Jump to content

JAZZ


Glavx

Recommended Posts

  • 8 months later...
  • 2 years later...

Kao veliki ljubitelj Jazz muzike moram da kazem da ljudi koji beze od nje imaju pravo ...

Ne vidim smisao u tome da samo (muzicki) obrazovan covek mora da slusa neki tip muzike ...

Zato je jazz propao jer je postao nerazumljiv, prepotentan, neinventivan ...

To je ono kad likovi pocnu da soliraju do besvesti a ne nazire se zasto on to radi ...

Nema fokus, nema poentu ...

Svojevremeno sam devojci pustao gomile jazz-a i ona je bila vise nego iznenadjena time da jazz nije samo drvljenje instrumenata ...

Kao neki mini-tutorial za ulazak u jazz, metalcima preporucujem guitar-jazz (Bireli Lagrene, Alex Skolnick, Wes Montgomery, Django itd.) ...

A svima preporucujem ambiental jazz, Dave Brubeck-a, Miles Davis-a, John Coltrane-a, Duke Ellingtona - klasike jazz muzike ...

Have a nice time ... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Заборавио сам да поменем и препоручим - Modern Jazz Quartet (којим сам одушевљен) и једног нашег, врхунског музичара и ствараоца који је врло цењен у jazz свету a име му је Dusko Goykovich (Душко Гојковић, наравно) ...

Да не буде забуне, господин издаје за страно тржиште, самим тим, објављује је као Dusko Goykovich ...

Уживајте ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

E, divota jedna da se neko setio ove teme...

 

Kah, kah (nakasljavam se biggrin.gif ), da krenemo redom:

 

1. Omiljeni izvodjaci: Pa, posto je Jazz muzika sa stogodisnjom tradicijom i jedna vrlo ekstenzivna muzicka forma koja je vremenom dozivela brojne transformacije, bilo bi neodmereno i neposteno spomenuti 2-3 izvodjaca kao omiljene. Ja cu zato krenuti od Bop-a recimo, jer moja interesovanja za Jazz krecu negde iz tog perioda... Naime, uz Dizzy-a i Bird-a, obozavam snimke Bud Powell-a iz tog vremena, kao i Roy Haynes-a i Max Roach-a koji su tek poceli da se afirmisu. Omiljeno izdanje mi je neki koncert iz '56, cini mi se, koji je odsvirala sledeca postava: Dizzy-Bird-Mingus-Powell-Roach - svirka iz snova...

Takodje obozavam snimke Miles Davis-ovog quinteta sa Red Garland-om, Coltrane-om, Chambers-om I Jones-om u periodu '52-'56 i legendarne albume Cookin, Workin, Steamin i Relaxin with M.D. quintet... Ne smem da ne spomenem i Cliff Brown-a... Ima jos zaista mnogo toga iz ovog perioda, ali kucacu 4 sata ako ovako nastavim...

 

Sto se tice 60-tih, to su po mom misljenju najgodine Jazz-a. Nisam slusao lose Blue Note-ovo izdanje iz tog perioda, sve vrhunski Hard-Bop albumi - Freddie Hubbard, Lee Morgan, Dexter Gordon, Art Blakey, Sonny Rollins, Kenny Dorham, Horace Silver, McCoy Tyner...

 

U to vreme je svoje najbolje ploce snimio i za mene najbolji Jazz muzicar ikada - Stan Getz. I snimci Zoot Sims-a iz tog vremena su vanserijski...

 

Free-jazz mi, iskreno, ne lezi previse, ali zato obozavam nekoliko prvih albuma Weather Report-a i taj stari Jazz-Rock. Sedamdesetih je snimio extra ploce i moj omiljeni pijanista Ahmad Jamal, a u to neko vreme krecu da se formiraju i danas najuticajniji pijanisti: Chick Corea, Herbie Hancock, Keith Jarrett... Obozavam Herbie-v "Maiden Voyage", "Takin' Off" (sa Dexter-om), od Chick Corea-e su m i favoriti "Akoustic Band", "Change" (with Origin) - u stvari volim sve njegove ploce osim onih nekoliko "Elektric Band" sranja...

 

Ne mogu vise...

 

Nabrojacu samo jos neka imena i albume koje zaista obozavam (kako mi padaju na pamet): Michael Brecker, Michel Camilo, Bill Evans, Dave Douglas (dolazi ove godine na Jazz-Fest u BG!!!!), Don Byron, Enrico Rava (Easy Living je fenomenalan!), Gianluigi Trovesi (genije nad genijima, imam sve od njega i covek nema los album), Oregon, Richard Galliano, Italian Instabile Orchestra, Dave Holland, Wayne Shorter, Pat Metheny, Carla Bley, Trilok Gurtu, John McLaughlin...

 

Omiljeni albumi:

Pat Metheny & Charlie Haden - Beyond The Missouri Sky

Ahmad Jamal - Rossiter Road

Stan Getz - Live At The Left Bank

Stan Getz - Apasionado

Freddie Hubbard - First Light

Freddie Hubbard - Ready For Freddie

John McLaughlin Trio - Live At Royal Festival Hall

Pat Metheny - New Chataqua

Pat Metheny - Offramp

Lee Morgan - The Sidewinder

Lee Morgan - Search For The New Land...

 

...i jos jedno 500 albuma...

 

2. Slusam ga svakodnevno, po nekoliko sati, sigurno vec jedno 7-8 godina...

 

3. Naravno da ne bih. Samo bih mogao da ga oskrnavim... icon_sad.gif

 

4. Podrzavam sve mlade ljude koji pokusavaju da se formiraju u tom smislu. Od ovih nasih znam samo Marka Djordjevica koji svira u big bendu i sa Maljokovicem...

 

P.S.

 

Hvala za temu, nadam se da ce da zazivi... orangelistening.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nedavno uzivo slusao World Saxophone Quartet jedan od boljih njujorskih jazz bendova - bio je to fenomenalan dozivljaj. Ipak, jazz me ne privlaci nesto pretjerano ali volim po nekad cuti Miles Davisa, John Coltrane....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metheny je stvarno poseban.. da li ste culi za MIKE STERN... ON je savrsen... u bilo koje doba mogu da ga slusam a da mi ne bude naporan naravno... Ne pripada nikakvom bi-bapu ili hard-bapu... Noviji jazz a odlican je.. Iako mislim da posle cool-bapa (MILES DAVIS, JOHN COLTRANE itd...) nema pravog jazza vec je sve ostalo samo pokusaj da se napravi neki novi zvuk jazza mislim da je ovaj MIKE STERN odlican... ODLICAN!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mike je cool lik, imam dva albuma - "Time In Place" koji je strava (sa Mike Breckerom) i "Standards" koji je onako...

 

Dobar je on muzicar, nema govora, ali Pat Metheny je ipak trenutno najbolji zivi Jazz gitarista... Ne znam da li je poznato, ali covek je sa 17 godina drzao predavanje na Berkley-u...

 

 

@Ivaria:

 

Kako bre nema pravog dzeza posle cool-bop-a?!? Stvarno no comment...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Kako bre nema pravog dzeza posle cool-bop-a?!? Stvarno no comment...

meni se svidja taj jazz posle coola ali po meni pravi istinski jazz je bop,dixi, sfing i tako to... jebi ga to je moje misljenje... ali slusam i jedno i drugo... ne uporedjujem i ne mislim da je jedno bolje od drugog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jazz sam poceo da slusam zbog bassista,jer ja sviram bass.To je u glavnom fusion jazz,za kojim sam totalno odlepio.

 

Marcus Miller,Chick Corea (solo,i Electric i acustic band),Alain Caron Le Band,Tibal Tech (i Gary Willis-ovi solo projekti),John Patitucci,Victor Bailey,Victor Wooten,aziza mustafa zadeh,Greg Howe,CPR...I naravno Pastorius,Weather Report,Stanley Clarke...

 

Od domacih,AUDIOQUATRO-sjajan fusion

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja pomalo slusam jazz, i to uglavnom gitarske albume u poslednje vreme,

preporucujem

Charlie Byrd - Bossa Nova Pelos Passaros

Ray Brown (kontrabasista, jedan od najboljih ) Some Of My Best Friends Are... Guitarists

Raphaël Faÿs (django reindhart skola, odlican gipsy jazz) Jazz Hot: The Gipsy Way

 

I naravno tu je i nas Dusko Gojkovic, legenda srpske jazz trube - Swinging Macedonia, odlican album preporucio bi svakome

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni dzez gitara ume da bude malo bezveze ponekad, pogotovo ako krenu sa brljanjem bibop skala gore dole ( brlrlrbrlrbrldzurbdrlbrllllibuu....). To je pomeni izivljavanje vec, ali kad neko ima dobro formiran stil onda moze da zazvuci kul. Posto vecina ima internet ovde, potrazite Dusko Gojkovic Sextet i Swinging Macedonia, necete se pokajati, ja milsim da moze da se nadje preko Limeware-a. (ups, da li sam trebao to da napisem?, ma nema veze, ionako modovi ne rade uopste svoj posao...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od boljih dzez muzicara kod nas je i Vlada Maricic. icon_da.gif

 

Inace, najbolji jazz koji sam ikada slusala je Guinter Mader (ne zamerite mi, nisam sigurna da se tako pise) kvartet. Kako su ljudi obradili Vivaldijeva 4 godisnja doba. Za neverovati... musik20.gif

 

Vec postoji tema o dzezu na ovom istom forumu...

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...1&hl=jazz&st=40

pivopije.gif

 

Edited by Wise Owl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја сам већ годинама опседнут са My Favorite Things и Blue Train ...

Па да, и ја мислим да он није био баш сасвим нормалан ...

Можда из разлога што је (као и већина џезера) био дугогодишњи наркоман.

Он се, дефинитивно, много променио након првих додира са Индијом, хинду фазонима и сл., од тада су његове ствари крцате са којекаквим халуцинацијама, триповима и ескапизмом ...

То је, вероватно, прапочетак trance-музике.

Тако, бар, ја капирам ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA lijepo si to rekla. Mi, koliko god se trudimo ipak kulturoloski zaostajemo za svijetom. 5 vjekova pod turcima imalo je mnogo veci uticaj nego sto se mislilo. Npr. mi nikad nijesmo istinski dozivjeli Humanizam i Renesansu. Takodje, mi smo otkrili dzez skoro vijek posto je nastao u americi od strane crnackih robova naravno.

 

Kaskanje za svijetom - to ti je tuzna istina nase kulture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...