Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

јесте, али на неки чудан начин као што рекох.Не могу да га узмем за озбиљно по многим питањима. : )

 

иначе, еп.Данило у свом маниру:

 

 

iz tog predavanja ep.Danila o spratovima civilizacije

 

untitled1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

мислиш чудно-смијешан?Па од оног видеа да је "човјеку нешто кврцнуло у леђа" не престајем да се смијем кад помислим на њега, то је и први пут када сам чуо за њега.Само га још нисам видио уживо, ако Бог да можда и одем на Ћириловац да га упознам :bigblue:

 

Иначе то мјесто Ћириловац је његово имање на који је он саградио манастир.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Како би изашао на крај са људском вољом, изопаченом услед пада (а пад је био могућ управо зато што је човеков одговор требало да буде потпуно слободан), Слово није могло да препороди људску душу другачије осим Својим сопственим рађањем као човек.Бог трансцедира Своју сопоствену трансценденцију, јер се не отеловљује трансцендентни Бог у свом апсолутном бездану, већ Логос предоређен за отеловљење пре ставарања света, што га чини потенцијално иманентним од вечности.Ипостасно јединство двеју природа у Христу је резултат двају кенотичких одустајања: људско у Христу слободно одустаје од себе самог, како би служило искључиво Божијој Истини, како би испуњавало искључиво вољу Оца; Божанско у Христу се лишава своје свемоћне славе како би човештво Христа учинило једносуш(т)ним свим људима, и омогућило му да ту исту славу достигне на сопственом нивоу, путем обожења. - Павле Евдокимов

 

img19cs6.jpg

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posmatraš stvari isuviše plastično, po nekim nepostojećim šablonima. Kao da ne postoje finese. Samo crno, samo belo. Ne znam odakle ti ideja da bi baš na tom primeru koji si naveo sveštenik reagovao baš tako kao što ti pričaš.

ideju o tome da bi svestenik tako reagovao sam dobio iz licnog iskustva. posto sam obisao oko 60% manastira sirom srbije, imao sam dovoljno prilika da steknem utiske i porazgovaram sa uniformisanim sluzbenicima te organizacije, to jest popovima.

 

opsti civilizacijiski nivo tih ljudi zavisi od regiona u kom se nalaze, i ako govorimo o proseku - vrlo je nizak. na primer, postoji jedan manastir u srbiji gde se popovi i monahinje bave racunarskom obradom video materijala izmedju ostalog, i njihova prica je uravnotezena i bezopasna u svojoj ispraznosti (mnogo price malo sustine, ali nista ekstremno). postoje i liberalni popovi koji su manje-vise ok i imaju pomirljiv stav, ne satanizuju sve sto ne razumeju. sa druge strane, postoje vrlo opasni, primitivni ljudi koji nose mantije, ponasaju se kao "duhovnici" i primitivan narod ih gleda kao autoritete i upravo odatle mi je ideja da bi neki svestenici savetovali zene da trpe porodicno zlostavljanje, cak bi objaznili tim zenama da su i same krive za to. da si cula i videla te ljude i njihov nacin razmisljanja i da si videla sa kakvim postovanjem ih narod tretira, verovatno bi se najezila.

 

Ne. Sama tajna ispovesti jeste da se o tome što se ispoveda ne govori, tj. da je zabranjeno iznositi bilo šta što je ispovedano u javnost. Zbog tog istog razloga ljudi samovoljno i odlaze na ispovest.

 

Postoje razne druge ustanove koje rešavaju problem nasilja u prodici. Ne znam zašto bi se taj isti rešavao u crkvi.

naravno, svako ima svoje parametre sta je dobro a sta lose.

ako crkva misli da je dobro (i moralno opravdano) sakrivati lose stvari i tako omoguciti da zrtve kontinualno pate i bivaju zlostavljane, onda to dovoljno govori o etici te organizacije. ne znam za tebe i osale hriscane, ali neki ljudi imaju prirodnu potrebu da zastite slabije i da im na neki nacin pomognu. neki elementi crkve svojim cutanjem i aminovanjem gaze po elementarnoj humanosti koja nam je svima data rodjenjem, i takvim stavom "nije na nama da resavamo i reagujemo" omogucavaju razne lose stvari.

 

Imam iskustvo i ne moram da zamišljam.

A ako već poznaješ takav slučaj, zašto ga ne prijaviš i rešiš problem? Biće raščinjen i uklonjen sa svoje pozicije.

Tako se to radi.

dakle, to sto ga ja nisam prijavio, to znaci da on nije uradio nista lose i ti ga opravdavas? :haha: sad kad si pokazala da sam ja "ovakav i onakav" i to znaci da je pop cist po ovom pitanju. ;) ode logika kroz prozor...

 

to je ono o cemu govorim, najveci problem u odnosu crkva-vernik, je sto indokrtriniran vernik nikad ni pod kojim uslovima nece smatrati crkvu (ili njenog sluzbenika) odgovorinim i krivim za nesto, i uvek ce (kao u tvom slucaju sada) traziti opravdanje za crkvu u kojoj vidi vrhinski moralni autoritet bez obzira na sve. to omogucava crkvi da bez posledica i bilo kakve odgovornosti radi sta hoce, najcesce na stetu samih ljudi o kojima bi toboze trebalo da brinu.

 

Koji svi? Ponovo generalizuješ i govoriš kao da poznaješ sve sveštenike, pa možeš da kažeš da su svi tihi.

I ako već ne znaš pouzdano, zašto onda pričaš o tome.

pricam ono o sto sam video. svi koje sam video i cuo govore na isti nacin (tiho i sporo) i sva je prilika da to posledica neke obuke i treninga.

u stvari, sad sam se setio jednog izuzetka, u pitanju je glavni pop u crkvi privina glava (izguglajte ko je lik). on se recimo ponasa kao velja ilic, dere se i bahati (bar sam ga ja video u tom izdanju). svi ostali koje sam video imaju takav nacin govora, tih i spor.

 

Ne znam kako iko normalan može da zažmuri i opravda pedofiliju na bilo koji način.

naravno, niko nece direktno reci "ja opravdavam pedofiliju", ali ce dosta vernika i pored svih cinjenica i informacija naci razlog zaste pahomije "nije kriv", i zasto je onaj ubica iz crne reke "postupio kako treba".

 

najvece zlo koje crkva seje vekovima je sto pravi od ljudi "selektivno pravedne" umove koji su spremni da zazmure cak i pred sadistickim ponasanjem , cak i da okrive zrtvu (na primer rasprostanjeno razmisljanje: zene su same krive za silovanje jer su se odaljile od boga i oblace se kao kurve) - i sve to pod dejstvom crkvene indoktrinacije.

 

 

-------

 

Religija ne mora da bude stetna.Ne gledaj predstavnike nego bas na samu ideju religije.U religioznim tekstovima, pored mantri tipicnih za neki kult, ima i dosta pametnih i mudrih stvari.

Klasican primer bi bili npr boziji zakoni, koji su i danas koren zakonitosti drustva.Ima puno slikovitih prica koje se prozimaju kroz bibliju i koje mogu biti jako korisne coveku.

 

ok, ako kazemo da je religija = skup nekih spisa (doduse sumnjivog porekla i cenzure, ali ajde), u tom slucaju nemam nista protiv religije. ima tu pametnih i sasvim ok stvari. ali isto tako i u stripovima o spajdermenu ima pametnih i moralnih pouka. problem sa religijom je sto se moze tumaciti na vise nacina, a autoriteti za tumacenje (sluzbenici organizacije) taj materijal ne tumace uvek u korist opsteg dobra, cak naprotiv.

 

Kada su već skupocena kola u pitanju, ja samo da se nadovežem.

Ne mora da znači da, ukoliko sveštenik i ima skupocena kola, da su ona stečena isključivo svešteničkim radom. Imaš mnoge koji su došli sa strane, prodali svoja imanja i/ili se bave nečim sa strane tipa prodajom domaće rakije, mesa, i slično.

 

Dakle, sveštenik ne može da ima bilo koji drugi stalni posao pored svog, ali može da da zarađuje dodatni novac nekim drugim angažovanjem.

ljudi dobrovoljno daju crkvi pare. to shto su ti ljudi glupi je samo njihov problem, ne vidim poentu da popove zbog skupocenih kola pljuju ljudi koji ne daju pare crkvi. ajde da dajete, pa ste u fazonu- e, ja sam hteo da moje pare odu na izgradnje crkava ili neshto slichno a ne na skupa kola, al ovako ne vidim shta se to vas tiche, nego volite da gurate nos de mu nije mesto.

 

nemojte biti naivni. od dobrovoljnih priloga nema sanse da se kupuju dzipovi i da se zivi bogato. mogu da vas odvedem kad bude lepo vreme u jednu crkvicu koja se izdrzava od priloga, cisto da vidite kako to izgleda i koja je to sirotinja. a onda da produzimo 10km dalje od toga da vidite kako izgleda crkva, zapravo "privatno imanje" popa koji je prilicno bogat covek. za biznis, trgovinu, proizvodnju i prodaju - na tom nivou zarade je neophodno imati dobre poslovne kontakte, veze i "usluge" od raznih ljudi. verujem da ste dovoljno inteligentni da dalje sami rezonujete.

 

dodatna besmislenost da o nedostatku asketizma prichaju ljudi koji nisu askete. "mi samo ukazujemo na njihovu nedoslednost, jer oni propovedaju asketizam", dakle, u prevodu, gurate nos de mu nije mesto, shta vas bole dal je neko licemeran ili nije.

ne mogu da se setim da li si ucestvovao u diskusijama o gej paradi i pederima, ali ako jesi onda bi mogao da kazesi: "dodatna besmislenost da o pederluku pricaju ljudi koji nisu pederi". :haha: :haha:

 

 

Па да би уопште могао да се сложиш или не сложиш, мораш прво да научиш нешто, зар не?Скренуо сам ти пажњу да та твоја спољашња логика и доживљај нису довољни да би говорио и иоле озбиљно критиковао у овом случају Хришћнаство.Сама твоја констатација о "лажним ауторитетима" и папагајског помињиања "индоктринирције", која се у твом случају односи на све оне који себе дефинишу вјерницима, одаје утисак да реагујеш у једном расположењу неразумијевања и нетрпљељивости.Тако да, јесте, право ти се одузима, јер када су нечији аргументи одвојени од реалности онда нема шта да се буниш што ти се одузима.

najlakse je kad se ne slazes sa nekim reci "ti to ne znas, ja znam" i tako toboze pobediti u raspravi (sto je tebi ocigledno cilj).

 

retorika ti je neuspesna. pokusavas da mistifikujes stvari recima "spoljasnja logika", kao da ti imas neku specijalnu, posebnu, bolju, misticnu - "unutrasnju logiku". :)

 

ne bih kao papagaj pominjao indoktrinaciju da ti nisi toliko duboko indoktriniran i da ti nije potpuno ti je sputana moc da sagledas realnost po ovom pitanju. ubacen si u neki svet bajki (verovanja) klanjas se laznim autoritetima, idolima za koje verujes da su bezgresni, ubedili su te da si mali i nistavan, nedostojan, gresan, i cak i tvoj nasup na yumetalu pokazuje da pokusavas da se dokazes i da budes "dobar vojnik" i sluga neke ideje, sa predstavnistvom u nevladinog organizaciji zvanoj crkva.

 

ubedili su te da nisi sposoban da sam odlucujes sta je dobro a sta lose, i da ti treba neki spoljasnji arbitar da umesto tebe postavlja standarde koji se ticu samo i iskljucivo tebe i tvoje licnosti. osoba koja na taj nacin preda kontrolu nad svojim mislima nekom drugom, postaje pogodan materijal za manipulaciju.

 

једноставно прихвати да постоје ствари које су изван твог домашаја...уосталом и теби се сјутра може десити један такав сусрет.

jednostavno privati da su mnoge stvari u tvom domasaju i da ti ne treba ni crkva ni pop da bi bio covek i kompletna licnost. nauci da verujes u sebe i svoju odgovornost, i odjednom ce ti cela prica oko crkve postati glupa. jednom recju - odrasti.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate, i ja sam ateista, pa moram da ti kažem da grešiš po mnogim pitanjima, iako tvoj doprinos diskusiji ima istu osnovu kao što bi moji postovi ovde imali. Na nekim mestima citiraš jednu stvar i uspevaš da je iskreneš već u drugoj rečenici svog odgovora, nekada i da napišeš skoro suštu suprotnost onoga što je izneto potpuno dobronamerno, bez propovedanja. Najčešće te, u tvom pisanju, odlikuje ista doza fanaticizma koju olako pripisuješ svim hrišćanima, tj. pravoslavcima.

 

Ono što je stalna greška na temi je izjednačavanje religije i crkve, te blaćenja jednog kada su u pitanju mane drugog. Religija je lična stvar, opredeljenje pojedinca. Videli smo da neki vernici i ne vole da idu u crkvu ili to čine samo u izuzetnim prilikama, stoga je jasno da i među njima postoji razumevanje i stav o odvojenosti religije i crkve.

 

Čak i ako se slažem da je SPC, na neki način, nevladina organizacija, moj jedini problem sa time je kada moj novac ide negde gde ne želim (svojevremeno lepljenje obaveznih dodatnih poštanskih markica za izgradnju hrama Svetog Save je dobar primer) ili kada SPC utiče na politiku i medije i pojavljuje se tamo gde joj nije mesto (obrazovanje, veronauka u školama, izmene udžbenika). Takođe, religija bi mi predstavljala problem kada bi direktno (negativno) uticala na meni važnu osobu, što bi moralo da bude kombinacija pretežno psihičkog stanja ličnosti i nekog od religijskih učenja (tu spadaju i sekte, naravno).

 

Van toga - boli me uvo. Svako ima prava da veruje u šta hoće, dok ne postoji šteta po njega i druge. Nemam potrebu da revnosno ubeđujem nekoga da greši u svom izboru i očekujem da drugi poštuju moje shvatanje stvari. Svakom svoje.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

najlakse je kad se ne slazes sa nekim reci "ti to ne znas, ja znam" i tako toboze pobediti u raspravi (sto je tebi ocigledno cilj).

 

retorika ti je neuspesna. pokusavas da mistifikujes stvari recima "spoljasnja logika", kao da ti imas neku specijalnu, posebnu, bolju, misticnu - "unutrasnju logiku". :)

 

Свакако да немам посебну логику, али ја рецимо о квантној механици могу да говорим само онолико колико сам о њој причитао, а о њеној суштини не знам баш много, да би имао смјелост да о њој говорим превише слободно и уопштено.Можда поређење и није баш на мјесту али "тајне" кватне механике су блиске онима ко се њима бави и вриједно их изучава, одриче се неких ствари ради тога итд. разлика је само у томе што су тајне хришћанске вјере досптупне свима, и не захтијевају неко предзнање...осим слободе и повјерења према Цркви и светим оцима.

 

ne bih kao papagaj pominjao indoktrinaciju da ti nisi toliko duboko indoktriniran i da ti nije potpuno ti je sputana moc da sagledas realnost po ovom pitanju. ubacen si u neki svet bajki (verovanja) klanjas se laznim autoritetima, idolima za koje verujes da su bezgresni,

То је грешка која је одвојена од црквене свијести.Црква исповиједа само Христову човјечију природу као безгрешну " и бива међу нама, прима нашу природу по свему и у свему, осим по гријеху и осим у гријеху".Безгрешност као категорија се односи само на "Логоса који постаде тијело" (Јн.1,14) Ми само у Њему и кроз Њега преовладавамо гријех као егзистенцијални промашај и тежимо да се вратимо истинској природи која почива у вољи Божијој, и коју нам је Христос открио, јер људи то никада могућностима људског духа и ума не би могли да познају.Слажем се да је ово катерогрија која невјерјућима не говори ама баш ништа али то не значи да је неко индоктиринаран, нити да му је спутана било која могућност да доживљава реалност око себе, а још мање да се то односи на бајковитост у оном класичном смислу бајке.

 

ubedili su te da nisi sposoban da sam odlucujes sta je dobro a sta lose, i da ti treba neki spoljasnji arbitar da umesto tebe postavlja standarde koji se ticu samo i iskljucivo tebe i tvoje licnosti. osoba koja na taj nacin preda kontrolu nad svojim mislima nekom drugom, postaje pogodan materijal za manipulaciju.
О томе је још прије неколико вјекова говорио св.Атанасије Велики у спису "Против Идола" :

http://www.svetosavl...asijeVeliki.htm

 

jednostavno privati da su mnoge stvari u tvom domasaju i da ti ne treba ni crkva ni pop da bi bio covek i kompletna licnost. nauci da verujes u sebe i svoju odgovornost, i odjednom ce ti cela prica oko crkve postati glupa. jednom recju - odrasti.

Појам самог човјека и личности је сложен а у патристичком искуству другачији од уобичајеног. или да кажемо овосвјестског.Уосталом "комплетна личност" вјероватно тешко ко може објаснити шта значи.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate, i ja sam ateista, pa moram da ti kažem da grešiš po mnogim pitanjima, iako tvoj doprinos diskusiji ima istu osnovu kao što bi moji postovi ovde imali. Na nekim mestima citiraš jednu stvar i uspevaš da je iskreneš već u drugoj rečenici svog odgovora, nekada i da napišeš skoro suštu suprotnost onoga što je izneto potpuno dobronamerno, bez propovedanja.

to je ok, nisam alergican na kritiku, samo bih voleo da bude konkretnija. sta ti je tacno zaparalo usi?

 

Najčešće te, u tvom pisanju, odlikuje ista doza fanaticizma koju olako pripisuješ svim hrišćanima, tj. pravoslavcima.

mozda je intenzitet mog "fanaticizma" isti, mozda cak i deluje jaci jer ne biram reci tako da zvucim "smireno". ne koristim pasivno-agresivne fazone, koji se uvek srecu kod popova i politicara, na primer. medjutim, sustina i ideja su potpuno razlicite i ne mogu se staviti u istu ravan.

 

Ono što je stalna greška na temi je izjednačavanje religije i crkve, te blaćenja jednog kada su u pitanju mane drugog. Religija je lična stvar, opredeljenje pojedinca.

u mojoj prethodnoj poruci sam iskljucivo govorio i religiji koju plasira crkva.

necije licno shvatanje religije/vere ne bi trebalo da bude predmet kritike, posto je odnos prema njoj licna stvar. zato se nisam ni osvrtao na to. jedini problem koji imam je sa organizacijom i njenim uticajem na drustvo.

 

Čak i ako se slažem da je SPC, na neki način, nevladina organizacija, moj jedini problem sa time je kada moj novac ide negde gde ne želim (svojevremeno lepljenje obaveznih dodatnih poštanskih markica za izgradnju hrama Svetog Save je dobar primer) ili kada SPC utiče na politiku i medije i pojavljuje se tamo gde joj nije mesto (obrazovanje, veronauka u školama, izmene udžbenika). Takođe, religija bi mi predstavljala problem kada bi direktno (negativno) uticala na meni važnu osobu, što bi moralo da bude kombinacija pretežno psihičkog stanja ličnosti i nekog od religijskih učenja (tu spadaju i sekte, naravno).

 

to je ok, tebi smeta ono sto dotice tebe ili ljude bliske tebi. van toga nemas problem...

meni, sa druge strane, smeta los uticaj crkve (i bilo koje organizacije) na nivou drzave i sveta generalno, jer ne volim da gledam kako primitivizam dobija zamajac na ustrb obrazovanja.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Четири главе из списа Светог Григорија Синаита које су сажето догматско - богословско исповиједање Свете Тројице:

 

26. Врхунац (Православља) је чисто созерцање и знање два догмата вјере: Тројице и Двојице.Знање Тројице је признавање и созерцање Њене несливене и нераздјељиве Јединице; Двојице - у прихватању и исповиједању у Христу двије природе у једном Лицу, тј. Једнога Сина пре и по оваплоћењу, у двије природе и двије воље - Божанској и човјечанској - несливено прослављених.

27. Рођеност, нерођеност и исхођење су три неизмењива и неоспорива својства Пресвете Тројице које је неопходно благоугодно исповиједати. Отац - Нерођени и Беспочетни, Син - Рођени и Сабеспочетни и Дух Свети - Исходећи од Оца и даривани кроз Саприсносуштног Сина, како говори св. Јован Дамаскин.

29. Тројица је Проста, несложена Јединица, без било каквог чулног својства. Тројица у Јединици или Троипостасни Бог, има савршено несливено сједињење у Лицима.

30. Безгранични Бог у свему се познаје и појми тројствено. Он све држи и о свему промишља кроз Сина у Духу Светоме. И нема ниједног лица Свете Тројице, о коме би се изван или одељено од других лица мислило, називало или исповиједало.

 

 

532956_373271449455851_1356845812_n.jpg

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što je stalna greška na temi je izjednačavanje religije i crkve, te blaćenja jednog kada su u pitanju mane drugog.

 

Nije to nikakva greška. Izvor religije je crkva koja je propoveda. To što neko tripuje da ima svoje lično hrišćanstvo koje može da tumači kako hoće je samo romantična zabluda. Kad se kaže "hrišćanstvo", misli se na tačno određena učenja i dogme čiji je propovednik i zastupnik hrišćanska crkva (bez ulaženja u razlike između pravaca u hrišćanstvu).

 

Kao što sam rekao u nekom od prethodnih postova, postoji više slojeva/nivoa analiziranja religije. Svi oni zajedno čine jednu celinu.

 

Svako ima prava da veruje u šta hoće, dok ne postoji šteta po njega i druge.

 

Ovu rečenicu vidim kao kontradiktornu. Ono u šta čovek veruje je ogroman faktor u njegovom ponašanju i poimanju sveta, sebe i drugih, što se direktno odražava na njegove postupke. Lako je uzeti primer tipa muslimanskih fundamentalista, koji zagovaraju smrt neistomišljenika, pa ih osuditi, ali šta ćemo sa komplikovanijim psihološkim pitanjima? Ko je kadar da proceni da li osoba koja gaji samoprezir (kao što je slučaj kod nekih hrišćana) zapravo proizvodi veliku štetu sebi i drugima nekim životnim odlukama i postupcima? Gde je granica između religijskog opredeljenja i čovekovog ponašanja?

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nek neko banuje Gojka sa ove teme. Ovde trebaju samo hvalospevi Bogu,a ne vasa lupetanja. Lou je jedini objektivan i normalan ovde od ljudi koji su nereligiozni. Svoj ateisticki fanatizam zadrzite u svom imaginarnom svetu.

  • Upvote 3
  • Downvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde trebaju samo hvalospevi Bogu,a ne vasa lupetanja.

 

Tema se ne zove ''Хришћанска пропаганда'', nego ''Православље''.

 

 

Inace, ja poznajem osobu koja veruje u telegoniju, pod uticajem pravoslavnog svestenika, eto jednog od primera (vezano za imaginosovu pricu, koliko izopacen taj uticaj moze da bude), a taj svestenik za nju predstavlja bas ono o cemu je Burbonka pricala.

Najcrnje je sto je zavrsila srednju medicinsku...

 

Da ne linkujem sta je telegonija, znaju hriscani ;)

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svoj ateisticki fanatizam zadrzite u svom imaginarnom svetu.

 

Na 310 strana ove teme je zaista bilo svega i svačega, ali da pravoslavac tera ateiste u njihov imaginarni svet, to se još nije desilo.

 

Slažem se da se diskusija malo zaoštrila poslednjih par strana i da svrha teme nije isključivo prepucavanje, ali sa religijom starom 2000 godina, malo šta se može izneti novo, a da nije u pitanju tema koja izaziva polemike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...