Jump to content

Piraterija


Epitaph

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Evo da i ja kazem dve-tri pametne na temu piraterije.

Da nije piraterije mnogo muzike koju volimo nebi ni doshla u nashe ruke. Piraterija je svuda zastupljena i nema tog zakona koji je moze sprechiti. Ja je u potpunosti podrzavam. Nikom nije zao da plati i koji dinar vishe za original CD koji mu se svidja. Ali kako chovek moze uopshte znati da mu se taj CD svidja. Piraterija!

U danashnje vreme domaci bendovi ne zaradjuju na prodaji CD-ova vec na svirkama. Chak ta piraterija ide u korist bendova jer niko nece dati 1000+ kinti za neshto shto i ne zna kako zvuchi. Prvo ce ih poslushati pa tek onda razmishljati o kupovini originala. Kupujem i ja originale ali ne mogu priushtiti original svakog benda koji slusham. Zato ce moj komp biti uvek pun piraterije i muzike koju volim.

 

Piraterija je zakon! :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Mislim da piraterija nije nikakav problem domaće scene, pošto im je publika brojno zanemarljiva i tako i tako, tj. svejedno ne bi mogli da prodaju više od par stotina diskova. Piraterija je problem velikim stranim bendovima, koji prodaju stotine hiljada i milione nosača zvuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrdim (a to sam i potvrdio u razgovoru sa par relevantnih metal muzičara) da se mnogo više diskova proda zahvaljujući mp3-ju i internetu nego što bi to inače bio slučaj. I interesantno, uvek su mi samo Ameri na temu piraterije kukali i njakali (Chris Barnes npr), dok su Evropljani bili mnogo otvoreniji po tom pitanju - Olavi iz Amon Amartha je bio u fazonu "nemam ništa protiv, tako dopremo do više ljudi", dok je Jonas iz Scar Symmetry-ja bio u fazonu "pa ja i sam skidam gomiletinu muzike sa neta, nisam valjda lud da kupujem nešto a da ne znam kako zvuči". Cela ta priča je debelo prenaduvana. Ako neko ne kupuje originale (iz bilo kog razloga, finansijskog ili principijelnog), on ga neće kupiti bilo interneta ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrdim (a to sam i potvrdio u razgovoru sa par relevantnih metal muzičara) da se mnogo više diskova proda zahvaljujući mp3-ju i internetu nego što bi to inače bio slučaj. I interesantno, uvek su mi samo Ameri na temu piraterije kukali i njakali (Chris Barnes npr), dok su Evropljani bili mnogo otvoreniji po tom pitanju - Olavi iz Amon Amartha je bio u fazonu "nemam ništa protiv, tako dopremo do više ljudi", dok je Jonas iz Scar Symmetry-ja bio u fazonu "pa ja i sam skidam gomiletinu muzike sa neta, nisam valjda lud da kupujem nešto a da ne znam kako zvuči". Cela ta priča je debelo prenaduvana. Ako neko ne kupuje originale (iz bilo kog razloga, finansijskog ili principijelnog), on ga neće kupiti bilo interneta ili ne.

 

Pa znas kako, oko piraterije ce kukati oni koji od muzike zive. Oni koji se muzikom bave iskljucivo iz zadovoljstva logicno nece imati nista protiv piraterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znas kako, oko piraterije ce kukati oni koji od muzike zive. Oni koji se muzikom bave iskljucivo iz zadovoljstva logicno nece imati nista protiv piraterije.

 

Realno, šta bendovi zarade od prodaje diskova? Ovi što idu na svetske turneje zarade mnogo više od koncerata. Samo, da bi imali publiku širom sveta, treba da budu popularni i slušani, a đavola će to biti bez piraterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne kaze da oni zaradjuju samo na diskovima, ali je cinjenica da im vise odgovara da ljudi kupuju originale nego da ih piraterizuju, pa kolika god da je zarada.

 

Ali nije činjenica, kako ne razumeš? Kada bi se sad pojavio disk koji je nemoguće ripovati (ok, zamislimo da je to moguće), tvrdim ti da bi mu prodaja bila 10 puta lošija, jer niko nije lud da da pare za nešto što ne zna kako zvuči. Recimo da je bend srednje veličine i da ima 20k fanova. Prodaće 10k kopija verovatno. Ali ako isti taj album pustiš na internet, čuće ga 200k ljudi. Neka ga svaki deseti čovek kupi, to ti je u startu dvostruko jača prodaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se

Glavna zarada ide od turneje-bend za svaki live nastup pokupi ako se ne varam oko 80% zarade-ostatak ide na organizatore i ostalo osoblje

Inace zaradili bi oni dobro i od prodaje diskova ali tu najmasnije pare uzimaju distributeri odnosno izdavaci-to su samo takva mesetarstva dok bendovi kupe bukvalno mrvice ;)

Slicno je i u filmskoj i industriji video igara :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali nije činjenica, kako ne razumeš? Kada bi se sad pojavio disk koji je nemoguće ripovati (ok, zamislimo da je to moguće), tvrdim ti da bi mu prodaja bila 10 puta lošija, jer niko nije lud da da pare za nešto što ne zna kako zvuči. Recimo da je bend srednje veličine i da ima 20k fanova. Prodaće 10k kopija verovatno. Ali ako isti taj album pustiš na internet, čuće ga 200k ljudi. Neka ga svaki deseti čovek kupi, to ti je u startu dvostruko jača prodaja.

 

Da, da, to kapiram, ali napominjem da postoji razlika izmedju toga kad sam bend okaci neke .mp3 semplove pa ti lepo cujes o cemu se radi i kada svuces ceo album sa rapida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

totalno podrzavam pirateriju,naravno voju gajdasa morate da kupite orginal jer na taj nacin podrzavate rad umetnika

 

Pa i Dream Theater kao i mnogi drugi metal bendovi su umetnici pa nam po logici tvog kazivanja to ukazuje i na potrebu da i od njih kupimo orginalni disk

Dakle upravo si udario kontru samom sebi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i Dream Theater kao i mnogi drugi metal bendovi su umetnici pa nam po logici tvog kazivanja to ukazuje i na potrebu da i od njih kupimo orginalni disk

Dakle upravo si udario kontru samom sebi :)

 

nisam zato sto je voja gajdas nacionalni umetnik i kupovinom njegovih diskova mi pomazemo odrzavanje muzicke tradicije nasega naroda.a koga boli kurac sto ce tamo neka metalika da izgubi nesto od svojih miliona zbog piraterije.i treba kupovati i praviti pirateriju.a i stvari kao sto je voja gajdas treba piraterizovati iz prostog razloga da bi sto vishe ljudi culo za njega ali ono ne samo da treba slusati piratske snimke narodne muzike vec treba ako se ima para i kupiti ponekada orginal narodne muzike da bi se pomoglo izvodjacima.a metal diskove nikada ne treba kupiti orginal jer nema razloga za to.mene zabole iskreno za to sto su oni tamo sto se tripuju da su umetnici,moj tesko zaradjeni novac ce jednog dana ici samo na prvoklasnu izvornu narodnu muziku

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam zato sto je voja gajdas nacionalni umetnik i kupovinom njegovih diskova mi pomazemo odrzavanje muzicke tradicije nasega naroda.a koga boli kurac sto ce tamo neka metalika da izgubi nesto od svojih miliona zbog piraterije.i treba kupovati i praviti pirateriju.a i stvari kao sto je voja gajdas treba piraterizovati iz prostog razloga da bi sto vishe ljudi culo za njega ali ono ne samo da treba slusati piratske snimke narodne muzike vec treba ako se ima para i kupiti ponekada orginal narodne muzike da bi se pomoglo izvodjacima.a metal diskove nikada ne treba kupiti orginal jer nema razloga za to.mene zabole iskreno za to sto su oni tamo sto se tripuju da su umetnici,moj tesko zaradjeni novac ce jednog dana ici samo na prvoklasnu izvornu narodnu muziku

 

Dakle namece se zakljucak

Treba piratizovati muziku koja nam se ne svidja ili je ne favorizujemo :)

 

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако Принца због његових ставова треба прогнати са планете, Тешу треба бацити у најближу црну рупу. Верујем да би колабирала од количине усисаног срања.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Почни да свираш нешто, да правиш музику, па ће ти бити јасно. То ти је као да мазнеш хлеб пекару и кажеш да је то опште добро које сви треба да имају.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...