ni pokoljite ih, ni prosvetlite ih, niti bilo sta drugo.

 

Svako od njih ima svoj put. Ali da su takvi trenutno - jesu.

 

Ja iznosenjem svojih ideja i stavova tezim da stvorim toleranciju medju ljudima ne razvrat.

A upravo bi zavaravanje da je neko iskren vernik u nesto, ili covek od duha, zato sto nosi brojanicu donelo razvrat.

 

Znanje da to nije odlika spiritualnosti, vec odlika materijalnog ukrasa prvenstveno - treba da ukazuje ljudima na to da je to osoba koja josh nije zavrsila svoj put, tachnije da ga verovatno nije ni pronasla. Ili je pak tek pred vratima.

 

Kada ce ih otvoriti ili kada ce pronaci svoj put to je na njemu da nadje.

 

-------

 

http://www.youtube.com/watch?v=rc2VovuAw-g

 

Evo na sta tachno ciljam.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mom zapazanju, crkva i nacija se izjednavaju.

На жалост има и таквих случајева.Уколико те више занима ова проблематика,препоручио бих ти текст

 

Радован Биговић

Православна црква и нација

 

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-.../t45279.sr.html

 

Што се тиче ситуације у свету,једноставно то није тако.Постоји рецимо у Америци и Америчка Православна Црква (правилније речено"Православна Црква у Америци"),као и Руска Православна Црква,као и Српска Православна Црква.Једноставно није нацијом одређено да неки американац мора бити баш у Православној Цркви у Америци,или ако се не варам,сама OCA (Orthodox Church in America) нема пуно монаха,већ је већина Американаца у СПЦ или РПЦ.

 

Питање тога да је Космет земља који је генерално део Србије је дугачко,заиста.Чињенице говоре,да би отишли у политичку причу што дефинитивно није дозвољено и добро.Па то оставимо по страни за сад,уколико је могуће.

 

Ko? Mislis li da ima jak globalni upliv?

Стајао је Папа и света столица,ако сам добро рекао назив институције.А мислиш да је тадашњој комунистичкој власти стало да има колико-толико добре односе са западом ? Јесте,трули запат и тако то,комунисти прогањају цркву и тако то,али очигледно да је увек могло да се истакне да РКЦ није баш толико угњетавана као СПЦ,да није тачно да се "брани" религија као таква.Макар је мој такав утисак.Опет,иза СПЦ није стајао нико,с обзиром да наши комунисти нису баш сувише добро учили "школу" од тадашњих Руса који су направили хаос у РПЦ,тако да је ту дошло и до одвајања на заграничну РЦ и "регуларну" РПЦ у коју су се подоста инфилтрирали комунисти.Па имамо и служења литургија по катакомбама и сл.

Не разумем се претерано у ово,чисто дајем неке оквирне податке колико сам успео да нађем.

Једноставно политика комуниста према СПЦ је била приметно другачија него према РКЦ.Има историчара који ће то боље рећи,али нека остане овако,чисто као једна информација која може да се још проширује и објашњава.

Znaci krst na retrovizuro ustvari ne nose oni koji voze ludacki?

Не улазим у те и толике детаље,испада да је некима "дозвољено" да носе крст на ретровизору а некима "није дозвољено".Носи онај ко жели,како он вози,какав је његов живот,не уплићем се у то.Колико сам ја разумео,ако сам те добро разумео,смисао је био да сам крст на ретровизору има улогу естетике,па сам сходно томе и дао одговор да није баш тако.Колико молитва они знају,такође није нешто чиме мислим да има користи да се ја и ти овде бавимо на теми о православљу.Не видим никакву корист за ову тему ако ми извлачимо закључке колико они молитва знају или не.

Dakle konkretno - oni ne znaju da li veruju, u sta veruju itd... da su fejk jesu, da je to nesto sto treba osudjivati? Nije. Ali treba da se zna.

На основу чега си дошао до овог закључка да они не знају у шта верују ?

Ти осуђујеш,а кажеш да то не треба радити.Зашто ? Ствараш утисак ,пошто све о треба да се зна,добијамо неку корисну информацију.По чему и на основу чега треба било ко (не извлачим сад конкретно тебе као пример) да буде судија.... да доноси нама информацију ко је "лажни" а ко "прави" ?

Једино Бог зна срца,и ко је прави и ко није.Као и у "Житијима светих",када су грешници се преобраћали у праведнике,као што имамо и у јеванђељима у сусрету цариника Закхеја и Христа.

Ja bogami delim. Imas ti popa koji "svesta" vodu za debele pare, dok uziva uz prasetinu, dok neko kusha svoju veru raznoraznim sadistickim radnjam (po telo ne po duh ili um) time sto jede 15 puta manje od tog popa zivi van civilizacije i sve to u cilju duhovnog napretka.

Meni svestenik ne treba. Ne bi trebalo ikom da treba. bar ako je hriscanin. Treba mu samo biblija.

Не видим разлог за то да читав свет треба да буде такав да су хришћани сами за себе.Протестанти су покушавали са тим идејама,па им није успело.

Нема разлога да пљујеш и по свештенству и по монаштву.Како очекујеш да неко има поштовања према теби,кад разговара са тобом,кад ти немаш поштовања према њему ?

Osuditi nesto znaci dati mu odredjenu kaznu. Ka "laznima" ne dajem kaznu.

Осуђивање нема смисао судије као да је некакав земаљски суд,већ тога да ти знаш ко је лош а ко није.To τи је и Axeanosilas рекао,да немаш тек тако мерило да знаш да је неко лош или не.Можеш да погодиш,али шта ако мислиш да је неко лош као верник а уствари није ? Зато је поента не судити о томе,управо јер човек може да убеди себе да је нешто тако,а у стварности баш и није.

Ако неко носи крст од не знам колико каратног злата,не можеш одмах рећи да је он "лош".

Знаш како је говорио старац Пајсије Светогорац,када су му рекли да је један Патријарх (ако се не варам) лош,и да се ти монаси моле да он умре.Он им је рекао да то није правилно и добро,већ да се он моли да Бог узме од дана његовог живота и дода животу тог Патријарха,да би се он покајао.То је разлика између осуђивања и просуђивања (са љубављу и састрадалности).

Или рецимо,ако је неко "тамо" лош,овакав,онакав... У људској природи је да инстант крене да осуђује.Али уколико неког јако волимо,рецимо ако га заиста волимо,неког из породице,брата,сестру,родитеља и ако та особа такође падне у неки грех нпр ето тај пример са тиме да има представу о вери која није баш добра...

Увек ћемо само тада наћи разлог да га оправдамо,да "jесте да је он лош/а,али да је уствари добра особа,да ће се поправити" и сл.

Е то је поента.Када је неко наш,онда је супер и биће боље,а кад је неко тамо,онда нас то баш и не дотиче.То није никако добро,имати таква двострука мерила.

Што се стања свести тиче,пошто си рекао да знаш пут хришћанства,као и детаље,онда и знаш да је Бог једини судија ко је искрени верник а ко није.

Zato i ne osudjujem, jer ja konstatujem stanje, ne dajem odgovor na to stanje.

Океј,ако не осуђујеш већ констатујеш,то стање видимо сви,тако да смо ту причу око чињеничног стања завршили.

Међутим чини ми се да ти људе стављаш у одређене категорије,ко је "пред вратима",ко "није ни пронашао свој пут",а то у хришћанском контексту се зове осуђивање.Јер колико ти имаш вере у себи да можеш да кажеш ко је у каквој категорији,и где си нашао да је то пожељно и прихватљиво у хришћанству ?

 

Нисам на довољно брзој конекцији па не могу да погледам линк који си дао.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

На жалост има и таквих случајева.Уколико те више занима ова проблематика,препоручио бих ти текст

 

Радован Биговић

Православна црква и нација

 

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-.../t45279.sr.html

 

Mene dosta toga zanima, pa zahvaljujem na tekstu. :)

 

Ти осуђујеш,а кажеш да то не треба радити.Зашто ? Ствараш утисак ,пошто све о треба да се зна,добијамо неку корисну информацију.По чему и на основу чега треба било ко (не извлачим сад конкретно тебе као пример) да буде судија.... да доноси нама информацију ко је "лажни" а ко "прави" ?

 

ne dajem ja bash inforaciju, taj je lazni taj je pravi u bukvalno takvom kontekstu.

Dajem ideju u koju ja verujem da je istinita. necu ja nikog machugom da jurim niti da je prihvati niti zato sto ja mislim da je fake.

 

На основу чега си дошао до овог закључка да они не знају у шта верују ?

 

Kao i do svakog drugog vezanog za ovo, lichnim zapazanjem.

Generalizujem, ali ne uzimam svaki sluchaj kao apsolutno istinit, da se razumemo. Svestan sam i ja da gresimo svi ponekad.

 

Oсуђивање нема смисао судије као да је некакав земаљски суд,већ тога да ти знаш ко је лош а ко није.

 

Pardon opet ne kazem da su losi, vec da su fake.

Kao sto rekoh sudbine su raznolike, putevi, promene. Da bih ocenjivao da je neko los kao covek, morao bih da sagledam ceo njegov zivot.

To sto mislim da je neko trenutno fake, ne mislim da je los ko osoba.

Mozda jeste, mozda nije, nije na meni da takve stvari procenjujem.

 

Ако неко носи крст од не знам колико каратног злата,не можеш одмах рећи да је он "лош".

Pobogu naravno da ne. KAo sto rekoh vec vise puta, moje lichno zapazanje da je vecina takvih takva. Ne svi.

I coveka kad opisujes generalno mozes da kazes to je bice koje ima 2 ruke i deset prstiju.

Neko moze da nema prst, ili ruku. Ali Generalizacija je upravo to, najveci broj primera sa zajednickom osobinom.

 

I kao sto vec rekoh, kazem da nisu iskreni hriscani, ne losi ljudi.

 

Не видим разлог за то да читав свет треба да буде такав да су хришћани сами за себе.Протестанти су покушавали са тим идејама,па им није успело.

Нема разлога да пљујеш и по свештенству и по монаштву.Како очекујеш да неко има поштовања према теби,кад разговара са тобом,кад ти немаш поштовања према њему ?

Monastvu se divim, Ako nisi primetio.

Svestenstvu, pa iskren da budem ponekad osetim prezir, ali sam sve vise i vise ravnodusan.

Recimo divim se popu koji nam je predavao veronauku. Sjajan tip.

Mogao si slobodno da iznese svaku ideju.

Dok je pak drugi pop koji nam je predavao istu stvar, bio takav fasista da je to strashno.

Medju popovima ima raznoraznih.

Naprimer, sreo sam jednog popa, koji je sjajan tip, coveku se u ocima vidi da je prosvetljen.

Al sam pak sretao popove koji su vise "bog je malo dremno pa nije trebo pa sad ja lichno procenjujem nebo" duboko se zapitam koliko vredi vodica koju on osvesta naprimer.

 

Океј,ако не осуђујеш већ констатујеш,то стање видимо сви,тако да смо ту причу око чињеничног стања завршили.

 

Nema problema mate, samo razmenjujemo ideje i mislejnja. Sumnjam da si ti ovde dosao da nekom nameces svoje stavove isto kao sto ja nisam dosao da namcem svoje.

Dosli smo da ih podelimo i raazmenimo, naucimo nesto novo, cujemo tudje razmisljanje itd.

 

:)

 

Међутим чини ми се да ти људе стављаш у одређене категорије,ко је "пред вратима",ко "није ни пронашао свој пут",а то у хришћанском контексту се зове осуђивање.Јер колико ти имаш вере у себи да можеш да кажеш ко је у каквој категорији,и где си нашао да је то пожељно и прихватљиво у хришћанству ?

 

Ne stavljam. Vidis to sto pricas imalo bi logike da ja nisam izjavio slaganje sa tobom u stvarima tipa

"mogu da se promene"

I "mogu da pogresim"

Ali jesam.

U principu u praksi to ne radim. Nije mi prva pomisao kad vidim nekog sa recimo zlatnom kajlom i krstom od pola kila "Vidi ovaj vucibatina, kreten, foler, kao hriscanin ".

Ali recimo da sam iz dosadasnjeg iskustva primetio da mnogi takvi jesu zapravo daleko od hriscanstva i poprilichno vezani za zemaljski zivot.

Da li ce ostati ili nece ne znam. Put se ionako nije bitno naci sa 20 ili sa 70 god, bitno je naci ga , a pokajanje se ispuni u jednom trenutku.

A ja nemam koristi od toga, nadam se da ce neko imati. Ima samo osoba koja nadje put i pokajanje.

 

Nadam se da me razumes.

 

Нисам на довољно брзој конекцији па не могу да погледам линк који си дао.

Opusteno.

To je iz filma sedam i po odsecak "gnev" ne znam da li si gledao momak ide u teretanu postane najjachi u kraju da bi pretukao jednog spaihiju koji ga je maltretirao kao klinca.

Lik se fura JA PRAVOSLAVAC MI PRAVOSLAVNA BRACA a pun je gneva.

I na kraju filma, sedi u bolnici na sta tvroci filma zele da ukazu da je nasao " put" i da se "pokajao" zbog svog gneva.

Tako da, razumemo se mislim.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

necu ja nikog machugom da jurim niti da je prihvati niti zato sto ja mislim da je fake.

Нисам ја то ни мислио.Осуђивање у хришћанском смислу представља мисаоно осуђивање а не извршење казне и кажњавање.

Кад кажеш да су fake,το је једнако томе да кажеш да су лоши,значи нису оно што би требало да буду.И опет им на тај начин судиш.Океј,капирам да смо се разумели,неко не мора бити лош као особа,и не мора бити fake aκο на први поглед тако изгледа.

Monastvu se divim, Ako nisi primetio.

У првој поруци сам то помислио,а после ми нешто није било јасно.Термин "садистичке радње по тело" мени не звуче афирмативно.Посте и верни у свету,и по томе се не разликују од монаха.Сад има и строжијег поста код монаха,не кажем,али генерално ми термин "садистичких радњи" није баш нити јасан нити афирмативан за монахе.Шта си хтео да кажеш са тим ?

Dok je pak drugi pop koji nam je predavao istu stvar, bio takav fasista da je to strashno.

Имам утисак да од људи тражиш да буду светитељи да би били довољно добри.Капирам да је неко био лошији од неког другог,али мени звучи да претерујеш са изразима.

Кроз свештенство делује благодат увек,у то нема сумње.

Dosli smo da ih podelimo i raazmenimo, naucimo nesto novo, cujemo tudje razmisljanje itd.

Управо тако,слажем се.Но на интернет форумима има свега и свачега.А да не грешим душу,кад кренем да износим мало више чињеница у неком случају,онда то лако може да пређе у убеђивање.Тако да је појам интернет комуникације увек на ивици неке гадне расправе.

Базично јер се људи и мало теже разумеју преко обичних слова.А онда долазе и први неспоразуми...

 

Но оставимо то,видим да смо,надам се,успели да се разумемо.

 

Ма хтео сам да набавим тај седам и по ;)

 

Чуо сам да је океј филм,а и занимало ме како су обрадили седам смртних грехова,неко ми рече да је добро урађено.Генерално сам пробирљив када су филмови у питању (домаћи поготово).

Тако да се надам да ћу моћи да дам неки бољи осврт на овај инсерт кад погледам цео филм.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам ја то ни мислио.Осуђивање у хришћанском смислу представља мисаоно осуђивање а не извршење казне и кажњавање.

 

Onda je ceo svet mnogo debelo greshan. Zato se ne slazem sa time.

Кад кажеш да су fake,το је једнако томе да кажеш да су лоши

 

Za mene nije. Jer mi nije takvo stanje svesti. Nekom drugom mozda jeste.

 

.Термин "садистичке радње по тело" мени не звуче афирмативно.

Zrtvovanje telesnih potreba zarad duhovnog napretka. meni zvuci, poprilichno. To samo veliki ljudi mogu. Veliki i jako jako spirutualni.

Moras da imas ogromnu duhovnu snagu, da bi mogao da budes sadista po svoje telesno\emotivne potrebe kao sto je sex recimo, ili uzivanje u hrani, pitju, zhenama.

(naravno ne mislim na normalno uzivanje vec ovo sto danas smatramo "uzivanjem")

No, ko uspe to da savalada, nauci da uziva u svakom zalogaju.

Gledao sam jedan film zove se PeacefullWarrior(preporucujem ti ga), gde jedan lik nalazi svog gurua

Jednom prilikom jedu zajedno i guru kaze

"eat slower you will probably feel something"

"who cares? "

" you do"

 

мени звучи да претерујеш са изразима.

Moguce imam problem sa konverzacijama, u brzini mi je cesto jezik previse ostar.

 

Чуо сам да је океј филм,а и занимало ме како су обрадили седам смртних грехова,неко ми рече да је добро урађено.Генерално сам пробирљив када су филмови у питању (домаћи поготово).

Тако да се надам да ћу моћи да дам неки бољи осврт на овај инсерт кад погледам цео филм.

 

Film je po meni ekstra dubok.

Ima josh jedan ekstra dobar, ali sam anzalsot zaboravio ime. Domaci je, ako se setim prosledicu ti. ako te zanima naravno.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras da imas ogromnu duhovnu snagu, da bi mogao da budes sadista po svoje telesno\emotivne potrebe kao sto je sex recimo, ili uzivanje u hrani, pitju, zhenama.

Хришћански гледано,није фокус на појединцу,и његовим снагама,јер се без Бога не може ништа чинити.

Преведено другачије,од монаха се више тражи,али имају и већу благодат.Али не од себе,и од својих снага.

Није облик садизма немати секс,па и хришћани у свету су у целибату до брака,то није никакав садизам.Ово што ти данас сматраш "уживањем" је блуд,ако сам добро разумео шта си хтео рећи.

И за хришћане у свету није препоручљиво да се преједају храном,као и да угађају стомаку.Код монаха је то само строжије.

Њихов позив је да буду у анђелском подобију,значи да је њихова друга половина Христос.

Гуру ? Не знам да ли би ме заинтересовао филм,али хвала на препоруци anyway.

Ако се сетиш имена тог другог филма,јави.Чисто да имам у виду ако негде нађем,да погледам.

 

Заборавих да додам,постоје више врста констатовања,сетих се,када си рекао да констатујеш ситуацију.

Када неког волиш,констатујеш и волео би да тај неко буде бољи.

Када си равнодушан према неком,констатујеш,али ти је свеједно хоће ли неко бити бољи или не.

Ово је наравно само модификован облик мисли старца Пајсија Светогорца.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хришћански гледано,није фокус на појединцу,и његовим снагама,јер се без Бога не може ништа чинити.

 

Hriscanski gledano, god is in within us. :)

Преведено другачије,од монаха се више тражи,али имају и већу благодат.Али не од себе,и од својих снага.

 

Ja bogami mislim da je to njihova snaga.

Nije bog taj koji je na iskusenju, nego monah.

A da bi prevazisao iskusenje moras da spoznash bozansku iskru u sebi, da si ti dete te vise sile, energije, bitja.

Није облик садизма немати секс,па и хришћани у свету су у целибату до брака,то није никакав садизам.Ово што ти данас сматраш "уживањем" је блуд,ако сам добро разумео шта си хтео рећи.

 

Ma dobro razumeli smo se. U principu - ja to smatram sadizmom. Ne iz svog ugla gledanja nego iz gledanja vecine danas. DAns ti je seks, potreban ko hrana. Zavist.

И за хришћане у свету није препоручљиво да се преједају храном,као и да угађају стомаку.Код монаха је то само строжије.

To nije ni u jednoj religiji "Dozvoljeno". Iz mog lichnog proucavanja dosao sam do zakljucka i zasto.

 

Заборавих да додам,постоје више врста констатовања,сетих се,када си рекао да констатујеш ситуацију.

Када неког волиш,констатујеш и волео би да тај неко буде бољи.

Када си равнодушан према неком,констатујеш,али ти је свеједно хоће ли неко бити бољи или не.

Ово је наравно само модификован облик мисли старца Пајсија Светогорца.

 

Bas zato sto mi je sve jedno i zato sto sam ravnodusan, zato i hocu da budu bolji. Ne cinim im medvedje usloge, i namecem neki svoj put, nego ih pustam da u miru nadju sami. Time im krojim najbolji moguci put, i dajem najveci blagoslov.

Zvuci malo nelogichno ali ko dublje razmisli shvatice.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...