Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

Kao sto ima foruma za gitare, bas gitare... Sto ne bi bila i soba za bubnjare...

 

Npr: Ja sam kupio duplu bas pedalu, ne znam da li postoji neka tehnika za duplu, ili samo udaras desna leva desna leva...?

 

Ako neko zna molim vas da mi objasnite... icon_sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nisam ni ja bas majstor , ali u pocetku idi lijeva , desna .

Kasnije mozes vjezbat da sa jednom nogom pravis dva udara i tako 2 desnom , 2 lijevom i eto velike brzine.

Dva udara pravis radeci "talas" nogom (da slikovito objasnim)

Udaris prvo srednjim djelom stopala pa prstima... (malo je teze objasnit)

Sad od prilike znas pa se trudi.(imaces problem sa lijevom ako si desnjak) icon_biggrin.gif

Edited by Reborn ustipak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala... Nego mene jako zanima u toku prelaza, koji je odnos ruke-noge?

Hocu da kazem da kad slusam npr. nekog naseg, Damir Adzica on prelaz uradi i to zvuci jako brzo a u prelazima koristi duplu. Ja to slusam ali necujem svaki udarac icon_frown.gif sta oni rade??? icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod sviranja duple pedale (ili dva bas bubnja) sustina je u tome da ti isto rade obe noge, znaci to sto moze desna mora da moze i leva! Kod vecine bubnjara (kod nas) je situacija takva da prvo nauce da sviraju jednom nogom (uglavnom je to desna) pa onda nabave duplu i odmah pokusavaju da prze. Nemaju strpljenja da i drugom nogom (koju do tad nisu koristili) krenu vezbe iz pocetka, pa se tokom sviranja fantasticno cuje kako se ta noga "slepuje" . Zato je pozeljno odmah krenuti sa duplom (znam da je to cesto pitanje finansija). S druge strane, oni koji od pocetka vezbaju duplu cesto naprave gresku skoncentrisuci se samo na brzinu, pa kasnije jednom nogom ne mogu da izvedu to sto moze bubnjar koji svira samo jednom nogom.

Znaci bitno je naci pravi balans i biti kreativan tokom vezbanja, npr. slobodno se mogu nogama raditi neke vezbe koje su za ruke. Svaku vezbu treba poceti kako desnom tako i levom nogom. I sto je najbitnije, treba koristiti metronom. Znam da zvuci otrcano ali govorim iz iskustva. Ja ga u pocetku nisam koristio ( a sviram vec dosta dugo) i sad imam problema zbog toga, pogotovo kad su u pitanju najjednostavnije 4/4!

Takodje otrcano zvuci i to da se sa vezbama mora sporo krenuti i postepeno ubrzavati, ali istina je. Ko ne veruje nek' proba uz metronom sporo da odsvira nesto sto inace moze veoma brzo!

Taj "talas" sto je spomenuo Reborn ustipak jeste dobar fazon ( jako dobar) ali se ne koristi kod ritmova gde dupla radi non stop (npr. kod ritmova koje se cesto mogu cuti kod Stratovariusa ili Dimmu Borgira). Taj fazon se koristi za kratka ukrasavanja (ali zvuci jako dobro).

A sto se tice tih prelaza sto si cuo u Alogiji, to su triola fazoni s tim sto imaju jos jedan udarac (a mogu da imaju i vise). Znaci krenes npr. sa desnom rukom, pa leva, desna noga, pa leva, a moze i desna ruka, desna noga, leva ruka, leva noga. Postoje razne kombinacije, uglavnom osetis kojim ti je najlogicnije da krenes. Naravno mozes npr. da timpane udaris tri puta, pa onda jedna noga, pa druga i onda zvuci jos nabudzenije. Kao sto rekoh treba biti kreativan, treba probati sve sto ti padne na pamet.

Edited by Newcomer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije preterano dobra ideja poceti odmah sa duplom, jer postajes na taj nacin savisan od nje. Levu nogu treba vezbati tako sto je koristis za sviranje kontre, sto ume da bude cak teze nego sviranje duplog basa, ali zato veoma razvija nezavisnost ruku i nogu.

 

Heel-toe ("talasasti pokret") se koristi puno i sa single basom, za brze delove, a takodje i za sve vrste "double bass patterna" (jebiga, lakse mi je na engleskom icon_smile.gif), ukljucujuci i double stroke roll ("kod ritmova gde dupla radi non stop" kako rece Newcomer). Doduse, prilicno je tesko postici ravnomeran zvuk tako bez triggera, a pri zaista velikim brzinama je fizicki nemoguce zbog osobina bubnja, pa moze da bude malo tesko svirati tako kod nas (zaista, ima li iko da kod nas uzivo trigeruje bas bubanj?). Ali, na primer, znam da je Machine Headov bubnjar sve vreme koristio heel-toe onomad na koncertu.

Na ovom linku je dobro prikazana ta tehnika sviranja basa (nadam se da ce raditi, ako ne radi odmah probajte copy/paste, refreshovanje, ili trazite prego images.google.com):

http://members.tripod.com/ostinato_drummin...es/heel-toe.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

I za kraj, dobar mali savet za vezbe brzine i uopste razvijanje slabije strane na pocetku (leve ruke/noge kod desnjaka i obrnuto) - sve sto umes da uradis vodeci desnom, nauci da uradis i vodeci levom. Na primer, umes da uradis standardni cetvorocetvrtinski rok ritam gde je 1 - 2 - 3 - 4 na cineli, 1 i 3 na basu, 2 i 4 na dobosu tako sto sviras desnom rukom cinelu, a levom dobos. E, onda nauci isto to samo promenjenim rukama. Ili obican single stroke roll - DLDLDLDL (desna-leva-...) uradi pocinjuci levom - LDLDLDLD, i tako dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weckl-ova skola je stvarno dobra (doduse "gledao" sam samo prvi deo Back to Basics-a), mozda nije ona tipicna skola ali pokazuje jako korisne stvari. Bozzio takodje ima dobru video skolu, mada sad ne mogu da se setim kako se zove (srce ti jebem na sta je licio u vreme kada je snimao tu skolu icon_smile.gif ).

Ja bih jako voleo da nabavim skolu od Steve Smith-a. Licno smatram da je medju najboljim bubnjarima pa stoga ocekujem dosta od njegovog kursa. Imal' ko to?

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja od Portnoy-a znam samo za "Liquid Drum Theater". Nije klasicna video skola, nego pokazuje neke svoje fazone koje cesto koristi. Nije lose ali nista preterano. Na mene je vise delovao skenjavajuce kada sam video njegovu opremu, lepo mi je doslo da prodam svoj skroman komplet i da se manem sviranja bubnjeva! icon_cry.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima Dream Theater jos neki izdat koncer sem "Scenes From New York" 2000?

Oni maltene posle svakog studijskog albuma izdaju i live album, a većinu tih i u video formatu.

Imaš ih nekoliko...

 

Nisam bubnjar, pa ne znam sve detalje, ali znam da poslednji live DVD treba da se izda kao škola bubnjeva. U kadru će se videti samo Portnoy ceo koncert, i biće ispresecano komentarima i objašnjenjima.

 

Možda je već i izašlo...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...