Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

E, da, zamal' da zaboravim...

 

Zanimljiva ideja za vezbanje leve ruke: jedan dan nedeljno raditi sve levom rukom umesto desnom - jelo, cesljanje, otkljucavanje i zakljucavanje vrata, pranje zuba, otkopcavanje i zakopcavanje dugmadi i rajsferslusa i tome slicno, sve levom rukom. Na prvi pogled nema veze sa bubnjevima, ali razvija preciznost i osetljivost leve ruke. Nisam probao jos, ali planiram koliko sutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Fiery

 

Da, to za levu ruku se stvarno preporucuje. To bi trebalo da se radi dok ti obe ruke ne budu funkcionisale isto, samo ne znam ko ima strpljenja za to. Ja sam probao, al' nakon pokusaja masturbacije (da se lepo izrazim) levom odustao sam. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAAAAAAAAAAAHAA!! laugh.gif

 

lepo si se izrazio! ziv bio, moram i ja da probam levom.... icon_rockdevil.gif

 

haha, e - s.t.r.a.s.n.o.

 

i sta onaj pajser o5 quotuje? jel' se on to o5 pravi pametan?!

 

hehe, a znas sta je ironija: kad umires od zedji u pustinji, a imas vodu u kolenu! icon_biggrin.gif now THAT'S funny! biggrin.gif

 

cheerzsss niggas, pivopije.gif

doot

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam i onako levoruk, a pola stvari radim desnom. icon_smile.gif

Pa ti si onda upola vec ambideksterican. Jesi li isprobavao "open handed playing"?

 

Da, to za levu ruku se stvarno preporucuje. To bi trebalo da se radi dok ti obe ruke ne budu funkcionisale isto, samo ne znam ko ima strpljenja za to. Ja sam probao, al' nakon pokusaja masturbacije (da se lepo izrazim) levom odustao sam.

Eee, ja sam tu vestinu naucio mnogo pre nego sto sam poceo da se bavim bubnjevima icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neg' jal, kakav se vama zvuk bubnjeva svidja? Evo ja cu probati kroz neke primere da opisem moj ukus, sto se zvuka tice.

Pre svega volim kad bubanj zvuci sto prirodnije. Susta suprotnost tome su produkcije koje izlaze iz Finnvox studija (Finska), znaci zvuk bubnjeva kao sto imaju Stratovarius, S. Arctica, Nightwish, Children of Bodom itd. mi se uopste ne svidjaju, mnogo su vestacki.

A najbolji primer za to kako treba potpuno sjebati zvuk bubnjeva je St. Anger (Metallica). pukeface.gif Mada ima jos primera.

A sad sta mi se svidja:

Mike Portnoy (D. Theater) je na svakom albumu (osim na prvom) napravio izvanredan zvuk, mnogo prirodno.

Richard Christi (ex Death, C. Denied) koristi dosta sirov zvuk ali takodje je dosta prirodan. Pogotovo mi se svidja njegov dobos. Inace na Symbolic-u je takodje super zvuk (ali to je vec Hoglan).

Na zadnjim albumima Fates Warning-a je takodje super zvuk.

Nico McBrain-ov zvuk mi se isto svidja.

Bubnjar (ne mogu da se setim imena) iz Pain of Salvation-a koristi dosta cudan zvuk ali mi se jako svidja, bas zato sto je poseban (ali prirodan).

To je to, u sustini bih mogao jos da nabrajam, ali mislim da se iz navedenog moze skontati sta mi se svidja.

Sean Rainert u Aghori demonstrira valjda moguci najsiroviji zvuk bubnjeva. icon_rockdevil.gif To je cist prirodan zvuk bez triggera i raznih sranja...ali mislim da je suvise sirov za album.

Jazz bubnjari uglavnom naprave jako lep, cist, prirodan zvuk. Ne znam kako , ali kod njih dobos skoro uvek zvuci savrseno (nije mi jasno zasto tako mali broj metal bubnjara koristi takav zvuk?). Jedino sto mi se ne svidja u jazzu je sto bas bubanj cesto ima mutan zvuk.

Ali definitivno NAJBOLJI zvuk dobosa se koristio tokom 80-tih, npr poslusajte "Vatru" od Divljih Jagoda! pukeface.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neg' jal, kakav se vama zvuk bubnjeva svidja? Evo ja cu probati kroz neke primere da opisem moj ukus, sto se zvuka tice.

Pre svega volim kad bubanj zvuci sto prirodnije. Susta suprotnost tome su produkcije koje izlaze iz Finnvox studija (Finska), znaci zvuk bubnjeva kao sto imaju Stratovarius, S. Arctica, Nightwish, Children of Bodom itd. mi se uopste ne svidjaju, mnogo su vestacki.

A najbolji primer za to kako treba potpuno sjebati zvuk bubnjeva je St. Anger (Metallica). pukeface.gif Mada ima jos primera.

A sad sta mi se svidja:

Mike Portnoy (D. Theater) je na svakom albumu (osim na prvom) napravio izvanredan zvuk, mnogo prirodno.

Richard Christi (ex Death, C. Denied) koristi dosta sirov zvuk ali takodje je dosta prirodan. Pogotovo mi se svidja njegov dobos. Inace na Symbolic-u je takodje super zvuk (ali to je vec Hoglan).

Na zadnjim albumima Fates Warning-a je takodje super zvuk.

Nico McBrain-ov zvuk mi se isto svidja.

Bubnjar (ne mogu da se setim imena) iz Pain of Salvation-a koristi dosta cudan zvuk ali mi se jako svidja, bas zato sto je poseban (ali prirodan).

To je to, u sustini bih mogao jos da nabrajam, ali mislim da se iz navedenog moze skontati sta mi se svidja.

Sean Rainert u Aghori demonstrira valjda moguci najsiroviji zvuk bubnjeva. icon_rockdevil.gif To je cist prirodan zvuk bez triggera i raznih sranja...ali mislim da je suvise sirov za album.

Jazz bubnjari uglavnom naprave jako lep, cist, prirodan zvuk. Ne znam kako , ali kod njih dobos skoro uvek zvuci savrseno (nije mi jasno zasto tako mali broj metal bubnjara koristi takav zvuk?). Jedino sto mi se ne svidja u jazzu je sto bas bubanj cesto ima mutan zvuk.

Ali definitivno NAJBOLJI zvuk dobosa se koristio tokom 80-tih, npr poslusajte "Vatru" od Divljih Jagoda! pukeface.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Gazda, to je totalno drukčije sviranje, drukčiji bubnjevi, drukčije snimanje i drugačija produkcija. Pitaj me na probi da sad ne pišem opet roman...

 

ps. Portnoy Awake je trigger isto koliko i ceo opus Finnvox.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma volem zvuk Katatonia bubnja na poslednja dva albuma (otkad svira Daniel Liljekvist). Imaju savrsen zvuk bas bubnja, dubok tako da se skoro vise oseca nego cuje.

Bas sto se bas bubnja tice, generalno ne volim uobicajen trigerovani zvuk, kao ni zvuk od plasticnih ili drvenih batova, ali grozni, "gvozdeni" zvuk Lamb of God bubnja sa New American Gospel albuma mi se iz nekog razloga dopao.

 

Moglo bi se, sve u svemu, reci da se slazem sa Newcomer-om - prirodan zvuk bubnja, rezonantan, bez preteranog muffovanja (dovoljno je da donja koza bude nesto zategnutija) sto se tomova tice. Dobos, ne znam, ne preterano ostar, i sa jasnim zvukom "federa" (mrzim izraz "snar" icon_smile.gif),

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tako sviram od pocetka. Ponekad, zezanja radi, sviram prekrstenih ruku, ali samo ponekad.

Potpuno open handed (kao Dom), ili je ride ipak na desnoj strani?

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Fiery

 

Da, to za levu ruku se stvarno preporucuje. To bi trebalo da se radi dok ti obe ruke ne budu funkcionisale isto, samo ne znam ko ima strpljenja za to. Ja sam probao, al' nakon pokusaja masturbacije (da se lepo izrazim) levom odustao sam. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

E, odustao. Em vezbas ruku, em je osecaj ko da nije tvoja. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ dootzky

 

Veoma je moguce svirati levom kontru desnom dobos i desnom bas. Imam snimak bubnjara koji tako svira. Gene Hoglan svira tako, mozes videti na spotu Philosopher. Buanjari Krisiuna i Raise Hell-a sviraju tako. Imam spotove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ride je na levoj.

Znaci komplet kao, recimo, ovaj momak?

 

Inace, preporucujem svima da kliknu na link, lik odlicno svira, a narocito je zanimljivo sta radi na ritam masini, svirajuci preko tastature.

 

Veoma je moguce svirati levom kontru desnom dobos i desnom bas. Imam snimak bubnjara koji tako svira. Gene Hoglan svira tako, mozes videti na spotu Philosopher. Buanjari Krisiuna i Raise Hell-a sviraju tako. Imam spotove.

Gene Hoglan se moze videti i na Strapping Young Lad - Love? spotu (ima da se skine na www.hdpvidz.com/download.html). Tako svira i bubnjar iz Bullet fo My Valentine, spot na istom sajtu. I naravno Dom Famularo icon_da.gif

Za kraj, tako svira i voljeni nam i svima omiljeni Milan Jejina, poznat kao Jeki icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto s' tice prvog, meni je puno da se potpuno prebacujem na vodjenje levom rukom, te ride zadrzavam na desnoj strani. Iliti, iskusna je iskusna.

 

A HIM, u odredjenim situacijama je napredak kad nakon kojecega dodje i do toga na televiziji. Uostalom, cim vidim bend koji u postavi ima i bubnjara, moram malo vremena da provedem smekajuci ga, valjda to nije tako uobicajena profesionalna deformacija icon_uhoh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i ja radim. Imam snimak jednog bubnjara, mislim da se zove Bostic i da svira u Opeth-u, ali nisam siguran. Cova ima i kontru i ride sa obe strane. Levo svira levom rukom, desno desnom i veoma ih ludacki kombinuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne svira u Opeth, to je sigurno icon_da.gif Imas to na kompu ili na kaseti? Ako je na racunaru, ne mrzi te da uploadujes negde?

Dom Famularo ima po kontru sa obe strane, ali samo jedan ride (levo), pretpostavljam zbog ustede prostora. Naravno, kontru levo svira levom rukom, a desnu desnom.

 

Nesam ni zn'o da kod nas ima tol'ko ljudi koji volu "open handed playing".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam na kompu + jos mnogo zanimljivih stvari, samo nisam toliko vest sa internetom, pitacu neke drugare da mi to odrade.

Imam npr. Tim Watersona dok je obarao rekord, a to mozes i sam skinuti sa World Fastest Drummer. Pre pocetka stvari sa tim likom Bosticom pise "opeth i naziv stvari". Mada vec sam rekao da nisam siguran. I njega mozes skinuti sa www.derekroddy.com (idi na forum)

 

Evo vam nekih cool vezbica.

 

Ne moraju se raditi na bubnju, treba vam samo par palica, metronom i sat (ja nemam metronom pa koristim onaj iz Fruity Loops-a). Palicama mozete udarati po bilo cemu: jastuku, stolici krevetu, sopstvenim nogama… A nogama mozete jednostavno tapkati po podu.

Ukljucite metronom na odredjenu brzinu (preporucljivo je krenuti sporije, pa kad se malo usemite ubrzajte). Vezba krece ovako (sesnaestine su u pitanju):

- prva dva minuta udarate 4 udarca jednom rukom, zatim 4 udarca drugom rukom

- sledeca 2 minuta udarate 8 udaraca jednom, a zatim 8 udaraca drugom rukom

- zatim 12 udaraca

- pa 16

- i na kraju radite single stroke roll 2 minuta

 

Ovo sve ponovite nogama pa zatim zajedno rukama i nogama. Veoma je vazno da pratite metronom. Ako ispadate, smanjite brzinu na metronomu i krenite iz pocetka. Ovo nisu vezbe za brzinu vec za razradjivanje misica koje koristite pri sviranju, snage i kontrole.

 

Ove su za odvajanje refleksa:

Podesite metronom na odredjenu brzinu (ovo cete definitivno morati da pocnete sporo, posto su vezbe teske do jaja) i udarate naizmenicno levom rukom i desnom nogom (kao kec, samo bey desne ruke) 2 minuta. Zatim desnom rukom i levom nogom, pa desnom rukom i desnom nogom i na kraju levom rukom i levom nogom.

 

Imam i neke vezbe za razradjivanje “slabije” ruke. Mogu vam postovati ako vas zanima, samo ima nekih slika, a ja ne znam da postujem slike.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam na kompu + jos mnogo zanimljivih stvari, samo nisam toliko vest sa internetom, pitacu neke drugare da mi to odrade.

Imam npr. Tim Watersona dok je obarao rekord, a to mozes i sam skinuti sa World Fastest Drummer. Pre pocetka stvari sa tim likom Bosticom pise "opeth i naziv stvari". Mada vec sam rekao da nisam siguran. I njega mozes skinuti sa www.derekroddy.com (idi na forum)

Watersona imam, a Derekov forum ne radi.

Opeth-ovog bubnjara sam gledao na dvd-u, tu svira klasicno ukrstenim rukama, ali ko ce ga znati dok se ne vidi taj snimak. Ako znas ili mozes da nadjes link sa kog si skinuo, prosledi ovde.

 

Ukljucite metronom na odredjenu brzinu (preporucljivo je krenuti sporije, pa kad se malo usemite ubrzajte). Vezba krece ovako (sesnaestine su u pitanju):

- prva dva minuta udarate 4 udarca jednom rukom, zatim 4 udarca drugom rukom

- sledeca 2 minuta udarate 8 udaraca jednom, a zatim 8 udaraca drugom rukom

- zatim 12 udaraca

- pa 16

- i na kraju radite single stroke roll 2 minuta

Samo bih dopunio sa jos dva minuta "flat flamsa" - istovremeno udaranje obema rukama/nogama. Svaki udarac treba da bude potuno istovremen, istom snagom, obratiti paznju da obe ruke/noge prave isti pokret itd. Veoma dobro za koncentraciju i kontrolu, a i pojacava slabiju stranu znacajno.

 

Imam i neke vezbe za razradjivanje “slabije” ruke. Mogu vam postovati ako vas zanima, samo ima nekih slika, a ja ne znam da postujem slike.

Kliknes na sliku desnim dugmetom misa, zatim odes na Properties (ili Image properties, ili kako vec pise kod tebe) i iskopiras adresu slike. Onda u postu oubacis taj link na sledeci nacin (za primer uzimam tvoj avatar):

[img=http://www.yumetal.net/forum/uploads/av-2269.jpg]

Rezultat:

 

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko kosta da to i meni uradi (kad jednom kupim ak. bubnjeve)?

NEMAM POJMA, TO JE BILO DAVNO I BURAZU NIJE NAPLATIO...!

 

ALI, MOZEMO SE DOGOVORITI! KAPIRAM DA NECE BITI NESTO MNOGO! icon_wink.gif

 

POZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...