Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Tužan smiješak je zbog činjenice da nekome treba da bude baš dobro ispran mozak da pokuša da ospori jednu ovakvu istorijsku činjenicu.

 

Ja sam tu i slušam tvoje argumente u vezi toga.A neće trebati mnogo da ti iznesem najkonretniji dokaz njegovog istorijskog postojanja,a za ontološko postojanje njega kao ontološke maksime kome treba da teži svaka ličnost nećemo pričati jer taj model življenja je tek sad vidim toliko pomračen i neshvaćen (na ovom forumu) da neki idu dotle da opovrgavaju nešto što je ravno ludilu.

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tužan smiješak je zbog činjenice da nekome treba da bude baš dobro ispran mozak da pokuša da ospori jednu ovakvu istorijsku činjenicu.

:haha: zamena teza def. u forum nam ne diraj :haha:

 

A neće trebati mnogo da ti iznesem najkonretniji dokaz njegovog istorijskog postojanja

ja cu sa punom paznjom saslusati? :)

Edited by ^TK^
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tužan smiješak je zbog činjenice da nekome treba da bude baš dobro ispran mozak da pokuša da ospori jednu ovakvu istorijsku činjenicu.

 

Ja sam tu i slušam tvoje argumente u vezi toga.A neće trebati mnogo da ti iznesem najkonretniji dokaz njegovog istorijskog postojanja,a za ontološko postojanje njega kao ontološke maksime kome treba da teži svaka ličnost nećemo pričati jer taj model življenja je tek sad vidim toliko pomračen i neshvaćen (na ovom forumu) da neki idu dotle da opovrgavaju nešto što je ravno ludilu.

 

Koliko ja znam, jedini dokaz njegovog postojanja jesu pisanija iz biblije, a tamo piše i kako je Noje natrpao po dve životinje od svake vrste u barku i još gomila bajki u koje samo retardiran čovek može da poveruje. I zato ne izvrći raspravu, ja sam od tebe prvi zatražio da mi dokažeš da je Isus bio stvaran pa to sad molim te i uradi. Jasno, konkretno i bez tvojih čuvenih izbegavanja jasnog odgovora.

 

A kome je ispran mozak, tj. ko je opsednut nedokazanim pričama a ko gleda na stvari sa logičke strane, mislim da je sasvim jasno.

 

I mene ovo jako zanima. Osim ako se sixsteps nije previše zapanjio.

 

Isprani mozgu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam, jedini dokaz njegovog postojanja jesu pisanija iz biblije

 

A kome je ispran mozak, tj. ko je opsednut nedokazanim pričama a ko gleda na stvari sa logičke strane, mislim da je sasvim jasno.
Mislim da nije svima jasno a ponajmanje tebi,tako da možemo da krenemo :

 

Za početak mi reci da li sumnjaš u postojanje Aristotela ili Aleksandra Makedonskog iako su njihova zitija / najranija sačuvana djela su i preko 500 godina od njihovog navodnog postojanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika između njih i Isusa jeste u tome što se njima ne pripisuju nikakve natprirodne moći niti božanski status a izvori koji govore o njima su daleko relevantniji i mnogobrojniji, stoga mi je daleko lakše da poverujem u njih, da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne želim da dovodimo u pitanje karakter božijih čuda niti da pričamo o božanskoj prirodi Hristovoj - "Logosu koji se javi u tijelu" (1 Tim. 3, 16).za to je potrebna vjera,nego o njemu kao čovjeku koji je hodao zemljom,govorio i živio kao i svako od nas.Po čemu jevanđelja (ne računajući jeretička) 4 jevanđelista Luke,Marka,Mateja i Jovana nisu relevantan izvor za tebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@SixSteps: Hahahahah, mani me toga. Ja ne tražim od tebe da mi dokažeš da je postojao tamo neki jevrejski gerilac koji je osnovao svoju sektu, ja od tebe tražim da mi dokažeš postojanje sina božijeg, čudotvorca. A jevanđelja prosto nisu relevantan izvor jer po toj logici mogu da proglasim za relevantne i one drevne tekstove o egipatskim bogovima - što da ne, pa i oni govore o svojim božanstvima. Treba mi malo objektivniji izvor, if ya know what I mean.

 

Shvati, ja sam ovde onaj koji je van svakog učenja i koji nikad nije učen da veruje u bilo šta pa mi to ni ne treba u životu. Ti si onaj koji je indoktriniran od strane jednog specifičnog učenja i ne iznosiš mi nikakve jasne dokaze da je baš to tvoje učenje pravo.

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po čemu jevanđelja (ne računajući jeretička) 4 jevanđelista Luke,Marka,Mateja i Jovana nisu relevantan izvor za tebe?

u tim istim jevandjeljima pise da je isus mogao da kontrolise vremenske uslove. jevandjelja sadrze "podatke" o tome kako je isus mogao da smiri oluju. to je moc kakvu ima i hali beri u filmu "x-men". mislim da to dovoljno govori u prilog tome zasto se stripovi x-men i biblija ne mogu uzeti kao relevantni izvori podataka i cinjenica.

Edited by imaginos
  • Upvote 5
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što su Jevanđelja, a ne istoriografski spisi. Mene zanima jedan jedini autentičan nehrišćanski izvor koji pominje makar i ime Isusa Hrista u datom vremenskom periodu.

 

Можеш их ти звати како хоћеш,то је најмање важно.Мада назив Јеванђеља је предат свим људима а то је превод грчке ријечи Евангелион што значи добра,блага или радосна вијест.То су уједно и најаутентичнији извори о Спаситељу Господу Исусу Христу.Мада постоје и апокрифни незванични документи (значи скривени) писани од 2 вијека после Христа.Најпознатији су Петрово,Томино и Јаковљево јеванђеље.

 

Што се тиче нехришћанских историјских извора можеш провјерити Јосиф Флавија, Корнелија Тацитус-а, Луцијана из Самосате, Маимонидес и чак Јеврејски синедрион,то су они који се често помињу.Затим имамо Талмуд,збирка усменог предања записаног у 5 и 6 вијеку који помиње Христа.Такође и Куран,написам у 7 вијеку у Арабији говори о Исусу,мада се чини да су њихови извори била апокрифна јеванђеља.

 

Hahahahah, mani me toga. Ja ne tražim od tebe da mi dokažeš da je postojao tamo neki jevrejski gerilac koji je osnovao svoju sektu, ja od tebe tražim da mi dokažeš postojanje sina božijeg, čudotvorca. A jevanđelja prosto nisu relevantan izvor jer po toj logici mogu da proglasim za relevantne i one drevne tekstove o egipatskim bogovima - što da ne, pa i oni govore o svojim božanstvima. Treba mi malo objektivniji izvor, if ya know what I mean.

 

Добро,ја ћу само још једном поновити шта си ти питао у једном претходном посту :

 

Isus je dokazano bio stvaran? Wow, mora da sam prespavao nešto jako bitno.

 

Болдовани дио се просто не слаже са оним шта ти тражиш - "a od tebe tražim da mi dokažeš postojanje sina božijeg, čudotvorca".Ја желим да за почетак само потврдимо чињеницу његовог историјског постојања као конкретне личности,јер си ти њу оповргао,а Христос за нас није неки каспер и сл. За Њега као Сина Божијег се оставља слобода вјере да се прихвати да су се сва пророштва од Адама до њега испунила у лицу Исуса Христа.

 

Твој одгвоор о нерелавантности јеванђеља је неодржив.Тамо имамо 3 свједока,јеванђелиста која говоре у једном духу са незнатним разликама о догађајима који прате живот и лик Исуса Христа они су непосредни и најближи њему јер су били његови ученици.Једино Јеванђеље по Јовану је писано на мало другачији начин,иако има заједнчиких мјеста развој појединих догађаја је само њесму својствен.

 

Ако не узимаш 4 јеванђеља онда зашто за релевантне изворе не узимаш дјела Апостоска и 7 Саборних Посланица од Јакова,двије од Петра,три од Јована и од Јуде.По чему нису из твог угла релеванте 14 посланица апостола Павла и откривење Св.Јована Богослова.

 

Са друге стране Апостоли су веома директни и када говоре - говоре о ономе :"Што видјесмо и чусмо то јављамо вама" (1.Јн 1:3)

 

Даље,реци ми да ли тим развојем догађаја такође не прихваташ постојање Римског Цара Тиберија и његовог изасланика у Палестини Понтија Пилата који је предао Христа јеврејским свештеницима,фарисејима и књижевницима?Да ли су то за тебе све измшљене приче?И да ли такође не прихваташ постојање фарисеја,садукеја,књижевника,јеврејских свештеника који се помињу у хришћанским документима?То јест,да ли ти тиме не прихваташ цјелокупну званичну историју од 1 вијека на овамо?

 

 

Shvati, ja sam ovde onaj koji je van svakog učenja i koji nikad nije učen da veruje u bilo šta pa mi to ni ne treba u životu. Ti si onaj koji je indoktriniran od strane jednog specifičnog učenja i ne iznosiš mi nikakve jasne dokaze da je baš to tvoje učenje pravo.

 

Овде ти не треба вјера нити те ја убјеђујем да вјерујеш у потенцијал обожења твоје личности кроз модел прихватања јеванђелског начина живота.Говоримо о историјским чињеницама а доказ и Христовом постојању као историјске личности је више него очигледан и веома,веома лак.И опет када се говори о његовим чудесима ту имамо очевидце догађаја,као прво јеванђелисте а онда и мноштво народа у том мјесту који је био задивљен они што је видио.Поред одушевљеног народа имамо и не баш одушевљену страну групу фарисеја,садукеја и јеврејских свештеника.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj, ako čovek umre i onda ustane posle tri dana, postoje samo dve mogućnosti - bio je zombi ili se povampirio. Naravno, niko ne može da mi dokaže da zombiji postoje u smislu u kojem se danas ta reč koristi, niti iko može da mi pokaže vampira. Tu i leži najveća sličnost sa Hristom kao istorijskom ličnosti, jer dokazi (osim subjektivnih, gde spadaju jevanđelja, svi spisi pisanih od strane poklonika Hristovog učenja i hrišćanstva, kao i tumačenja događaja nastala četiri i pet vekova kasnije) ne postoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SixSteps:

 

Jebote, čoveče, shvati: NE PRIZNAJEM HRIŠĆANE KAO OBJEKTIVAN IZVOR, NITI BILO KOJU DRUGU RELIGIJSKU KNJIGU. Koliko jebeno teško može da bude da to shvatiš? Ili se prosto praviš lud jer nemaš boljeg odgovora. Kuran, Talmud i ostala sranja se takođe svrstavaju u istu kategoriju kao i Biblija, dakle - zaboravi. I znaš ti vrlo dobro šta sam ja od tebe tražio, dakle nema potrebe da izvrćeš moje reči i objašnjavaš mi šta sam tražio od tebe jer je to očigledno bilo jasno svima na ovoj temi sem tebe.

 

Opet ti govorim u nadi da će ovo dopreti do tvog mozga: dokaži mi postojanje božijeg sina, čudotvorca, dokaži mi čuda koja je on izvodio i daj mi bolje dokaze od "videla ga gomila seljaka kako to radi, piše tako u bibliji". Jebote, čoveče, koliko si ti lakoveran ako ozbiljno veruješ u sve to. Ne zanimaju me priče o tamo nekim jevrejskim političarima i o rimskim namesnicima, hoću da mi dokažeš božanski aspekt svega.

 

Spomenuo sam već, pa bih samo da se dotaknemo i toga: veruješ li u priču o Nojevoj barci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што се тиче нехришћанских историјских извора можеш провјерити Јосиф Флавија, Корнелија Тацитус-а, Луцијана из Самосате, Маимонидес и чак Јеврејски синедрион,то су они који се често помињу.Затим имамо Талмуд,збирка усменог предања записаног у 5 и 6 вијеку који помиње Христа.Такође и Куран,написам у 7 вијеку у Арабији говори о Исусу,мада се чини да су њихови извори била апокрифна јеванђеља.

 

Nijedan od navedenih hroničara nije živeo za vreme navodnog Isusa Hrista, već listom svi posle njega, a izvori su im ili hrišćanski rekla-kazala, ili govore o ličnostima koje vrlo slabo ili nikako mogu imati veze sa samim Isusom Hristom, dok je sličnost samo u delu imena.

 

Da ne pričam koliko je neverovatno da jedan Isus Hrist, kojeg je po biblijskoj priči pratila masa naroda, ostane nezabeležen u bilo kom dokumentu tog vremena, a takođe nema ni pomena tog imena u spisku ljudi koje je Pontije Pilat osudio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nijedan od navedenih hroničara nije živeo za vreme navodnog Isusa Hrista, već listom svi posle njega

 

To je to, nijedan vernik se neće ni setiti da proveri te podatke nego će samo slepo verovati. Suština.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam u potpunosti sigurna, ali cini mi se da u jednom dokumentarcu govorise o tome da postoje rimski spisi koji se cuvaju u vatikanu i koji dokazuju postojanje isusa, pripadnika sekte eseni, i njegovo raspece od stane pontija pilata. i mislim da je to sve sto pise. hronicari su druga prica, tu je svako dodavao sta je mislio da treba da dodaje.

 

edit:

pokusacu da pronadjem to nekako pa ako uspem, okacicu.:)

Edited by _emilly

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...