Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ajd Leone, razumem ove 14ogodisnjake da lupetaju jer im je zanimljivo da budu protiv glavnih tokova. Ti si malo vise knjiga procitao. Daklem, Bog nije Jevrejin ... jevreji su ga smislili i dali mu ime, ali cak ni oni nisu rekli da je Bog Jevrejin. Muslimani su istom tom bogu dali ime Alah, misleci na istog lika sa istim mocima i istom funkcijom, znaci Bog je univerzalna kategorija... ili verujes da postoji ili ne verujes, kako ces mu ime dati manje je bitno. Ako ja kao pravoslavac verujem u Boga to naravno ne znaci da sam Jevrejin ili da verujem u Boga jevrejina ... cak je logicno da Hriscani ne podnose jevreje jer su oni izdali Hrista. Rasprave o religiji u smislu da li je potrebna ili ne jos nekako i razumem, ali rasprave o satanizmu ili nekoj od religija, ma koja to bila ovde nemaju smisla, jer su to kategorije koje se granice sa filosofijom, a vecina ljudi ovde funkcionise na nivou Beavise i Buttheada i nisu kvalifikovani da pricaju o tome. NArocito kad vidis komentare tipa: "Treba srusiti jebene crkve" jasno ti je koji je to nivo funkcionisanja mozga.

Bog kakvog ga pravoslavci pojme je jevrejski proizvod...

Naravno da su alah i jahve (i adonai) jedno te isto (il' barem slichno) kad' su muslimani semiti ptekli od jevreja...

Ako je bog univerzalna kategorija kako se tako slichne vere tol'ko razlikuju? Pazi bog vrlo verovatno postoji al' ne treba ga antropomorfizovati i povezivati sa lajavm jevrejskim stolarim i arapskim epileptichnim pedofiliji nastrojenim narkomanima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa valjda je istorija pokazala da su se 2 dominantne vere u varijacima prosirile po najvecem delu planete. To nisu religije Sirijaca i Jevreja, iliti Semita, vec su univerzalno prihvacene. Ni jedna od tih religija ne velica ni jedan narod nego velica Boga. Bog je jedan, izabrao je nekog lika da po zemlji pokaze da Bog postoji .. taj lik je slucajno bio Jesha, ili Muhamed. Mozda ti smeta sto su religije potekle od semitskih naroda... jebiga, kako nam je tako nam je. Rusi kao veliki pravoslavci su izvrsili genocid nad jevrejima, daklem ni oni ih nisu voleli. Nemci su izvrsili genocid nad jevrejima iako su hriscani. Satanisticke sekte i podsekte su nastale kao reakcija na Hriscanstvo, a ne reakcija na Jevreje .... ko god da je smislio ove najvece religije nije ih smislio da bi bile ogranicene na jedan narod, nego da bi uspostavio odredjene modele ponasanja. Religija je imala odredjenu ulogu integrisanja ljudi pod iste norme ponasanja, sto je trebalo da dovede do mira u svetu. Da je srece da smo svi iste vere ili da se bar verski tolerisemo i da to ne budu povodi za ratova, pa nije bitno ko je tu veru smislio.

 

Pravoslavlje je deo nase istorije i tradicije i Srbi se vezu za pravoslavlje od samog nastanka srpske drzave. 2000 godina Srbi su pravoslavci i mi s jevrejima nemamo nikakve veze. Ko god je uspeo da nam skenja veru, uspeo je da nam skenja i naciju. Srbin musliman nije vise srbin, ateisti su nam unistili drzavu i skoro zatrli seme, tako da je nama pravoslavlje mnogo vise od puke religije, jednostavno to je sastavni deo identiteta naseg naroda svidjalo se to nekom ili ne. Unistimo li pravoslavlje ni Srba vise nece biti ... neki bi rekli "Who cares ..." ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa valjda je istorija pokazala da su se 2 dominantne vere u varijacima prosirile po najvecem delu planete. To nisu religije Sirijaca i Jevreja, iliti Semita, vec su univerzalno prihvacene. Ni jedna od tih religija ne velica ni jedan narod nego velica Boga. Bog je jedan, izabrao je nekog lika da po zemlji pokaze da Bog postoji .. taj lik je slucajno bio Jesha, ili Muhamed. Mozda ti smeta sto su religije potekle od semitskih naroda... jebiga, kako nam je tako nam je. Rusi kao veliki pravoslavci su izvrsili genocid nad jevrejima, daklem ni oni ih nisu voleli. Nemci su izvrsili genocid nad jevrejima iako su hriscani. Satanisticke sekte i podsekte su nastale kao reakcija na Hriscanstvo, a ne reakcija na Jevreje .... ko god da je smislio ove najvece religije nije ih smislio da bi bile ogranicene na jedan narod, nego da bi uspostavio odredjene modele ponasanja. Religija je imala odredjenu ulogu integrisanja ljudi pod iste norme ponasanja, sto je trebalo da dovede do mira u svetu. Da je srece da smo svi iste vere ili da se bar verski tolerisemo i da to ne budu povodi za ratova, pa nije bitno ko je tu veru smislio.

 

Pravoslavlje je deo nase istorije i tradicije i Srbi se vezu za pravoslavlje od samog nastanka srpske drzave. 2000 godina Srbi su pravoslavci i mi s jevrejima nemamo nikakve veze. Ko god je uspeo da nam skenja veru, uspeo je da nam skenja i naciju. Srbin musliman nije vise srbin, ateisti su nam unistili drzavu i skoro zatrli seme, tako da je nama pravoslavlje mnogo vise od puke religije, jednostavno to je sastavni deo identiteta naseg naroda svidjalo se to nekom ili ne. Unistimo li pravoslavlje ni Srba vise nece biti ... neki bi rekli "Who cares ..." ...

Ako su sad' univerzalne ne znachi da nisu potekle od jevreja...

O da... Velichaju se jevreji kao narod bozhiji...

Jebiga kako ti je tako ti je... Ne trpaj mene u tu kategoriju...

Da smo svi jedne vere brzh bolje bi se podelili u pod-vere i ondak na miru se ubijali... Mada ne mogu ovo da tvrdim, samo [predpostavljam jer je -Sh.B.B.K.B.B. kategorija (logika na nivou Ace Poshtara shide-show Branka Kockice)...

Pogledaj samo raskol u hrishcjanstvu... To nam je u prirodi koju nijedna religija ne mozhe da skroz ispravi...

 

2000 godina su srbi pravoslavci? Gde si to prochit'o 'leba ti? icon_confused.gif

Edited by Ol' Scratch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravoslavlje je deo nase istorije i tradicije i Srbi se vezu za pravoslavlje od samog nastanka srpske drzave. 2000 godina Srbi su pravoslavci i mi s jevrejima nemamo nikakve veze. Ko god je uspeo da nam skenja veru, uspeo je da nam skenja i naciju. Srbin musliman nije vise srbin, ateisti su nam unistili drzavu i skoro zatrli seme, tako da je nama pravoslavlje mnogo vise od puke religije, jednostavno to je sastavni deo identiteta naseg naroda svidjalo se to nekom ili ne. Unistimo li pravoslavlje ni Srba vise nece biti ... neki bi rekli "Who cares ..." ...

Ooo Boze Konachno!!! Evo da se prekrstim, konachno jedan da pishe kako treba, i da je pogodio u samu srz.

 

Evo jedne rechenice,pokushacu da je tachno citiram,izgledace kao da nema veze sa ovim ali itekako ima.

Marko Nicovic:

''srecom'' po nas na americhkim izborima pobedio je Bush,ipak je u americi 12 miliona hrischana a oko 500 hiljada shiptara.

Kery je imao glasachku elitu koja se sastojala iz Shiptarskog muslimanskog lobija,homoseksualaca,crnaca,borci za abortus itd...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su sad' univerzalne ne znachi da nisu potekle od jevreja...

O da... Velichaju se jevreji kao narod bozhiji...

Jebiga kako ti je tako ti je... Ne trpaj mene u tu kategoriju...

Da smo svi jedne vere brzh bolje bi se podelili u pod-vere i ondak na miru se ubijali... Mada ne mogu ovo da tvrdim, samo [predpostavljam jer je -Sh.B.B.K.B.B. kategorija (logika na nivou Ace Poshtara shide-show Branka Kockice)...

Pogledaj samo raskol u hrishcjanstvu... To nam je u prirodi koju nijedna religija ne mozhe da skroz ispravi...

 

2000 godina su srbi pravoslavci? Gde si to prochit'o 'leba ti? icon_confused.gif

Opet kazem, to sto su potekle od jevreja nije sprecilo hriscane da satiru jevreje,

znaci nemamo niakakv emotivan odnos prema jevrejima, jednostavno smo veru prihvatili jer je dobro smisljenai sasvim nam dobro odgovara s obzirom na nasu kulturu i podneblje. Zamisli da Srbi ne voze kola jer ih nisu sami smislili, ili da ne pishu jer nisu smislili slova. Religija ima svoj cilj, koji je duboko opravdan, ali je nazalost predmet nevidjenih zloupotreba, ali o tome sam vec pisao, ovde je rec o pravoslavlju, pa cu o tome i da govorim.

 

Izvinjavam se za 2000 godina, naravno, lapsus, jer niko nije ni bio Hriscanin pre Hrista icon_smile.gif

Slovenii naseljavaju Balkan negde u VII ili VIII veku,a prvi plemenski savezi Srba nalik na drzave nastaju u IX veku. Od nastanka srpskih drzava one su tesno povezane sa Pravoslavnom crkvom i oko toga ne treba trositi reci. Srbija je neraskidivo povezana sa Pravoslavnom crkvom, iako je par vladara trazilo krune od katolickih vladara, ali ipak je Srbija uvek kroz istoriju bila pravoslavna drzava, sto je umnogome odredilo i njenu istoriju.

 

Pravoslavlje, kao i ostale hriscanske religije su se odavno odvojile od svojih tvoraca jevreja i zazivele u svim delovima sveta. Opstale su uprkos raznim iskusenjima. Jevreji nisu hriscani !!!!!!

 

Jevreji kao bozanski narod postoje samo u Starom zavetu, koji je totalis prosemitski, ali ne i u novom, koji je sveta knjiga Hriscana.

 

Ako ne verujes u Boga ili mislis da su religije uopsteno sranje, to OK, tvoje misljenje. Obrazlagao sam na drugimmestima zasto mislim da su vere neophodne, pa necu to ciniti ovde, ali ne mozes poreci znacaj Pravoslavlja za identitet Srba i srpske drzave.

 

Sto se pravoslavnih crkvi tice, one su organizovane na pomesnom sistemu, sto znaci da postoji vise episkopija, arhiepiskopija i patrijarsija, a kanonska pitanja se resavaju saborno, na sastancima episkopa, a nije kao kod Katolika gde papa ima iskljucivo pravo da sam tumaci sta je kanonski a sta nije. To pravoslavnu crkvu cini demokraticnijom od katolicke, a osim toga, u ime pravoslavlja masovni progoni vrseni su samo u doba prvih Nemanjica kad su skenjavali Bogumile i Patarene, ali tad je bilo takvo vreme. POsle toga Pravoslavna crkva nije vodila tako agresivnu politiki kao katolici.

 

KAd sam rekao "BILO BI DOBRO DA SMO SVI ISTE VERE BILO BI NAJBOLJE" - naravno da je to SBBKBB, ali ja bar razmisljam pozitivno, i izneo sam jednu lepu hipotezu, ali tebe verovatno veseli da se poseres na svaku normalnu pretpostavku, ma koliko nerealna, ali logicna bila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slovenii naseljavaju Balkan negde u VII ili VIII veku,a prvi plemenski savezi Srba nalik na drzave nastaju u IX veku. Od nastanka srpskih drzava one su tesno povezane sa Pravoslavnom crkvom i oko toga ne treba trositi reci. Srbija je neraskidivo povezana sa Pravoslavnom crkvom, iako je par vladara trazilo krune od katolickih vladara, ali ipak je Srbija uvek kroz istoriju bila pravoslavna drzava, sto je umnogome odredilo i njenu istoriju.

danas je srbin onaj ko se smatra srbinom... pishe da imamo pravo izbora u povelji prava choveka ujedinjenih nacija

 

podela hrishcanstva se deshava 1014... podelom, srbija pripada delu evrope pod papom... prvog srpskog kralja mihaila iz duklje krunishe papa... stefan nemanja je rodjeni katolik, shto kasnije ostaje njegov sin vukan... tek sa rastkom zagorska srbija definitivno postaje pravoslavna dok primorska ostaje katolichka....

 

ne bih rekao da je srpstvo bash tako iskonski i neraskidivo povezano sa pravoslavljem... ali su ipak danas skoro svi srbi pravoslavci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet kazem, to sto su potekle od jevreja nije sprecilo hriscane da satiru jevreje,

znaci nemamo niakakv emotivan odnos prema jevrejima, jednostavno smo veru prihvatili jer je dobro smisljenai sasvim nam dobro odgovara s obzirom na nasu kulturu i podneblje. Zamisli da Srbi ne voze kola jer ih nisu sami smislili, ili da ne pishu jer nisu smislili slova. Religija ima svoj cilj, koji je duboko opravdan, ali je nazalost predmet nevidjenih zloupotreba, ali o tome sam vec pisao, ovde je rec o pravoslavlju, pa cu o tome i da govorim.

 

Izvinjavam se za 2000 godina, naravno, lapsus, jer niko nije ni bio Hriscanin pre Hrista icon_smile.gif

Slovenii naseljavaju Balkan negde u VII ili VIII veku,a prvi plemenski savezi Srba nalik na drzave nastaju u IX veku. Od nastanka srpskih drzava one su tesno povezane sa Pravoslavnom crkvom i oko toga ne treba trositi reci. Srbija je neraskidivo povezana sa Pravoslavnom crkvom, iako je par vladara trazilo krune od katolickih vladara, ali ipak je Srbija uvek kroz istoriju bila pravoslavna drzava, sto je umnogome odredilo i njenu istoriju.

 

Pravoslavlje, kao i ostale hriscanske religije su se odavno odvojile od svojih tvoraca jevreja i zazivele u svim delovima sveta. Opstale su uprkos raznim iskusenjima. Jevreji nisu hriscani !!!!!!

 

Jevreji kao bozanski narod postoje samo u Starom zavetu, koji je totalis prosemitski, ali ne i u novom, koji je sveta knjiga Hriscana.

 

Ako ne verujes u Boga ili mislis da su religije uopsteno sranje, to OK, tvoje misljenje. Obrazlagao sam na drugimmestima zasto mislim da su vere neophodne, pa necu to ciniti ovde, ali ne mozes poreci znacaj Pravoslavlja za identitet Srba i srpske drzave.

 

Sto se pravoslavnih crkvi tice, one su organizovane na pomesnom sistemu, sto znaci da postoji vise episkopija, arhiepiskopija i patrijarsija, a kanonska pitanja se resavaju saborno, na sastancima episkopa, a nije kao kod Katolika gde papa ima iskljucivo pravo da sam tumaci sta je kanonski a sta nije. To pravoslavnu crkvu cini demokraticnijom od katolicke, a osim toga, u ime pravoslavlja masovni progoni vrseni su samo u doba prvih Nemanjica kad su skenjavali Bogumile i Patarene, ali tad je bilo takvo vreme. POsle toga Pravoslavna crkva nije vodila tako agresivnu politiki kao katolici.

 

KAd sam rekao "BILO BI DOBRO DA SMO SVI ISTE VERE BILO BI NAJBOLJE" - naravno da je to SBBKBB, ali ja bar razmisljam pozitivno, i izneo sam jednu lepu hipotezu, ali tebe verovatno veseli da se poseres na svaku normalnu pretpostavku, ma koliko nerealna, ali logicna bila.

Hrishcjanski anti-semitizam = icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...

Nije odgovaralo nashem podneblju i kulturi vecj nashim vladarima...

Meshash babe i zhabe...

Tachno je da religija ima svoj cilj al' on je uvek previshe maglovit i podlozhan intrepretacijama...

 

Bafomet ti reche da nisi upravu...

 

Znash kako ja gledam na to?

Judaizam - tr00 jevrejska vera

Hrishcjanstvo - fancy jevrejska vera

 

I stari zavet je knjiga hrishcjana... A da ga nije bilo verovatno jeshua nikad' ne bi bio onolko popularan i ne bi hrisshcjanstvo zazhivelo... Mada ne treba podcenjivati spektakularnost skapavanja na dve daske...

 

Bash zbog demokratichnosti pravoslavne crkve i slabije hierarhije komunizam se lako (uslovno recheno) uvukao u pravoslavne zemlje... Dok je kod katulika sasvim druga pricha...

 

OK ovo vecj pochinje da zvuchi kao svadja... Pa shta ako razmishljash pozitivno? Onda je tvoje mishljenje ispravnije od mog mozhda? Pa shta ako je hipoteza lepa? Onda je ispravnije od moje ruzhne hipoteze ("Pogledaj samo raskol u hrishcjanstvu... To nam je u prirodi koju nijedna religija ne mozhe da skroz ispravi... ")? Ne vidim na osnovu chega je tvoja predpostavka normalna... Mozhda zato shto je lepa&pozitivna? Meni zvuchi previshe globalistichki i unitaristichki i ni malo mi se ne svidja...

I da, ono je tema o pravoslavlju a ne o tome dal' ja serem il' ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to shto smo izgubili krv meso i teritoriju onih ostalih koj se vishe ne zovu srbima

 

evo sa ce i crnogorci iako su pravoslavci

Nece, nece. Inace pravoslavlje nije uslov srpstva. Srpska je zemlja od istoka do zapada. Ustvari do neptuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas je srbin onaj ko se smatra srbinom... pishe da imamo pravo izbora u povelji prava choveka ujedinjenih nacija

 

podela hrishcanstva se deshava 1014... podelom, srbija pripada delu evrope pod papom... prvog srpskog kralja mihaila iz duklje krunishe papa... stefan nemanja je rodjeni katolik, shto kasnije ostaje njegov sin vukan... tek sa rastkom zagorska srbija definitivno postaje pravoslavna dok primorska ostaje katolichka....

 

ne bih rekao da je srpstvo bash tako iskonski i neraskidivo povezano sa pravoslavljem... ali su ipak danas skoro svi srbi pravoslavci

Trebao bi znati da su svi Nemanjici sveci Srpske pravoslavne crkve osim Milutina i da su SVI podigli po neki manastir. Toliko o tome da li su bili katoici ili pravoslavci. Rekao sam vec da je njih nekoliko krunisano ili trazilo krunu od katoickih vladara, ali to je bio rezultat politickih prilika. Srbi JESU iskonski pravoslavci ... a to sto kazes TEK od Rastka ... kao da je Rastko bio 25ta generacija Nemanjica, a bio je prva.

 

Sad ovu pricu sa Ujednijenim nacijama necu da komentarisem. Naravno da se svaki crnac moze izjasniti kao Srbin i da se svakki Srbin moze osecati kao Mongol. Pricamo o ozbiljnijim stvarima. Erozijom vere i Srbi su se srozali. Promenom vere Srbi su postajali Muslimani ili Hrvati, iako su samo promenili veru. Znaci Pravoslavlje jeste jedan od bitnih stubova srpskog naroda i srpske drzave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Hrishcjanski anti-semitizam =  icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif ...

 

Samo se ti smej ako ti je smesno ... nema ja nista protiv ako mislis da rusi nisu hriscani ili da nemci nisu Hriscani to je problem tvoje nepobavestenosti. Narocito su Rusi antisemiti. Nisam rekao da su hriscani nuzo antisemiti, ali da ima hriscanskih naroda koji mrze jevreje. Raspitaj se o stavovima Vladike Nikolaja prema jevrejima. Vladika Nikolaj je bio pravoslavni episkop za tvoje obavestenje ... sad nastavi da se smejes.

 

Nije odgovaralo nashem podneblju i kulturi vecj nashim vladarima...

Meshash babe i zhabe...

 

Nasi vladari su ziveli na nasem podneblju ... mozda ti i to deluje smesno ali tako je. Na balkanskom poluostrvu su ziveli Hriscani od kad je hriscanstvo stiglo u te krajeve i postalo dominantna vera, a kasnije i jedina priznata ... verovatno je bilo glupo da Nemanjici uzimaju budisticku veru. Inace i snazni rimljani i grci su primili Hriscanstvo mnogo pre Nemanjica i sad su valjda Srbi trebali da ostanu jedini Paganski narod u Evropi ... ili mozda Budisticki ...

 

Tachno je da religija ima svoj cilj al' on je uvek previshe maglovit i podlozhan intrepretacijama...

 

Tu se potpuno slazemo, i treba teziti osnovnom cilju religije, a to je normalan zivot sa medjusobnim postovanjem i pomaganjem ljudi koji zive u zajednici.

 

Znash kako ja gledam na to?

Judaizam - tr00 jevrejska vera

Hrishcjanstvo - fancy jevrejska vera

 

Tvoja stvar kako ti gledas, ne branim ti ja da gledas de oces. Pogledaj samo kojiko ljudi na svetu je hriscanske vere i kojiko Jevreja je hriscanske vere. Cini mi se da ne gledas ti nigde nego da zmuris.

 

I stari zavet je knjiga hrishcjana... A da ga nije bilo verovatno jeshua nikad' ne bi bio onolko popularan i ne bi hrisshcjanstvo zazhivelo... Mada ne treba podcenjivati spektakularnost skapavanja na dve daske...

 

Novi zavet je jedini relevantni izvor Hriscanske religije. Mnoge stvari iz starog zaveta se negiraju u novom, a na stari zavet se oslanjaju Islam i Judaizam u mnogo vecoj meri. Novi zavet razgranicava Hriscanstvo od ostalih semitskih vera koje imaju iste korene. Hriscanstvo je nesumnjivo nastalo medju Jevrejima, ali se veoma brzo odvojilo od njih ....

 

OK ovo vecj pochinje da zvuchi kao svadja... Pa shta ako razmishljash pozitivno? Onda je tvoje mishljenje ispravnije od mog mozhda?...

Meni ne zvuci kao svadja nego kao razmena misljenja, a za to forum i sluzi.

Moje duboko uverenje je da UVEK treba razmisljati pozitivno i teziti dobrome. To je moj stav, ako ti mislis da u svemu treba traziti nesto lose to je tvoj stav, ili bih pre rekao problem ... lose je biti negativno naelektrisan.Lose stvari treba popraviti a ne dobre pokvariti. To je po meni ispravan stav. u praksi se to ne desava bas zbog pokvarenih lljudi.

Edited by solicitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo se ti smej ako ti je smesno ... nema ja nista protiv ako mislis da rusi nisu hriscani ili da nemci nisu Hriscani to je problem tvoje nepobavestenosti. Narocito su Rusi antisemiti. Nisam rekao da su hriscani nuzo antisemiti, ali da ima hriscanskih naroda koji mrze jevreje. Raspitaj se o stavovima Vladike Nikolaja prema jevrejima. Vladika Nikolaj je bio pravoslavni episkop za tvoje obavestenje ... sad nastavi da se smejes.

 

Nasi vladari su ziveli na nasem podneblju ... mozda ti i to deluje smesno ali tako je. Na balkanskom poluostrvu su ziveli Hriscani od kad je hriscanstvo stiglo u te krajeve i postalo dominantna vera, a kasnije i jedina priznata ... verovatno je bilo glupo da Nemanjici uzimaju budisticku veru. Inace i snazni rimljani i grci su primili Hriscanstvo mnogo pre Nemanjica i sad su valjda Srbi trebali da ostanu jedini Paganski narod u Evropi ... ili mozda Budisticki ...

 

Tvoja stvar kako ti gledas, ne branim ti ja da gledas de oces. Pogledaj samo kojiko ljudi na svetu je hriscanske vere i kojiko Jevreja je hriscanske vere. Cini mi se da ne gledas ti nigde nego da zmuris.

 

Meni ne zvuci kao svadja nego kao razmena misljenja, a za to forum i sluzi.

Moje duboko uverenje je da UVEK treba razmisljati pozitivno i teziti dobrome. To je moj stav, ako ti mislis da u svemu treba traziti nesto lose to je tvoj stav, ili bih pre rekao problem ... lose je biti negativno naelektrisan.Lose stvari treba popraviti a ne dobre pokvariti. To je po meni ispravan stav. u praksi se to ne desava bas zbog pokvarenih lljudi.

Nikako mi nije jasno kako si na osnovu 6 smajlija procenio moju neobaveshtenost i ne obrazovanost...

 

Iz tvoje priche da se zakljuchiti da je do prihvatanje hrishcjanstva doshlo prvenstveno iz politichkih razloga... A oni najvishe odgovaraju vladarima... Nama to neke (tj. nikakve veze) sa kulturom i podnebljem (nije mi jasno shta si podrazumevao pod podnebljem: klimu, sstarosedeoce il' neshto trecje)...

argumenti ti se opet svode na Sh.B.B.K.B.B. tachnije na Sh.B.B.D.J.B. (Shta Bi Bilo Da je Bilo)... Kako su nemanjicji mogli da prihvate budizam? A paganstvo smo inkorporirali u pravoslavlje... Snazhni rimljani su i izgubili svoju snagu zbog hrishcjanstva... Mislim ne branim ja pagane i budiste il' neke trecje chisto da se zna...

 

Nijedan jevrej nije hrishcjanin... Zashto? Zato shto se ni njima ne svidja vera u kojoj te uche da trpish i hranish sog dushmana...

I da lepo si rek'o: "Chini mi se... "...

 

Lichno smatram da shto se tiche ovih stavova ne posstoji pozitivno i negativno...

Sad' ako je to moj problem (a ne mishljenje) to je moj problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako mi nije jasno kako si na osnovu 6 smajlija procenio moju neobaveshtenost i ne obrazovanost...

Pogledaj na sta si se smejao i kave si jednakosti stavljao ... nisam reokao da si neobrazovan, samno neobavesten .... ako si se obavestio u medjuvremenu odlicno ... onda ti vise nije smesno

 

Iz tvoje priche da se zakljuchiti da je do prihvatanje hrishcjanstva doshlo prvenstveno iz politichkih razloga... A oni najvishe odgovaraju vladarima... Nama to neke (tj. nikakve veze) sa kulturom i podnebljem (nije mi jasno shta si podrazumevao pod podnebljem: klimu, sstarosedeoce il' neshto trecje)...

Ajdmo again and again ... Sloveni dolaze na Balkan, tamo zaticu hriscane koji tu sede par stotina godina .... uklapaju se u postojece tokove i primaju hriscansku veru koja je tu ve pustila korene .... no big deal ... samo je stvar politike bila od kog ce vladara biti krunisan srpski vladar. Bez obzira na politicke igre Srbi su ostali pravoslkavci, hriscani u svakom slucaju...

argumenti ti se opet svode na Sh.B.B.K.B.B. tachnije na Sh.B.B.D.J.B. (Shta Bi Bilo Da je Bilo)... Kako su nemanjicji mogli da prihvate budizam? A paganstvo smo inkorporirali u pravoslavlje... Snazhni rimljani su i izgubili svoju snagu zbog hrishcjanstva... Mislim ne branim ja pagane i budiste il' neke trecje chisto da se zna...

ja kazem da Nemanjici nisu mogli da prime Budizam i da su pagansku veru inkorporirali u pravoslavnu. Dosli ljudi ... videli da su sve okolo Hriscani, poceli da primaju veru i to ti je to .... zato mi jesmo pravoslavci a ne nesto trece .... jer ti izgleda mislis da smo trebali da budemo nesto trece, samo i ja sam se pitao kako mislis da je to moglo da se izvede?

 

Nijedan jevrej nije hrishcjanin... Zashto? Zato shto se ni njima ne svidja vera u kojoj te uche da trpish i hranish sog dushmana...

I da lepo si rek'o: "Chini mi se... "...

Jevreji su najsmrdljiviji narod i Hrisvcanstvo se ne uklapa u njihove pohlepne ambicije, zato nisu Hriscani. Vecina nas se slaze da su Jeshe najgori narod, najveci smradovi ... znaci ako ne pripadaju Hrisvcanskoj veri to znaci da Hriscanska vera nije najgora, nego Judaistick , koju su smislioli samo za sebe. Ni jedan nejevrejin nije judaista, a sve ostale vere su univerzalne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja posetilac crkvi, ali prvi put cujem za tako nesto. Slama je vezana samo za Badnje vece. Tada se unosi badnjak i slama sa sve orasima, suvim sljivama i sl ... sad da neko drzi slamu dok se moli to prvi put cujem ... opet kazem, ja ne idem u crkvu cesto .... samo znam da je katolicima mnogo lakshe ... bar imaju klupe u crkvi icon_smile.gif

Edited by solicitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, da izjavim i ja nesto za dnevnik icon_smile.gif

 

Kao prvo, Srbi su se doselili i na ovim prostorima docekali uglavnom pustos. Kao sto je poznato, avari su propisno izresetali ovdasnje narode, dobar dio satrli i ostatak protjerali u planine. Onda tu stupaju Srbi, koji se naseljavaju i uglavnom mjesaju sa malim brojem romeja, vizantijcima i lokalnim stanovnistvom. Ali napominjem da su oni bili u procentualno malom broju, tako da nisu mogli da uticu na sprsku kulturu. Srbi su se onda kao po obicaju razdijelili na plemena i osnovali sopstvene zupe i drzavice zahumlje, travuniju, duklju, rasku i aj da kazemo bosnu... ne bas sve odjednom, ali zrno po zrno pogacha icon_smile.gif

Ovo se sve desavalo negdje pocetkom VII vijeka, za vladavine cara Iraklija. On je prvi pokusao da prevede Srbe u hriscanstvo, ali nije islo. I ako bi primio vjeru, narod bi se vracao staroj. Zasto, nemam pojma ali otprilike je tako bilo. Zatim su tekli ratovi, koje su Vizantijci obicno rjesavali u svoju korist suzbijajuci okolne narode i dovodivsi ih u vazalan odnos. Tada su i pokusavali da ih prevedu u novu vjeru, ali opet je to islo kameno. Onda dolazi 1054, raskol crkve koji se tek na nasim prostorima osjeca u XII vijeku kada se posebno Vojislavljevici zbog konstantnog rata sa Vizantijcima obracaju vatikanu za vladarska znamenja kao sto su bili kruna, mach i zlatna jabuka. Ali opet ponavljam, narod koji je zivio van 'gradova' je zivio normalan zivot, i manje vise se nisu zanimali oko crkvenosti. Konacno, Duklja nakon smrti Bodina polako nestaje, i dolazi do ratova izmedju ostalih velikasa. Tu stupa Stefan Nemanja, koji se krajem XII vijeka proglasava zupanom Raske i pocinje opet rokanje sa Vizantijom (i Bugarima doduse sa kojima smo se uvjek manglali) Konacno Raska dobija nezavisnot, Nemanja vlast prepusta sinovima Vukanu i Stefanu koji se kasnije (ah mi Srbi) bore oko vlasti, da bi ih konacno pomirio njihov brat Sava koji kasnije postaje i prvi sprski episkop(ako sam dobro pogodio titulu)

Napominjem i da je Stefan Nemanja, kao i Vukan trazio krunu od pape a ne od Vizantije sto je i normalno kad mu je Vizantija bila najljuci protivnik. ALi opet, narod je bio taj koji novu vjeru nije bas prihvatao ali se nije pretjerano zanimao sta to rade njihove vodje sve dok zive koliko toliko fino.

Znaci u globalu, Srbi od VII pa do XII vijeka su dosta sporo prihvatali novu vjeruj tako da se slobodno moze reci da se ona zat vrijeme nije ukorijenila medju njima, tek nakon reformi u crkvi koje je preuzeo Sava Nemanjic nova vjera prodire duboko u srpsko zivlje i pocinje da se radja nova vjera medju njima. Zasto je Srbi nisu prihvatali punih 600 godina, ne mogu da odgovorim. Dakle to je vise godina nego sto smo bili pod vasljivim turcima, pa vi vidite.

 

Nakon istorijata Srba, moram da kazem zasto je prihvaceno hriscanstvo u Rimu. Carevi Rima su vremenom shvatili da stara religija nema vise uspjeha medju narodom koji je bio sve vise i vise nezadovoljan siromastvom. Vodili su se teski ratovi sa varvarima, porezi su bili dosta veliki, nije bilo novih osvajanja sto znaci manjak novca i radne snage. Zato su rimljani uzeli hriscanstvo i vrlo vjesto ga narodu plasirali na nacin koji je odgovarao imperatorima. Hriscanstvo propovjeda pokornost izmedju ostalog kao i to da ljude nakon teskog zivota (ali provedenog u pokornosti prema svemu sto je iznad njega) ceka obecani raj. Sta bolje od toga su mogli da pozele Imperatori koji su na taj nacin obezbjedili poslusnost naroda i dali mu nadu da ce teska vremena nakon njihove smrti biti zamjenjena finim i ugodnim zivotom. Perfidno su iskoristili jednu ideju u svoje ciljeve...

 

Crkva - totalni destruktor svih dobrih ideja koje hriscanstvo nosi u sebi. Iskoristili su sve sto su mogli za svoje ciljeve, a to je prvenstveno bio novac i moc. Samo se nadovezala na drzavni aparat, tako da ga je u katolicanstvu potpuno kontrolisala dok u pravoslavlju ipak nije bas toliko mocna, ali opet dovoljno jaka da ispuni neke svoje naume.

A protestantizam - ajde shvatam reforme i slicno, al najvise mi se dopada cinjenica da su englezi postali protestanti samo zato sto je Henri VII htio da otkaci svoju prvu zenu jer se palio na neku drugu icon_smile.gif Samo pogledajte paradox, skoro svi englezi protestanti zbog jednog "oh I am so horny" kralja.

 

Hriscanstvo - ja koliko se god trudio, neke stvari ne mogu da prihvatim. Ali opet smatram da u izvornom ucenje hriscanstvo posjeduje dosta dobrih stvari, koje su nazalost lose iskoristene. Vidim da su glavni argumenti anti-hriscana ovdje stvari kao sto su 1. inkvizicija , 2. krstaski ratovi, 3. gramzivo svjestenstvo, 4. bilo sto drugo. Takodje se konstantno trude da pronalaze greske u svakom hriscanskom spisu koji mogu da nadju, mada je to i logicno jer sve sto covjek napise nije savrseno. Niko od njih ne zeli da prizna da su i inviziciju i krstaske ratove vodili gramzivi svjestenici koji uopste nisu marili niti za jednu ideju hriscanstva, koji su u njegovo ime pogazili sve ono za sta su trebali da se bore. ALi ja shvatam da u nedostatku pravih argumenata moraju tako da zbore...

 

Poenta svega ovoga sto sam gore izgovorio je sledeca - ideja moze da bude i najbolja, ali je izvodjenje uvjek pokopa u preokrene u nesto drugo.

Ja se licno ne smatram hriscaninom niti pripadnikom bilo koje druge vjere. Smatram da je priglupo da me neko uci necemu u sta ni on sam nije siguran, niti da mi neko drugi naturi svoje misljenje o vjeri. Svako treba da je slobodan da sam pronadje svoj put, pa ako promasi - jebi ga. Sam pao, sam se ubio.

Odavno nisam napisao neki duzi post. Eto toliko o tome. Nije bas usko vezano sa pravoslavlje, ali mogu se pronaci neki elementi ...

Vise ima istorijskih podataka, al koga zanima citace icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srbi na Balkanu od VII veka ... nije to bas tako. U to doba na BAlkan djuture dolaze sva juznoslovenska plemena i sire se polako bez ikakve vece organizacije. Tek u VIII i IX veku se nesto bolje organizuju. Svoju pagansku veru su naravno poneli sa sobom i nisu otisli u crkvu da se prekrste cim su sisli sa voza. O srbima kao narodu organizovanom u neku drzavu moze se govoriti tek u IX veku a vec u to vreme su Cirilo i Metodije odradili dobar deo posla na sirenju hriscanstva i jos od IX veka Srbi preuzimaju hriscanstvo. Otpora Hriscanstvu jeste bilo naravo ... niko se svoje vere ne odrice bas preko noci, ali Cirilo i Metodije su bar opismenili Srbe koliko toliko ... doneli nam i ЋИРИЛИЦУ .... Znaci, Srbi su svoje paganske vere poceli da se odricu posle 100 ili 200 godina plafon boravka na Balkanu, a ne posle 6 vekova. Srbi su pocetkom XIII veka, tacnije 1219 dobili pristanak nikejskog patrijarha da se oformi samostalna Srpska Pravoslavna Crkva, sto znaci da je u to vreme Srbija vec bila komplet pravoslavna.

 

Sto se tice tvog poimanja religije, vecina zapazanja je na mestu, tj da je Hriscanstvo dobra ideja, samo mnogo gadno zloupotreb;ljavana. To ja isticem svuda. Ne samo za Hriscanstvo, nego i za ostale vere, ali ono sto ja takodje uvek isticem to je da se treba drzati hriscanske ideje, a ne crkve. Crkva postoji da bi ideje sirila. Koliko joj to polazi za rukom veliko je pitanje, kao i metodi sirenja istih ideja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to shto smo izgubili krv meso i teritoriju onih ostalih koj se vishe ne zovu srbima

 

evo sa ce i crnogorci iako su pravoslavci

Ma daj bre bafi shta prichash!?

Ti shto vishe nisu srbi napravishe svoju zemlju gotovo etnichki chistom,planski i sistematski.

E ljudi i ne butajte tek tako neke stvari i odvajati crkvu od hrishcanstva.To bi isto bilo kao kad bi sebi izvadili mozak i pokushavali da razmishljate i mislite.

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto znaci da je u to vreme Srbija vec bila komplet pravoslavna.

Apsolutno netacno. Bar, Ulcinj, Kotor i Dubrovnik su bili katolicki. Tek kasnije ce ih mletacka r. uzeti pod svoje sem Bara i Ulcinja u kojima ce odnos pravoslavni Srbi i katolicki srbi biti 50:50. U svim ovim gradovima koristila se cirilica amise su bile (i dan dana su) na staroslovenskom. Srpstvo se i danas zadrzalo ovdje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene par Crnogorskih gradova ne zanima icon_twisted.gif ... mislim na centralnu Srbiju .. Crnogorci su uvek bili na svoju ruku, a i cinili su manjinu naroda. Prirodno je da je u Mletackim krajevima bilo katolika, nista sporno. kazem ja da se uvek prima dominantna religija koja postoji na odredjenom podneblju. Tu je poenta sad. Slabo se koji katolik dan danas izjasnjava kao Srbin. Sto je bilo katolika utopili su se u Hrvate ili sta vec. Ne znam koliko se katolika u CG danas izjasnjava kao Srbi. To je cilj moje price oko pravoslavlja.. To je sastavni deo bitja naseg naroda. Ko jos zna ista o Srbima kao paganima? Nista... gomila chobana s kozama, ni po cemu bitnih ... Od nastanka srpske drzave vezani smo za pravoslavlje i kao pravoslavci smo doziveli najsvetlije trenutke u istoriiji. Nepravoslavnih srba vernika danas skoro da i nema. U zadnjem veku ima ateista, ali je u globalu Srbija bila i ostala pravoslavna zemlja. KAda to vise ne bude bila i Srbi ce nestati, kao sto su vremenom prestali da postoje svi srbi koji nisu bili pravoslavci [mislim na katolike i muslimane]. uticaj komunizma i ateizma je samo doprineo da izgubimo gomilu teritorija i da za koju godinu postanemo manjinski narod u sopstvenoj drzavi.

Edited by solicitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soli, ako procitas mjerodavne istorijske knjige, vidjeces da su se Srbi doselili pocetkom VII vijeka, za vrijeme cara Iraklija koji je vladao tu negdje oko 612 godine. E sad pazi - nije se doseljavalo po 3-4 Srbina svakog mjeseca. U pitanju je golem broj naroda. Evo objasnjenja - Srbi su dugo zivjeli u Panoniji, odvojili su se negdje rano od ostalih slovenskih plemena iz Poljske i pizde materine i nagrnuli iznad Dunava gdje su se smjestili. Dalje nisu mogli od Vizantije, pa su jedino vodili pljackaske ratove. Onda padaju djelimicno pod Avarski uticaj, jer Avari su bili dosta jaki sto svjedoci cinjenica da su u pohodima stizali cak i do obala Jadranskog mora. Ubrzo zbog vise razloga kao sto su bili najezda Huna (ipak ne znam tacno za njih, oni su bili strasno jaki u V vijeku za vrijeme Atile ali opet nisu potpuno izgubili moc nakon njega, od njih su ostali Ugari) , a pored Huna i ostalih naroda koji su nadirali Srbi prelaze Dunav i sire se sve do Juga. Osnivaju se prve drzave koje sam prije pobrojao, i podtpadaju pod Vizantiju.

Konstantin Porfirogent navodi da je prvi veliki pokusaj uvodjenja hriscanstva kod Srba bio za Vrijeme cara Iraklija pocetkom VII vijeka. Uzevsi u obzir cinjenicu da se ne bi o tome toliko pisalo da su srbi bila neka mala i bijedna saka ljudi, logicno je da su bili veoma brojan narod na ovim prostorima. Imali su svoju plemensku organizaciju pod vodjstvom arhonta (to je bila njigova titula, koja ce kasnije da se izrodi u zupana). Svi podaci direktno ili indirektno govore da su Srbi u odnosu na Vizantijce bili poprilicno varvarski narod, ali su itekako imali usadjen organizacioni i religijski duh.

Cirilo i Metodije su poznati po tome da su mirno uvodili hriscanstvo, dakle ni malo slicno kao sto su to cinili vatikanovi kadrovi koji su maltene pokrstili na silu sve sto su mogli. A kad se nesto prima mirnim ne-represivnim putem, logicno je da mu treba dosta vremena da zazivi. Da su npr. Srbi pokrsteni na silu od strane cirila i Metodija, to bi vec bila druga prica. A sto se tice donosenja pisma, kolko sam upoznat Sloveni tj. Srbi su vec imali svoje pismo tako da nije tacno da su bili bas nepismeni. Medjutim i nakon cirilice, i za vrijeme nemanjica ogroman je broj ljudi bio nepismen tako da je uloga Cirila i Metodija dosta preuvelicana (al opet svaka im cast, od nekoga je moralo pocet)

 

To sto kazes da su Srbi paganske vjere poceli da se odricu nakon 200 godina, vjerovatno je tacna. Al jedna lasta ne cini proljece... tek su za vrijeme Nemanje ljudi poceli masovno da primaju hriscanstvo (cesto i na silu) jer je Nemanja smatrao da moderna drzava mora da ima institualizovanu jednu religiju, a posto su oni bili hriscani normalno je da nisu htjeli narodu da dozvole da ostane paganski. Uzmi u obzir cinjenicu da je hriscanstvo bilo veoma zastupljeno u gradovima, ali vise od 50% stanovnistva je zivjelo na selima po brdima i planinama tj. u prirodi sto je dosta otezavalo da se odreknu tog kulta i pristupe novom. Na kraju, hriscanstvo je najteze bilo uvesti u samoj centralnoj Srbiji ... eto opet da sumiram pricu - Srbi se zvanicno spominju kao narod oko 600 godine n.e. tj. od tad pocinje pokrstavanje. Hriscanstvo se pocelo primati na nacin kako su to vizantijcki i lokalni poglavari htjeli tek krajem XI vijeka, da bi potpuno bilo integrisano pocetkom XII. Opet dolazimo do ogromnog vremenskog jaza .... da te pitam onda, gdje su sve te velike crkve od VII vijeka pa do XII ??? Veoma ih je malo, i to su uglavnom gradjene u Baru, Kotoru, Perastu i cini mi se Drachu na ovim okolnim prostorima, dok za Ras nisam bas upucen, mada sam siguran da je stanje bilo slicno nasem. Dakle, hriscanstvo se primalo od samog pocetka, ali je islo dosta dosta tesko. Kasnije je ono postalo sastavni dio Srpskog naroda, to necu nikako da sporim. Sreca je sto je ono prihvaceno najvise na miran nacin, a ne tako sto je narodu natureno pod prijetnjom smrti (cega je bilo, ali ne toliko kao npr. u zapadnim zemljama)

 

Dalje, ja misim da nema katolika koji ce se izjasnit kao Srbin. To je takva vjera... a Srpstvo i Crnogorstvo su za mene maltene isti pojam tj. narod, samo sto je prva rijec starija od druge. Nesto kao ime i prezime... I nismo izgubili gomilu teritorije zbog toga jesmo li vjerovali ili ne, izgubili smo je najvise zbog glupave politike. Samo cu da kazem ovo - kralj Aleksandar i kraljevina SHS kada je nudjeno da Srbija bude samostalna sa onim cuvenim granicama o kojima Sheshelj stalno prica. Problem lezi u nama, jer smo jebeno glupi i olako zaboravljamo. Nema to veze sa vjerom...

 

Crkva postoji da bi se ideje sirile. E sad, te njene ideje su ukopljene tako da odgovaraju njoj samoj. I kako onda ja ili ti ili bilo ko drugi da znamo da su te ideje ispravne. Da li ih mi prihvatamo??? Da li ih shvatamo onako kako bi trebalo... da bi dosao do nekog cilja, treba sam da se pomucis. A ne da uzmes sve zdravo za gotovo, i picis dalje. Ili da se odlucis za suprotan put, pa da pocnes da cinis samo one stvari koje su suprotne crkvenim nacelima. Da sve radis obrnuto, da svaku hriscansku ideju izvrnes naopako i da obavezno nosis obrnut krst oko vrata. To je "pravi" nacin da takvi pacijenti zalijece svoje komplekse...

Kao sto se vidi, nisam bas pristalice niti prve, niti druge strane. Zato me "veliki hriscani" uce kako sam u zabludi a neki idu dotle da sam i satanista, dok me ljubitelji obrnutog krsta nazivaju hriscaninom. Mozda su u pravu i jedni i drugi icon_smile.gif Bitno je da oni znaju biggrin.gif

U prevodu, svaki vid religije je vid zaglupljivanja ljudi zarad lakse manipulacije.Pravoslavna crkva jeste najvecim djelom odrzala Srbe pod turcima, ali kad covjek pogleda u sta smo se pretvorili danas- mislim da im je trud bio uzaludan biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih preterano da sirimo temu pretresajuci istoriju i trazeci izuzetke od pravila. Osnovna ideja je da su Srbi praoslavni narod i kao takav su najbolje poznati svetskoj istoriji. U vreme dok su bili pagani nisu imali ni drzavu niti neki jasniji nacionalni identitet. Ne kazem da su Srbi nesto bolji i kurcevitiji od kad primaju pravoslavnu veru, ali to se poklopilo sa usponom srpske drzave i stvaranjem neke nacionalne svesti. Hocu reci da je bespotrebno negirati da je pravoslavlje sastavni deo bica Srba, pravdajuci to time da je bilo 30 nepravoslavnih Srba ili time da Srbi nisu bili pravoslavci od datuma kad je pravoslavlje izmisljeno. Sve vredno pomena u vezi istorije Srba tesno je povezano s pravoslavljem a ostalo u vezi znacaja pravoslavlja za Srbe sam rekao pa se ne bih vise ponavljao na tu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne trazimo izuzetke od pravila, vec samo ustvrdjujemo cinjenice. Srbi su bili organizovani u VII vijeku, jer ne vjerujem da bi se neki veliki narod tek onako bez veze i reda naselio. Jedino sto nisu bili razvijeni kao Vizantija pa da sve to fino zapisu.. jebi ga, bili su zemljoradnici i ratnici.

I ne pricamo o njih 30 , nego o daleko vecem broju. Sto da ti kazem, osim ako meni ne vjerujes uzme neke mjerodavne istorijske podatke i vidis da je primanje teklo punih 600 godina, i da su tek sa razvijanjem Vojislavljevica i kasnije Nemanjica Srbi poceli aktivno da primaju hriscanstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolko su Poljaci primali hriscanstvo, pa je papa poljak? Jesu li rimljani klali hriscane da bi ubrzo i oni postali hriscani? Da li to njihove naslednike italijane cini losim hriscanima, ili manje hricanima? Kad je nastala prva ozbiljnija srpska drzava? U VII veku? Srbi su primili pravoslavlje u vreme svog najveceg uspona. Formiranje prve ozbiljne drzave vezano je za vladare koji su bili pravoslavci, i to hard core pravoslavci. Ako ti ono sto je u VII veku doslo na Balkan nazivas oziljlno organizovanim Srbima onda OK. Primali su hriscanstvo 6 vekova i tek kad su postali pravoslavci postali su neki faktor u Evropi. Pre toga su bili gomila razbacanih nepismenih cobana koja, kao sto si rekao, nisu znali ni da zapisu kad su dosli i odakle su dosli. Hriscanstvo usvajaju u vecoj meri od IX do XIII veka, bas u vreme kada formiraju i prve relevantne drzave. Svaka relativizacija znacaja pravoslavlja za bice srpskog naroda je najobicnija besmislica. Jelo moze da se jede i bez soli, samo je bljutavo, isto su takvi bili Srbi pre nego sto su postali pravoslavci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolko su Poljaci primali hriscanstvo, pa je papa poljak? Jesu li rimljani klali hriscane da bi ubrzo i oni postali hriscani? Da li to njihove naslednike italijane cini losim hriscanima, ili manje hricanima? Kad je nastala prva ozbiljnija srpska drzava? U VII veku? Srbi su primili pravoslavlje u vreme svog najveceg uspona. Formiranje prve ozbiljne drzave vezano je za vladare koji su bili pravoslavci, i to hard core pravoslavci. Ako ti ono sto je u VII veku doslo na Balkan nazivas oziljlno organizovanim Srbima onda OK. Primali su hriscanstvo 6 vekova i tek kad su postali pravoslavci postali su neki faktor u Evropi. Pre toga su bili gomila razbacanih nepismenih cobana koja, kao sto si rekao, nisu znali ni da zapisu kad su dosli i odakle su dosli. Hriscanstvo usvajaju u vecoj meri od IX do XIII veka, bas u vreme kada formiraju i prve relevantne drzave. Svaka relativizacija znacaja pravoslavlja za bice srpskog naroda je najobicnija besmislica. Jelo moze da se jede i bez soli, samo je bljutavo, isto su takvi bili Srbi pre nego sto su postali pravoslavci.

Znas kako se kaze; "pobednici pisu istoriju". Ako ces sve da verujes Konstantinu Porfirogenitu koji je prvi rekao da ime Srbi dolazi od serv (sluga) onda veruj. Ipak procitaj Istoriju srpske drzavnosti od Blagojevica i Medakovicca i videces da Srbi nisu bili tako jadni i bedni pre primanja hriscanstva. Po toj knjizi prvi oblik srpske drzave se zvao Paganija i prostirao se duz morske obale izmedju usca Neretve i Cetine. Svako dobro ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stani malo. Kakve veze ima to sto su poljaci dugo primali hriscanstvo i da je papa iz poljske??? Isto kao kad bi neko rekao da je ce sjutra bit ruzno vrijeme zato sto je je bilo i prije godinu dana icon_smile.gif

Ja nisam ni u jednom postu rekao da su Srbi losi hriscani zato sto su ga toliko dugo primali. Ako jesam, citiraj me!

 

<<Jesu li rimljani klali hriscane da bi ubrzo i oni postali hriscani? Da li to njihove naslednike italijane cini losim hriscanima, ili manje hricanima?>>

 

Ne. To je isto kao da npr. sin nekog ubice bude proganjan kao los covjek, a da nista nije uradio. Ili obrnuto, da sina dobrih i ugelednih roditelja smatraju punim vrlina, a on u stvari najvece govno. Mislim da je nepotrebno da se bavimo ovako povrsnim zakljucivanjem...

Ali opet da te pitam - vjera izgradjena na krvi kao katolicka, jel ona prava vjera. Ako je za sirenje te vjere bilo potrebno da se satre toliki broj ljudi, onda stvarno ne znam sta da kazem. Pravoj vjeri takve stvari nisu potrebne, i zato ponavljam da su crkve vrlo vjeste organizacije koje gledaju na sopstveni interes. Cast svima koji se bore za pravu ideju, za dobro ostalih ljudi ali taj broj je u znatnoj manjini.

 

<<Kad je nastala prva ozbiljnija srpska drzava? U VII veku? Srbi su primili pravoslavlje u vreme svog najveceg uspona. Formiranje prve ozbiljne drzave vezano je za vladare koji su bili pravoslavci, i to hard core pravoslavci. Ako ti ono sto je u VII veku doslo na Balkan nazivas oziljlno organizovanim Srbima onda OK. >>

 

Izvini, jel Stefan bio hard core pravoslavac ??? Zasto je onda trazio od katolickog pape da mu posalje vladarske simbole. U igri je ipak bila politika, Vizantijci su bili okoreli protivnici, i najbolji nacin da se obezbjedi podrska je bio da se ona zatrazi sa zapada. Jeste da je to bio sraman potez, al Nemanji je bilo vazno da se odrzi na vlast. Ipak, odnosi sa Vizantijom su brzo promjenjeni pa je predvladao njen uticaj.

Vidi, sto se tice organizovanosti Srba u VII vijeku, dosta razlicito gledamo na to. Kazes da su bili nepismeni, chobani i ratnici... podsjeticu te da su i Huni pod Atilom bili i nepismeni varvari, koji su jeli zivo meso i spaljivali knjige, sela, gradove pa su opet bili vrhunski organizovani. Imali su ogromnu drzavu iako ih 99% nije znalo napisat sopstveno ime. Da nije bilo rimskih istoricara, vjerujem da o Hunima ne bi znali i da bi vjerovali da su bili jedan od mnogobrojnih divljih plemena a ne vjerovatno jedni od najvecih osvajaca starog vijeka.

Ne zelim da uporedjujem Srbe sa Hunima, samo uporedjujem neke elemente ... dakle Srbi nisu bili previse pismeni, bili su chobani i nisu bili civilizovani kao Vizantijci, ali ne mozes da kazes da nisu bili organizovani. Kako bi se onda odrzali 3 vijeka, stisnuti sa svih strana od Vizantije, Venecije, Bugara i Madjara(Ugara)

 

<<Primali su hriscanstvo 6 vekova i tek kad su postali pravoslavci postali su neki faktor u Evropi. Pre toga su bili gomila razbacanih nepismenih cobana koja, kao sto si rekao, nisu znali ni da zapisu kad su dosli i odakle su dosli>>

 

Mislim da grijesis. Prvo su postali neki faktor, a tek onda su primili hriscanstvo. E sad jebes ga, koliko ljudi mora da primi hriscanstvo da bi se Srbi smatrali hriscanima??? Ja ne mogu da tvrdim to sa sigurnoscu, ali do kraja XI vijeka vise od polovine su bili pagani.

 

Sad da kazem jos nesto. Ja ne osporavam da je pravoslavlje evo 800 godina sastavni dio Srba, i da ih je odrzalo pod turcima. Ono je ucinilo Srpsku drzavu modernijom, civilizovanijom, sprijecilo da Srbi izgube svoj indeditet pod turcima i to je to. Ali besmislica je nazivati sve one Srbe koji su punih 600 godina ovdje zivjeli po paganskim obicajima, i to mi djeluje kao neka crkvena propaganda i zatvaranje ociju na sopstvenu istoriju. Pa sto ako su nasi pra pra preci mislili da postoji vise bogova, da su imali pomalo cudne obicaje. Na kraju, pravoslavlje u sebi nosi dosta paganskih obicaja kako bi lakse bilo primljeno i integrisano medju Srbe.

 

Ok, I rest my case. Najveci dio mog posta su istorijske cinjenice, sve to pisem iz glave tako da ako sam napravio koju gresku izvinjavam se. Soli, cilj mojih postova je prost - ne zakidam djela koja je pravoslavna crkva ucinila za nas narod, ali smatram da je nepravedno da se istorija prije dolaska hriscanstva medju nas narod prosto gurne pod kamen i okarakterise kao sramotna i bljutava

 

Frater, istorija skoro da nema podataka osim Porfirogenta. Njegovo djelo se zvalo "kako vladati drzavom" (prevod sa latinskog, ne znam ga u integralu), i moze se rec da je tu dosta toga zamastio. Ali opet, to sto neki podaci ne odgovaraju pojedinim istoricarima ne znaci da su falisifikovani. Eto Deretic je dosao najdalje, ispada su Vizantijci za nas mala djecica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poredjenje sa Rimljanima i Poljacima je bila ilusracija kako se sve moze relativizovati, kao sto se relativizuje to da je pravoslavlje sastavni deo bica Srba. Sto se tice Stefana Nemanje, on je pravoslavni svetac, Sveti Simeon ... toliko o tome da li je bio hard core pravoslavac. Manastiri u Svetoj Gori svedoce o njegovoj pravoslavnosti. Ako je trazio krunu od Katolickog vladara, nije je trazio da se krsti u katolickoj crkvi kod rimskog pape.

 

Naravno da se istorija naroda ne moze gurati pod tepih, tu se slazemo. Poenta mojih postova je znacaj Pravoslavlja za Srbe. Predpravoslavna Srbija ne postoji ... postoje predpravoslavni Srbi, pagani, koji su bili daleko od organizacije Huna. Imali su od svog dolaska na balkan mikro drzavice koje su povremeno skenjavali Bugari a povremeno Vizantija. Stojim pri tome da su Srbi kao pagani imali marginalnu ulogu na Balkanu, dok su kao pravoslavci postali priznati, poznati, prosveceni. Kultura je znatno uznapredovala i odvojila Srbe od prostog varvarskog naroda i ucinila ih jedim od najbitnijih naroda Evrope svoga doba. Mozda se slucajno doba najjaceg uticaja pravoslavlja poklopilo sa zlatnim dobom srpske drzave. KAd god je pravoslavlje slabilo, i Srbi su slabili. Pre Nemanjica nikad nisu ni bili jaki ... Necu ni ja vise polemisati na temu da je paganizam prvobitna religija Srba, nema tu apsolutno niceg loseg, samo je pravoslavlje imalo neuporedivo veci uticaj i znacaj za srpsku drzavu i narod.

Edited by solicitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...