Jump to content

Knjige, preporuke


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Vernon Trodon trilogija.

Viržini Depent mi nije strana, sećam se kada sam kao klinac-tinejdžer gledao Kresni me film, u kojem je učestvovala kao režiserka i scenaristkinja (bazirano je po njenoj knjizi) i dobro mi je to ostalo u sećanju kao ludi gonzo film sa pregršt nasilja i golotinje.

Godinama kasnije, nisam ništa čuo o njoj i jedan kolega donese na posao prvi tom Vernona Trodona, svideo mi se naziv i omot i upitam ga jel valja nečemu, na šta se on nadovezao i spomenuo nju, da je svašta prošla u životu, bila kurva, radila u prodavnici ploča, radila kao novinarka (radila Lemmy biografiju) snimala taj famozni film itd, odmah znaš da će vožnja da bude luda.

Izdavač Booka i dalje ima promociju na čitavu trilogij i čim sam krenuo da čitam prvi tom sam skucao za 5 dana, a danas je čitanje knjiga postalo teško, što zbog hiljadu stvari koje moraš  da završiš sa strane pa se ova kupovina na preporuku isplatila. Drugi tom je pao za nedelju dana i upravo sam na poslednjem.

Ukratko sinopsis pratimo Vernona Trodona 45 godišnjaka koji žive u Parizu i ostaje bez krova nad glavom, imamo uvidu u stanje života Pariza iz raznih klasa neki su mu prijatelji dok drugi žele da mu zagorčaju život zbog njegovog poznanstva sa underground rok zvezdom Aleksom Bilčom koji je ostavio snimke u amanet i koji dovode u implikaciju poznatog filmskog producenta.

Depentova piše muške likove bolje nego što bi ijedan muškarac to mogao da opiše, odlično je uhvatila našu psihologiju, ego, nesigurnosti, ili čistu kurcobolju, i sama je rekla da je stavila da glavni junak bude žensko (a vidi se da ima tu dosta iz njenih životnih iskustava) niko ne bi čitao knjigu. Ima tu istine.

Uzgred imate i uvid u život ljudi iz tog grada iz raznih slojeva društva od buržuja do beksućnika i stvarno je uhvatila taj sjajan momenat kakve su percepcije ljudi na stvarnost generalno.

Ima dosta šokantnih momenata, ali naspram većine šok radi šoka pisaca (Palahniuk mi sada prvi pada na pamet), ovo ima zaleđe i smisao i zaista je osvežavajuće iščitavati i uživati u svakom delu knjige gde se malo izbacimo iz tih naših sigurnosnih zona i zamislimo šta bi bilo da se ovo desi u životu ili pa da ovo nas sve okružuje.

Uz sve to Depentova ima dosta muzičkih referenci koje se dobro uklapaju sa tim raznim ljudskim profilima i dobro su odabrani.

Ne znam kako će se treći tom završiti, ali ako je prvi deo bio čisto ljudsko beznađe, drugi je doneo svetlost i nadu, imam nekakav predosećaj da će treći do kraja da bude krvava katarza.

Ovu trilogiju ne biste smeli da prespavate.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@SkullKrusheR jebena je poslednja knjiga. Gledao sam da što više razvučem jer mi je bilo žao da se pozdravim od svih tih likova. Ali Depentova je surova ne štedi nikoga i stvarno sam ostao u šoku šta se sve izdešava do kraja, i posebno kraj koji je premoćan.

Sada sam nešto gledao online i vidim da su Francuzi napravili seriju, koja se sastoji od prve dve knjige, gledajući trejler deluje kao kakva neozbiljna splačina.

Počeo da čitam Pinčona V ponovo, matori bije sa raskošnim i nakaradnim opisima i naravno najboljim imenovanjem likova ikada, moraću jednom da ga uzmem i pročitam na originalnom jeziku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/7/2020 at 10:24 AM, VoivodBG said:

@SkullKrusheR jebena je poslednja knjiga. Gledao sam da što više razvučem jer mi je bilo žao da se pozdravim od svih tih likova. Ali Depentova je surova ne štedi nikoga i stvarno sam ostao u šoku šta se sve izdešava do kraja, i posebno kraj koji je premoćan.

Sada sam nešto gledao online i vidim da su Francuzi napravili seriju, koja se sastoji od prve dve knjige, gledajući trejler deluje kao kakva neozbiljna splačina.

Počeo da čitam Pinčona V ponovo, matori bije sa raskošnim i nakaradnim opisima i naravno najboljim imenovanjem likova ikada, moraću jednom da ga uzmem i pročitam na originalnom jeziku.

Završavam Dugu gravitacije, a viči ako ti je do originala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

spacer.png

Jedna od najboljih knjiga koje sam pročitao. Skoro sve što uče u školama ovaj lik opisao potpuno obrnuto ili uvrnuto.

Zanimljivost je ćale mu Hrvat, keva mu Šveđanka, a on rođeni Britanac. Nisu ga preveli u Hrvatskoj a jesu u Srbiji.

Možda jer je pisao da su Mletačka i Dubrovačka Republika hvatale južne Slovene iz Dalmacije i prodavale ih u roblje.

Upravo takvi podaci otvaraju oči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/24/2021 at 5:02 PM, VoivodBG said:

A izlazi i ovo:

May be an image of text

Možda bi bilo bolje da Orfelin dobije zasebnu temu konačno.

ovo je odlično, ja sam čitao na engleskom pre koju godinu. baš me zanima kakav je prevod, s obzirom da je prilično zajeban tekst.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ga čitao nikada, nije bilo prilike, ali rad sam da uzmem knjigu i vidim na šta liči. Super su preveli Ligotija i Lovecrafta od knjiga koje sam čitao u njihovim izdanjima. Ide i pretplata sada, ali se razmišljam da preko Edge Art-a poručim one njegove pakete ovog puta, da i on čovek uzme malo šuški na kraju dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Šetao po nekim knjižarama skoro, sekcija sa biografijama, đa nešto tipa Džudi Denč, đa Klarkson i tako ne pizde materine, i samo odjednom vidim ovaj cover:

https://i.gr-assets.com/images/S/compressed.photo.goodreads.com/books/1316637360l/705176.jpg

 

Morao gospodin da se ispoštuje. Nisam ni znao da ima knjige u principu. Jako zabavno, posebno Evil Dead pisanije, morao naravno i filmove odmah opet da obrnem. Dobre stvari.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...