Jump to content

Glam Metal


LazaGNR

Glam metal je za vas:  

351 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Malo kasnim,haha :haha:

 

... pa ti za predstavnike glemera stavili Poison(realno jedan od najgorih Glam metal bendova) i od svih njihovih pesama izabrali bas Sweet Cherry Pie, njihovu najgoru pesmu.

Cekaj malo,jel ti to mislis na Cherry Pie od Warrant-a? :confused:

 

 

ок, лепо си рекла: "немају ту срећу, а ни стање ума да буду тру металци". онда ми није јасно, зашто то покушавају да буду?!

Hm,mislim da nijedan glam bend NIKAD nije izjavio da zele da budu 'metal bend'.

Ali su ih uglavnom MEDIJI tako nazivali.

 

O tome (i naslovu "Glam metal") ispod...

 

Evo moja dva centa.

Glam metal ne postoji.Kao što ne postoje ni pagan/viking/hrišćanski/itd metal jer su to odrednice koje opisiju tematiku tekstova a ne samu muziku.U slučaju glam metala,opisuje se izgled.A imidž nije muzika.

Glam je suštinski neki hard rock sa heavy uplivima,muzički naravno,a nek se oblače kako hoće,ili nek sviraju goli,ali to ne određuje žanr.

I

Prvo, voleo bih da mi razjasnis zbog cega je to glam uopste "metal". Zato sto imaju dugu kosu i, sto bi rekao Rambo Amadeus, "mlataraju gitarama"?

...i slicni postovi...

 

Na nekoj temi (mozda i na ovoj,ne mogu sad da se setim) jedan lik je rekao - "Bendove treba posmatrati u periodu u kom su svirali".

Period kad je 'glam metal' bio na vrhu popularnosti je druga polovina/kraj 80-ih.

U to vreme SVI,al SVI - pocevsi od medija (TV-a,muzickih magazina,radio emisija),preko javnih licnosti u svetu rock-a/metala,sve do celokupne tadasnje publike (oni koji su slusali to) - su oslovljavali to sa 'glam metal' :da:

 

Granice 'metala' su promenljive,tj. kriterijumi "sta je metal" se vremenom menjaju! :excl:

 

Mislim,'granice' metala tada nisu toliko isle do ekstrema za koji mi sad znamo,a koji tada prakticno nije ni postojao.Ranije (u tom periodu krajem 80-ih) 'najzesci' je bio death metal (koji se tek pojavio),pa speed i thrash.To su bili,ajde da kazemo,neki ekstremi za to vreme.Pa i publika koja je tada tezila nekom ekstremu slusala je speed/thrash ili death/thrash.A sad je taj death metal...pa,skoro i osrednji u poredjenju sa danasnjim brutalnim bendovima :haha:

Svi ostali bendovi - znaci,klasicni heavy metal bendovi,pa i 'hard rock' bendovi po danasnjim kriterijumima - su bili u to vreme...heavy metal bendovi.

I,ne znam,npr. Scorpions to sto su svirali pre 25 i vise godina su bili heavy metal.U TADASNJE VREME.Ma koliko to danas cudno zvucalo...

 

Posto kriterijumi nisu toliko isli u ekstrem (po sadasnjem pojmovanjima ekstrema),onda su isle u drugu stranu,tj. ka 'mekoci',tj. ka melodicnosti i...popu :uhoh: To je bio tzv. sweet metal,tj. sto bih ja rekao 'pop-metal'.A koji je bio "metal" samo po tome sto je bend imao dugu kosu i - gitare.

(jebote,secam se - imam jednu original kasetu,kompilaciju,zove se "Sweet Metal",a kao naslov albuma pise "It Ain't Heavy"...jasno je o cemu se radi :haha: )

A glam metal je bio blazi od death/thrash-a,a zesci od sweet-a.Cak bih rekao da su oni predstavljali tada neku sredinu (u smislu 'zestine') sto se tice metala.

A stvar je i u tome sto su mnogi,inace heavy bendovi,jednostavno prihvatili taj 'look',pa su se i oni tako oblacili IAKO nisu bili glam metal bendovi (i Maiden-i su nosili helanke,zer ne ;) ).

 

I sve - od death-a pa do sweet-a - sve to se tada stavljalo u isti kos.Sve je to bilo METAL.

 

Plus jos jedna stvar:metal je tada bio u jeku (komercijalne i medijske) popularnosti.Ne mogu da kazem da je bas bio mainstream,ali...kad je i Michael Jackson na albumu 'Bad' ('87) krenuo da fura taj 'rock fazon' (nesto duza kosa,rokerica,gitare) - onda to valjda nesto govori o tome koliko je rock/metal bio zastupljen kod mainstream izvodjaca.

Uglavnom,metal je bio popularan (a secam se i kao klinac - koliko je samo maldih kod nas slusalo tad metal :haha: A posle par godina,kad je metal "izasao iz mode"...gde su? :uhoh: ) i onda se zarad toga na mnogo sto-sta stavljala etiketa "e,to je metal".Sve zbog komercijalnog uspeha.

Kapiram da je i to jedan od razloga sto su odredjeni bendovi uzeli tu etiketu 'glam metal'.

 

...

 

Uglavnom...da se vratim na naslov :haha:

Ja sam otvorio ovu temu (tj. glasanje,posto se po drugim temama uveliko vodila bitka oko toga) i stavio sam u naslovu "Glam metal" jednostavno sto sam navikao tako da ga oslovljavam.Stara skola zaborava nema :bigblue:

 

 

Anyway,ja skušam KISS,Whitesnake,Guns N' Roses...i ne smatram ih glamom.

I

Sweet Metal su Motley Crew, Poison, Guns and Roses, Twisted Sisters, Bon Jovi...

Auh,jebem mu lebac,gde Ganse da strpate u Glam/sweet metal? :haha:

Sam Slash je jednom izjavio:"Mi glam?Za to se obratite Poison-u..."

(parafraziram,ne mogu u momentu da se setim tacno,ali to je sustina;ima ta izjava negde na GN'R temi)

 

 

I da, jos nesto: ako neko smatra <a href="

target="_blank">OVO</a> "metalom" a pljuje po <a href="
target="_blank">OVOME</a> to je vec naznaka zestokog problema u glavi.:da:

Ono sto sam rekao gore - uporedjivanje Exodus-a iz 2000-e i Motley Crue-a iz '89 je uporedjivnje 2 razlicite muzicke ere (mesanje baba i zaba) :bigblue:

Kriterijumi su se promenili...

A i mogao si da nadjes neki bolji snimak (mislim,bolje izvodjenje) Dr. Feelgood-a (npr. kad su izdali album,pa krenuli na turneju),a ne sad ovo ovogodisnje (kad su oslabljeni) :D

 

 

Мотли Кру је толико мелодичан да би га пре сврстао у поп него у метал.

Zavisi sta si slusao od njih.

Imaju oni i heavy stvari :da:

 

 

Kao neko ko svira gitaru vec 10 godina ponosno izjavljujem: daleko su mi draza tri smislena, efektna i pamtljiva akorda nego necije onanisanje po gitari koje bi i orangutan navezbao za 2-3 godine samo ako mu je das u ruke. Nije bitna tehnika, nego duh.:da:

Heh...

Dobro ajde duh,al stvar je u tome sto ta 3 akorda moze svako da izvede,a ovo sto npr. Malmsteen radi...pa,ne bas svako ;)

 

 

па Метал је ђаволска музика, како онда може да буде против њега!?

Aj' sad,'djavolska muzika' :haha:

Sto bi bio?

Mislim,sto bi iskljucivo bio 'djavolska muzika'?

Si cuo za Stryper (mislim da ih je Hefest naveo;il' ko vec)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ворант признајем само један. НЕМАЧКИ! а тај глем Ворант... :puke: онај Чери Пај кад чујем... бррхрвбрхгх.

 

толико од мене. нећу више. да ни бих опет од Лазе добио бан :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha:

Uz umerene izlive emocija neces :pivopije:

 

 

A taj Warrant (nemacki)...nisu losi.

Secam se da sam svojevremeno video CD "First Strike" i "The Enforcer" i reko' ajde da kupim,sve nadajuci se da je to onaj americki Warrant :haha:

Kad ono... :uhoh: ...posto nisam znao da postoji i taj drugi,nemacki,Warrant,pomislio sam 'Jebote,ovi Warrant su nekad bili mnogo zesci' :ph34r:

 

Anyway,vise mi lezi ovaj americki :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Da ne otvaram novi topic,iskoristicu ovaj...Jel zna neko gde moze da se skine diskografija grupe Frontline,nemci su cini mi se?Takodje, grupa Lion je radila soundtrack za crtani Transformersi iz 86, i nema sanse da pronadjem to.Ako zna neko neki torent ili sta vec,zahvaljujem.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U zadnje vrijeme istražujem malo ovaj glam,i čini mi se dosta dobrim i nepravedno popljuvanim i podcijenjenim žanrom,pa jel može tko preporučit par bendova?

Meni draži bendovi:

Whitesnake

Def Leppard

Bon Jovi

Europe

Great White

Badlands

Blue Murder

Alcatrazz

Yngwie Malmsteen

Michael Schenker Group

Winger

Judas Priest (Turbo album,jel)

Scorpions

Ozzy Osbourne

Quiet Riot

Motley Crue

Ratt

Dokken

David Lee Roth

LA Guns

Guns and Roses

Van Halen

Twisted Sister

Skid Row

Stryper

W.A.S.P.

Lizzy Borden

 

Znam,neki nisu baš glam (Ozzy,Scorpionsi,Van Halen,GnR,Badlands,Blue Murder),al sam ih isto stavio jer su bili bliski s tom scenom.

 

Ne volim gej pop tipa Poison,Warrant,Firehouse,Whitelion,mada i oni imaju par dobrih stvari.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj sa nekim od ovih:

Autograph, Bang Tango, Baton Rouge, Britny Fox, Casanova, Cheri Lane, Cinderella, Crashdiet, Danger Danger, Dangerous Toys, Faster Pussycat, Hardline, Harem Scarem, Heavens Edge, House Of Lords, Hurricane, Kane Roberts, Keel, Kix, King Kobra, Nelson, Nitro, Pretty Boy Floyd, Shotgun Messiah, Steelheart, Swedish Erotica, T.N.T., Tigertailz, Treat, Tuff, Tyketto, Vain, Vixen, Warrant, XYZ, Y&T...

Edited by Zlatko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posebnu paznju obrati na prve albume Steelheart-a i Danger Danger-a,album Night song od Cindarelle,grupa LION(svi albumi),Dokken-Back form the attack,bend Hurricane,spanski bend Sangre Azul,Silent Rage-Shattered Hearts.Takodje nije los ni Talisman,Frontline(mada oni i nisu glam,vec hard rock,ali meni to neopisivo vuce na glem:)),FIREHOUSE prva 2 albuma su nenormalno dobra,nemacki sastav Bonfire ima extremno dobre pesme i albume narocito izmedju 86 i 91 godine....Poslusaj prvo ovo,jer ako je suditi po ovom spisku koji si naveo,za ovim bendovima i albumima ces da odlepis.:)

Edited by Whitesnake_Zr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ovih sam dosad čuo nešto Danger Dangera,Faster Pussycata,Britney Fox,Cinderelle,Tigertailza i Autographa.Od DD mi je jedino stvar Naughty naughty dobra,ostale su osrednje.Faster Pussycat sam čuo samo 2 balade,i nisu mi se svidjele.Britney Fox su mi bezveze,Cinderella ima solidnih,ali i iritantnih stvari,Tigertailz sam čuo samo Love Bomb Baby,koja mi se isto ne sviđa,dok sam od Autographa čuo samo 2 stvari,koje su mi solidne.No imajte na umu da je to svega par stvari po bendu,tako da je još prerano da izvlačim zaključke.

I nemojte samo nabrajati,opišite malo te bendove.

I da,glam baš i ne postoji kao žanr-to je samo naziv za bendove u 80-ima koji su se šminkali ili imali one prepoznatljive frizure,a često se razni hard rock bendovi 80-ih,a i američki heavy metal bendovi koji su pjevali o ljubavi,jebanju,autima,ženskama,partijanju,rocknrollu i sl. tu trpaju.

Bilo je tu melodičnih,popastih hard rock bendova (Bon Jovi Europe),funk rock/metal bendova (Bang Tango,Extreme),blues-rock bandova (Great White,Cinderella,Bandlands),heavy metal bendova (Twisted Sister,Motley Crue,W.A.S.P.,Skid Row,Nitro,Lizzy Borden,Dokken),pa bendova koji su bili na pola puta između hard rocka i metala (Ratt,Wrathchild) itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa e,o tome i govorim. :D

S druge strane,većinu NWOBHM-a,thrasha te američkog i njemačkog powera (osim Crimson Glory i Queensryche,koji su imali glam look,te Savatage i Accept,koji su imali glam faze s albumima Fight For The Rock,odnosno Eat The Heat;a i Manowar je imao par hard rockastih trenutaka IMHO (Fighting The World album i osobito pjesma Blow Your Speakers sa njega)) nećeš baš svrstati pod hair metal (inače,vidim i neke ljude koji stavljaju stvari tipa Metallica,Megadeth,Slayer pod hair metal:confused::icon_eek:).

E da,europski glam.Uz ta dva,Def Leppard,Whitesnake,Tigertailz,Europe,Shotgun Messiah,Bonfire,Treat,TNT,Hanoi Rocks i izlete Judas Priesta,Celtic Frosta,Accepta,Saxona,Scorpionsa i inih metal bendova,jel bilo još čega vrijednog spomena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...