Jump to content

Piraterija


Epitaph

Recommended Posts

@RNA

Naravno da to neće nekom doneti bogznakakvu zaradu od nekog malog benda, samo napominjem da je takva piraterija dosta jednostavna i svakako MOGUĆA kada je album izdat kao CD-R.

 

Jos jednom te pitam, da li je bolje fabricki CD sa 2 strane ili CD-R sa 30 strana knjizice?

 

Fabrički CD. Fabrički CD, all the way.

 

Da imam bend kome je izdavač ponudio ove dve opcije samo bih se nasmejao i bez razmišljanja mu rekao da mi izda fabrički CD.

 

A ako sam baš zapeo da mi booklet ima bar još tih nekoliko stranica, mogu od izdavača da tražim da mi odštampa tiraž, ali da malo pričeka sa izdavanjem albuma dok ne prikupi novac i odradi taj booklet kako valja. Na kraju krajeva, može i sam bend u toj situaciji da se postara i prikupi nešto novca da se taj booklet odradi sa još kojom stranicom, jer to su zanemarljive pare naspram toga koliko košta štampanje fabričkog diska.

 

Elem, a što mora booklet od dve stranice uopšte da bude problem? Imam par originala sa takvim bookletima i neki i kao takvi imaju vrlo efektnu estetiku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako sam baš zapeo da mi booklet ima bar još tih nekoliko stranica, mogu od izdavača da tražim da mi odštampa tiraž, ali da malo pričeka sa izdavanjem albuma dok ne prikupi novac i odradi taj booklet kako valja. Na kraju krajeva, može i sam bend u toj situaciji da se postara i prikupi nešto novca da se taj booklet odradi sa još kojom stranicom, jer to su zanemarljive pare naspram toga koliko košta štampanje fabričkog diska.

Е, али имаш некад ситуацију да бенд прича са издавачем да доплати да ураде честити буклет, а не једно парче папира (назови 4 стране), а ови то неће! Ситуација је стварна, десила се једном нашем бенду са нашим издавачем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citam ovo sto vecina vas pise, i smatram da ste extremni licimeri! Sta bre tu lupate bezvene stvari o nekoj tamo podrsci? Nemam pojma kako je bilo osamdesetih niti me zanima, ali sada svako gleda samo svoju bulju, i to sto lupate gluposti da bi ste "pre pomogli bendu nego da jedete hleb danas" je tako neki bezvezni paravan bukvalno ni oko cega!! Pomogli bi ste vi malo sutra!

 

Najveci ste licimeri zbog onoga sto lupetate da domaci bend MORA da se podrzi, a strani moze slobodno da se skida sa nekog sajta. Postoje i gore zemlje od nase i postoje bendovi koji su bolji od nasih a imaju i manju podrsku. Svi tu pricate kako je svetogrdno ne podrzati domaci bend, a nisam video ni jedan mp3 koji pokusavate da prodate a da nema bar 3 srpska albuma! Svi ovde kao redovno kupujete srpski original,a ovi iz rok ekspresa kazu da se domaci album jedva proda u 500 primeraka godisnje. Ma lazete i vi i oni!

 

Razumem ove koji skupljaju originale jednostavno jer su to originali. Pa meni je to nekad bio jedini hobi! Ali to sranje o podrsci i ljubavi prema domacem metalu koji skoro i ne postoji pali samo kod onih koji pisu iste takve gluposti.

 

Nema drzava nikakve veze sa tim sto niko nece da kupi vas album! Niko nece da kupi vas album jer ste losi, a u studiju ste proveli dosta vremena tako da ne smete da priznate sebi da ste losi, i onda se cudite sto niko nece da kupi vas original. To je zato sto ste losi!

 

Evo, napisao sam to,pisacu ovo i opet, a vi pisite sta hocete. I dalje cete biti losi!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, ovdje procitah da nije eticki piratizovat neko UG izdanje, ali zato nikakav problem ako je u pitanju neki Nuclear Blast il slicno :)

Lopovluk ce uvjek bit lopovluk, a to sto je nekom izgovor da krade od lopova, njemu na cast. Robin Hood tripovi, sa tim da sto ukrades od bogatih onda stancujes i prodajes sirotinji, ma ajde.

 

Dalje, koliko je UG bendova (posebno u black metalu) koji se ubise da pokazu kako su zli i opaki, njihovi intervjui krvare od kolicine mizantropije koja bi za jedan tren pobila polovinu covjecanstva, da ne zaboravimo obavezno sranje po sistemu i institucijama. I onda, na kraju intervjua, obavezno - kupite original il umrite fejkeri :) Najaci mi je trip kad UG bend, kojem u bukletu pise da podrzava smrt citavog covjecanstva, pa i onih koji slusaju taj isti album, trazi da ga isti podrze. UG bendovi uvjek mogu da sviraju muziku za svoj uzitak, da eventualne promose/demo/albume dijele svojim prijateljima, poznanicima, tetkama, tvrdokornim fanovima, neprijateljima itd. Ili da izdaju album putev zvanicnog izdavaca, bez sranja o podrzavanjima i slicno. Problem je kad guzica zine na pare, al je i dalje kul nositi obrnuti krst posred paint-ovane ruzne face.

 

Sad dolazimo do glavne stvari, a to je - da li kupiti ili ne original. Kao prvo, to je vec pitanje kulture, afiniteta i platezne moci. Onda se fino postave prioriteti u zivotu, i covjek se prema tome usmjerava.

Ja licno nikad necu kupit original da bih pruzio podrsku nekome. To mi je najljigaviji razlog za kupovinu istog(pa kad smo kod pruzanja podrske, toliko je bolesnih ljudi kojima treba novac za operacije, zar to nije prece na 'humanoj' skali od suport-a za lokalni heavy bend koji ni instrumente ne umije pravilno da drzi, a vec izdaje album?)

Znaci, ja cu original kupit iz jednog prostog razloga - da uzivam u njemu. Kvalitetna muzika, uz dobro uradjen buklet, mogu da podignu uzivanje na jos veci nivo. Eventualno, kupicu originale omiljenih albuma i sa skromnijim bukletima, cisto da bih zadovoljio neki svoj trip. To u osnovi svako i radi, tezi da zadovolji sopstvene potrebe.

 

E sad, i jesam, i nisam protiv piraterije. Sa jedne strane, piraterija je otvorila vrata prakticno nepoznatim bendovima da dodju do slusalaca sirom svijeta, ali je sa druge strane oznacila kraj klasicnom underground pokretu. Sad kad svako moze da izbaci svoje pjesme na internet, taj UG duh je izgubio svoj smisao. Nema vise presnimavanja kompilacija na kasetama, pa slanja postom, pa iscekivanja da to stigne, i na kraju preslusavanja. Danas je sve to zamijenjeno p2p programima i momcima koji narezuju mp3 muziku, a omasovljenje je dovelo do toga da prakticno nabavljamo mnogo vise muzike nego sto mozemo da preslusamo. A i dio toga sto preslusamo, radimo cisto pro forme. Za 5 dana se i ne sjecamo nekih albuma, picimo dalje ka novom bendu iz Uzbekistana za koji jos nismo culi. Vracajuci se na ta stara vremena, sjecam se da su se kasete/audio diskovi prakticno raspadali od toga koliko su se vrtjeli. I sto je jos najbolje, tada je izdavanje albuma garantovalo odlican kvalitet muzike. Rijetko je neki prosjecni bend mogao da izda nesto, samim tim je lakse bilo pratiti scenu. Sve sto izadje, stignes da preslusas po 20x, i bar znas sto si slusao. A danas, nema sanse da stignes ni dio da odradis kako treba.

 

To je neko moje vidjenje piraterije i propratnih pojava. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja licno nikad necu kupit original da bih pruzio podrsku nekome. To mi je najljigaviji razlog za kupovinu istog(pa kad smo kod pruzanja podrske, toliko je bolesnih ljudi kojima treba novac za operacije, zar to nije prece na 'humanoj' skali od suport-a za lokalni heavy bend koji ni instrumente ne umije pravilno da drzi, a vec izdaje album?)

 

Znaci, ovo je nesto najpametnije sto sam procitao na ovomforumu. Stvarno, svaka cast na ovim recima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, ovdje procitah da nije eticki piratizovat neko UG izdanje, ali zato nikakav problem ako je u pitanju neki Nuclear Blast il slicno :)

Lopovluk ce uvjek bit lopovluk, a to sto je nekom izgovor da krade od lopova, njemu na cast. Robin Hood tripovi, sa tim da sto ukrades od bogatih onda stancujes i prodajes sirotinji, ma ajde.

 

Svi mi downloadujemo, ali mnogima je fizički format i dalje nezamenjiv. Ja i dalje kupujem diskove i ploče (čak i mnogo više nego što je to bio slučaj pre downloada).

 

"Robin Hood tripovi", nazovi to kako hoćeš, ali oko izdavača postoji etičko pitanje. Recimo, u situaciji kada se odlučuješ za kupovinu između dva albuma koja ti se jednako dopadaju ali oba nisu neki prioritet. Jedan je od velikog benda izdat za neku major etiketu, a drugi od malog benda izdat za mali lejbl. Mislim da nije baš mnogo etički odlučiti se tada za ovog prvog.

 

Naravno, svako kupuje diskove radi svog gušta pre svega, ali ipak - tako pruža i neku vrstu podrške. Kad nešto smatraš vrednim svoje podrške, onda tu nema ničeg ljigavog, lošeg i licemernog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Dovoljno je da se provajderi pobune protiv ovakvog načina nametanja pravila. Kako? Neka ukinu zemlji internet na 24h, pa će ovaj predlog naglo da ode pod tepih.

 

Da ne pominjem koliko bi ljudi popizdeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi mi downloadujemo, ali mnogima je fizički format i dalje nezamenjiv. Ja i dalje kupujem diskove i ploče (čak i mnogo više nego što je to bio slučaj pre downloada).

 

"Robin Hood tripovi", nazovi to kako hoćeš, ali oko izdavača postoji etičko pitanje. Recimo, u situaciji kada se odlučuješ za kupovinu između dva albuma koja ti se jednako dopadaju ali oba nisu neki prioritet. Jedan je od velikog benda izdat za neku major etiketu, a drugi od malog benda izdat za mali lejbl. Mislim da nije baš mnogo etički odlučiti se tada za ovog prvog.

 

Naravno, svako kupuje diskove radi svog gušta pre svega, ali ipak - tako pruža i neku vrstu podrške. Kad nešto smatraš vrednim svoje podrške, onda tu nema ničeg ljigavog, lošeg i licemernog.

 

Il je moje poimanje etike pogresno, ili ne postoji LEVEL-ovanje iste. Etika ne poznaje takve kompromise, jer zamisli sto bi bilo kad npr. doktor ne bi zelio da lijeci nekog pod izgovorom da je taj ubica/silovatelj/kreten???

Znaci, ako je neko vec odlucio da malo kupuje originale, malo da skida mp3 - onda bez sranja o etici. Sve to skupa sa onom pricom o podrsci bendova, mi je klasicno licemjerstvo i ljigavstina. Ko zeli da pruza iskreni 'suport', neka fino ide u crveni krst ili neku drugu humanitarnu organizaciju. Iskrenije je pruzat 'suport' ljudima da prezive, nego da snime novi album. Dobrotvori svih zemalja, ujedinite se :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il je moje poimanje etike pogresno, ili ne postoji LEVEL-ovanje iste. Etika ne poznaje takve kompromise, jer zamisli sto bi bilo kad npr. doktor ne bi zelio da lijeci nekog pod izgovorom da je taj ubica/silovatelj/kreten???

Znaci, ako je neko vec odlucio da malo kupuje originale, malo da skida mp3 - onda bez sranja o etici. Sve to skupa sa onom pricom o podrsci bendova, mi je klasicno licemjerstvo i ljigavstina. Ko zeli da pruza iskreni 'suport', neka fino ide u crveni krst ili neku drugu humanitarnu organizaciju. Iskrenije je pruzat 'suport' ljudima da prezive, nego da snime novi album. Dobrotvori svih zemalja, ujedinite se :) :) :)

Koja je razlika izmedju pruzanje podrske ocuvanja prirode, koja te nadahnjuje i od koje ti zavisi funkcionisanje, od podrske nekom bendu? Ako ti bend pruza energiju, zasto mu ne bi uzvratio, bilo materijalno ili vidnim postovanjem njegovog rada, na primer dolaskom na koncert?Ako zelis da podrzis bend (a ubedjen si da ce imati efekta), onda kupi original umesto kopije. Ako zelis da pomognes deci, onda kupi unicefovu cestitku umesto neku drugu. Uvek ima nacin da se podrzi nesto do cega ti je stalo.

Ono sa cim se ne slazem je naturanje stava da nesto treba da se podrzi. Generalno to svako od nas treba da odluci.

Veoma je eticki kupovina originala i skidanje muzike. Opet je stvar izbora. Ja imam (neke sam imao) majice stranih bendova, kupio sam ih sto su mi se svidele i nisam razmisljao o podrsci, mada je novac isao direktno njima, jer su kupljene na koncertu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je razlika izmedju pruzanje podrske ocuvanja prirode, koja te nadahnjuje i od koje ti zavisi funkcionisanje, od podrske nekom bendu? Ako ti bend pruza energiju, zasto mu ne bi uzvratio, bilo materijalno ili vidnim postovanjem njegovog rada, na primer dolaskom na koncert?

 

Ja mislim da nisi u pravu. Postoji ogromna razlika. Priroda se ugrozava iz dana u dan sve vise i vise i vise je nece ni biti i necemo uspeti da prezivimo. Ako metal bendovi prestanu sa radom,prezivecemo. Kako koja generacija dolazi radja se sve vise i vise retardirane dece,ljudi umiru mladi,tumori na sve strane,i ti hoces da kazes da je isto pomoci prirodi kao i bendu? Pa to je najgori post koji sam procitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Слажем се с тобом, много боље и хуманије је помоћи неком коме је то потребно. Само, ја ћу подржати и сваки домаћи бенд који ми се свиди не само куповином оригинала, него углавном слањем у иностранству, пушатењем абера у круговима у којима мислим да би људе то занимало. До сад сам што продао, што трејдовао преко 200 дискова домаћих бендова. Ако то није подршка, ја не знам шта је. Да не помињем што сам рецензирао сва издања и радо интервјуе са бендовима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da nisi u pravu. Postoji ogromna razlika. Priroda se ugrozava iz dana u dan sve vise i vise i vise je nece ni biti i necemo uspeti da prezivimo. Ako metal bendovi prestanu sa radom,prezivecemo. Kako koja generacija dolazi radja se sve vise i vise retardirane dece,ljudi umiru mladi,tumori na sve strane,i ti hoces da kazes da je isto pomoci prirodi kao i bendu? Pa to je najgori post koji sam procitao.

A mozda se taj bend bori za ocuvanje prirode, bolje drustvo, smanjenje gladi na planeti ...

Ovo je najplitkoumniji post koji sam procitao. Jel' da nastavima sa epitetima o postovima ?

@RNA

Ja ne vidim nista lose u tome i drago mi je sto to radis.

 

A da vas sve pitam, sto trosite svoje vreme ovde ubedjujuci ljude sta je humano, a ne radite direktno na humanosti?

Da vam dam odgovor : pa svodi se da neko da novac bendu (ako izuzmemo onu pricu da kod nas bend ne dobija nista od prodaje originala), verujuci da ce bend svojim radom opravdati zajednicke ideje, poglede na svet ...Sa druge strane vi pisete u nadi da cete izazvati svest kod nekog i time pomoci ostvarenju vasih ideja, a ne idete ko volonteri na gerontolosko odeljenje.

Mazrim,

Ako tvoje vreme vredi xy dinara a, ovo vreme pisanja na tabli vredi xy + epsilon, onda je opravdano pisanje. Ako se pokaze da vreme provedeno na tabli ne vredi xy + epsilon, onda je bolje da si uplatio u c krst xy dinara.

Jel imas nesto da mi kazes o c krstu?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам ни рекао да је лоше, само ћу још испасти грбав што то радим.

Mozes da ispadnes grbav, samo ako ti bendovi, koje si afirmisao sutra okrenu ledja i pogaze sve sto si ucinio za njih. Ne bi me iznenadilo, ali se iskreno nadam da nece do toga doci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mozda se taj bend bori za ocuvanje prirode, bolje drustvo, smanjenje gladi na planeti ...

 

Eovo je nesto najgluplje sto sam procitao! S obzirom da se ovde prica o malim bendovima i s obzirom da mali bendovi danasnjice sami placaju izdavanje i kao sto je neko reko od prodaje originala mogu da kupe eventualno nove zice i palice, ti kazes da se oni mozda zalazu za prirodu? A nemaju pare da kupe palice? Drugo je to kakvi su oni ljudi, i ako pomazu prirodu to je plus za njih a ne za bend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ајде сад да не испаднем ни ја невин, често сам то радио и зарад своје користит, тј. приликом трампе сам набављао гомилу издања која ме занимају, али сам све домаће дискове куповао или директно плаћао бенду. А један бенд ми никад неће окренути леђа, мада им још дугујем неку лову, али није много.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eovo je nesto najgluplje sto sam procitao! S obzirom da se ovde prica o malim bendovima i s obzirom da mali bendovi danasnjice sami placaju izdavanje i kao sto je neko reko od prodaje originala mogu da kupe eventualno nove zice i palice, ti kazes da se oni mozda zalazu za prirodu? A nemaju pare da kupe palice? Drugo je to kakvi su oni ljudi, i ako pomazu prirodu to je plus za njih a ne za bend.

ti moras kod lekara. Pre nekoliko godina si se pijan stropostao niz stepenice i ostetio koru malog mozga. Ja govorim o tome da njihovim podrzavanjem (ako nam se svidjaju), svi oni zajedno sire ideju koja moze da ima veci efekat, nego da su ultrapopularni a neutralni. Ajd budi fer pa mi odgovori o onom xy + epsilon. Jel u ovoj tvojoj prici konfigurise espilon ili ne? Ako ne onda bolje idi deli letke, pa novac koji dobijes uplati u humanitarne svrhe, ili deli letke sa istim sadrzajem.

 

ЈАде сад да не испаднем ни ја невин, често сам то радио и зарад своје користит, тј. приликом трампе сам набављао гомиул издања која ме занимају, али сам све домаће дискове куповао или директно плаћао бенду. А један бенд ми никад неће окренути леђа, мада им још дугујем неку лову, али није много.

Ja sam razmenjivao knjige i casopise i strane. Na taj nacin sam dosao do materijala za koji bi mi trebala pozamasna svota, a stranci su saznali nesto vise o nasem novinarstvu. Naravno i nasa posta je zaradila fino.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja govorim o tome da njihovim podrzavanjem (ako nam se svidjaju), svi oni zajedno sire ideju koja moze da ima veci efekat, nego da su ultrapopularni a neutralni.

 

Jesi ti siguran da nas dvojica živimo na istoj planeti? Širenje ideja? To je probao još hipi pokret, pa evo gde su danas, preciznije, gde nisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi ti siguran da nas dvojica živimo na istoj planeti? Širenje ideja? To je probao još hipi pokret, pa evo gde su danas, preciznije, gde nisu.

Ako bend koji se meni svidja podrzava ideju protiv globalnog zagrevanja, kupicu njegovu majicu, pomoci cu bend, njenim nosenjem cu ostvarivati neke svoje ideje. Sta tu ima lose ili cudno? Svaki bend se trudi da audio/vizuelno prenese neku ideju.

Tebe ne zanima omot albuma, reci...izjave bendova, ponasanje na bini....slusas muziku radi muzike? Onda idi slusaj ptice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapravo, mislim da iznenadjujuce veliki procenat nas slusa muziku zbog MUZIKE... :uhoh:

Jeste, ja slusam klasicnu muziku, vrlo cesto.

edit

ne zelim da trujem temu bez potrebe, zato se totalno povlacim. Rekao sam sta imam. Svako neka radi po nahodjenju.

Edited by ilegalac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...