Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

Sto se tice sviranja iz kuka, to je najgora navika koju imam i i dalje pokusavam da je se oslobodim, tako da sam apsolutno protiv tako neceg. Treba svirati samo skocnim zglobom (listovima), kukovi i butine treba da budu sto vise opusteni.

Slazem se da treba svirati i iz skocnog zgloba, ali veruj mi da iz skocnog zgloba neces moci da odsviras sporije delove na duploj, tu kuk i butine rulaju, a sto se tice brzih delova tu je nenadmasan skocni zglob! Sve u svemu nemozes eliminisati neophodnu stvar, a coveku sam rekao da svira iz kuka jer ti treba mnogo vise vremena da ojaca butine nego podkolenicu, a posle neka lagano vezba i iz skocnog zgloba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glavna razlika između 2 basa i duple pedale je u tome što zvuk duplog basa duplo duže traje u odnosu na singl bas sa duplom pedalom, zato što kod singl basa udarac leve noge guši prethodni udarac desne i obrnuto. S obzirom da većina metal bubnjara trigeruje bubanj nema razlike osim u osećaju. Leva pedala kod bilo koje duple je uvek malo teža od desne zbog prenosnog mehanizma, mada se ta razlika kod hi-end pedala nogom ne može osetiti prilikom sviranja (oseti se jedino pod rukom ili ako se pedala ovlaš pritiska nogom). Ja npr. imam Iron Cobru i razlika se prilikom sviranja ne oseti, jedino rukom ili ovlaš nogom. Još jedna stvar je u tome da se dupli basevi mogu postaviti pod različitim uglom jedan u odnosu na drugi, ili jedan može biti malo ispred ili iza drugog. Naravno može se to uraditi i sa duplom pedalom, ali ne bez posledica. Uglovi kod zglobova kardanovog vratila (za neupućene to je šipka koja spaja dve pedale) moraju biti jednaki da bi ugaone brzine vratila leve i desne pedale (mislim na onaj deo na kojem se nalazi levi bat) bile jednake. U suprotnom, ako su uglovi jednog i drugog zgloba različiti, ugaone brzine će se razlikovati što će dovesti do toga da će bat biti brži ili sporiji od noge, zavisno od ugla, tako da je različit rad nogu, jedna će biti brža u odnosu na drugu. Naravno ima i dupla pedala prednosti, jeftinija je od duplog basa, zauzima manje prostora, kontra se može bolje postaviti itd. Tako da ono za šta će se ko odlučiti je lična preferencija bubnjara.

Edited by Grof Drobikus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da treba svirati i iz skocnog zgloba, ali veruj mi da iz skocnog zgloba neces moci da odsviras sporije delove na duploj, tu kuk i butine rulaju, a sto se tice brzih delova tu je nenadmasan skocni zglob! Sve u svemu nemozes eliminisati neophodnu stvar, a coveku sam rekao da svira iz kuka jer ti treba mnogo vise vremena da ojaca butine nego podkolenicu, a posle neka lagano vezba i iz skocnog zgloba!

Ma ajd'

sviranje iz skochnog zgloba je sranje, pravi mushkarci zatezhu svoje pedale (opruge), batove pomeraju shto dalje pa gaze iz butina =) ko ne dizhe kolena dok svira je malkonja =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ajd'

sviranje iz skochnog zgloba je sranje, pravi mushkarci zatezhu svoje pedale (opruge), batove pomeraju shto dalje pa gaze iz butina =) ko ne dizhe kolena dok svira je malkonja =)

E, moj druže, imam snimak bubnjara koji svira dupli bas na 230 bpm, a kolena mu stoje u mestu.

I ja sviram iz skočnog zgloba, a opruge su mi zategnute skoro do kraja, plus što su mi batovi pomereni unazad, tako da to još više zateže oprugu. To nema veze sa sviranjem iz butina. Butine su više za sporo sviranje, dok se brzina postiže iz skočnog zgloba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da treba svirati i iz skocnog zgloba, ali veruj mi da iz skocnog zgloba neces moci da odsviras sporije delove na duploj, tu kuk i butine rulaju, a sto se tice brzih delova tu je nenadmasan skocni zglob! Sve u svemu nemozes eliminisati neophodnu stvar, a coveku sam rekao da svira iz kuka jer ti treba mnogo vise vremena da ojaca butine nego podkolenicu, a posle neka lagano vezba i iz skocnog zgloba!

Desnom nogama na svim brzinama sviram iskljucivo i samo listovima, butina je (skoro_ potpuno opustena, dok kod leve jos radim na iskljucivanju butine. Kada se previse koriste butine pri sviranju, lako moze da se izgubi ravnoteza i polozaj tela nije najprirodniji (kod sebe sam primetio da se naginjem unazad u takvim situacijama).

 

ko ne dizhe kolena dok svira je malkonja =)

Sto vise koristim butine, to mi se manje krecu kolena.

 

Ono sto pokusavam da postignem je klasicno poskakivanje nogom, gde se koristi tezina opustene noge da pritiskanje pedale, dok se listovi koriste samo za dizanje stopala za ponovni udarac. To je, koliko sam do sada primetio, najefikasniji nacin za sviranje "heel up", uz najmanje trosenje energije.

Takodje, zasniva se na skoro istom principu kao Gladstone tehnika za ruke (kod ruku koristis odskok palice za pokret na gore, dok kod nogu koristis tezinu noge za pokret na dole).

 

Naravno, ne kazem da je to jedini pravi nacin, ali to je nesto sto se meni cini najboljim icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leva pedala kod bilo koje duple je uvek malo teža od desne zbog prenosnog mehanizma...

Sem kod one Sonor sa prethodne strane (Sonor Giant Step Middle Pedal). Ne znam samo da li je neko imao iskustva s njom i kakvi su utisci.

Cini mi se da je sama ideja bas dobra, zbog identicnog osecaja obe pedale i zbog toga sto se bas bubanj s njom postavlja na sredinu seta, tako da omogucuje malo prijatniji raspored cinela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviranje iskljucivo iz skocnog zgloba, butinama ili iz kuka nema mnogo smisla jer realno posmatrajuci u sviranju ucestvuje cela noga. Nekada se vise koristi skocni zglob, nekada butine, sve zavisi od figure koja se svira odnosno od jacine i brzine sviranja. Isti je slucaj i kod ruku: ucestvuju i zglobovi i laktovi i ramena, a odnos zavisi od dinamike i od toga sta se svira.

Koristiti iskljucivo samo skocni zglob od cele noge je neprirodno, i podrazumeva da se nepotrebno koristi energija za drzanje nogu (kolena) u "vazduhu".

Cilj je biti sto opusteniji i prirodniji, i maksimalno se koristiti akcijom i reakcijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviranje iskljucivo iz skocnog zgloba, butinama ili iz kuka nema mnogo smisla jer realno posmatrajuci u sviranju ucestvuje cela noga. Nekada se vise koristi skocni zglob, nekada butine, sve zavisi od figure koja se svira odnosno od jacine i brzine sviranja. Isti je slucaj i kod ruku: ucestvuju i zglobovi i laktovi i ramena, a odnos zavisi od dinamike i od toga sta se svira.

Koristiti iskljucivo samo skocni zglob od cele noge je neprirodno, i podrazumeva da se nepotrebno koristi energija za drzanje nogu (kolena) u "vazduhu".

Cilj je biti sto opusteniji i prirodniji, i maksimalno se koristiti akcijom i reakcijom.

100% covek u pravu,znaci to smo resili icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviranje iskljucivo iz skocnog zgloba, butinama ili iz kuka nema mnogo smisla jer realno posmatrajuci u sviranju ucestvuje cela noga. Nekada se vise koristi skocni zglob, nekada butine, sve zavisi od figure koja se svira odnosno od jacine i brzine sviranja. Isti je slucaj i kod ruku: ucestvuju i zglobovi i laktovi i ramena, a odnos zavisi od dinamike i od toga sta se svira.

Koristiti iskljucivo samo skocni zglob od cele noge je neprirodno, i podrazumeva da se nepotrebno koristi energija za drzanje nogu (kolena) u "vazduhu".

Cilj je biti sto opusteniji i prirodniji, i maksimalno se koristiti akcijom i reakcijom.

100% covek u pravu,znaci to smo resili icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako mi nije jasno kako povecan otpor pedale moze da vise odgovara u pocetku kada se svira heel down. Sto naravno samo govori da je meni tako teze icon_smile.gif

 

Doduse, primetio sam da "zategnute opruge" na mojoj pedali i "zategnute opruge" na nekim od drugih pedala na koje sam nailazio podrazumeva prilicno razlicite sile.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja isto sviram heel down sa oprugama zategnutim skoro do kraja i batovima pomerenim unazad sto jos vise povecava silu opruge.

Zategnutost opruge na pedalama zavisi od materijala same opruge i udaljenosti batova od plastike, tako da na razlicitim pedalama pri istoj "zategnutosti" imas razlicit otpor.

Btw. upravu si za onaj Sonor + sto mu batovi udaraju bas simetricno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe hvala za link.Odlicna stvarcica.Ima na sajtu Zildjiana cini mi se jos bolja.

E jedno pitanje.

Idem ovih dana da uzmem Paiste 101 crash od 16", pa me zanima da li neko ima iskustva sa ovom serijom i da li je bolje da pazarim seriju 502 ili mozda 302?

Za 201 nemam para kao i uvek icon_smile.gif

Edited by Warrior Of Ice

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Warrior Of Ice

 

Paiste 101 nisam nikada probao, niti cuo kako zvuci, a 302 je sranje, ne bih ti preporucio. 502 je najbolja serija u kategoriji slabijih (neprofesionalnih) Paiste cinela, odnosno ima najpovoljniji odnos cena/kvalitet. Ja koristim 502 i mogu reci da za te pare lepo radi! Proletos sam crash 16" platio 6500 din u Mitro's-u u NS-u.

 

P.S. Mrzim providne bubnjeve!!! pukeface.gificon_mrgreen.gif

Edited by Newcomer

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...