Jump to content

Recommended Posts

''Nestvarne stvari'' i ''La Strada'' su dva najbolja albuma koja su ikada ovde snimljena.

 

Oba benda su daleko ispred svih ovdašnjih standarda u ono vreme. Malo, za nijansu, mi je draža La Strada jer ima nekako intimniju atmosferu.

 

Luna jeste dark, La Strada već manje-više, jer je više pop.

Sa Lunom je u to vreme svirao jos jedan bend koji se zvao Grad. Imali su minimalisticku postavu, bubnjevi, synth i sad dal bas ili gitara zaboravio sam. Ali su po svim parametrima ili ono sto bi danas nazvali gotthic-om. Dakle monotoni repetitivni zvuk, obuceni u crno i sa izbedljenim licima i kosama. termin dark se pojavio tek u Zagrebu nekoliko godina kasnije na slusaonama koje je, mislim, Tiljak drzao i posle u Poletu gde je dobio punu afirmaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...

daaaaaaaaaa, pravi dark...kako ja bre volim ovakav zvuk...rodjena sam u pogreshno vreme icon_smile.gif ...shta ga znam , Luna je prilichno tezak bend za slushanje, bash imaju tu teshku , Joy division- atmosferu koju ja neobichno cenim i poshtujem... wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifviolent.gifviolent.gifviolent.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
"La strada" je isti bend kao i Luna. Isti ljudi su u pitanju. Ista muzika. Tj, cini mi se da Bale nije bio u La stradi, ali je Tishma definitivno i dalje pisao svoje tekstove i pevao.

Izdali su jedan album.

Nije baš isti bend:

 

http://www.akordi.co.yu/arhiv/ostali/luna.htm

 

Inače, volim oba albuma (zapravo, oba benda), ali trenutno više La Stradu. Kao što neko reče, intimnija atmosfera. Ipak, nijanse su u pitanju. Svirka fantastična na oba albuma, ali niko ne pominje Tišmin glas, koji je zaista poseban i daje pesmama neke nove boje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...

E ovako, da razresim nedoumice: U prvoj inkarnaciji La strade koja je postojala pre Lune, pored Tisme koji je bio vokal i jos par ljudi, Firci je bio zaduzen za ritam masinu. Jedine 2 snimljene pesme iz tog perioda mozete naci na kaseti Hokej klub virginitas.

U drugoj inkarnaciji La strade [posle raspada Lune] pored Tisme koji je uz vokal i svirao gitaru, u prvoj postavi je svirala i klavijaturistkinja Lune [sto je zabelezeno na ploci], dok u kasnijoj postavi nisu imali klavijaturu vec 2 gitare. Postoji snimak koncerta ove druge postave sa cini mi se 8 neobjavljenih pesama, i kako saznajem od Tisme postoje dobre sanse da se taj materijal objavi jer se trenutno "pegla". Samo nemojte se iznenaditi kada cujete cd jer je zvuk jos vise pop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja taj snimak, mene interesuje zvanično objavljivanje albuma.

Pročitah pre nekih godinu dana na Coldtrinity-ju intervju sa Tišmom koji

je najavio album sa tim snimcima i materijalom iz prve faze rada koji će

skupa biti remasterovani, pa me je zanimalo da li je Bojadin o tome zborio.

Valjda se neće predugo čekati na to izdanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 5 years later...

 

https://www.facebook.com/events/1358293997587670/

Luna ponovo, Luna zauvek

Čuvena novosadska grupa će uskoro održati dva povratnička koncerta: u Beogradu (Mikser House) 31. marta i u Novom Sadu (Firchie Think Tank Studio) 1. aprila.

Nakon svega 15 koncerata i dve godine delovanja, čuvena novosadska grupa Luna je 1984. objavila album „Nestvarne stvari“ i nestala sa scene. Sama ploča je tokom narednih godina stekla status nezaobilaznog dokumenta jugoslovenske rok avangarde, a svedoci kratkotrajnog Luninog koncertnog života pamte unikatnu autorsku i izvođačku viziju benda.

Povodom objavljivanja monografije „Ogledala Lune“, Mina, Firči, Bale i Tišma će se prvi put posle nastupa na Exitu 2004. godine okupiti na dva koncerta u svom originalnom sastavu. Mikser House u Beogradu je mesto Luninog uskrsnuća u petak, 31. marta, a „povratak kući“ će se desiti naredne večeri u Novom Sadu u Firchie Think Tank Studiju. Koncerti u trajanju do 60 minuta obe večeri počinju od oko 21:00, a od 19:30 su predviđene promocije „Ogledala Lune“ autora Predraga Popovića, Saše Rakezića i Gorana Tarlaća. Knjiga će te večeri moći da se kupi po ceni koja će biti povoljnije od redovne u knjižarama.

Ulaz na oba koncerta je besplatan, sa po maksimalno četiri karte koje će moći da preuzme svaki korisnik servisa GIGS TIX.

Organizatori koncerata su Društvo ljubitelja popularne kulture kao izdavač pomenute monografije, Mikser House i Firchie Think Tank Studio.

Napomena za predstavnike medijskih kuća: članovi grupe Luna ovim povodom pre koncerata neće davati izjave ili intervjue. Opširnije o knjizi i bendu, uključujući i fotografije: www.dljpk.com/ogledalalune.

Ogledala Lune - Društvo ljubitelja popularne kulture

dljpk.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karte za Mixer nabavljene.

 

Prvo sam pokušao za Novi Sad, ali tamo su planule za manje od dva sata od puštanja sve.

 

Za Mikser se zvanično puštaju tek prekosutra (ponedjeljak) na blagajni, tako da - ko je zainteresovan, nek požuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I u Mikseru su karte otišle za manje od tri sata.

 

Sad treba samo dočekati petak.

 

S obzirom na to da sam spletom nesrećnih okolnosti propustio onaj njihov nastup na Exitu 2004. godine (možda i bolje, jer je bio na mainu, po danu, a sad će biti klupski, kako je jedino i ispravno da bude), za mene je ovo totalno ostvarenje jednog dječačkog sna, za koji sam znajući kakav je Tišma, a i imajući u vidu njegove godine, bio potpuno ubijeđen da se nikad neće ostvariti.

 

Godinama već nisam imao ovakav osjećaj (čak onu blagu tremu, kao da mi je 14 godina) pred neki koncert.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bio, vanvremensko iskustvo...

 

Bio i na soundchecku i na promociji i onda na koncertu, Od 17h sam bio u Mikseru.

 

Osim 10-20% hipsterske mikserske publike (naravno uzimajući karte npr. ljudima iz drugih gradova koji bi dali bubreg da su mogli da prisustvuju) koja je i na ovo došla samo da se pojavi i prozuji i prozbori koju tokom pjesama, savršen koncert & savršen dan.

 

Nemam sad puno vremena, ali napisaću malo detaljnije i okačiti koju sliku čim stignem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, kao što rekoh, bio sam u Mikseru i za vrijeme cijelog soundchecka.

 

Bilo je potpuno nadrealno posmatrati Baleta, Tišmu i ostale u toj poluprivatnoj atmosferi, hvatati te neke finese njihovih međusobnih odnosa o kojima si samo čitao i tako to. Tišma je kao i uvijek prosto Tišma. Potrebno je puno strpljenja za rad sa njim, ali sve to se, osim poezijom, vraća tim njegovim glasom i atmosferom koju priziva i koji zajedno sa Baletovom gitarom i čini ono što Luna suštinski jeste.

 

Moj prvi utisak sa probe je bio potpuna nevjerica u to KOLIKO dobro zvuče. Par pjesama koje su cijele odsvirali su zvučale donekle i bolje nego na koncertu, ako je to uopšte moguće.

 

Sam koncert je bio potpuno nadrealno iskustvo. Zvučali su zvijerski.

 

Mislim, kod Lune nije poenta u toj nekoj virtuoznosti, već u atmosferi, u ritualu... ali opet nemoguće je ne pomenuti sam svirački dio. Svako ko je bio prisutan mogao je da vidi kakav je Bale gitarski, muzički i kompozitorski genije.

Potpuno jedinstven gitarista i u svjetskim okvirima, čovjek-stil, ego manijak isključivo kroz kompoziciju, majstor neponovljive atmosfere. Čovjek koji je zaslužio svjetsku slavu bez ikakve dileme.

 

Ta njegova igra i dopunjavanje sa Firčijem, koji je i dalje monstruozno dobar bubnjar, sa nevjerovatnim smislom za ono što je važno i kad je važno, to je čista alhemija.

 

Koncert je trajao nekih 50-ak minuta, falilo je tu pjesama, vjerovatno zbog Tišme koji ga je iznio sa vidljivim naporom, bilo mu je jako teško iznijeti sve one Firčijeve i Baletove eksplozije ali sve je to junački izgurao.

 

Koncert je započeo spori Metropolis, počeo je nekako iznenada i trapavo, ali je prerastao u jednu jezivu mantru koja je nevjerovatno otvorila nastup.

Ako ga uopšte ima, jer je to bila svaka sekunda, vrhunac koncerta je bio na Intima i Ogledalo Lune.

 

Onaj kome ono sinoć nije uzdrmalo emocije, nije čovjek.

 

A ispostavilo se da je sinoć takvih bilo najmanje 200. Jebeno ne mogu da razumijem da je moguće da postoje ljudi koji se jagme i otimaju za besplatne karte benda starog 35 godina, koji dođu na promociju knjige i kao slušaju o tim kratkim danima njenog postojanja, gledaju te fotografije jedva otrgnute od zaborava, klimaju glavom na sve to, kao da, da...

A onda kada i oni imaju priliku da prisustvuju jednom takvom rijetkom događaju uživo, događaju koji će isto tako biti legendaran za 20 godina i o kome će se pisati tekstovi, kada se atmosfera može sijeći nožem, oni ne da pričaju između pjesama, oni pričaju, klibere se za vrijeme tiših dijelova pjesama, bio sam potpuno zblanut time. pogotovo jer to nije bio događaj na koji se uopšte može usput svratiti, moralo se debelo pomučiti da se dođe do karte.

 

Kako god, to je nevažno.

 

Ovo je bilo ostvarenje sna u najljepšem smislu te riječi i neponovljivo iskustvo za mene.

Ponosan sam što sam prisustvovao i bio sam srećan sinoć, a to me drži i danas.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Nisam se osvrnuo na to, a pročitao sam Ogledala Lune, maltene u jednom dahu.

 

Apsolutna preporuka za svakog ko uopšte voli muziku. Kapitalno svjedočanstvo o jednom vremenu i jednom bendu, o ljudima, o Novom Sadu, o americi... Ispričano u cjelosti riječima samih članova benda iz različith perspektiva sa različitim emocijama, uz gomilu intervjua i autorskih tekstova ostalih učesnika sa scene i ljudi bliskih Luni.

 

A ovo ladno može i na preporuke za knjige.

 

2naqljd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...