Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

Imam jedno pitanje za bubnjare, a ne mogu nigde da nađem taj podatak. Ko je prvi i kada počeo da koristi duplu bas pedalu?

Koliko sam ja mogao slušanjem da ustanovim, Judas Priest ima takav ritam na pesmi Let Us Prey sa albuma Sin After Sin (1977), a zatim i na Exciter iz 1978, ali nisam siguran da li je to dupla pedala ili naizmenično udaranje u dva bas bubnja. Slično se kolebam i za Motorhead - Overkill (1979), a mislim da nema dileme da je duplu pedalu koristio Accept na nekim pesmama sa albuma Breaker (1981) i posebno Restless and Wild (1982) i da su onda njegovim primerom pošli mnogi drugi nemački bendovi i šire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa Wikipedije :mrgreen:

 

Louie Bellson was born in Rock Island, Illinois in 1924 and started playing drums at three years of age. At age 15, he pioneered the double-bass drum set-up.

 

Double bass drum

 

In some forms of jazz, many forms of heavy metal, fusion and some more extreme forms of punk, two bass drum pedals are used, one operated by each foot or a double-bass pedal used to utilise two pedals with only one bass drum. The idea for the double bass drum setup came from jazz drummer Louie Bellson when he was still in high school. Double bass drums were used initially by jazz artists such as Ray McKinley and Ed Shaughnessy in the 1940s and 1950s, and popularized in the 1960s by rock drummers Ginger Baker of Cream and Keith Moon of the Who.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, kad slušam pesmu, kako da razlikujem da li je dupla pedala ili dve obične na dva bas bubnja?

Nikako. Samo mozes da vidis na slikama ili video snimcima kakav kit koristi taj bubnjar (ili je koristio u tom periodu, na toj turneji i sl). Nema sansi da provalis da li su 2 bass bubnja sa single ili 1 sa twin pedalom na osnovu zvuka. Kad bi nastimao drasticno da se razlikuju bass bubnjevi, dobio kao da se neko saplice kad svira sesnaestine npr. Timpane mozes da razlikujes, ali opet moras da znas sta koristi taj covek od bubnja. Dave Weckl npr ima twin pedalu na standardnom bass bubnju i neki mali bass bubanj desno iz perspektive bubnjara dok sedi za bubnjem, tako da kad mu treba efekat duple pedale svira na 1 bass bubnju - ovom vecem, a kad mu treba drugaciji zvuk bass bubnja desnu nogu prebacuje na pedalu koja mu stoji desno od desnog gazista duple pedale. Nikad ne kombinuje naizmenicno zvuk malog i velikog bass bubnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se u studiju toliko da nasminkati da nema sanse da provalis. Uzivo takodje. Cak bubnjari koji hoce da sviraju na 2 razlicita basa moraju da uzimaju vecu razliku u promeru istih, da bi se cula razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...