Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U poslednje vreme se dosta igram sa bartolinijem i predpojacalima iste firme. U svakom slucaju je vazno da zapamtis da ti aktivna elektronika i aktivni magnet ubija zvuk drveta, i servira ti nesto sto je elektronika osmislila u toj celoj prici.

Ja sam isto isprobavao bartolinijeve magnete (pretpojačala doduše nisam), kako na gitari, tako i na bass gitari, i zaključio da je taj magnet jako sterilan. Da se preciznije izrazim, jedva da u bilo čemu zavisi zvuk od gitare. Imao sam osećej da taj magnet mogu da stavim i sa zadnje strane metle preko koje sam razvuko kanap, i da bi isto zvučalo...

 

Meni se EMG mnogo bolje pokazao. On takođe ugrobari zvuk drveta, ali ga i zadrži u nekoj meri. Sad zavisi od ukusa. Po mom ukusu je to već prihvatljivo za razliku od bartolinija.

Primer:

Jasen + vintage magnet = topao jasen

Jasen + EMG = cyber jasen

Jasen + bartolini = bartolini

Lipa (basswood) + bartolini = bartolini

 

Zanima me šta ti, kao neko ko se mnogo bolje razume u te stvari, misliš o EMG magnetima za bass, mada kontam da ćeš ih napljuvati, s obzirom na to da si do sada skoro uvek imao suprotno mišljenje od mog... icon_smile.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislio sam da su bartolini magneti samo za bas. secracone, mozes li reci nesto vise o gitarskim (kakav zvuk, koliko kostaju...)? verovatno bi bili dobri za neko veslo...

 

e jel' neko probao onaj seymour duncan aktivni (live wire heavy metal)? cuo sam da je prebudzen na srednjim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto da vas utesim, kod mene refinish kosta 200$ ako se radi samo o jednoj boji, ako se radi neki sunburst ili nesto ozbiljnije, cene su 300$ pa navise ... icon_smile.gif

200$ za celu gitaru? Mis'im, jel to 200$ sa kartom do Izraela? icon_wink.gif Salim se... Nego, reci mi, da li u principu postoji razlika u cenama kada se refinish-ira strat i recimo LP (ako se podrazumeva da se ne smirgla po binding-u)? Konkretno me interesuje LP custom kojem bi ogulio lak do drveta (telo & vrat) svuda osim topa, prakticno oguliti celu gitaru i izlakirati je osim topa koji treba da se refinishira u crno?

Edited by LoodeeKooD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isto isprobavao bartolinijeve magnete (pretpojačala doduše nisam), kako na gitari, tako i na bass gitari, i zaključio da je taj magnet jako sterilan. Da se preciznije izrazim, jedva da u bilo čemu zavisi zvuk od gitare. Imao sam osećej da taj magnet mogu da stavim i sa zadnje strane metle preko koje sam razvuko kanap, i da bi isto zvučalo...

 

Meni se EMG mnogo bolje pokazao. On takođe ugrobari zvuk drveta, ali ga i zadrži u nekoj meri. Sad zavisi od ukusa. Po mom ukusu je to već prihvatljivo za razliku od bartolinija.

Primer:

Jasen + vintage magnet = topao jasen

Jasen + EMG = cyber jasen

Jasen + bartolini = bartolini

Lipa (basswood) + bartolini = bartolini

 

Zanima me šta ti, kao neko ko se mnogo bolje razume u te stvari, misliš o EMG magnetima za bass, mada kontam da ćeš ih napljuvati, s obzirom na to da si do sada skoro uvek imao suprotno mišljenje od mog... icon_smile.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Za pocetak ih necu napljuvati zato sto jako cenim EMG magnete, i smatram (iz poprilicnog iskustva) da su trenutno najbolja varijanta za 5 i 6-ozicane bassove. Za bartolini si skroz u pravu. Pre oko nedelju dana sam cisto fore radi napravio telo za bass od hrasta, zakacio mu tobiasov vrat, stavio elektroniku iz tobiasa, i gitara je zvucala _IDENTICNO_ kao original tobias sa telom od swamp ash-a. EMG sa druge strane donekle odrzava zvuk drveta, i pokazuje neku razliku, ali opet, emg sam trosio bez dodatnog predpojacala, dok je bartolini bio kacen na 3 band preamp od iste firme.

 

Ako stvarno hoces zvuk drveta u bass gitari, stavi neke fine pasivne fenderove magnete (zaboravi na bilo kakve dimarzio ili duncan ili bilo sta drugo) i dobices pravi zvuk drveta. Ipak je tata Leo Fender izmislio elektricnu bass gitaru, i jako dobro je isprojektovao i P i J magnete, i kasnije H magnete za music man-a.

 

A ako hoces par stvarno dobrih magneta za bass, dodjes kod Uncle Nurg-a i za cijenu sitnicu ti uncle nurg namota par J magneta sa identicnom specifikacijom onih iz '62 godine, s razlikom sto ih napraviom kao savrseno izbalaniran par, pa ti onda napravim fino telo od aldera, vrat od birdseye maple-a, stavimo malo vintage hardvera, i odes kuci sa Jazz Bassom koji pojede svaki fender iz '62 godine za dorucak icon_smile.gif

 

Inace, (for the record) nikako ne volim PJ kombinaciju upravo zato sto je bucna kad oba magneta rade zajedno, a sto se tice pozicioniranja P magneta, moze da se stavi on tacno tamo gde stoji na P bassu, pa onda udaris jedan neck J magnet, i jedan bridge J magnet, i dobijes JPJ kombinaciju, pa dodas jedan seymour-ov preamp za pasivne magnete (samo na P magnet) malo komplikovaniju elektroniku, i eto Urge II bass-a icon_smile.gif

 

HH magnete imam na jacksonu, i zadovoljan sam sa finalnim produktom, ali samo kad ga proteram kroz multi, stavim mu veliku kompresiju, malo chorusa, malo overdrive-a i sl. Za clean su mi bljak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko bi koštao Custom Strat, ali koji bi bio verna kopija moje sadašnje gitare, ali sa mnooooooogo boljim drvetom i magnetima? Bi l' bi mogao to da napraviš?

oko 1500$, i da, mogu da napravim. problem je kako da mi platis, i kako da ti dostavim gitaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ibanez JTK2 Electric Guitar

Specifications:

JTK2 neck

Maple Neck Material

Mahogany Body

22/Medium frets

Rosewood Finger Board

BR-EG bridge

PSND1 (H) Neck PU

PSND2 (H) Bridge PU

Off-Set Triangle Inlay

CH : Hardware Color

 

ŽELIM JEEEEEE!!!! icon_cry.gif Ali je ovde nema... icon_cry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мало сам збуњен, није ми јасно да ли мислимо на угао са исте стране. Нацртао сам зато слику, па ми, молим те, реци, да ли је гитара мекша кад је овај угао већи или мањи:

 

user posted image

Анкл Нург, ајде само ми реци да ли овај угао треба да буде већи или мањи да би гитара била мекша?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislio sam da su bartolini magneti samo za bas. secracone, mozes li reci nesto vise o gitarskim (kakav zvuk, koliko kostaju...)? verovatno bi bili dobri za neko veslo...

Ja sam samo nekoliko solo gitara video sa bartolinijem. Sterilne su mi kao i bassevi sa tim magnetima. Sretao sam to kod mojih profesora dok sam bio u Budimpešti na višoj muzičkoj. Uglavnom su ih stavljali na instrumente koje koriste u fusion i modernoj jazz muzici.

Nisam ni ja ranije viđao gitarske bartolinije.

 

Bartolini je preskup. Ja bih ti preporučio najpre da batališ veslo, i da pazariš neku dobru tamburu, a ako baš hoćeš aktivnjaka, uzmi EMG.

 

Ako bi po svaku cenu da stavljaš aktivnjaka na veslo, EMG će ti i tu biti super, a jeftiniji je i lakše se nabavlja.

 

 

Ako stvarno hoces zvuk drveta u bass gitari, stavi neke fine pasivne fenderove magnete (zaboravi na bilo kakve dimarzio ili duncan ili bilo sta drugo) i dobices pravi zvuk drveta. Ipak je tata Leo Fender izmislio elektricnu bass gitaru, i jako dobro je isprojektovao i P i J magnete, i kasnije H magnete za music man-a.

 

A ako hoces par stvarno dobrih magneta za bass, dodjes kod Uncle Nurg-a i za cijenu sitnicu ti uncle nurg namota par J magneta sa identicnom specifikacijom onih iz '62 godine, s razlikom sto ih napraviom kao savrseno izbalaniran par, pa ti onda napravim fino telo od aldera, vrat od birdseye maple-a, stavimo malo vintage hardvera, i odes kuci sa Jazz Bassom koji pojede svaki fender iz '62 godine za dorucak

 

Oh, kako bih ja voleo da dobijem na lutriji... icon_smile.gif

 

Imam već Fender Precision iz '62, pa me to malko smiruje. icon_smile.gif

 

Voleo bih da jednom nabavim i Jazz Bass. Lično ga ne volim, ali je često potreban zbog nekih zvukova.

 

musik19.gif Hteo sam da te pitam nešto:

 

Bio sam primoran da kupim 5-stringa, da se ne bih više osećao hendikepiranim. icon_smile.gif

 

Uzeo sam jedno veslo, doduše ne baš najgore: Peavey International Series. Šta znaš o tom govnetu? Da li da ga budžim sa nekim EMG-om, ili da ga ostavim ovakvog. Da li je taj bass baš toliko veslo da se ne vredi ni magnet menjati?

Ne znam ništa o tom bassu. Jel moguće da je hardver od ALUMUNIJUMA? Od čega je telo? Deluje mi lagano. Na web stranici ništa ne piše. Ne prave više tu seriju.

Ne mislim još da je prodajem, ali mi je to samo privremena gitara dok ne skupim pare za ozbiljan custom 6-string.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hail Secracon!

 

Imam vec EMG na mom Jacksonu, zadovoljan sam poboljsanjem, btw. ne bih ga nikad stavljao na neke mnogo dobre gitare.

 

Interesovalo me je samo kakvi su ti Bartolini, mozda za neke buduce "poduhvate"...ali izgleda da otpadaju icon_smile.gif Voleo bih jednog dana probati Seymour Duncan SH-8 Invader (u alder ili poplar gitari) i mozda onaj Live Wire Heavy Metal (to nemam pojma za kakvo telo bi "pasovalo").

 

Hvala pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oh, kako bih ja voleo da dobijem na lutriji... icon_smile.gif

 

Imam već Fender Precision iz '62, pa me to malko smiruje. icon_smile.gif

 

Voleo bih da jednom nabavim i Jazz Bass. Lično ga ne volim, ali je često potreban zbog nekih zvukova.

 

musik19.gif Hteo sam da te pitam nešto:

 

Bio sam primoran da kupim 5-stringa, da se ne bih više osećao hendikepiranim. icon_smile.gif

 

Uzeo sam jedno veslo, doduše ne baš najgore: Peavey International Series. Šta znaš o tom govnetu? Da li da ga budžim sa nekim EMG-om, ili da ga ostavim ovakvog. Da li je taj bass baš toliko veslo da se ne vredi ni magnet menjati?

Ne znam ništa o tom bassu. Jel moguće da je hardver od ALUMUNIJUMA? Od čega je telo? Deluje mi lagano. Na web stranici ništa ne piše. Ne prave više tu seriju.

Ne mislim još da je prodajem, ali mi je to samo privremena gitara dok ne skupim pare za ozbiljan custom 6-string.

 

Cheerz! pivopije.gif

Ovako. Peavey su nekako previse prosecni instrumenti, i nije mi ih mnogo proslo kroz ruke. Ja licno ne bih u to ulagao pare, vec bih prodao, i kupio recimo Cort Artisan 6 koji je mozda cak i jeftiniji od tog peavy-a (video sam ga novog u nemackoj za 500 EU). Ako trazis nesto jako ozbiljno sa 6 zica a da nije pre skupo, Ibanez BTB. Nema bolje icon_smile.gif (naravno ne 1206 prestige koji je preskup) SR 506 je jako fin, ali meni smeta sto mu je vrat previse uzan za 6 zica (i nekako nevolim 6 zica na skali 34 inca)

 

Sto se tice aluminijuma, to ti je sada hit za hardver. Jako lagan hardver koji jako dobro prenosi zvuk.

 

A ako hoces stvarno dobar 6-o zicani, skupi 2000$ i dodji kod tata nurga da popricamo icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svirao sam 5-žičanog Artisan-a, zaista je okej instrument, mada i ja volim veći razmak žica.

 

Hvala na informacijama...

 

Kupovina 6-stringa mi je još u daljoj budućnosti, ali sam definitivno mislio da dam da mi se izradi nešto, a ne da pazarim fabričkog.

 

No sve u svoje vreme...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja imam B.C. Rich Kerry King V Special Signature Series. Znam da je to low-budget model ( 340 evra), ali imam kupio sam je novu u avgustu mesecu i ODLICNO se doima. Cak i neki stariji gitaristi koji poseduju Fender Stratove i Gibson Les Paul gitare kazu da izuzetno zvuci. Sada, zanima me vase misljenje o toj gitari, posebno o magnetima. Inace, gitara ( iako je V, a mnogi su mi rekli pre nego sto sam je pazario da nece imati "pun i mrsan ton") ima bas puuun ton sa dosta reskim visokim i srednjim. Ja sviram trash-core, pa mi takva farba bas i odgovara. E, da li bi bilo pametno menjati magnete?

Koliko dugo ce mi trajati ova gitara? Da li postoji mogusnoct da je samo prvih par godina dobra?

I, konacno, koju gitaru bi vi preporucili za ovakvu vrstu svirke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam B.C. Rich Kerry King V Special Signature Series. Znam da je to low-budget model ( 340 evra), ali imam kupio sam je novu u avgustu mesecu i ODLICNO se doima. Cak i neki stariji gitaristi koji poseduju Fender Stratove i Gibson Les Paul gitare kazu da izuzetno zvuci. Sada, zanima me vase misljenje o toj gitari, posebno o magnetima. Inace, gitara ( iako je V, a mnogi su mi rekli pre nego sto sam je pazario da nece imati "pun i mrsan ton") ima bas puuun ton sa dosta reskim visokim i srednjim. Ja sviram trash-core, pa mi takva farba bas i odgovara. E, da li bi bilo pametno menjati magnete?

Koliko dugo ce mi trajati ova gitara? Da li postoji mogusnoct da je samo prvih par godina dobra?

I, konacno, koju gitaru bi vi preporucili za ovakvu vrstu svirke?

Par komada mi je proslo kroz ruke, i bio sam prijatno iznenadjen. Gitara je sasvim solidna, drzi stim, i sasvim fino rezi kad se pusti kroz dobru distorziju. Kao i svaka gitara od 300-tinjak dolara, kvalitet nije najvisi na svetu, video sam ih sa farbom koja puca, telo je slepljeno iz 5 delova, i sl, ali sve u svemu, jako solidan instrument u odnosu na cenu. Sto se tice magneta, mozes da stavis sta god hoces, po pravilu, koliko para, toliko muzike. Ja bih stavio EMG u kombinaciji 85/85 i eto ludila icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Toliko sam pricao o gitarama, i o izgradnji i jos nijednom nisam poslao slike necega sto sam radio:)

 

To se upravo sada menja icon_smile.gif

 

Evo linka na par slika 7 zicane gitare koju sam poceo da gradim pre par dana. Danas sam radio routing za magnete, i setio sam se da slikam. Sajt gde sam stavio slike je skroz na hebrejskom, ali slike pricaju za sebe icon_smile.gif

 

Malo vise o gitari:

 

Radi se o direktnoj kopiji Ibanes Universe, ali je radim Neck-Through

Vrat je od javora, krila na telu su od bukve (da od bukve, to je hteo covek koji ju je narucio), glava je od mahagonija.

Truss Rod sam sam napravio da bih dobio ono sto mi treba za jako tanak vrat. Za tremolo smo uzeli Original Floyd Rose 7 string, magneti su 2x Dimarzio Evolution 7

 

a sada slike:

 

http://www.gitarist.co.il/modules.php?name...ewtopic&p=39#39

Share this post


Link to post
Share on other sites

baj d vej, ekstra vrat bez zalepljenih krila je prva verzija koju sam napravio za 6 zica, ali se musterija predomislio ...

Bolje ne dolazi u BG, ima da te otmemo i zakljucamo u neki silos u Borchi da nam pravis gitare! Salji slike nekih stratova i LPjeva... BTW, wellcum bek! icon_smile.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

U poslednje vreme sam bio turbo zauzet, naime napustio sam firmu u kojoj sam radio, otvaram svoju firmu, napravio sam sajt na kojem su slike, i jos radim milion stvari, i usput se zenim za 3 meseca icon_smile.gif

 

A ni domen nije radio poprilicno vremena ...

 

ali sad sam tu icon_smile.gif i tesko cete da me se otarasite

Share this post


Link to post
Share on other sites

U poslednje vreme sam bio turbo zauzet, naime napustio sam firmu u kojoj sam radio, otvaram svoju firmu, napravio sam sajt na kojem su slike, i jos radim milion stvari, i usput se zenim za 3 meseca icon_smile.gif

 

A ni domen nije radio poprilicno vremena ...

 

ali sad sam tu icon_smile.gif i tesko cete da me se otarasite

Ako ti treba shegrt u fine art of making guitars - javi! icon_wink.gif Hoces da odradis neki anniversary Uncle N Custom posto se zenis? musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...