Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

jesi probao 85 u bridge poziciji?

 

govorim sve sad ovo napamet, prakticno cu se uveriti za par dana...

 

ipak sve zavisi i od drveta. ako si probao 85 u gitari sa "tamnijim" tonom, onda to sto si rekao stoji 100%. moja ima dosta visokih (alder je posle ebony drvo "najsvetlijeg" tona), ne bih da mi solaze zvuce kao "igle" sa 81. uglavnom, videcu...

Da, u bridgeu, ali mahagoni. Naravno da je razlika.

btw ja ne dozivljavam alder kao "piskavo" drvo, za moje ushi alder ima savrsheno izbalansiran ton.

Definitivno moj favorit uz mrsan mahagoni.

 

Ma nema tu pravila, bitno je da se tebi svidi zvuk koji dobijes. Meni je 81 sa dobrim bass i lo-mid boostom (boss GE-7) vishe legao. Uvek mozes da ga ugushish i tone-potom na gitari. Ja volim taj oshtar zvuk kao mogucnost, pa ga onda krotish.

bla...ako ti budes zadovoljan, misija zavrsena icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da kod marica

neko je pitao

onda pozdrav!!!!

 

lepo je cuti da si zadovoljan... hehe...

 

 

 

ps. da Maric je generalni uvoznik... ako vas interesuje sve oko emg-a mogu da vam koliko toliko kazem.. (cena, nekek karakteristike.. etc).. najbolje je okrenuti tel... ili jos bolje svrnuti s gitarom tamo i na licu mesta videti sve sta i kako..

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem. Iskrivio mi se vrat malo i zice su udaljenje vise od pragova ka telu gitare dok su kod glave tj. 1.2.3.prag u normalnom polozaju. Golim oko si primecuje da je vrat kriv ali jedva. Da li to moze da se sredi nekako... da se ispavi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem. Iskrivio mi se vrat malo i zice su udaljenje vise od pragova ka telu gitare dok su kod glave tj. 1.2.3.prag u normalnom polozaju. Golim oko si primecuje da je vrat kriv ali jedva. Da li to moze da se sredi nekako... da se ispavi?

pritisni zicu istovremeno na drugom i 14-om pragu, i pogledaj koje je rastojanje izmedju zice i osmog praga. Ako je od pola milimetra do milimetra, vrat je skroz u redu, i treba da malo podesis kobilicu, tj da spustis zice. Ako ti zica lezi na vratu (u sta sumnjam) vrat je previse nategnut, i treba da ga popustis (tj da popustis sipku) ako je razmak veci od milimetra, treba da zategnes vrat. U slucaju da zatezes i popustas vrat, radis sa sipokm po osminu kruga, pa opet nastimujes gitaru, i pogledas kakvo je stanje, i tako dok ne podesis. Ako podesavas kobilicu, moras da obratis paznju na par stvari:

1. ako imas varijantu ala fender vintage (kobilica je zakacena na telo sa 6 srafova, i podesava se visina svakog sedla) moras da se igras sa sedlima, ali obrati paznju na radijus zica, tojest, koliko je vrat zakrivljen poprecno, toliko (ili cak malo slabije) treba da se podesi radijus na kobilici.

2. Ako imas neku floyd varijantu, podesavas visinu sa dva srafa, i samo pazi da ti bude malkice nizi kod prve nego kod seste zice.

3. ako imas varijantu ala fender am. standard i deluxe (svako sedlo moze da se podesava, kobilica lezi na dva srafa) prvo podesis radijus na sedlima, i onda sa dva glavna srafa podesis visinu cele kobilice.

4. ako imas neku drugu vrstu kobilice, opisi je pa cu ti reci kako da je podesis icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што би носио код мајстора??? Ово је основна ствар, као и тонирање.

 

Треба ти оштро око, само мало стрпљења, и одговарајући инбус. Евентуално ако ниси сигуран сврати до неког ко је то радио.

 

Шипка се затеже, ако је врат крив на страну где су жице, или отпушта у супротном случају. Само треба да се ради полако, значи: окренеш за 1/12 круга, погледаш напредак, па ако треба опет. Не би требало да је потребно да се окреће више од 2/6 пуног круга. Само ради постепено, и нема чега да се плашиш.

 

 

Имам ја једно питање:

 

Имам peavey signature који је по грађи сличан лес полу (овде можете видети крупнију слику)

 

Занима ме чему служи део који се налази испод кобилице, на којом су закачене жице. Шта се добија ако се тај део подигне, односно спусти, у односу на раван гитаре? (има два шрафа с којима се висина регулише)

Да ли то има везе са тим колико је гитара мека?

 

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nurg, imam jednog japanskog RG570 (dobar primerak) i planiram da u njega uguram dva Bill Lawrence hum-a. Najtacnije na neck R500 a na bridge XL500. Imajuci u vidu da je u pitanju basswood, da li imas bolju preporuku, i sta mislis o ovoj kombinaciji?

 

Zbog cega basswood i dimarzio? Nije prvi put da to citam, ali nisam imao prilike da mnogo eksperimentisem sa ovim ibanezom.

 

Hvala icon_wink.gif

ovako:

RG = basswood

basswood = tonski mrtvo drvo

tonski mrtvo drvo = dimarzio pickup

dimarzio pickup = jedini pickup kojeg boli djokica za drvo jer gura svoju filozofiju gde god da ga stavis.

 

Bill Lawrence su fantasticni magneti, ali ti na RG nece dati nista. Bolje da ih budzis na nekog epifona LP ili slicno (ako vec nemas gibsona) ili ga ih guras u strata.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad bih imao za custom gitaru (sharkcaster, naravno icon_mrgreen.gif), koje bi drvo trebalo da uzmem za vrat, koje za telo, i koje magnete. Kombinacija magneta bi bila Hum na bridge-u, i single na neck-u (ali ne Blackmore model, da se razumemo), obican tremolo, znači ništa prebudženo, samo da zvuk bude onako "middle range boosted", znači da ne reži, a baš i da ne tutnji, nego da ima mrsan zvuk... Uncle Nurg? icon_biggrin.gif

Ako oces bas mrsan zvuk, uzmes telo da bude swamp ash, lupis mu cirka dva sloja nitro laka, vrat uradis od javora, fretboard od rosewood-a, a za pickupe gurnes sensor lace, gold hum, i red single. Fantazija od gitare. Onda u elektroniku ubacis fenderov TBX tone control (pasivna kontrola za mid boost) i cisto reda radi dodas prekidac za splitovanje humbuckera, switch sa 3 pozicije ala telekaster i to je to icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nista ne spominjes kombinacije sa tijelom od javora, ne cijelo naravno, mislim kao u kombinaciji sa jasenom, to bi poo meni bila idealna kombinacija dva drveta

magneti o tom po tom

ZIVIO!

Javor + Jasen je luda kombinacija za neck through gitare. Ceo vrat od javora, a krila od jasena, ili uradis bolt on sa vratom od javora, a telo bude laminat javor preko jasena (jedno 8 milimetara debeo sloj javora) Onda gurnes neke vintage single coil magnete, i eto savrsenog telekastera icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam dimarzio made in USA super distortion ali pravi mikrofoniju... kada pojacam pojacalo na 1/4 onda pocinje da pisti. Sta je u pitanju i da li moze da se sredi to?

za pocetak probaj da se udaljis na oko tri metra od pojacala i vidi kako se ponasa.

Ako to ne pomogne, onda ides u sledecu operaciju. uzmes 80% parafina i 20% pcelinjeg voska (za parafin obicne kucne svece, a za pcelinji vosak svece za groblje ili sl.) istopis to sve na tihoj vatri, da bude fino tecno, i sto redje (ali ne pretoplo, idealna temperatura je oko 70 stepeni C) onda potopis u to magnet, i ostavis ga da plica jedno 10 minuta, ili dok ne izadju svi mehurici vazduha. Izvadis magnet, ocistis visak voska sa prednje i zadnje strane, i vratis ga u gitaru. To bi trebalo da spreci mikrofoniju icon_smile.gif

 

Za vise informacija potrazi po netu "pickup potting"

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tiche shtelovanja shipke...covek koji valja gitare i svira ceo zivot, mi je rekao da od kad je zajebao 2 vrata vishe to nikad ne radi sam...ako ode shipka jeftinije je menjati ceo vrat nego popravljati

 

ko zeli neka radi sam, ne branim ja nikom nista pivopije.gificon_smile.gif

Edited by Jack The Riffer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Имам ја једно питање:

 

Имам peavey signature који је по грађи сличан лес полу (овде можете видети крупнију слику)

 

Занима ме чему служи део који се налази испод кобилице, на којом су закачене жице. Шта се добија ако се тај део подигне, односно спусти, у односу на раван гитаре? (има два шрафа с којима се висина регулише)

Да ли то има везе са тим колико је гитара мека?

 

user posted image

upravo se radi o tome. Sto je ugao pod kojim zica dolazi na kobilicu veci, to je gitara meksa. Jedini je problem sto ako je ugao preveliki, zica hoce da izleti iz sedla. Moj fazon za LP gitare je da stavim zicu naopako, tojest, da uguram sa predje strane, i obavijem oko tog dela (stop tail piece) i onda tail piece podignem do maksimuma da mi zica ne iskace. Savrsena kombinacija ako hoces neke masne zice ala .012 i hoces da bendujes ko Zakk Wylde icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tiche shtelovanja shipke...covek koji valja gitare i svira ceo zivot, mi je rekao da od kad je zajebao 2 vrata vishe to nikad ne radi sam...ako ode shipka jeftinije je menjati ceo vrat nego popravljati

 

ko zeli neka radi sam, ne branim ja nikom nista pivopije.gificon_smile.gif

Ja sam samo u poslednjih godinu dana nastelovao preko 500 vratova, i ni jedan nisam sjebao. Fora je da radis po malo (kao sto sam vec rekao u prethodnom postu, po osminu kruga) tako nema sanse da ga zajebes. Buduci da ja licno imam malo vise iskustva, radim vratove na osecaj, i obicno ga zategnem ili odpustim tacno koliko treba. A jedini nacin da stvarno sjebes vrat je da unistis sraf (sto se cesto dogadja ako ne koristis odgovarajuci alat) ili da ga toliko nategles da drvo pukne, a za to treba da se svojski potrudis. Meni se desilo da je jedan prodavac u radnji sjebao sraf na American Deluze stratokasteru jer je umesto 1/8" kljucem pokusao da ga steluje 3mm kljucek koji moze da uleti unutra, ali ce da unisti sraf. Do sada sam samo jednom video da ne jeko polomio vrat natezanjem, a to je bio jedan decko od svojih 15 godina koji je mislio da ce tako svirati brze solaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo se radi o tome. Sto je ugao pod kojim zica dolazi na kobilicu veci, to je gitara meksa. Jedini je problem sto ako je ugao preveliki, zica hoce da izleti iz sedla. Moj fazon za LP gitare je da stavim zicu naopako, tojest, da uguram sa predje strane, i obavijem oko tog dela (stop tail piece) i onda tail piece podignem do maksimuma da mi zica ne iskace. Savrsena kombinacija ako hoces neke masne zice ala .012 i hoces da bendujes ko Zakk Wylde icon_smile.gif

Мало сам збуњен, није ми јасно да ли мислимо на угао са исте стране. Нацртао сам зато слику, па ми, молим те, реци, да ли је гитара мекша кад је овај угао већи или мањи:

 

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ja bi prefarbao gitaru icon_biggrin.gif (mozda), jel zna neko ko to radi i koliko kosta?

Treb'o bi Zhan da to radi... I ja se femkam da kod njega to odradim... Raspit'o sam se na vise mesta i mislim da je cifra bila oko 50-ak eur samo za top... Mogu da zamislim koliko bi izaslo farbanje & lakiranje cele gitare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treb'o bi Zhan da to radi... I ja se femkam da kod njega to odradim... Raspit'o sam se na vise mesta i mislim da je cifra bila oko 50-ak eur samo za top... Mogu da zamislim koliko bi izaslo farbanje & lakiranje cele gitare...

Cisto da vas utesim, kod mene refinish kosta 200$ ako se radi samo o jednoj boji, ako se radi neki sunburst ili nesto ozbiljnije, cene su 300$ pa navise ... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...