Jump to content

Piraterija


Epitaph

Recommended Posts

  • 2 months later...
Guest HEFEST
Ja nešto što ima preko 1GB kupujem, ne mogu da ostavljam preko noći, raspašće mi se komp. :lol:

 

 

Nece se raspasti. Komp ne moras gasiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muzicari zive u nerealnom svetu, na zalost. Jos kada se pojavila ona standardna traka, pocelo je prebacivanje sa vinila na istu. Pravile su se kompilacije i prodavale. Kada se pojavio CD, ponovo se u jednom dobrom periodu snimalo sa CD-a na traku. Pravili su se CD uredjaji sa programom koji ti izracuna koliko pesama moze da stane na stranu od 30 ili 45 min!!!!!!ko je tada podsticao pirateriju???? gde su tada bili muzicari da pricaju kao danas po forumu??? Zar im nije bilo u interesu da se kupi CD??Kasnije nastupa rezanje na CD-R, pa sada internet. Ja sada treba da imam grizi savesti sto ce neki klinac koji je tek uzeo gitaru u ruku, da mi prebaci, ej nemoj da skidas sa neta, kupi disk. Pre nego sto je uzeo gitaru mogao je da vidi kakvo je stanje i sta ga ceka. Mozda je i sam pre toga skidao. Ako hoces da stvaras muziku za sebe, kupi instrumente i sviraj. Ako hoces da te neko cuje, uhvati se sa rizikom. Ako napravis park gde je nekada bio put, moraces da se suocis sa rizikom da kroz park sutra osvane barem puteljak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve sto valja izadje.prodaja cdova vise nije presudna,pogotovo u metalu,koji ionako nije nikad bio mejnstrim po pitanju prodaje diskova.cak i oni najkomercijalizovani bendovi imaju ukupno svega 10tak albuma sa milionskim tirazima.tu su endorsmenti sa firmama,reklame na gejspejsu/sajtovima, turneje itd.,tako da je samo pohlepna prica kao npr larsova o napsteru,sto su trey i matt samo tako objasnili sa onim "sad nemam da napravim 25ti bazen".ionako,vec nekih 15tak god originale manje komercijalnih bendova kupuju samo fanovi,na sta net nije uticao.

 

uzecu sebe za primjer,toliko gomile muzike slusam da je nemoguce da kupujem sve originale,pa skidam sve u 16,dok imam albume na cdu ili vinilu,doduse i iz audiofilskih razloga,onih bendova ciji sam daj-hard fan.nesto ne vidim da se razlikujem od 90 % populacije.ajm dzast a regular evridej normal madafaka...

Edited by stivbedezz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebeno pitanje. Internet i piraterija imaju svojih prednosti ali vecinom i mana. Toliko je danas muzike, bendova, myspace stranica itd da se ne moze sve stici preslusati. A to opet dovodi do povrsnog preslusavanja, sto po meni ubija draz muzike. Drugacije je kad cekas LP mjesec dana da stigne, pa kad dodje srce ti veliko i onda slusas po mjesec dana. Slusanje muzike preko racunara i slusanje muzike preko gramofona ili muzicke linije nije isto. Vecina ljudi koji slusaju muzike preko kompa prije svega obavlja neku radnju i istovremeno slusa muziku, pise po forumu, mirc i te slicne gluposti, sto ometa slusanje muzike i stavlja je u drugi plan koliko god neki govorili suprotno.

 

Prije se makar moglo vjerovati ljudima na rijec, kasete, cd-ovi su stizali s jednog kraja svijeta na drugi, ljudi su pismima slali preporuke i vise se druzili. I to je bila prava draz muzike, kada si znao za puno manje bendova nego danas ali makar si znao diskografiju tih bendova napamet a ne povrsno kao sto je slusaj kod 90% danasnje muzike.

 

Slažem se, ali ipak moraš da priznaš da su pre svega izdavačke kuće te koje uzimaju mnogo više od prodaje diskova nego autori, dok piraterija istima omogućava da steknu popularnost. To je Gojko već objasnio iznad. Kad bih ja, da nije piraterije, čuo Hellion, Obsession, Leatherwolf, Sacred Oath, Destiny i druge manje poznate i manje popularne bendove, a kamoli poželeo da imam nešto od njih na originalu?

 

Objasnio sam u postu prije. Kao sto danas imas fejsbuk grupe i ta ostala sranja koja me ne zanimaju, prije si imao krug ljudi koji su voljeli odredjenu muziku, a neko iz tog kruga ljudi je dobijao muziku, informacije od nekog s druge strane svijeta, tako da bi cuo kad-tad. Isto kao da danas pricas sa nekim iz Australije i on ti preporuci Assaultet a ti odmah skines s neta, umjesto da cekas mjesec-dva da stigne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa u stvari to je i prednost,ali zavisi sve od subjektivnog dozivljaja.ja sam uvijek gledao na mjuzu kao na uzivanje,ti je gledas sa mazohisticke strane. :zuba:

 

Pa slusam i ja na racunaru muziku ali nije to taj feeling kad pustis na gramofonu i zavalis se na krevet i uzivas. Nema tih ultra skupih zvucnika i slusalica koje mogu da zamijene te trenutke blagostanja :rockdevil:

 

Ali nije činjenica, kako ne razumeš? Kada bi se sad pojavio disk koji je nemoguće ripovati (ok, zamislimo da je to moguće), tvrdim ti da bi mu prodaja bila 10 puta lošija, jer niko nije lud da da pare za nešto što ne zna kako zvuči. Recimo da je bend srednje veličine i da ima 20k fanova. Prodaće 10k kopija verovatno. Ali ako isti taj album pustiš na internet, čuće ga 200k ljudi. Neka ga svaki deseti čovek kupi, to ti je u startu dvostruko jača prodaja.

 

Nigdje veze. Ok, internet jeste uticao na povecanje publike odredjenog benda, ali sta mislis kako su ljudi slusali muziku prije 25 godina? I tada je bilo komunikacije, preporuka, vise nego danas, a i bile su neke stvari dustupne isto kao sto su danas. Vi mislite da muzika postoji od kako je interneta, zajebi to. I prije toliko godina si mogao da nadjes i kupis Sodom, Protector, Picture ili Sarcofago isto kao sto mozes danas, samo sto je taj proces trajao duze, ali barem po meni je bio veci uzitak cekati da stigne kaseta, i na to se obracalo vise paznje nego danas, muzika se slusala ali u punom smislu rijeci. Nazoves rodbinu u USA ili Norveskoj, naruci mi par diskova i eto nas za par dana, ne kazem ja da je to nuzno losa stvar ali ubije ono draz koju je muzika prvobitno imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa slusam i ja na racunaru muziku ali nije to taj feeling kad pustis na gramofonu i zavalis se na krevet i uzivas. Nema tih ultra skupih zvucnika i slusalica koje mogu da zamijene te trenutke blagostanja :rockdevil:

 

 

 

Nigdje veze. Ok, internet jeste uticao na povecanje publike odredjenog benda, ali sta mislis kako su ljudi slusali muziku prije 25 godina? I tada je bilo komunikacije, preporuka, vise nego danas, a i bile su neke stvari dustupne isto kao sto su danas. Vi mislite da muzika postoji od kako je interneta, zajebi to. I prije toliko godina si mogao da nadjes i kupis Sodom, Protector, Picture ili Sarcofago isto kao sto mozes danas, samo sto je taj proces trajao duze, ali barem po meni je bio veci uzitak cekati da stigne kaseta, i na to se obracalo vise paznje nego danas, muzika se slusala ali u punom smislu rijeci. Nazoves rodbinu u USA ili Norveskoj, naruci mi par diskova i eto nas za par dana, ne kazem ja da je to nuzno losa stvar ali ubije ono draz koju je muzika prvobitno imala.

 

...dok imam albume na cdu ili vinilu,doduse i iz audiofilskih razloga,onih bendova ciji sam daj-hard fan...

 

ja ti kazem da mazohisticki slusas mjuzu.vrijednuj i ostale,ko kaze da neko ne uziva u muzici skinutoj sa neta?da vidis kako sam ja uzivao kad je izasao novi mastodon na 128 kb/s,k'o kad sam konacno nabavio 2000te "cause of death", na original poljaku.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne znam shta serete toliko, kad svi mi skidamo, kupujemo pirate, jbg, to je tako, uglavnom su nashi ljudi takvi da im se ne daju pare za neshto kad vec mogu da imaju besplatno...

 

A jedino mi je glupo to shto ljudi KUPUJU pirate, pad kad vec kupujesh bolje da kupish original ako vec imash para...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...