Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Plac i skrgut zuba...

 

Inter spem et metum

 

ti znas da je to istina

 

Znam da ovo što si mi citirao jeste :D

 

 

a ovo

 

Parabolu o pet talanata najlakse je izopaciti

 

ocigledno da je metafora u pitanju

 

meni je cak jos jasniji kontekst povratka gospodara kada procitam englesku verziju

 

-Najlakše ''izopačiti'' (to jest protumačiti na nedovoljno uzvišen način?) je sa razlogom, a taj razlog je to što

 

-Metafora na koju ti ciljaš nije očigledna, više je krnja, to jest, kakva katahreza je po sredi.

 

-''povratak gospodara'' je metafora za nešto, a ne obrnuto

 

 

Ovo bih potkrepio i time što jedna parabola pre (10 devica) i jedna posle (Ovca vs Koza) sadrže mnogo jasnije metafore za ovo što ti pominješ, nema potrebe podrazumevati da je autor sigurno mislio nešto uzvišenije te siliti metaforu negde gde je baš i nema.

 

 

 

jbg, dubioza ne' da pobegne, Rambo citat mi bio draži

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Štaviše, mlohavog. :D

 

Pa to se slažemo ali je to malo drugačija priča u odnosu na kontekst ''povratka gospodara'' što si prvo pomenuo, doduše, nisi bio detaljan, a ovde što jes jes, gospodar ostavi zlato, ode, pa se vrati. Kako bre za 10 devica, saće lepo to povežemo :D

 

 

Fora je meni u tome što u priči okačenoj gore postoji i motiv poverenja sa kojim se kockaju ove sluge koje rizikuju to što im je gospodar poverio. Jes on njima raspodelio u skladu sa time koliko u koga ima poverenja i da je već znao šta će ko da uradi, ali šta bi rekao ovome kome je ostavio 5 talenata da je ovaj izgubio uložene pare mesto što ih je zaradio?

Sluge su prvo morale da skupe petlju da rizikuju to što im je gospodar ostavio - da rizikuju sopstveni život.

Možemo da kažemo da je pouka uložiti sav trud i sredstva u nešto, jer u životu ništa nema bez truda i rizika, kako u materijalnom smislu tako ni u bilo kom drugom, ali mi to već deluje onako kao što ti napisah gore, kao da se trudimo da rastegnemo i nalepimo i mi neke metafore kojih i nema u samoj priči ili su se nenamerno pojavile (zato rekoh katahreza). Takva poruka mi više liči na nešto što bi mi poručio Sotona (koji je smeo, radoznao i prkosan :horns: ), na nekakvo dualističko tumačenje sa kojim se ne bi slagale ni katolička ni pravoslavna crkva, nije da meni to smeta doduše. ^^

 

 

Ima tu očigledno i poruke ''napravi mi profit, kmete, da ti ne bih ja, feudalni Gospod, jebo mater'' :D

 

 

A ovo za 10 devica je prostije - kad gospodar dođe, budi spremna, ponesi uljanu lampicu (ili u eri električne struje, ulje za masažu) i odradi brazilsku depilaciju.

Mid term porukica bi bila da budeš spreman da iskoristiš svoje šanse kada se pojave, a long term još bolje, ako daješ maksimum i koristiš šanse, nećeš imati kajanja, pa ćeš biti spreman u svakom trenutku i za smrt, tojes, neš imati ni straha.

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

e hvala ti sto si mi razjasnio device

 

a u ovome prvom to pitanje kao e nisam znao da treba da uradim nesto sa ovim zlatnicima

jebiga, nije kao da se to stvarno desilo pa je sluga najebao, vec je ovo neko uputstvo jeli odakle treba pouku da izvucemo da mi ne budemi lenji sluga

 

nema tu nekih ko zna kojih metafora barem meni ne izgleda, mislim da je dovoljno jasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na čemu za device :D

 

Mada je ovo moje viđenje, mislim da je ofišl tumačenje podržano od crkve striktnije, u smislu ''budi spreman kada dođe strašni sud'' i da ga oni ne šire u ovu neku životnu paralelu ali to mu dođe to.

 

Naravno da ne polazimo od toga da se stvarno desilo, al' ono, što je realniji i 'ljudskiji' setting, bolja je analogija između onog što se bukvalno dešava u priči i prenesenog značenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Potrebna je hrabrost da čovek prizna sebi da je beskrajno mala i nebitna čestica u kosmosu, da je smrt konačna i da njegov život u velikom poretku stvari ne pravi ama baš nikakvu razliku. Malo ljudi ima tu vrstu hrabrosti.

 

velika su muda u pitanju nema sta uf uf

 

mozda je dovoljno samo biti perverzan

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ja bih radije bio brat pored hrista nego u hristu, ako nije problem. mozda bi hristu smetalo, mada ne poznajem coveka.

 

moram da komentarisem. nikada nisam detaljnije pricao sa nekim ko ceni jerotica. moze objasnjenje ili pohvala na njegov racun?

 

ja sam iz prvih deset minuta naucio da jerotic mnogo polaze na velika slova (za razliku od mene) i to bi bilo to.

nemam pojma sta prica ovaj covek ako ista prica. deluje mi senilno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...