Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Prvi kralj je bio katolik, Stefan Nemanja do 30te, a posle pravoslavni svetac i Vukan ceo zivot. Dobro .. dalje? Do ovih vladara je Srbija bila poznata, priznata i cuvena. Do tada ostalo od Srba gomila knjiga, gradjevina, bogate istorije .... A dolaskom Sv.Save sve to zamire. Paganstvo i katolicanstvo je bitno obelezje Srba, kao takve ih svi znaju. Pravoslavlje nam je neko podmetnuo ... sram ih bilo. Pa napravismo tolike crkve i napisasmo tolike knjige, pa sram nas bilo osvojismo toliko zemalja kao pravoslavci .. mada mislim da je sve to izmisljotina jevreja ... pravoslavlje je sasvim minoran segment Srpskog nacionalnog bica. Punu afirmaciju i identitet smo imali samo kao pagani, katolici i ateisti.... to je prava sustina Srba ..... ljudi antipravoslavci, mozete traziti dlake u jajetu. Zdrave ljude necete ubediti da je pravoslavlje nije najuze povezano sa bicem srpskog naroda. Sve najbitnije sto smo postigli, postigli smo kao pravoslavci. Ko god tvrdi suprotno izvlaci istoriju iz konteksta i stavlja nebitno iznad bitnog ... naravno vase je pravo. Sad mi recite neke kulturne znamenitosti Srba pre pravoslavlja. Bitna knjizevna dela, bitne gradjevine ili nesto drugo cime smo se pokazali kao narod? Sto se katolika tice recite mi gde zive katolici koji se izjasnjavaju kao srbi? Mozda i ima al ja to ne znam .. pa da naucim nesto novo.

Edited by solicitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara

Ja samo hocu da kazem da paganizam vise ne postoji a da su svi nasi obicaji sacuvani u pravoslavlju i da je pravosalvlje ono sto nasem narodu dize moral...

 

Vec sam rekao da ne vidim da u Novom Zavetu pise nesto lose.Meni je religija glupa i ja smatram da covek je dovoljno evoluirao da moze najzad da veruje malo i u sebe.Ali svaki covek ima pravo da veruje u sta hoce pre cu stati za nekog hriscanina nego za nekog budistu ili muslimana.

 

Ja nemam nista protiv Srba katolika ali milsim da Srbin ne moze biti musliman ili budista zato sto to nema veze nasom kulturom i nasim obicajima...

 

Ovde kad god pocne neka rasprava o hriscanstvu svi se odma uvate crkve.

Hriscanstvo je vera....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi kralj je bio katolik, Stefan Nemanja do 30te, a posle pravoslavni svetac i Vukan ceo zivot. Dobro .. dalje? Do ovih vladara je Srbija bila poznata, priznata i cuvena. Do tada ostalo od Srba gomila knjiga, gradjevina, bogate istorije .... A dolaskom Sv.Save sve to zamire. Paganstvo i katolicanstvo je bitno obelezje Srba, kao takve ih svi znaju. Pravoslavlje nam je neko podmetnuo ... sram ih bilo. Pa napravismo tolike crkve i napisasmo tolike knjige, pa sram nas bilo osvojismo toliko zemalja kao pravoslavci .. mada mislim da je sve to izmisljotina jevreja ... pravoslavlje je sasvim minoran segment Srpskog nacionalnog bica. Punu afirmaciju i identitet smo imali samo kao pagani, katolici i ateisti.... to je prava sustina Srba ..... ljudi antipravoslavci, mozete traziti dlake u jajetu. Zdrave ljude necete ubediti da je pravoslavlje nije najuze povezano sa bicem srpskog naroda. Sve najbitnije sto smo postigli, postigli smo kao pravoslavci. Ko god tvrdi suprotno izvlaci istoriju iz konteksta i stavlja nebitno iznad bitnog ... naravno vase je pravo. Sad mi recite neke kulturne znamenitosti Srba pre pravoslavlja. Bitna knjizevna dela, bitne gradjevine ili nesto drugo cime smo se pokazali kao narod? Sto se katolika tice recite mi gde zive katolici koji se izjasnjavaju kao srbi? Mozda i ima al ja to ne znam .. pa da naucim nesto novo.

hrishcani su u nashem narodu bili uvek samo gornji slojevi drushtva

vecina tj gomile seljaka su teshko ili nikako primili shrishcanstvo i ustvari se hrihcanima zvali samo formalno

 

paralelno sa zvanichnim hrishcanstvom postojala je josh jedna.. narodna - seljachka religija (u sushtini paganizam koji prezivljava do dvadesetog veka)

to je od katolika i protestanata chesto kritikovano slovensko dvoverje (i kod rusa, i kod rusa ...)

 

tako da srbi vecinom i nisu bili hrishcani a kamoli pravoslavci u vreme tih velikih pobeda o kojim prichash.... osim formalno

 

vlastela jeste, naravno

Share this post


Link to post
Share on other sites

toliko o sushtinskoj vezi izmedju srba i pravoslavlja

 

izadji i pitaj na ulici prvu osobu na koju naidjesh neshto o svetom trojstvu... 80% shansi da ce reci da isus nije bog iliti lice bozije.. a tek sveti duh

 

a paganski pa pohrishcaneni obicaj slavljenja verovatno svi dobro poznaju icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se katolika tice recite mi gde zive katolici koji se izjasnjavaju kao srbi? Mozda i ima al ja to ne znam .. pa da naucim nesto novo.

 

Bar, Ulcinj, Kotor, Herceg Novi, Tivat + 2 porodice iz Dubrovnika koliko je meni poznato.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebi ga, pravoslavni obicaji su preuzeti iz slovenskog paganizma..Recimo slave, izlazak na groblje, unosenje badnjaka..

Tacno,mada po etnolozima odn antropolozima hriscanstvo je 'preuzelo' neke stvari od ostalih religija.Cisto teorijski gledano.

 

A SLAVA predstavlja secanje na dan kada su preci preuzeli pravoslavlje,mislim da se to zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ja nemam nista protiv Srba katolika ali milsim da Srbin ne moze biti musliman ili budista zato sto to nema veze nasom kulturom i nasim obicajima...

Ne valja logika, jer religija prevazilazi kulturno-politicke granice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle sta mislite o pravoslavlju posebno me interesuje misljenje pagana.

Ja imam veliko postovanje prema pravoslavlju zato sto je to vera mog naroda.I voleo bi kad bi se nekako odvojio od hriscanstva da bude posebna religija icon_biggrin.gif sto je jebiga nemoguce.

 

Dakle da ne ulazim u pricu o crkvi(svi znamo kakava je to odvratna ustanova) vec da pricamo o nasoj veri i obicajima.

Naravno znam da je dosta od paganskih obicaja preneto u pravoslavlje i zbog toga ga i postujem zato sto smo ipak uspeli da po primanju hriscanstva odrzimo neke nase tradicije sto ga i ne cini toliko losim.

Sveci su nista drugo do reinkarnacija nasih paganskih bogova tako da na neki nacin postujemo i njih.

Grci i dalje postuju Zeusa i ostale ali su pravoslavci.

 

Kako je moderator satanista(ovde ne pokusavam da te pljujem ili nista slicno tako da nemoj da se uvredis icon_biggrin.gif ) a ovo je njegov forum nadam se da ce dozovoliti ovu temu i da ce sve pljuvacke postove brisati.

Potpuna podrska.... Samo Isus dole... Vladika Nikolaj respect! Popovi na lomacu....... Ako Otac udje u crkvu postajemo nepobediv narod. Na zalost danas vise duha ima na pijaci nego u crkvama. Manastiri manje vise. mrred.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi kralj je bio katolik, Stefan Nemanja do 30te, a posle pravoslavni svetac i Vukan ceo zivot. Dobro .. dalje? Do ovih vladara je Srbija bila poznata, priznata i cuvena. Do tada ostalo od Srba gomila knjiga, gradjevina, bogate istorije .... A dolaskom Sv.Save sve to zamire. Paganstvo i katolicanstvo je bitno obelezje Srba, kao takve ih svi znaju. Pravoslavlje nam je neko podmetnuo ... sram ih bilo. Pa napravismo tolike crkve i napisasmo tolike knjige, pa sram nas bilo osvojismo toliko zemalja kao pravoslavci .. mada mislim da je sve to izmisljotina jevreja ... pravoslavlje je sasvim minoran segment Srpskog nacionalnog bica. Punu afirmaciju i identitet smo imali samo kao pagani, katolici i ateisti.... to je prava sustina Srba ..... ljudi antipravoslavci, mozete traziti dlake u jajetu. Zdrave ljude necete ubediti da je pravoslavlje nije najuze povezano sa bicem srpskog naroda. Sve najbitnije sto smo postigli, postigli smo kao pravoslavci. Ko god tvrdi suprotno izvlaci istoriju iz konteksta i stavlja nebitno iznad bitnog ... naravno vase je pravo. Sad mi recite neke kulturne znamenitosti Srba pre pravoslavlja. Bitna knjizevna dela, bitne gradjevine ili nesto drugo cime smo se pokazali kao narod? Sto se katolika tice recite mi gde zive katolici koji se izjasnjavaju kao srbi? Mozda i ima al ja to ne znam .. pa da naucim nesto novo.

Povezivanjem sa Vinzatijom odrekli smo se katolicanstva i jevrejske Anzujske budjave krvi imaj to na umu. Dusan nije nosio katolicku titulu......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne valja logika, jer religija prevazilazi kulturno-politicke granice.

Naprotiv, to je ono sto je hriscanski program trebao da nam ucini ali nije jer smo ostali pagani u dusi i po obicajima. Sva nasa bozanstva su samo nazvana imenima iz Jahveove tradicije, to ogranicava njihovu slavu ali im takodje daje i zivot. Ta bozanstva trenutno tako tavore dok se ne otkriju ljudima ponovo. Isus je otrov. Dobro je sto vecina ljudi kod nas nikada nije procitala Bibliju tj. jevrejsku istoriju punu gadosti i odvratnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprotiv, to je ono sto je hriscanski program trebao da nam ucini ali nije jer smo ostali pagani u dusi i po obicajima. Sva nasa bozanstva su samo nazvana imenima iz Jahveove tradicije, to ogranicava njihovu slavu ali im takodje daje i zivot. Ta bozanstva trenutno tako tavore dok se ne otkriju ljudima ponovo. Isus je otrov. Dobro je sto vecina ljudi kod nas nikada nije procitala Bibliju tj. jevrejsku istoriju punu gadosti i odvratnosti.

Ocigledno slabo citas bibliju ili je jos slabije tumacis.

Kazes da je Isus otrov?

Daj ajde definisi to, tom tvrdnjom da je Jevrej, blh imas li nesto jace, pa Isus je prvi koji je i udario na jevreje pravom zestinom.

Slabo citas novi zavet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocigledno slabo citas bibliju ili je jos slabije tumacis.

Kazes da je Isus otrov?

Daj ajde definisi to, tom tvrdnjom da je Jevrej, blh imas li nesto jace, pa Isus je prvi koji je i udario na jevreje pravom zestinom.

Slabo citas novi zavet.

To je upravo ono sto treba da mislis po programu i zato ga Jevreji i ne prihvataju i ne spominju. Moze li neko ko kaze sledece biti neotrovan: "A je kada mnogi narod isao za njim, obrati im se i rece: ako ko dodje k meni, a nije mu mrzak njegov otac, i majka, i zena, i deca, i braca, i sestre, pa i sopstveni zivot, ne moze da bude moj ucenik. (Zasto mrzeti svoju porodicu i svoj zivot, zar ne treba da imamo svoje korene???????) i dalje- Ko ne nosi svoj krst i ne ide za mnom ne moze da bude moj ucenik. (pa razlog) Jer ko od vas, kada hoce da zida kulu, nece prvo sesti i proracunati trosak - da li ima da dovrsi? Da ne bi, kad postavi temelj a ne moze da dovrsi, svi koji gledaju poceli da mu se rugaju govoreci: ovaj covek je poceo da zida a nije ima da dovrsi. (Zar bi se Sin boziji osvrtao na ruganje, zar ovo nije licemerje) pa dalje_ Ili koji kralj, kada krene da zarati na drugog kralja, nece li prvo sesti i posavetovati se - da li moze sa deset hiljada da izidje u susret onome sto ide na njega sa dvadeset hiljada? Ako ne moze, poslace poslanike dok je onaj jos daleko i molice primirje. (Seti se Kosova!!!!! Ovo je da places. Mi nemamo taj duh u sebi. Ako ti volis da poturis i drugi obraz kada te neko udari po jednom izvoli i trpi, ali ne verujem da je tako). Inace ovo je po Luki 14:25-14: 32

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je upravo ono sto treba da mislis po programu i zato ga Jevreji i ne prihvataju i ne spominju. Moze li neko ko kaze sledece biti neotrovan: "A je kada mnogi narod isao za njim, obrati im se i rece: ako ko dodje k meni, a nije mu mrzak njegov otac, i majka, i zena, i deca, i braca, i sestre, pa i sopstveni zivot, ne moze da bude moj ucenik. (Zasto mrzeti svoju porodicu i svoj zivot, zar ne treba da imamo svoje korene???????) i dalje- Ko ne nosi svoj krst i ne ide za mnom ne moze da bude moj ucenik. (pa razlog) Jer ko od vas, kada hoce da zida kulu, nece prvo sesti i proracunati trosak - da li ima da dovrsi? Da ne bi, kad postavi temelj a ne moze da dovrsi, svi koji gledaju poceli da mu se rugaju govoreci: ovaj covek je poceo da zida a nije ima da dovrsi. (Zar bi se Sin boziji osvrtao na ruganje, zar ovo nije licemerje) pa dalje_ Ili koji kralj, kada krene da zarati na drugog kralja, nece li prvo sesti i posavetovati se - da li moze sa deset hiljada da izidje u susret onome sto ide na njega sa dvadeset hiljada? Ako ne moze, poslace poslanike dok je onaj jos daleko i molice primirje. (Seti se Kosova!!!!! Ovo je da places. Mi nemamo taj duh u sebi. Ako ti volis da poturis i drugi obraz kada te neko udari po jednom izvoli i trpi, ali ne verujem da je tako). Inace ovo je po Luki 14:25-14: 32

Hm...... Moram proveriti ali ti mi stavljas logicne stvari za tumacenje.

Nacin na koji su ziveli Jevreji pre Hrista ( a bogme i danas ) i jeste los nacin, i to je po Hristu i bilo za prezir.U 50% novog zaveta Hrist prezire Jevreje, tj, nije prezir nego vid odbacivanja nacina njihovog zivota. (Hrist nije mrzeo)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, to je pohrishcaneni obred poshtovanja porodichnih predaka... pretke ili pretka su zamenili svecem

teorijski gledano sve zivo moze biti pagansko.

 

A teorijski, svaka religija "preuzela" nesto od starije od sebe.

 

ja sam rekao samo hriscansko,tj znacenje slave kod pravoslavaca,jer ljudi verovatno slave a ne znaju sta znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravoslavlje je srpska vera i kraj price. talas mladih pagana ne znaci nista. sad, sto se tice paganizma, kad sam se vec dotakao te teme, moram reci da imam respekt prema ovoj veri, mada mi malo deluje iluzorno upraznjavati je u 21. veku. mislim da treba da se o nasoj staroj veri, mitovima, bogovima uci u skoli, ako vec ucimo ceo jebeni grcki panteon mozemo vala i nas, ali vise od toga ne. ja nisam cuo da ima grka koji i dalje veruju u zevsa i co. svi su mahom hriscani. poricati ulogu pravoslavlja je glupost. ovo ne znaci da se pak slazem sa stavovima spc. ima tu dobrih ljudi, ali vala ima i gomila ludaka, dileja, neobrazovanih i slicno, kao i u svakoj vecoj organizaciji. ateista sam, ali opet ne mogu da budem ravnodusan prema ovakvoj diskusiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, po meni Hrist je mrzeo zivot, a ne znam koliko verujes u astrologiju njegova religija je protiv ljudi, to je religija smrti. Ako ne verujes u horoskop, ipak sve zabrane koje postavlja Isus (ali ne i pravoslavna crkva) jesu protiv zivota.

-

--

---BLjUJE mi se od ASTROLOŠKIH OBJAŠNJENjA FEMONEMA PRAVOSLAVLJA I HRIŠĆANSTVA!!-

--

---POGOTOVU ONIH NEZNALAČKIH I REKLA KAZALA pukeface.gif -

-

--

---MISLIM, TAČNO JE DA JE JEDNA ZVEZDA ČAK NAJAVILA ISUSOV ŽIVOT, ALI,iako sam nekrst i nevernik, NE MOGU DA OSTANEM GLUV NA OVE PROIZVOLJNOSTI O ZVEZDAMA I MRŽNJI ČOVEKA!

-

---POČNI DA SKUPLJAŠ SALVETE ILI KUPI SONY PLAY STATION....

-

---OVAJ HOBI TI BAŠ NE IDE OD RUKE!!! icon_uhoh.gif -

-

--

---H A I L !!!! BLACK TOTEM"!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bih rekao. Bio sam na Olimpu pre par godina i tamo jos uvek mozes naici na bacenu odecu, a to je njihovo staro verovanje da kada im ide lose odu na Olimp, tamo prenoce, i bace staru odecu, a obuku novu, kako bi im Bogovi dali bolju sudbinu.

to ne znaci da nisu hriscani. i mi imamo gomilu obicaja i verovanja iz paganskih vremena, ali opet se ne klanjamo perunu, svarogu, velesu i drugim nasim paganskim bogovima. a za Grke moram da kazem da su oni od svoje stare religije i mitologije napravili biznis. svi znaju njihove mitove i bogove. jos jednom ponavljam da je potrebno uvesti u skole nasu mitologiju i da se treba uciti o nasoj religiji. skandinavski narodi su hriscani, ali opet su svesni svoje mitologijei paganske religije, postuju ih i odrzavaju secanje na njih dok kod nas vecina ljudi ne bi znala da nabroji jednog naseg paganskog boga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, po meni Hrist je mrzeo zivot, a ne znam koliko verujes u astrologiju njegova religija je protiv ljudi, to je religija smrti.

Ово је типично парафразиранје Ничеовог Антихриста. Можда ти то није било на уму, али је тако испало.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ово је типично парафразиранје Ничеовог Антихриста. Можда ти то није било на уму, али је тако испало.

Pa sad ako je Niche u pravu, onda je on taj koji mrzi zivot unistava moral i tezi da ljude nacini robovima postavkom jednog usranog diktatora (Volja za moc )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne skrećemo sa teme, ali zar nije u srži čovjeka volja za moć? Ti to nikada nisi sporio, pa zašto bi sada.

 

Što se tiče slobodne volje, tu se neću složitisa tobom, jer smatram da je u hrišćanstvu nema. Smatram da u startu nije moguće. Bog je stvorio čovjeka i njegov um i njegovu dušu (tako kaže biblija), a samim tim i sve njegove postupke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...