Jump to content

JAZZ


Glavx

Recommended Posts

Па, слажем се ...

Jazz је у остатку света прилично нормална појава, и то одавно ...

Чак се и губи интересовање за њега док код нас расте, што подржавам и што ми се допада али се поставља то питање савремености, што је Бик добро видео.

То, можда, и није битно.

Оно што је важно је да велики број младих људи откива и "бунари" по овом правцу.

То, свакако, значи да ће квалитет онога што раде (у уметности, најчешће) бити бољи јер је jazz (као и класика) неисцрпан у инспирацији.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nick је на ћирилици а пишеш латиницом ...

Занимљиво.

 

Први и последњи offtopic на овој теми.

Не бих да се спамује бар на jazz-u ...

Edited by gavrosaurus

Share this post


Link to post
Share on other sites

'y' je tebi 'i'. Zanimljivo. Daj ne smaraj, nemas 2 godine.... valjda...

 

A da ti je poslednji spam... ne bih rekao s'obzirom koliko imas postova dnevno. Ali ne znam cemu ova prica, ja sam te samo htio reci da je to moje ime, a ti si to shvatio kao zajedljivu opasku. Gdje je nestala miroljubivost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Samo ja pisem na ovom Jazz-u ...

no.gif

sad.gif

 

Elem, ako iko, ikada dodje na ovu temu neka vidi nekoliko sledecih preporuka:

U pitanju su projekti eminentnog Norveskog pijaniste i pisca (objavio vise od 20 knjiga, vrlo citan u Norveskoj, prevodjen i na nekolicinu stranih jezika) po imenu Ketil Bjørnstad; rec je o tematskoj, "Water" muzici, dakle: ambijentalno, sporo, vrlo opusteno i prepuno pejzaza, bez suludih, narkomanskih solaza i zbilja topla i intimna muzika za jednog ili dvoje.

Albumi su:

 

"The Sea II"

"The River"

"Water Stories" i

"Before the Light"

 

Takodje, dodao bih i sjajno ostvarenje pod nazivom "Nordic Quartet" (ah, ovi Norvezani su zbilja genijalni!) u kome su ucestvovale takve velicine poput John Surman, Karin Krog i Terje Rypdal.

Bilo cega da se docepate, sigurno necete pogresiti.

Ja sam, svakako, ovo odslusao sa velikim zadovoljstvom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Ништа, само да, уз ове препоруке, додам и следећу:

David Darling - "Dark Wood"

Сјајно, сјајно остварење бриљантног америчког челисте који је, овим албумом, поставио неке нове стандарде у оквирима, тог неког, мирног и ненаметљивог, амбијенталног џеза.

Албум који сам највише слушао у предходних неколико недеља, узимајући у обзир све врсте музике са којима имам контакте.

45 минута који ми прођу у трену ока, изванредно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' postoji neki film koji se bavi jazz muzikom?

Znam istoriju jazz-a, pravce...ne pitam zbog toga, nego bih jednostavno volela da vidim neki film/dokumentarac o ovoj muzici i muzicarima?!

Nesto sto mi je ostalo u secanju jos pri prvom gledanju Talentovanog gospodina Riplija je Charlie Parker i The Bird. :da:

Jazz je muzika kojom se ljudi bave iskljucivo iz ljubavi prema svemu tome. U KG-u je krajem decembra bila jazz svirka - Jazz Sence Quintet i bilo je odlicno! Pun SKC, mnogo dobra atmosfera, a ljudi (iako u proseku imaju 45-50 godina) sviraju nevidjeno dobro! A 24. ce biti jos jedna - Adam Klem Quintet:

 

"ADAM KLEM je rođen u Novom Sadu 1976. godine. Završio je postdiplomske studije saksofona na Univerzitetu za scensku umetnost i muziku u Gracu, Austrija, u klasi prof. Karlheinz Miklina. Pohađao Muzički studio u Budimpešti, Mađarska u klasi Tüzko Csabe. Od 1994. do 1996. godine bio je stalni saradnik Plesnog orkestra Radio Televizije Novi Sad. Od 1996. do 1998. član je jazz kvarteta "Stomp". 1999. godine je formirao svoj ansambl, "Quartet Adama Klema" sa kojim je imao zapažene nastupe na Jazz Time Festu a potom i na Novosadskom Old Gold jazz festivalu. Snimao za RTV Novi Sad i austrijski ORF. Kao stipendista Ministarstva kulture Austrije školovao se na Sibelius akademiji u Helsinkiju, Finska. Profesori su mu bili Jari Perkiomäki, Manuel Dunkel i Eero Koivistoinen. Po povratku iz Finske svira u bendu legende austrijske jazz scene, gitariste Karla Ratzera i mladog slovačkog kompozitora Erika Rothensteina. Ove godine je izdao CD sa Bosanskim triom "Minority", i gostuje sa internacionalnim bendom "Miramanga" Povremeno svira u različiim kombinovanim i big bendovima kao što su Big Band RTV Sovenije, itd. U raznim sastavima nastupao u Finskoj, Švedskoj, Nemačkoj, Poljskoj, Slovačkoj, Sloveniji, BiH, Hrvatskoj, Austriji, Mađarskoj, Egiptu ..."

Edited by negative creep

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ишао је на б92 документарац пре неког времена:

 

"Jazz", dokumentarac proslavljenog Kena Burnsa je serijal radjen 6 godina. Sastoji se od 24 polucasovne epizode, sadrzi 75 intervjua, 500 muzickih numera i preko 2000 arhivskih snimaka i prati najoriginalniju americku art formu od njenog nastanka iz bluza i regtajma, preko svinga i bibopa, do avangarde. Autor promovise jedinstvenu americku art formu i ljude koji su je stvarali. Majls Dejvis, Luis Armstrong, Dzon Koltrejn, Djuk Elington i Dizi Gilespi su slavna imena istorije dzeza, cije biografije, izmedju ostalog, cine ovu seriju. " Jazz" je putovanje kroz Ameriku podeljenu ratom i rasnim problemima, ali ujedinjenu svingom i plesom. Od Nju Orleansa do Istocne obale, od klasicnih formi do improvizacija, Ken Burns do detalja istrazuje kulturu, politiku i snove koji su doveli do rodjenja dzeza - autenticnog i neodvojivog dela americkog zivota i istorije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko cuo Alex Skolnick trio (da, onaj iz Testamenta)? Stvarno su extra, ima i zanimljivih varijacija na temu nekih hard rock pesama. Podsecaju na prvog Pat Methenya(bright size life), onako lepo razdvojeni instrumenti, cista gitara itd... Nema veze sa fusion-om, pravi jazz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, ја сам чуо за то, заправо и имам оба ЦД-а која су изашла под тим именом "Алекс Сколник Трио" а у ствари обожавам "Збогом романтици - Стандарди за нову генерацију"!

;)

Да, то сам и ставио као једну од препорука за почетнике на некој од предодних страна, мислим ...

Сјајно, један од мојих омиљених џез албума икада, ван сваке сумње.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...