Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

Da vidite samo na sta moj lici...

Cinele prljave ko da sam ih prao katranom (dve napukle), bubanj sav izgreban, flekav, prasnjav... e da i duplak mi skripi... icon_smile.gif

Generalno: icon_redface.gif

 

Sramota........ no.gif

 

Kako ti nije zao da ti set bude prljav i da ga tako unistavas?

 

Nije neka mudrost ocistiti set.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad vidis da nema ulja, podmazes. Sve zavisi od vlaznosti prostorije u kojoj sviras. Ja moju podmazujem i detaljno cistim jednom mesecno, ali ako primetim da fali ulja podmazem je i ranije (sviram u prilicno vlaznoj prostoriji). I naravno brisem je od ostataka palica posle svake probe.

 

Podmazes lanac, federe i zglobove na kardanovom vratilu (ako je u pitanju dupla pedala). Najbolje je ulje za masinu za sivenje. Nikako nemoj koristiti WD40. On nije za podmazivanje, vec za skidanje rdje. Ako ga vec koristis obavezno posle toga podmazi uljem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, osetljive stvari kao sto je pedala i cinele nikad ne ostavljam u prostoriji, pa makar bila i najidealnija. Iron Cobra je ovek u koferu, cinele u najlonima i u torbama, soft i hard-case. Nikad ne skidam i ne pipam cinele prstima, vec iskljucivo krpom, ubacujem ih u najlone i pravo u torbe for the rest. Na taj nacin uspevam da usporim dejstvo zuba vremena, smanjim naslage svega i svacega, oksidovanje, prljanje, uticaj vlage i sl. Ne mrzi me da pre i posle svake probe postavim i skinem cinele i pedalu. Drvo i stalci stoje podeseni, kao i dobos. Sve na itisonu, naravno. Malo lanac s vremena na vreme i feder treba zaliti uljem, kao i neke spojeve, ali nista preterano. Preventiva je najbitnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ti nije zao da ti set bude prljav i da ga tako unistavas?

jbg... icon_mrgreen.gif

To sto je izgrebano i prljavo nije drvo, vec plasticni omotac drveta, tako da samom bubnju to ne steti mnogo....vise plastike stradaju od prasine, a najvise sarafi...

Dobro, nije da ne odrzavam bubanj. S vremena na vreme ga komplet rastavim, obrisem i podmazem sve na njemu...

 

WD40 nije za podmazivanje, vec za skidanje rdje.

Tacno!! icon_da.gif

Ja sam duplak pre "podmazivao" sa WD40, dok mi jedan lik nije dosao i rekao: "Ej matori, sjebaces pedalu tako!".

WD jeste masnjushava tecnost, ali on svaki put skine oksidovani sloj metala pa, malo po malo, pojede pedalu (i bilosta drugo). Znaci: iskljucivo ulje... ali me odvratno mrzi wallbash.gif Inace, pedalu uvek u kofer...

 

Ne mrzi me da pre i posle svake probe postavim i skinem cinele i pedalu.

Ja ni nemam drugi izbor, s obzrom da probe imam iskljucivo u "takozvanom" studiju. icon_smile.gif

BTW Kako odrzavas cinele? Mislim na one pizdarije tecnost za odrzavanje/zastitu cinela i te fore. Mislim da sam pre nekih godinu dana video to u Noti (NS) bilo je oko 10ak evra...

Koliko cesto to treba raditi? Kako se radi s tim? Jel u fazonu: roknes na suvu krpu i ribaj... icon_razz.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ja posot nemam ni lanac ni federe da podmazujem samo spojeve icon_smile.gif

E da Dave bas sam to hteo da pitam nekog. Da nije mozda lose skidati i rasklapati pedalu posle svake probe i sviranja zbog srafova? da se ne ojedu od tolikog odrvtanja i zatezanja non stop?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za cinele sam koristio Zildjianovu pastu i ona je ubedljivo najbolja, ali je odavno nisu dobijali u Sky Musicu. Ne naneses na krpu, nego na cinelu, zatim veoma mekom krpom pocnes da brises manju povrsinu na cineli, recimo 10x10cm i to postaje crno. Zatim uzmes drugu cistu krpu i naglancas. Krpa mora biti mekana poput toalet papira (mozes i s njim), jer ces u suprotnom da izgrebes cinelu nenormalno. Druga stvar koju takodje koristim jeste sprej Dunlop 65 Intensive Cleaner, nije los, uklanja tekucu prljavstinu, ali ako hoces da cistis cinelu koja recimo nije ciscena 10 - 15 god, onda moras mnogo jace sredstvo, kao ta Zildjianova pasta. Probao sam i jedan Sabian spray, znaci nista gore u zivotu nisam video. Samo ti umasti i uprlja cinelu, posle moras da je peres u kadi toplom vodom i Merom za sudje... blah, uzzas. Opet kazem, osnovno cuvanje cinele se ne sastoji u ciscenju, vec u tome da se ne dira preterano prstima, osim bas kad moras da uhvatis cinelu da bi skratio ton. Ja ih krpama skidam, stavljam u najlone i torbe. Ne cistim previse cesto, jednom u 2-3 meseca ili ako bas primetim nesto da se extra uprljalo, pa intervenisem. Ili, ako je neko snimanje, pa treba da vriste od sjaja... icon_smile.gif

 

Inace, bubanj mi je prekriven velikim carsavom kad ne sviram, da ne pada prasina.

 

Pa, ne znam za skidanje pedale. U principu, sto je manje cimas i drndas, manja je sansa da zeznes mehanizam. Nemoj previse da zatezes srafove, u granici normale i to je to. Znam da na tvojoj Premier pedali je to bas cudno reseno, prvo namestis deo na obrucu, podignes bass bubanj i ubacis ga na postolje od pedale i bass bubanj svojom tezinom sa timpanima ne dozvoljava da se pedala mrda.

 

Ako ne moras, bolje neka stoji fixirana na bass bubnju. Ako je losa prostorija higijenski ili ima vlage, ili ako je i nesigurna sto se provale tice, ja je nikad ne bi ostavljao.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto podmazujete federe na pedali?

 

Ja, sem standardno lanca, zglobova na kardanu i sarki na pedali, jos podmazujem i ono malo plasticno na sta se kaci opruga, i sraf na kom se to plasticno nalazi (mislim da je na Iron Cobri tu lager), i to mascu, posto je za taj deo najpogodnija i mnogo duze traje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ne znam za skidanje pedale. U principu, sto je manje cimas i drndas, manja je sansa da zeznes mehanizam. Nemoj previse da zatezes srafove, u granici normale i to je to. Znam da na tvojoj Premier pedali je to bas cudno reseno, prvo namestis deo na obrucu, podignes bass bubanj i ubacis ga na postolje od pedale i bass bubanj svojom tezinom sa timpanima ne dozvoljava da se pedala mrda.

 

Ako ne moras, bolje neka stoji fixirana na bass bubnju. Ako je losa prostorija higijenski ili ima vlage, ili ako je i nesigurna sto se provale tice, ja je nikad ne bi ostavljao.

Da da ima taj mehanizam.Prvo se samo malo podigne bas kako bi taj deo mogao da udje pa se on zategne i samo na njega ubaci pedala tako da fakticki kao sto si ti rekao bubanj pritiska pedalu i ne dozvoljava da se mrda.Mnogo dobra stvar.Ne da je fiksirana nego cekicem ne mozes da je pomeris icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao mi je set!!!

Do sad sam se patio sa njim da ga namestim, posto je ceo razmontiran, a kako mi je prvi put da to radim, napredujem malo sporije. icon_smile.gif

a koji je set u pitanju?ako nije tajna laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto podmazujete federe na pedali?

Zato sto hoce da skripe. Sarke na Iron Cobri ne moraju da se podmazuju.

 

Inace i ja uvek skidam pedalu posle svake probe. Kada sviram kuci samo je skinem sa bubnja i odnesem u sobu (u kojoj nema vlage), kad sviram probe onda je rasklopim i u kofer (u kojem se nalazi i ono sranje protiv vlage). Ne mozete verovati koliko pedala hoce da izrdja i koliko gubi ulje za 2 sata probe dnevno i to ne svaki dan. Srafovi se ne sjebu, ako se ne pretezu, a i nemam razloga da ih pretezem.

Edited by Grof Drobikus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da ima taj mehanizam.Prvo se samo malo podigne bas kako bi taj deo mogao da udje pa se on zategne i samo na njega ubaci pedala tako da fakticki kao sto si ti rekao bubanj pritiska pedalu i ne dozvoljava da se mrda.Mnogo dobra stvar.Ne da je fiksirana nego cekicem ne mozes da je pomeris icon_smile.gif

Pa sad, standardna "stipaljka" na pedalama je u principu isto to, samo mnogo prostije.

 

Zato sto hoce da skripe. Sarke na Iron Cobri ne moraju da se podmazuju.

Pa da, ali opruge valjda ne skripe zbog trenja, kao ostali delovi. Kod mene zato unutra ima ubacen filc, tako da se ne cuju. IC ima sarke sa nekom vrstom lagera, je l' tako? I tu pre ili kasnije mora da zatreba maziva, kao i svuda gde ima pokretnih delova, samo mnogo redje i manje, naravno.

 

Garrgghharrr... - Koju ti pedalu imas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iron Cobra nema lagere, nego neki Tamin patent, koji ne mora da se podmazuje. A postoje i lageri sa tzv. nilos prstenom. KAd se takvi jednom podmazu, vise ih nije potrebno nikad podmazivati.

 

user posted image

 

Ovo je Tamin text:

Iron Cobra footboards feature the same Oiles bearings used in the aerospace industry, not only providing even smoother action and durability than ball bearings, but also increasing Iron Cobra's stability by eliminating the annoying side-to-side motion found in many pedals.

 

Inace, ne znam zasto opruge skripe, znam samo da prestanu kad se podmazu.

Edited by Grof Drobikus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije Tamin patent, nego Oiles patent icon_wink.gif (www.oiles.com)

A pod "lageri" sam mislio na sve vrste "bearing-a".

Ovi se razlikuju od standardnih masinskih lagera zato sto ne sadrze ulje, vec cvrsto mazivo, a ista stvar je u vecini lagera koji se danas koriste (kao sto su oni na krajevima osovine pedale, na primer). Zahtevaju redje podmazivanje nego "otvoreni", ali se mazivo i dalje trosi, a moze i da se zaprlja. Doduse, u inostranstvu je standardni postupak da se, kada se tako nesto desi, zameni ceo lager.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to stoji, samo i kad bi hteo da ga podmazes ne bi mogao jer je zatvoren. U svakom slucaju, ti lezajevi duze traju od obicnih i pitanje je da li bi ikad trebao da ih podmazes, ipak nije to deo koji se kotrlja 24 casa na dan (kao npr. u nekim masinama).

 

Ti lezajevi su, u stvari, klizni lezaji sa cvrstim mazivom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...