Jump to content

Električni Orgazam


шмизла

Recommended Posts

ja ih mnogo volim vec duze vreme....recimo gomila mojih ortaka ih ne podnosi mad.gif ....omiljene pesme:....Danas je dan,Da si tako jaka,Hajde reci sada ti,Zlatni papagaj, Bejbe ti nisi tu(Ramones obrada), Sve ste vi nase devojke,Ne postojim,Sex droga nasilje i strah......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zlatni papagaj,

tata placa sve racune,

zlatni papagaj

jer mi smo snobovi.....

jaoooo wub.gif

Ja ne mogu da izdvojim omiljenu, sve ih obozavam!

Ali evo, ti recimo nisi naveo nebo.....ta im je bas onako, pored zlatnog papagaja najveci hit koji su imali....

ja sad bas slusam 'prljavu malu devojcicu'.... wub.gif

 

I ocekivala sam malo vise komentara, ali dobro....tek je jutro, i guess.... icon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

da li je neko cuo ovaj poslednji album (mislim da je harmonajzer) sto im je koja producirao? da li su oni na kak'im lepkovima ili je nesto drugo u pitanju ali mnogo su prsli u poslednje vreme... previse su poceli da experimentisu i skroz su se udaljili od originalnog zvuka.... jel bio neko skoro na nekoj njihovoj svirci? da li i dalje u repertoar uvrstavaju starije pesme (nebo, papagaj i sl)?

Edited by scum

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gif

"Bejbe ti nisi tu" je obrada Rolling Stonesa, "Out of Time".

 

Scum, stvarno si mi čudan. Sad počeli da eksperimentišu?

Najdosljedniji svojoj muzičkoj nedosljednosti.

 

Inače, ne volim ih naročito, ali neke pjesme su obilježile moju mladost kao što je "Da si uvek tako jaka" (LP Zašto da ne, PGP 1994); period kad sam počinjao da slušam muziku. Nedavno sam zbavio mp3, uglavnom zbog tog albuma, ali neću se smiriti dok ne ulovim original disk. Da li je moguće naći isti u nekoj PGP radnji zna li neko od vas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Ali, i sami su krivi sto je tako, nista pametno uradjeno godinama unazad!!!

Pa ne znam, sigurno da je Orgazam tamo nekih 80ih bio mnogo popularniji nego 90ih i danas. Oni su često imali taj imidž 'neobaveznijeg' party rock benda, što 90ih ovde nije bilo baš mnogo popularno. Nisu ni izdavali tako često, ali sva ta 3 albuma koja su izdali od 90ih pa naovamo su sasvim OK (ne računam Balkan Horor Rok iz '92, to im je bio čisto kao neka live kompilacija sa par novih stvari, ako se ne varam)

 

'Zašto da ne!' im je recimo bio sasvim interesantan i simpatičan album. Dosta odličnih pesama kao oni hitići (Spojimo se sad, Da si tako jaka, Prljava mala devojčica), pa stvari kao Halucinacije, Keine Macht Den Drogen, Rasipam se, Metadonska terapija, Sijaj sad kao novo Sunce itd. Možda su eventualno imali najviše 2,3 loše stvari koje su ubacili minutaže radi jer su hteli i na kraju ga izdali kao dupli LP.

 

Onda, 'A Um Bum' im je bio stvarno super album, ali ga je retko ko izvalio jer su ga izdali za City records, tamo 99, baš negde posle bombardovanja. Sećam se na primer kako ih je Rogošić onako napaljeno ispljuvao u jednom od onih uvodnika u REX-u. Dosta gluposti, nešto u stilu 'prodali su se i napravili pravi album za standarde City recordsa prepun veselih hitova za dizelaše'. Biće da čovek nije uopšte ni pošteno preslušao album, jer je ovo njihov najtužnjikaviji album, a taliko dobar nisu napravili još od Lišća ili Distorzije...

 

'Harmonajzer' je sasvim OK, dosta stvari zvuči kao malo čvršća i energičnija verzija 'Distorzije', mada one pesme na sredini albuma malo znaju da udave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Munje i gromovi, da se uključim na malo pogrešnom mjestu. Mislim, mogu i ja poslati i mejl, ali džaba kad ne idem na ехит.

 

Nego, ja ne volim El. Org. Rana faza mi je posebno nezanimljiva. Sredina - ustaljivanje postave Gile*Švaba*Banana*Čavke je OK, Rolling Stones + usmjerenje, ako tako mogu da kažem. Pošto volim bazični rok to mi je lako svarljivo i prijatno.

 

Ali, Zašto da ne? - fenomenalan album. Bitan artefakt '90-ih.

Malo gadan momenat što je to dupli album pa ima nekih pjesama bez kojih bi se moglo, ali, noseće stvari, već pobrojane u poruci člana pod imenom "Odelo"... UH

Kakva razuđena svirka, odlična produkcija... UH

 

Majku mu, Kiselo i slatko (Partibrejkers), Strast (Van Gogh), Igraj dečko (Playboy), Beograd iz sredine '90-ih, vremena najgoreg sranja u istoriji ovih naroda, a danas?

 

Ove albume poslije nisam slušao. Možda bih trebao, možda i ne bih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od ukusa. Meni su u principu svi njihovi albumi simpatični, pa čak i 'Letim, sanjam, dišem' koji je, ono, previše sladunjav, neka zašećerena verzija T Rex-a. 'Distorzija' je prvi album koji sam u životu preslušao i zavoleo.

 

'Lisabon' mi je bez razmišljanja na prvom mestu. Strašan album, gomila ideja na kojima bi im i Bauhaus ili stari Killing Joke bez blama pozavideli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, sad, nekako je i normalno za bendove koji pređu 25. godinu svog postojanja da se onda malo više šlepaju na račun nekih vrhunaca što su do tad uspeli da urade.

 

Partibrejkersi su na primer doživeli svoj vrhunac u tamo nekom periodu '94-'96 kada su izdali 'Kiselo i slatko' i sa tim albumom tada bili definitivno bend br.1. Posle toga nisam baš propratio naredne albume Brejkersa, ono što sam površno čuo mi je zvučalo OK, ali ipak slabije od svih tih stvari sa 'Kiselog i slatkog'. A i bez obzira na to, vidno je da je sad sva ta euforija za njima opala posle 10 godina.

Koja i Disciplina opet ne znače isto sada kao što su bili recimo velika fora krajem osamdesetih u BG alternativi, a doživeli zatim sredinom devedesetih bum kao Disciplin A Kitchme. Slično bi prošao i EKV da je nekim čudom opstao do danas, s tim što se oni danas ipak još uvek dosta slušaju, najviše zbog toga što je na sreću uspela da se kako-tako sačuva ta neka enigma vezana za Milana Mladenovića.

Idoli su poodavno stvar prošlosti i nostalgije, a još neki naši odlični, manji ali kultni bendovi kao Luna, La Strada, Boye itd. su onako u globalu manje-više zaboravljeni. Ali jebiga, to je ovde jednostavno tako, jer se olako bacaju u zaborav ili se podcenjuju neke stvari koje su ovde vredele.

 

Sad, El.Org. konkretno je doživeo vrhunac još tamo '86-'88 sa 'Distorzijom' i 'Letim, sanjam, dišem'... Na 'LSD-u' biggrin.gif su imali taj opštenarodni narodnjak 'Igra r'nr' cela Jugoslavija' koji ih je tada veoma dobro prodavao, ali ih je kasnije potpuno progutao. Tako da ih danas 90% ljudi samo pamti po toj stvari koja za Orgazam nije ni malo reprezentativna. Znam eto nekoliko ljudi kojima su im samo zbog te stvari bili razumljivo odbojni, ali su ih već drugačije gledali kad sam im dao da čuju prvi album ili 'Lisabon'... A ta tri albuma posle osamdesetih su im potpuno dobra, čak donekle i u skladu sa vremenom. Ali eto, nisu nešto baš prošla, mada mislim da to dobrim delom čak i nije njihova krivica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da i ja mislim da objektivno nisu mogli vise. Naime krajem 80-tih i pocetkom 90-tih je pocelo gasenje iliti sumrak yu rock muzike i to paralelno sa porastom nacionalizma, shovinizma, vjerske netrpeljivosti koja je kulminirala balkanskim ratom.

 

I zaista kada se pogleda malo kroz istoriju, muzika je uvijek dozivljavala sumrak kada su jacali niski ljudski porivi za ratom - I sv. rat i II sv. rat je bukvalno ugasio jazz i bluz muziku. Na kraju je tako je bilo i kod nas - mislim na Blakan sveukupno.

 

Sada se vidi da su mnogi tako nesto predosjecali. Npr: Elektricni orgazam sa pjesmama sex, droga, nasilje i strah, ili EKV sa pjesmama Tonemo i Zajedno... a posebno Azra i Johnny Stulic sa pjesmama Uzas je moja furka, Pit i to je Amerika, Zadovoljstvina, Filigranski plocnici, Kurvini sinovi...

 

 

Inace malo ljudi zna ili zapaza da je Elektricni Orgazam preradio cuvenu pjesmu Dejvida Bouvija (David Bowie) The Man Who Sold The World cak 10 godina prije nego sto je to uradila cuvena Nirvana odnosno Kurt Kobain.

 

To govori koliko malo nas narod poznaje i prepoznaje prave vrijednosti posebno kad je muzika u pitanju i posebno kad su u pitanju domaci bendovi. Uvijek, i to je skoro postalo stereotim domaci bendovi se kvalifikuju kao imitacija tamo nekih popularnih stranih bendova.

 

Izgleda da treba da tragicno skoncaju zivot svi clanovi benda kao npr. EKV da bi ljudi poceli da ih cijene i da slusaju njihovu muziku. Istina sa 10 godina zakasnjenja ali jebi ga vrijeme je relativno, zivot kratak, a dusa besmrtna pa ako ne u ovom onda u narednom zivotu mozda nadoknadimo propusteno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ovaj Jovan je lik zesci. Pazi ovo:

Još u novinama piše feljton u kome objašnjava kako je sve najbolje mislio, on je kao vrlo produhovljen čovek, mnogima je pomagao. Pa ne može prijatelju, sačekaće te Ivan Berger iza ćoška i umlatiti motkom kao psa.

Haha

 

I ovo:

A ako vas neko od “ubijenih” tuži?

 

- Sva imena u knjizi su izmišljena.

Znaci, genije!

 

Basisita i jos antikomunista - moj idol....

Edited by Byk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednostavno - CAR!

 

Meni je i ovo bilo interesantno:

 

U septembru 81. Gile ga u SKC-u pita da li hoće - on kaže hoće. Reč je o formiranju rok benda Električni orgazam u kome je po sopstvenom priznanju Jovan B. Jovanović proveo “pet godina u podrumu, sa pneumatskom bušilicom u glavi i lepljivim oblakom marihuane, koji se mogao seći nožem, oko glave i drhturavog mozga u njoj. I preživeo. Nekoliko albuma, puno koncerata, proputovao onu (!) Jugoslaviju bio slavan u pravo vreme”.

 

Još jedan dokaz da je Orgazam u stvari najveći ''stoner rock'' bend u nas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...