Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Sad tek videh ovo:

Međutim nisam mislio na takve ljude kad sam rekao pravi ateisti.

 

Na koje si ljude mislio kada si rekao: pravi ateisti?

Predpostavljam na školovane. Ćale je završio ondašnju (jako tešku) vojnu akademiju, plus pola hemijskog fakulteta (fakulteta iz hemije.. kako se već to zove :) ).

Povrh svega toga, čovek je koji voli poprilično da čita. Prema tome, mislim da je prilično potkovan argumentima u korist ateizma.

Ili, ako te nisam dobro skapirao, reci na šta si mislio.

 

I da.. ćale je, dok sam bio klinac često govorio to što ste gore pisali: "Ma ni popovi ne veruju u Boga, samo eto ljudi,... šta ćeš... ljudi razmišljaju: bolje da verujem u Boga za svaki slučaj, nego da ne verujem. Nemam šta da izgubim". Tako nešto je pričao. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh :)

pa ono.. kako se uzme.

 

Nemam ja ništa protiv ni tumačenja tipa: "Neki ljudi moraju da veruju u Boga (bez obzira kakvi su im očevi) zato što tako nalaze utehe u svojim slabostima", kao ni ono: "Neki ljudi čuju (zov) Boga, neki ga ignorišu". Naravno da je sve stvar lične percepcije.

 

Inače... nije da ono sad... oću da se pravim drugačiji od ostalih vernika, po ne znam čemu... ali ljudi... ako mi verujete, pored dinosaurusa, najomiljeniji dokumentarci su mi o ljudskoj evoluciji.

Toliko ima gomila nerazrešenih enigma, ali ja ne gledam to da bih "lovio" nedostatke Darvinove teorije, nego zaista iz znatiželje da upoznam drugačije epske svetove i razmišljanja (na stranu to što i evolucija ne mora da bude protivrečna religiji, no, to je dublja tema...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Eto vidiš, nisam ni znap da to postoji, a čini mi se i ćale.

To ti negde i zdrav razum kaže, a opet negde, zdrav razum (i zdrava duša) ti kažu nešto suprotno.

Inače, mislim da je verovatno još u antičko doba postojalo razmišljanje na tu temu, samo nije nađeno.

 

ja se najvise plasim boga zdravog razuma koji salje u pakao sve koji nisu bili ateisti za zivota

 

Čarli prijatelju, jel sofiziraš :) , ili ozbiljno pitaš? :)

Naravno da Bog šalje u pakao i vernike, koji su bili zli za života, i nagrađuje ateiste koji su bili dobri za života.

E sad pakao.. šta je to? To niko ovozemaljski ne zna.

Uostalom, probaj ti da odeš u stari vek i objasniš ondašnjem stanovništvu da ako odseče glavu komšiji, da će sedeti u predvorju raja 100 godina, i da nema pakla. Pa sedeo bi. Baš bi ga bila briga. Nastao bi momentalni pokolj.

Zato je tadašnje upozoravanje paklom, imalo smisla.

Edited by Dark_Elf

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo ti kazem plasim se boga koji kaznjava one koji ne misle svojom glavom i veruju u tricarije. pakao je neki mnogo los. lake of fire for the eternity statijaznam. sad ti meni reci zasto ja treba da se plasim tvog boga i da mu se iz opreza klanjam a ne da se plasim ovog mog boga i svakako ostanem ateista.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije uopste oksimoronski niti je prdenje. to je jedno uobicajeno i strogo logicko opovrgavanje paskalove opklade koja je primer lazne dihotomije.

 

paskal podrazumeva nekog boga na kog on misli koji kaznjava nevernike i tako iskljucuje sve druge mogucnosti kao sto je nagradjivanje nevernika. naravno da su i jedno i drugo nebulozni i podjednako neverovatni. prema tome ne moze se racionalno odluciti da se klanja bogu iz predostroznosti jer mozda je bas to ono sto se kaznjava a ne nagradjuje.

 

nekom se to cini kao ironican bog ali meni je mnogo blizi bog koji ako pretpostavimo da je stvorio coveka (sa mozgom), nagradjuje istog sto koristi mozak

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ok je uvođenje boga koji nagrađuje ateiste koji ne veruju u njega ili bilo kog drugog

nije ok onaj deo da se ti "plašiš svog boga i ostaneš ateista"

jer ako se plašiš ijednog boga, priznaješ ga, makar i tog sa manjkom samopoštovanja, ti se ne možeš nazivati ateistom...

tako da

dizvineš

ostavljam samo mogućnos da možda nie oksi

 

ali nema veze

bitno da se mi družimo

Edited by johnnyzzz
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes se nazivati ateistom agnoatikom ili prema rogozubu jednostavno agnostikom. Taj strah je vise figurativno receno - nije bogobojaznost nego racionalno prihvatanje jedne mogucnosti koliko god bizarne. I paskalova verzija je u takva, racionalisticka. I on je psiholoski ateista a bome i agnostik jer to sto on predlaze se opet svodi na prihvatanje jedne mogucnosti a ne jedne izvesnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...