Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Nešto nisam siguran da pravoslavlje propisuje ubijanje đankoza šipkama.

Оштро се санкционише било какво убиство.

Перановић је што се свештенства тиче,завршио своје,он више никада не може бити свештеник.

Свакако,када изађе из затвора.

Ovo je ubedljivo najsumanutiji tekst koji procitah u proteklih par godina.

Lepo se savetuju ljudi da ne idu kod lekara, na psu rana, na psu i zarasla style.

To je само твоје тумачење поменутог текста.

Православље није никада било у сукобу са медицином,проблем је само,шта радити када медицина не може да помогне ?

Или када сваки лекар има своју дијагнозу,тј када лекари немају ни појма каква је болест у питању.

ja sam zgranut

Нису сви канони једнаке вредности.

Свакако да има доста канона који су важни и битни и дан-данас,али такав канон о купању говори о времену у коме је настао,и не може бити важећи данас.

Канон није некаква догматска истина,већ је правило које уређује одређену тематику.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Православље није никада било у сукобу са медицином,проблем је само,шта радити када медицина не може да помогне ?

 

Moliti se Bogu da te izleči nakon što te je on sam i razboleo?

 

Obično se suzdržavam od ovakvog flejma, ali najosetljiviji sam na ove "svakodnevne" primene religije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je kod nas zabelezen slucaj izopstavanja popova iz crkve zbog vanbracne dece o kojoj svi znaju,a svi se prave ludi ,ili je i tu slucaj kao kod lekarskih grasaka da svoj svoga stiti?Da li treba kao pravoslavca da me bude sramota sto tamo neka Hristova braca dele novogodisnje poklone mom detetu, umesto nasa pravoslavne crkva?Da li takvi popovi treba da vencavaju i krste,posto uzimaju i do 8000 din. za parastos?Ako me je stramota njihove sramote,kako od sramote da udjem u crkvu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moliti se Bogu da te izleči nakon što te je on sam i razboleo?

Наравно да је одговор - да.

Замисли на пример да је неко стално здрав. Постао би горд,и мислио да је он бољи од других људи,јер живи свој живот и никада није болестан.

И тако би телесно здрав,упропастио своју душу.

Није то једини разлог болести,разлози болести су многобројни,ово је само један од њих.

Поента је да болест није некаква "казна".

Зато постоје и бројна излечења болести.

Не разумем,каква су то "свакодневне" примене религије ?

Теодорице,ако желиш да кажеш да СПЦ не чини пуно да помогне људима,са једне стране си у праву.

Са друге стране,разне хуманитарне и сличне активности које СПЦ чини није нешто што треба да се разглашава на све стране.

Верујем да часописе и новине то понајмање интересује.

У Цркви,веровала ти или не,има расчињења свештеника. Само што тога нема на телевизији. Има и других санкција,није само расчињење санкција,постоје разне санкције пре тога.

А те идеје да постоје деца о којој "сви знају",ми звучи као непроверена прича.

Знаш како - ако неко не воли Цркву,све ће гледати на негативан начин.

- ако попадија не ради ................... онда је срамота јер су сви на трошку Цркве

- ако попадија ради ....................... и то је срамота,јер им није мало пара

- ако свештеник не уређује цркву............срамота,јер онда кажу да црква ни на шта не личи

- ако уређује цркву.........................и то је срамота,ето у шта је претворио цркву.

Тако да како год окренеш,увек ће некоме нешто сметати.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

А те идеје да постоје деца о којој "сви знају",ми звучи као непроверена прича.

 

Ovo sam naveo kao istinit primer jer neko vrlo blizak mojoj porodici ima dete sa popom koji je zvanicno u braku ,koji fakticki vodi paralelan zivot na oci mnogo ljudi,usudjujem se da kazem i zene koja bi razvodom izgubila mnoge privilegije,materijalne pre svega.Kako da posmatram ljude koji veruju takvim"svetim ocima" nego kao ovce i da li u crkvi ima vise kukolja od zita.U ovakvom rasulu ljudima je crkva ponekad zadnje utociste,pa mislim da li to zasluzuje da bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je kod nas zabelezen slucaj izopstavanja popova iz crkve zbog vanbracne dece o kojoj svi znaju,a svi se prave ludi ,ili je i tu slucaj kao kod lekarskih grasaka da svoj svoga stiti?

Pomenimo i kako premeštaju sveštenike iz manastira u manastir kada stignu optužnice o seksualnom zlostavljanju i pedofiliji, ne bi li se uteklo zakonu. Naravno, to je problem samog vrha institucije, kao i njihovih veza sa organima pravosuđa. Tako je redovna pojava da pomenuti slučajevi, nakon skrivanja optuženih, zastare i budu zaboravljeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da posmatram ljude koji veruju takvim"svetim ocima" nego kao ovce i da li u crkvi ima vise kukolja od zita.U ovakvom rasulu ljudima je crkva ponekad zadnje utociste,pa mislim da li to zasluzuje da bude?

 

Kad pomenu ovo, da se ubacim...

 

Ja, eto, jesam religiozna, ali se nikada nisam opterećivala sveštenicima i time šta rade, jer me realno bole kurac. I ne odlazim kod njih, niti tražim savete, a recimo znam da ima kvalitetnih ljudi tog poziva.

Prosto, to je moja stvar.

 

anw

 

Žao mi je što u crkvi sve više i više kote "loši primeri" iz prostog razloga što baš zbog tih istih skreće se sa teme o religiji generalno. Umesto da rasprava bude o tome "postoji li vrhovni admin il jok" (ili kakva god da se vodi rasprava u vezi sa ubeđenjima bilo kog tipa), ljudi se uglavnom bave time šta radi sveštenstvo...što je ok, ali i nije ok.

OK je zato što: da, jebeno svojim ponašanjem treba da služe kao primer, da rade kako i propovedaju. A nije ok, po meni, zato što religija kao religija i ono šta ona tebi znači nema nikakve veze ni sa sveštenicima, ni sa Kurtom ni Murtom...samo sa tobom. Ti si tu bitan. Niko drugi.

 

Ako već se spominje odlazak u crkvu, tamo ideš, isto tako, samo zbog sebe. Opet nema nikakve veze sa sveštenicima i o tome šta isti rade. Ili ti je bitno da odeš zato što za tim imaš potrebu, ili ćeš nedeljno jutro posvetiti trežnjenju od vikenda. Simple as.

 

Što se tiče onih koji slepo veruju svemu onom što se propoveda u crkvi, opet kontam da, iako ima sveštenika koju su "zastranaili" , uopšte ne mora da znači da nisu kvalitetni kao duhovnici. No sad, ne znam koliko bih mogla da pišem o tome jer, kao što sam gore pomenula, ne interesuju me.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka religiozna institucija ,bilo pravoslavna ,katolicka ili muslimanska ,je napravljena sa namerom ,ne da se ljudima pruzi uteha ,duhovnost ili mir ili sta god, vec da se ostvari materijalna dobit na ovaj ili onaj nacin ,a jedno od tih sredstava je i "duhovnost" . Ako svestenstvo sve to radi iz altruzima i zbog "duhovnosti" zasto onda naplacuju svadbe,sahrane, krstenja ,voze najskuplja kola i imaju najskuplje vile? Zato sto "zastranili" ? Ne ,zato sto je to smisao religiozne institucije. Od starog Egipta pa do danas.

Cilj joj je da ljudi sto masovnije ,dogmaticinije i poslusnije veruju u tog i tog boga ,i da poistovecuju svestenstvo sa njima ,ne bi li smisao ,ostvarivanje materijalne koristi bio sto bolje iskoriscen. Kako je moguce da cak milijardu ljudi sa jednog dela planete veruje da je bas taj bog Alah ili Isus ,a ne neki licni bog ili neka druga visa sila? Zato sto je institucija silom "otkrivala" narodu pravu veru, i silom je ostvarila takvo jednoumlje. Da ne nastavljam dalje, dokaza da je to smisao insitucije ima na pretek. Ne postoji nijedan dobar razlog da se na svestenike ili patrijarhe gleda kao na nesto uzvisenije i svetije od obicnih smrtnika, niti da se na crkvu gleda kao nesto bolje od uspesne i organizovane kriminalne organizacije ,koja ne samo sto nije zabranjena, nego je i obozavana iz pogresnih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako svestenstvo sve to radi iz altruzima i zbog "duhovnosti" zasto onda naplacuju svadbe,sahrane, krstenja ,voze najskuplja kola i imaju najskuplje vile?

 

Izvini, ali isti ti sveštenici imaju porodice (zapravo, jedini način na koji mogu da ih rukopolože za sveštenike jeste ako stupe u brak). Ne primaju plate. Žive od onoga što dobiju na svadbama, sahranama, etc...

 

ja ne znam ni jednog sveštenika koji živi u vili :(

 

znam za one što imaju brza kola, ali znam i one sa renoom 5

Edited by Bourbon Princess

Share this post


Link to post
Share on other sites

A na tim sahrana i krstenjima dobijaju sasvim fine cifre ,ali neka im bude ,dobrovoljno im ljudi daju ,kao i pevaljkama npr

za plate nisam siguran ,penzije dobijaju velike preko svake mere,a pritom nisu uplacivali u penzioni fond,niti placali bilo kakve poreze

crkve poseduju ogromna imanja koja im donose profit na razlicite nacine ,a tu su i drugi ,tipa postanske markice....

ima naravno i onih koji voze reno 5, jer se nisu toliko dobro progurali u karijeri,ima i drugih koji voze mercedese i imaju kuce sa 3 sprata i vile...mrzi me da trazim po netu sad...dodao bih tu stosta :skrivanje pedofilije ,krijumcarenje droge ,finansiranje nacionalistickih grupa ,govori mrznje i netolerancije ,koriscenje polozaja da bi zataskali zlocini i mnogo sto sta....prakticno su nedodirljivi ,samo zato sto mase gledaju na njih kao na svece,a ne na kriminalce.

Necu da sad generalizujem situciju i da ih sve strpam u isti kos ,zapravo to nikad ne radim namerno jer je svako individua za sebe. Generalno gledano ,jesu takvi. Ako i ima nekog ko se odlucio na taj poziv, jer je hteo da posveti svoj zivot isusu ,vreme i praksa bi ga izmenili. Sumnjam da ima nekog ko ce sa 60 godina da cita molitve i da i dalje zaista veruje da tu ima "necega" . Posle toliko godina i prilika da se uveri kako cela ta stvar sa bogom ne funckionise i kako je cela crkva okrenuta materijalnim stvarima. Taj mora da je ekstremno lud ,i sasvim sigurno , na niskoj poziciji u crkvenoj hijerarhiji od koje ne moze da izvrsi nikakav uticaj na sistem ,i zbog koje moze da bude izbacen momentalno ,zbog "jeresi" ako mu bude palo na pamet da se pobuni ,jer autoritativni sistemi uvek znaju da se nose sa odbeglim ovcicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno gledano, dešava se sve ono što se dešava svuda. Ništa novo.

Lično govoreći, ne gledam na celu tu priču oko sveštenstva ni crno ni bilo, niti se ta cela priča može generalizovati. Ima svega. Pitanje je samo šta želiš da vidiš.

 

Kontam da kada naletiš na potpuno sumanute priče u vezi sa ljudima tog poziva bude kao trn u oku jer, kanda, trebalo bi da ti isti predstavljaju nešto skromnije, pozitivnije i primerenije. No, jbga. Isto tako, verujem da za neke primere postoji logično opravdanje i razlog za određeni postupak. Kad pogledaš, da li možeš sasvim sigurno da tvrdiš kakve su stvari u nečijoj glavi i ko kroz kakav pakao prolazi...imao mantiju ili nemao.

 

Sve u svemu: trt mrt

Edited by Bourbon Princess

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini, ali isti ti sveštenici imaju porodice

 

Zasto onda ne bi npr. radili nesto?

 

Ne primaju plate.

 

Primaju plate, zeznula si se.

 

+ "koliko je Bog dao", ako je fin pop, ili tarifa - svadba tol'ko, krstenje tol'ko, sa'rana tol'ko, pa izvol'te... previse apostrofa :ph34r:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...