Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Nije vise vladika nego je vracen u red monaha.I ne spamuj vise temu govoreci o "pravom" i "krivom" pravoslavlju.

 

http://www.youtube.com/watch?v=bWnCii21554&feature=player_embedded

 

jeste vladika,i nisam dosao ovde da sirim ikakav razdor vec postavim intervju pa neka ljudi sami procene

 

http://www.youtube.com/watch?v=ASwtZw6AWYk&feature=mfu_in_order&list=UL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,nemam ništa protiv tvoje slobode da ga zoveš vladikom iako odlukom Epsikopa naše Crkve on to više nije,a to su sa druge strane vrlo osjetiljive i bolne tačke za Crkvu o kojima nije lako razgovarati a kamoli da mi osjećamo to iskušenje koje se tiče čitave liturgijske zajednice.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lsbo3NSTIl8&NR=1

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,pa to je ona teorija po kojoj su svi nasi Episkopi pali sa marsa pa ne znaju sta se desava.Sv.Patrijarh Pavle je bio vrhovni nosilac tog marsovskog obiljezja.Ali tim teorijama pored Mirko Đorđevićа koji leti iznad sinoda i cjelokupnog pravoslavlja i nadgleda situaciju,podležu mnogi,izgleda da nije usamljen po pitanju nebuloza kad-kad od prevelike priče.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

to isto mogu da kazu katolici- sta, hoces da kazes da ste vi prava crkva a mi vec hiljadu godina sa hiljadama i hiljadama vrhunskih teologa ne znamo da smo jeres? koga lozis. pa naravno da ne znaju, ni jedni ni drugi.

 

poenta- 1925 je finska pravoslavna crkva preshla na novu pashaliju i time pala po anatemu. svi koji su ostali u opshtenju sa njima su takodje pali pod anatemu i zajedno s njima time ostali izvan crkve. dakle, spc od tada nije crkva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,nemam ništa protiv tvoje slobode da ga zoveš vladikom iako odlukom Epsikopa naše Crkve on to više nije,a to su sa druge strane vrlo osjetiljive i bolne tačke za Crkvu o kojima nije lako razgovarati a kamoli da mi osjećamo to iskušenje koje se tiče čitave liturgijske zajednice.http://www.youtube.com/watch?v=lsbo3NSTIl8&NR=1

 

 

spc nije crkva vishe od 80 godina, vecj je kao anatemisana grupacija van iste.

 

 

Da,pa to je ona teorija po kojoj su svi nasi Episkopi pali sa marsa pa ne znaju sta se desava.Sv.Patrijarh Pavle je bio vrhovni nosilac tog marsovskog obiljezja.Ali tim teorijama pored Mirko Đorđevićа koji leti iznad sinoda i cjelokupnog pravoslavlja i nadgleda situaciju,podležu mnogi,izgleda da nije usamljen po pitanju nebuloza kad-kad od prevelike priče.

 

pa uredu ja totalno postujem tvoju veru u zvanicnu spc.i ne zelim nimalo da je poljuljam.ali pobogu kako ja kao polu srbin mogu da smatram za svoju crkvu u kome patrijah kaze kako moramo da idemo u evropsku uniju,u kome sede episkopi koji su pozivali ratka mladica da se preda,crkvu koja saradjuje sa katolickom crkvom koja nas je klala... jednostavno mi to ne ide u glavu.slazem se mirko djordjevic jeste gamad,ali problem je sto se izgleda spc reformise po zelji takvih kao sto je on.sada ne kazem da je cela zvanicna spc takva,ima tu mnogih dobrih ljudi na vrhu,ali problem je sto je sam patrijah na njihovoj strani i radi za anti srpske interese.ko bi jos normalan i razmisljao o tome da pozove papu u srbiju kada je on beatifikovao alojze stepinca.a da ne pominjem da nam crkva nije odreagovala kada je bila gej parada,sem amfilohija niko se nije oglasio da osudi tu manifestaciju srama.lepo je rekao momcilo djujic,ako crkva nije ustanju da okupi srbe u nacionalnoj borbi onda ona prestaje da bude crkva.ali nebitno,nema poente da se raspravljamo ovde.da nastavimo sa slavljenjem pravoslavlja na ovoj temi

 

http://www.youtube.com/watch?v=SRP1lEJ1REI&feature=related

 

to isto mogu da kazu katolici- sta, hoces da kazes da ste vi prava crkva a mi vec hiljadu godina sa hiljadama i hiljadama vrhunskih teologa ne znamo da smo jeres? koga lozis. pa naravno da ne znaju, ni jedni ni drugi.poenta- 1925 je finska pravoslavna crkva preshla na novu pashaliju i time pala po anatemu. svi koji su ostali u opshtenju sa njima su takodje pali pod anatemu i zajedno s njima time ostali izvan crkve. dakle, spc od tada nije crkva.

 

to je tacno nismo smeli da imamo diplomatske odnose sa fin finskom crkvom

Share this post


Link to post
Share on other sites

to isto mogu da kazu katolici- sta, hoces da kazes da ste vi prava crkva a mi vec hiljadu godina sa hiljadama i hiljadama vrhunskih teologa ne znamo da smo jeres? koga lozis. pa naravno da ne znaju, ni jedni ni drugi.

 

Katolici su odavno svjesni svojih temeljinih promašaja na dogmatskom nivou,tako da ih danas pod uticajem jakog pravoslavnog ispovjedanja i mijenjaju.Naravno tu postoji teološki dijalog nije to baš sve tako jednostavno,ali iskustvo naše Crkve isijava liturgijskim životom a ne moralizmima,isijava svetiteljstvom a ne humanizmom.

 

poenta- 1925 je finska pravoslavna crkva preshla na novu pashaliju i time pala po anatemu. svi koji su ostali u opshtenju sa njima su takodje pali pod anatemu i zajedno s njima time ostali izvan crkve. dakle, spc od tada nije crkva.

 

Pa onda objasni odakle Vaseljenski Patrijarh Vartolomej III na opijelu Patrijarhu Pavlu?Ili on kao Vaseljenski Patrijarh nije obavješten da je SPC stavio pod anatemu ili je možda zaboravio...

 

pa uredu ja totalno postujem tvoju veru u zvanicnu spc.i ne zelim nimalo da je poljuljam.ali pobogu kako ja kao polu srbin mogu da smatram za svoju crkvu u kome patrijah kaze kako moramo da idemo u evropsku uniju,u kome sede episkopi koji su pozivali ratka mladica da se preda,crkvu koja saradjuje sa katolickom crkvom koja nas je klala... jednostavno mi to ne ide u glavu.slazem se mirko djordjevic jeste gamad,ali problem je sto se izgleda spc reformise po zelji takvih kao sto je on.sada ne kazem da je cela zvanicna spc takva,ima tu mnogih dobrih ljudi na vrhu,ali problem je sto je sam patrijah na njihovoj strani i radi za anti srpske interese.ko bi jos normalan i razmisljao o tome da pozove papu u srbiju kada je on beatifikovao alojze stepinca.a da ne pominjem da nam crkva nije odreagovala kada je bila gej parada,sem amfilohija niko se nije oglasio da osudi tu manifestaciju srama.lepo je rekao momcilo djujic,ako crkva nije ustanju da okupi srbe u nacionalnoj borbi onda ona prestaje da bude crkva.ali nebitno,nema poente da se raspravljamo ovde.da nastavimo sa slavljenjem pravoslavlja na ovoj temi

 

Pa da,odavde bi ti trebao da izvučeš neke pouke,i da ti dođe do uma činjenica da je ovo klasična dijagnoza patologije pravoslavnog hrišćanina u ovim smutnim vremenima.Temama Pape,vatikana,rimokatolicizma,ekumenizma,evropske unije u okviru ckrvneog dvorišta se uglavnom bave post-komunistička deca kojima je sav doživljaj evharistijsko-asketskog etosa naše svete Crkve uglavnom nedostupan jer od političko-ideološkog pogleda na svijet nemaju vremena da obrate pažnju na sebe .I kojima se iz nekog razloga mnogo bitnije da li će Papa prisustovati događaju tamo 2013,nego da li će oni radovati radošću Vaskrsenja,radošću života u Hristu.

 

Tako da je ova priča odozgo ona kojom barataju uglavnom prolaznici i turisti koji se motaju oko Crkve i koji su neka pitanja prtevorila u pitanja od većeg značaja od onih koje pravoslavna riznica u svom liturgijskom iskustvu nudi.Time se svetitelji nisu bavili,nego samo ličnosti koje se još uvjek nisu zainteresovale za živo iskustvo našeg odnosa sa Bogom.

 

http://www.youtube.com/watch?v=habf6Iy0kWw&feature=related

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa onda objasni odakle Vaseljenski Patrijarh Vartolomej III na opijelu Patrijarhu Pavlu?Ili on kao Vaseljenski Patrijarh nije obavješten da je SPC stavio pod anatemu ili je možda zaboravio...

ne stavlja vaseljenski patrijarh nekoga pod anatemu, pod anatemu potpadaju oni koji krshe kanone vaseljenskih sabora koji u sebi anatemishu prekrshioce. vaseljenski patrijarh je takodje pod anatemom, svi koji su posle 1925 godine ostali u opshtenju sa fincima su pod anatemom.

 

praznovanje vaskrsa je odluka prvog vaseljenskog sabora i zabranjeno je menjati je mnogim kanonima, chak je kanon antiohijskog sabora (chiji nanoni su proglasheni opshtevazhecjim na trulskom vaseljenskom saboru) koji zabranjuje menjanje pashalije jedini kanon u crkvenim pravilima koji u sebi drzhi da rechi da je onaj koji ga prekrshi bez ikakve osube suda vecj sam sebe stavio pod anatemu i van crkve, i da je takodje svako ko ostane u opshtenju sa takvim automatski pod anatemom, tj. van crkve.

 

od 1925, sve crkve takozvanog svetskog pravoslavlja- srpska, grcka, ruska, itd itd, koje nisu prekinule opstenje sa fincima i svima ostalim koji su u opstenju sa fincima nisu vise crkve, nego laze-crkve. pravoslavna kanonologija fukncionise vrlo prosto..

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Katolici su odavno svjesni svojih temeljinih promašaja na dogmatskom nivou,tako da ih danas pod uticajem jakog pravoslavnog ispovjedanja i mijenjaju.

 

Ja bih rado voleo da čujem koje su to promene nastale u katoličkoj crkvi, a koje su direktno izazvane pravoslavnim ispovedanjem. Pošto mi kanda čudno da crkva sa stotinama miliona vernika menja bilo šta u odnosu na crkvu koja je za njih i po značaju i po veličini samo jedna sekta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozhda misli na to shto su izbacili latinski a uveli narodne jezike na misu. samo shto to veze nema sa pravoslavljem, nego sa liberalizmom.

 

slazem se sa tobom,sve promene koje dozivela katolicka crkva u 20 veku su posledica liberalizacije obicaja katolicke crkve.a ako cemo iskreno sve te promene su nacinile katolike samo slicnijim protestantima a ne pravoslavcima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,to je jos jedan eskpert koji se pojavio u sferama pravoslavlja predstavljajuci se kao naucnik koji ima dokaze o starosti zemlje,potopu koji se dogodio i ostaloe kreacionisticke mantre.Nije prezao ni od moralizovanja na neke teme i uglavnom se predstavlja kao radar za hvatanje demona u drugim ljudima.Nazalost,mnogi nasi svestenici su ga objerucke primali da drzi predavanja u parohijama ne znajuci kakvog mutanta primaju,cak je i na svetigori imao jednu seriju epizoda na temu Stvaranje sa blagoslovom Mitropolita.On je vec odavno raskrinkan,tako da bih molio moderaciju da ove klipove ukloni sa ove teme,jer i nisu dobre nase mentalno zdravlje.

 

Njegovo raskrinkavanje je pocelo , 2007,tako ako je neko zainteresovan neka pogleda :

 

http://forum.verujem.org/index.php?topic=2747.0

 

Na forumu pouke.org ima neto novija tema o njemu :

 

http://www.pouke.org/forum/index.php/topic,8985.0.html

 

A da ne pricamo kako je jedan ateista iz ateista srbije napravio fan sajt posvecen ovoj dileji :

 

http://www.miroljubpetrovic.com/

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

предавање Игумана Подмаинског Рафаила на тему "Спасоносна заповјест" која односи на заповијест :"И кад јеђаху, узе Исус хлеб и благословивши га преломи га и даваше ученицима, говорећи: узмите, једите ово је тело моје. И узе чашу и давши хвалу даде им говорећи: пијте из ње сви; јер је ово крв моја новога завета која ће се пролити за многе ради отпуштања греха" (Мат. XXII, 26—28).

o.Rafailo_Boljevic.jpg

 

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je postalo zanimljivo,svestenik za moj deo Beograda je poceo da ubacuje pamflete u sanducice,mislio sam da je zezancija kada sam poceo da citam,ali kada sam procitao ime svestenika koga znam shvatih da nije.

 

Ide standardni tekst,a na kraju ide u ovom stilu sto je za pohvalu-¨ako ste izgubili kontakt sa crkvom i/ili bogom a ne zelite dalji komunikaciju,ne obracajte paznju na ovaj list papira¨.Taj deo je bio posten.I moram priznati da mi je bolje da me spamuju time nego reklamama za solarijum. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ritual je spasonosan? ja ni kad sam bio hrishcjanin (dok nisam prihvatio da treba razmishljati razumno) nisam u to verovao.

 

sinonimi za takav ritual su magija i sujeverje.

 

pretpostavljam da nisi poslušao predavanje,nego samo si tu da spamuješ.U svakom slučaju daleko je to od magije i sujevjerja.Magija je magija jer je očigledna,nameće se,spektakularna je,hoće da zadivi i sa njom uvjek može ići sujevjerje...ali u Hristu sve je to pokošeno i obješeno...Zato više i nisi hrišćanin jer si se udaljio od centra - "Hleba koji siđe sa neba"

 

imagessmallo.jpg

 

26 Исус им одговори и рече: Заиста, заиста вам кажем: не тражите ме што сте знамења видјели, него што сте хљеба јели и наситили се.

27 Трудите се не за јело које пролази, него за јело које остаје за живот вјечни, које ће вам дати Син Човјечији, јер овога потврди Бог Отац.

28 А они му рекоше: шта да чинимо да бисмо творили дјела Божија?

29 Одговори Исус и рече им: Ово је дјело Божије да вјерујете у Онога кога Он посла.

30 А они му рекоше: Какав, дакле, знак ти показујеш да видимо и да ти вјерујемо? Шта ти чиниш?

31 Оцеви наши једоше ману у пустиљи, као што је написано: Хљеб са неба даде им да једу.

32 Тада им рече Исус: Заиста, заиста вам кажем: није вам Мојсеј дао хљеб са неба него Отац мој даје вам истинити хљеб са неба;

33 Јер хљеб је Божији онај који силази с неба и даје живот свијету.

34 Тада му рекоше: Господе, дај нам свагда тај хљеб!

35 А Исус им рече: Ја сам хљеб живота: који мени долази неће огладњети, и који у мене вјерује неће никад ожедњети.

36 Него вам рекох: и видјели сте ме, и не вјерујете.

37 Све што ми даје Отац мени ће доћи; и онога који долази мени нећу истјерати напоље.

38 Јер сам сишао с неба не да творим вољу своју, него вољу Оца, који ме посла.

 

Ovo je postalo zanimljivo,svestenik za moj deo Beograda je poceo da ubacuje pamflete u sanducice,mislio sam da je zezancija kada sam poceo da citam,ali kada sam procitao ime svestenika koga znam shvatih da nije.

 

Ide standardni tekst,a na kraju ide u ovom stilu sto je za pohvalu-¨ako ste izgubili kontakt sa crkvom i/ili bogom a ne zelite dalji komunikaciju,ne obracajte paznju na ovaj list papira¨.Taj deo je bio posten.I moram priznati da mi je bolje da me spamuju time nego reklamama za solarijum. :bigblue:

 

Ako budeš mogao postavi taj pamflet ovdje ili ga pošalji na pm :cool:

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Свети мученик цар Николај Романов и други са њим

 

Николај Романов рођен је у Царском селу 1868. године. Његов отац, руски цар Александар III, желео је да Николај буде војнички јак и чврст, али он је био нежне природе. Венчао се са Александром (Alix од Hesse) 1894. године. Између 1895. и 1901, Николај и Александра изродили су четири принцезе: Олгу, Татјану, Марију и Анастасију. Године 1904, рођен је и принц Алексеј. Бољшевици су их све поубијали у Јекатеринбургу у ноћи између 16. и 17. јула 1918. Цар Николај био је дубоко побожан. За време његове владавине, у Русији је подигнуто десет хиљада храмова и преко седамсто педесет манастира. Посебно је поштовао преподобног Серафима Саровског, који је прорекао његову и његове породице мученичку смрт.

Seti%20Mucenici%20Romanovi.jpg

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

prema prici vojnika koji su ucestvovali u streljanju, zenski deo porodice su jedva ubili jer dok su im pucali u grudi nisu mogli da urade nista zbog dragog kamenja koje im je bilo u korsetima pa su na kraju morali da pucaju u glavu. to bese u nekom dokumentarcu koji je pratio zivote i tragicne sudbine direktnih izvrsilaca ubistva. koliko se secam, nijedan nije prosao lepo.

 

a nesto skoro su nasli neka tela za koja se smatra da su ostaci carske porodice ali ne znam sta je bilo na kraju jer je trebala da bude i dnk potvrda.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_QvUKjCP1Z8&feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

За време његове владавине, у Русији је подигнуто десет хиљада храмова и преко седамсто педесет манастира.

 

Isto tako, za vreme njegove vladavine ljudi na selima su bukvalno umirali od gladi i ubijali konje i pse da bi nahranili decu dok su se on i njegova porodica tovili na dvoru i, kao što reče koleginica, kitili draguljima. Katolička crkva proglašava svecima naciste a pravoslavna ovu gamad, ista ekipa sve.

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretpostavljam da nisi poslušao predavanje,nego samo si tu da spamuješ.U svakom slučaju daleko je to od magije i sujevjerja.Magija je magija jer je očigledna,nameće se,spektakularna je,hoće da zadivi i sa njom uvjek može ići sujevjerje...ali u Hristu sve je to pokošeno i obješeno...Zato više i nisi hrišćanin jer si se udaljio od centra - "Hleba koji siđe sa neba"

opet prichash bez da kazhesh ishta. sve u svemu, taj "hleb koji silazi sa neba" se svodi na ritual, dakle na magiju. isto kao shto neki sujeverni hindu lik stavi vocjke i mleko ispred statue boga izgovori neke molitve i kazhe- ovo je sad sveta hrana, kad je jedesh primash u sebe bozhanske energije, isto tako i vi radite samo sa hlebom i vinom, u sushtini je isto sujeverje u pitanju.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

magija i ritual nisu isti. cak sta vise fundamentalno se razlikuju u tome sto se magijom sluzi pojedinac u cilju ostvarenja konkretnog i pragmaticnog cilja (samoproklamovani magovi), dok se ritual vezuje za religije (svestenstvo u ovom slucaju), njegovo obavljanje se odvija u odredjenim vremenskim intervalima i ne sluzi za ostvarenje licne koristi nego za odrzavanje poretka, jer su u njemu sadrzane ideje i vrednosti zajednice koje se pomocu njega odrzavaju i prenose se...

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je postalo zanimljivo,svestenik za moj deo Beograda je poceo da ubacuje pamflete u sanducice,mislio sam da je zezancija kada sam poceo da citam,ali kada sam procitao ime svestenika koga znam shvatih da nije.

 

Ide standardni tekst,a na kraju ide u ovom stilu sto je za pohvalu-¨ako ste izgubili kontakt sa crkvom i/ili bogom a ne zelite dalji komunikaciju,ne obracajte paznju na ovaj list papira¨.Taj deo je bio posten.I moram priznati da mi je bolje da me spamuju time nego reklamama za solarijum. :bigblue:

 

iako sam siguran da postoji neka zackoljica iza toga,ovo se mora pohvaliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

magija i ritual nisu isti. cak sta vise fundamentalno se razlikuju u tome sto se magijom sluzi pojedinac u cilju ostvarenja konkretnog i pragmaticnog cilja (samoproklamovani magovi), dok se ritual vezuje za religije (svestenstvo u ovom slucaju), njegovo obavljanje se odvija u odredjenim vremenskim intervalima i ne sluzi za ostvarenje licne koristi nego za odrzavanje poretka, jer su u njemu sadrzane ideje i vrednosti zajednice koje se pomocu njega odrzavaju i prenose se...

hmmm, jok.

nema razlike. i onaj shto vrshi rituale nad nekim improvizanim stolom ala "charmed" i onaj shto vrshi ritual u hramu nad oltarom isto vrshe magijske radnje i obe stvari se svode na sujeverje.

  • Upvote 1
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...