Jump to content

Knjige, preporuke


Recommended Posts

"Сплин" је далеко животније остварење и вероватно је, у већој мери, ту садржан истински Бодлеров дух и сила; у "Цвећу" Бодлер пева док у "Сплину" приповеда и проповеда и заиста мислим да је успешнији и уверљивији као потоњи.

 

Е сад, из књиге коју сам вам препоручио:

 

"Премда је послужио као стварна основа познијој легенди о "уклетим песницима" модерног доба, Бодлеров пример не садржи ништа чиме би се та легенда могла уопштити и одржати:

просто зато што је Бодлер, животом и поезијом, први и једини постигао то црно јединство."

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Slavomir Nastasijevic - Stefan Dusan

- Vitezi Kneza Lazara

 

Za pocetak treba procitati od istoimenog autora

Ustanak u Zeti, pa onda Stefan Dusan i Vitezi

Kneza Lazara...

Jebi ga ja sam uradio sve obrnuto :)

 

 

Ja sam od njega nekada davno procitao Gvapo i znam da mi se mnogo svidela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, velika je razlika kada čitaš prevod i original...

Tek kada pročitaš originalno delo, možeš da ga doživiš i osetiš u potpunosti...

 

Ne bih se složio tu,opet zavisi i do samog prevoda knjige,ne može da je prevodi baš svaka "ptica".

 

Drugo,morao bih inzvaredno da poznajem u ovom slučaju Ruski jezik,da bih doživo to na pravi način.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Gustav Janouh-Razgovori sa Kafkom

Prikazi razgovora sedamnaestogodišnjeg klinca i velikog pisca. Kafkini pogledi na religiju, tada aktuelne umetničke trendove, birokratsku neman i predosećanje rata koji će uslediti.

Umberto Eko- Fukoovo klatno

Teorije zavere, templari, ludnica. Inteligentno i zanimljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mark Danijelevski-Kuca listova(nesto najtripoznije i najcudnije i najneobicnije sto sam ikad imao prilike da citam)

Son Rasel-Stazama i dvoranama podzemlja(prvi deo,posto drugi tek treba da se prevede,al jako je dobra knjiga)

Tolkin-Deca Hurinova(dobri stari tolkin)

Selindzer-Lovac u zitu(klasik)

Stiven Presfild-Plime rata i od istog pisca Ognjena kapija(ko voli istorijske romane,prvi o peloponeskom ratu a drugi o slavnim spartancima i bici kod Termopila)

Leonardo Da Vinci-Quadrifolium(bas,bas njegova knjiga,tacnije njegove misli,licno on pisao)

Justejn Gorder-Sofilin svet(milozofski romancic,jako zanimljiv)

Nice-Tako je govorio Zaratustra-(cista filozofija,mnogima nerazumljiva,ali ima i onih koji je shvate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mark Danijelevski-Kuca listova(nesto najtripoznije i najcudnije i najneobicnije sto sam ikad imao prilike da citam)

Son Rasel-Stazama i dvoranama podzemlja(prvi deo,posto drugi tek treba da se prevede,al jako je dobra knjiga)

Tolkin-Deca Hurinova(dobri stari tolkin)

Selindzer-Lovac u zitu(klasik)

Stiven Presfild-Plime rata i od istog pisca Ognjena kapija(ko voli istorijske romane,prvi o peloponeskom ratu a drugi o slavnim spartancima i bici kod Termopila)

Leonardo Da Vinci-Quadrifolium(bas,bas njegova knjiga,tacnije njegove misli,licno on pisao)

Justejn Gorder-Sofilin svet(milozofski romancic,jako zanimljiv)

Nice-Tako je govorio Zaratustra-(cista filozofija,mnogima nerazumljiva,ali ima i onih koji je shvate)

 

Fina lista,doduše većinu ovoga (tj. sve osim Lovca u žitu i Niče-a) nisam pročitao ali sam čujao sa strane o ovim preostalim naslovima...Niče je meni bio malo nejasan i većina toga i nerazumljiva,ali sam ga protumačio kroz kritiku Sv.Nikolaja Srpskog u priručniku Kritika i bibliografija -Tako je govorio zaratustra od F.Niče-a (najčešće zajedno u kompletu sa Niče i Dostojevski,jedna od velikih besjeda),jedna jasna vizija kroz svega 60 str. i kako je Sv. Nikolaj Velimirovic protumačio ovog proroka zapada.I moram se složiti sa Sv.Nikolajem da je F.Niče kroz naš narod a i svugdje u svijetu više cijenjen i poštovan po čuvenju.Ko god je pročitao F.Niče-a znaci po pročitanju se duboko razočarao i samo bolno uzdahnuo.Niče je visok i plitak...hvalilo mu je dubine i sirine.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кад помену Кундеру, препоручујем ''Смешме љубави''. То је збирка прича о томе како различити људи доживљавају љубав, шта раде због љубави и све то у сјајном тону огорченог духовитог човека без трунке патетике. Феноменалан је Кундера :pivopije:

Мени је чешки други словенски језик који морам да слушам, па и да читам њи'ову књижевност и морам признати да је стварно добра. Кундера ми се највише допао, али ту је и Карел Чапек, Јозеф Шкворецки, и најмлађи, Михал Вивег (можда вам се учини сувише популаран и лаган његов стил, али хумор, искреност и нека запажања су му изврсни). :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko voli kinga, a i ko ga ne voli, mracna kula ( ja sam kod treceg dela ), stvarno je vr'unsko delo, ne mogu da prestanem da citam, odose ispiti u...

i, da, knjiga koja me je skroooz odusevila, fahrenheit 451, od bredberija....

i duga, mracna cajanka duse od adamsa, neverovatan humor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...