Jump to content

Knjige, preporuke


Recommended Posts

Da Vinčijev Kod:

Savršena knjiga! Napeta i neizvesna do samog kraja. Ja je pročitala za 4 dana koliko mi se dopala. Fabula je sledeća: Žak Sonijer je bio kustos u Luvru. Jedne noći ubijen je s ne zna se čije strane ali on je ostavio neku poruku koja se tesko tumaci. Inace on je bio clan nekog tajnog drustva koje cuva tajnu o svetom gralu. njegova unuka dolazi i pokusava da protumaci tu poruku i sazna ko je ubio njenog dedu. pomaze joj neki naucnik. njih sada jure panduri jer misle da su oni ubili Sonijera. mnogo je napeto i zanimljivo. ima dosta istorijskih detalja. mada nazalost vecina nije tacna. ali moze nesto da se nauci. ma knjiga je vrh! posle toga obavezno procitati Dekodirani DaVinčijev kod od Ejmi Velburn

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Koliko ozbiljnih pisaca, c,c,c. Ja sam posle izvesnih godina izgubio interes za beletristiku i svetske klasike...zhivot je dovoljno naporan i bez njih...

Evo moja skromna preporuka z asvakog ko zheli da se opusti:

Ljubav i Smrt - Dan Simmons

I skoro sve od Neila Gaimana

Jel` zna neko da li josh uvek postoji drushtvo ljubitelja SFa u BGu?(Laza Komarchich ili kako se vec zvalo?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm.recimo Pesma Leda i Vatre od George R.R.Martina, zatim, Ursula K.Leguin-leva ruka Tame, komplet mracna kula Od Stivena kinga......hmm...a sto se da vincijevog koda tice...gomila zanimljivih informacija, ali radnja kao radnja,....njah...drzi paznju...ali niste oduvani posle nje....nekako..hmmm...ionako dolazi film za sve koji nisu procitali icon_mrgreen.gif

 

eh da, ko moze da procita i ugravirani grad od K.Dz. Bishopa

 

@matatrtadgrejt...pitaj na sf temama...

ili idin na tolkien u krajnjem slucaju ... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Albert Camille - Stranac

Albert Camus ;]

 

Inace, vidjeh da spominjete Coelha kojeg ja organski ne podnosim. Svojim djelima nije pokazao da je vrijedan cijenjenja i velicanja koje mu mnogi pruzaju. U djelima nisam primijetila nikakav bogat rijecin, a besramno je pokrao Eca ito veoma lose. Samo nemojte pomisliti da njih dvojicu i u kom aspektu poredim.

 

Meni, jednostavno, postulati tipa 'ako nesto zaista zelis svim srcem, cijeli svijet i univerzum ce se okrenuti naopacke da ti se to i ostvari' apsolutno nista ne znace.

 

Sto se 'Da Vincijevog koda' tice, knjiga je isuvise isprazna i ne vidim nikakvu univerzalnu vrijednost. Da, trivijalno djelo, shvatam...isto tako shvatam da ce ljudi posrnuti za necim sto je postavljeno kao 'bestseller', ali ne shvatam cemu tolika pohota za njegovim djelima. Procitala sam i 'Digitalnu tvrdjavu', te 'Andjeli i Demoni'-klise, vec vidjeno, lose utroseno slobodno vrijeme.

Ali, ko voli nek' izvoli. I Den Braun i Coelho su isuvise precijenjeni pisci, koji su u znatnho kratkom vremenskom periodu(govoreci vecinom za Brauna) stekli svoju slavu. Cime? Da se neko od Braunovih djela baziralo na istinskim podacima koji su mi ocitno i jasno prikazani i negdje drugo, ne samo u knjizici, mozda bih malo drugacije posmatrala djela.

 

 

Inace, ko nije procitao 'Ime Ruze', neka to ucini sto prije, jer svaka minuta provedena drzajuci njene korice i iscitavajuci Umbertove recenice je i vise nego pametno iskoristena.

Edited by ~Abigail~

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajd dobro DA VINCIJEV KOD-DEN BRAUN kad su svi vec rekli...hvala bogu pa sam to citala kad nisu svi poludeli odma'...ad je prava ludnica...i zbog filma..elem preporucujem sve od bukovskog,sevalije,pulman,amaniti,wei hui-bejbi sangaj,i meni omiljen i najomiljeniji IRVIN VELS... orangelistening.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali, ko voli nek' izvoli. I Den Braun i Coelho su isuvise precijenjeni pisci, koji su u znatnho kratkom vremenskom periodu(govoreci vecinom za Brauna) stekli svoju slavu. Cime? Da se neko od Braunovih djela baziralo na istinskim podacima koji su mi ocitno i jasno prikazani i negdje drugo, ne samo u knjizici, mozda bih malo drugacije posmatrala djela.

den braun je u stvari nikad bolji pisac, jer pre cu da uzmem da citam njegov letnji roman i da se zabavim nego sto cu da citam retardirana kalapanje nadri-pisaca koji nemaju sta pametno da kazu, a misle da su mnogo pametni, i danas nicu na svakom koraku. davincijev kod ne treba da bude nikakva "mudrijaska" knjiga niti treba da otkriva toplu vodu i neke "tajne" niti bilo sta. to je fenomenalan ZABAVNI roman, nista vise od toga.

 

ko misli da je to lako napisati, je ili glup ili ne zna o cemu prica. jer mnogo je lakse nalupetati 200 strana neki "velikih misli" i prosipanja mudrosti koje razumeju samo "probrani", nego napisati nesto onako dimanicno i zanimljivo.

 

daleko od toga da ja ne volim "mudrijaske" knjige, ali kad vidim koliko se ljudi razbacuju velikim imenima i misle da su zbog toga pametni i nacitani i sta-ja-znam, muka mi je.

 

kome i dalje nije jasno nega pogleda moj potpis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lijepo si rekao, samo jos da si bacio imena.. posto zavisi koga smatras za `mudrijasa` i sl. biggrin.gif

jes` da volim citati Hesea, Dostojevskog i sl ali neki dan se pravo odmorih uz Sanra Braun - Opsjednutost.. moderni krimi roman, za plazu, ali dinamican i sasvim pristojan za neki film.

 

dodacu jos samo uz tvoj post i pisce koji ne umiju napraviti dinamiku ili bar neku kvalitetnu informaciju, niti napisati nesto zanimljivo pa se spopadnu filozofiranja, ali nisu pismeni dovoljno da to istjeraju do kraja - i tako izdaju knjigu na 100 strana, nit je mudrolija nit je akcija, nego govno. primjer ONE- Dragane Bukmirovic kod nas ili od stranaca Holisticka detektivska agencija Dirk Dzentlija - Daglas Adams (defitnitivno promasaj po meni)

 

a preporuka

Crveni sator – Anita Dajamant

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

lijepo si rekao, samo jos da si bacio imena.. posto zavisi koga smatras za `mudrijasa` i sl. biggrin.gif

jes` da volim citati Hesea, Dostojevskog i sl ali neki dan se pravo odmorih uz Sanra Braun - Opsjednutost.. moderni krimi roman, za plazu, ali dinamican i sasvim pristojan za neki film.

pa dostojevski je napisao (po meni) najbolju knjigu svih vremena, zlocin i kazna i ko se drzne da kaze da on ne valja, sasucu na njega gomilu poruka vulgarnog sadrzaja. icon_smile.gificon_smile.gif od hesea mi se nekad pukeface.gif , a nekad ima super momente, zavisi.

 

medjutim, nije bila poenta da ja sad kazem svoje misljenje o tome koji pisci valjaju, a koji ne valjaju, jer je to samo moje misljenje. niti je ispravno, niti je pogresno, takvo je kakvo je i ja tako mislim. ne treba ubedjivati ljude u svoj ukus. ono sto meni ide na muda je kad neko pocne da se ispucava u fazonu "ja citam to_i_to (pa sad naredja sve filozofski i mudrijaski orijentisane pisce sa ciljem da se vidi kako je autor poruke pametan jer cita "intelektualnu" literaturu)", a onda krene nipodastavanje "nizih" zanrova i knjiga/pisaca koji uopste ne gadjaju u isti "cilj" niti treba da budu konkurencija..

 

to se desava kad nekome nije bitno da uziva u umetnosti, vec koristi reputaciju autora da bi stvorio sliku o sebi, kao u fazonu "ja citam filozofske knjige, ja sam mnogo pametan". od toga mi se sere i zato mi je glupo da ovde pricam o knjigama, posto nemam mnogo sagovorinika medju "elitom". icon_smile.gif

 

a preporuka

Crveni sator – Anita Dajamant

prava zenska knjiga, kako sam cuo (nista lose, samo pitam). icon_smile.gifpivopije.gif

 

 

ijan pirs - "slucaj putokaza". knjiga se sastoji iz 4 "dnevnika", gde 4 osobe opisuju isti dogadjaj svaka iz svog ugla (rasomon fora). poenta je u tome kako istina ima vise lica i svakome izgleda drugacije, plus se provalce neke istine o ljudskoj prirodi, da ne duzim vise. sve je zapakovano u krimi roman cija je radnja smestena u XVII vek. iz ove knjige se moze nauciti koliko je bitno ono sto nam ljudi precute kad nam nesto prepricavaju.

 

inace, "slucaj putokaza" pocinje recima fresisa bekona, koje se neverovatno dobro mogu primeniti na forum i dopisivanje preko interneta icon_smile.gif iako su pisane pre 500 godina. da citiram:

 

"Postoje idoli koje nazivamo idolima trga. Naime, ljudi se druze uz pomoc govora, ali netacno i neodgovarajuce odredjivanje reci na cudan nacin suzava razum. Reci vrse nasilje nad razumom i sve brkaju"

- Frensis Bekon, Novi organon (Aforizmi o razjasnjavanju prirode i kraljevstvu ljudskom. Knjiga prva, aforizam 43.)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. naravno, Dostojevski - nema tu sta da se kaze. osim sto, kad smo vec kod toga, koliko ja god cijenila Zlocin i Kaznu, ipak mi je draza - prihvatljivija Zapisi iz mrtvog doma.. (Sirok je covjek, i suvise sirok, ja bih ga suzio).

2. Hese - slazem se, nekad odluta.. naravno, stvar ukusa.

3. ma znam da nije bila poenta da bacamo imena pisaca, ali volim kad stvari postanu konkretne icon_wink.gif

upravo iz tog razloga, kog si naveo - mene je nervirala pomama za Daglas Adamsom. ja procitah dvije knjizurine koje su mi se smucile (drugu sam uzela iz fazona da - NIJE VALJDA DA TOLIKI LJUDI GRIJESE..), i to stvarno smucile.. a s kim god krenem da pricam, hvali mi se tim bolnim Adamsovim humorom, ijao kakva parodija, ijao divno, kako mudro, djetinje ali mudro. za mene je bilo idiotski. i bas taj fazon - dodjem u situaciju gdje njih 5 caskaju izmedju sebe o knjizi i kao lupaju neke fore, a ja kreten, stojim, gledam i osjecam se plavo i glupo. A DAJEM GLAVU da se ni njima ne svidja toliko, nego kao foliraza, jao - nema nista bolje..

4. Crveni Sator - da, moze se reci da je NA NEKI NACIN zenska knjiga. samo sto ja smatram da treba da se cita od strane muskaraca, da bi se zaista smatrala zenskom. ako uspijes da dodjes do iste - i procitas je, shvatices zasto sam ovo rekla. citah i Dobra Luka od iste autorke, i nije ni blizu upecatljiva kao C. Sator.

5. bravo za F.B. - lijep citat. icon_da.gif

6. preporuka za ovu temu (a i FILM icon_redface.gif ) - Djevojka s Bisernom Mindjusom, Trejsi Sevalije icon_wink.gif - e, ovo jeste zenska knjiga, ali ne izgleda tako u filmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. naravno, Dostojevski - nema tu sta da se kaze. osim sto, kad smo vec kod toga, koliko ja god cijenila Zlocin i Kaznu, ipak mi je draza - prihvatljivija Zapisi iz mrtvog doma.. (Sirok je covjek, i suvise sirok, ja bih ga suzio).

blam me je, ali tu knjigu nisam procitao. icon_redface.gif

 

3. ma znam da nije bila poenta da bacamo imena pisaca, ali volim kad stvari postanu konkretne

apsolutno se slazem, ali ovde nema 3 osobe koje su u stanju da ispsotuju necije misljenje i ne padnu u vatru kad im diras u omiljeni bend, pisca, knjigu, album, glumca, pevaca i tako dalje, a mene mrzi da se prepucavam. razumes sta hocu da kazem. icon_smile.gif

 

upravo iz tog razloga, kog si naveo - mene je nervirala pomama za Daglas Adamsom.

jel on napisao "autostoperski vodic"? nisam citao, ali sam pokusao da gledam film i odustao posle 15 minuta. sad, ljudi kazu da je knjiga mnogo bolja, ali ne znam, nisam citao..

 

ja procitah dvije knjizurine koje su mi se smucile (drugu sam uzela iz fazona da - NIJE VALJDA DA TOLIKI LJUDI GRIJESE..), i to stvarno smucile.. a s kim god krenem da pricam, hvali mi se tim bolnim Adamsovim humorom, ijao kakva parodija, ijao divno, kako mudro, djetinje ali mudro. za mene je bilo idiotski. i bas taj fazon - dodjem u situaciju gdje njih 5 caskaju izmedju sebe o knjizi i kao lupaju neke fore, a ja kreten, stojim, gledam i osjecam se plavo i glupo.

IDENTICNO ovako sam ja dosao dotle da procitam gospodara prstenova i hobita (silmarilion sam procitao do 1/3 i t sam odustao). svi se loze, opsta euforija, ima ljudi koji jos malo pa ce napamet da nauce sve 3 knjige i to. kao i ti, kontam ja "nemoguce da svi grese" i procitam. meni je to ok, ali nista vise od toga. ima mnogo razvlacenja za moj ukus. ne zanima me kako se neko brdo zove na 100 jezika i sta je sestra od tetke glavnog junaka volela da jede za dorucak icon_smile.gif i tako te neke stvari. kontam ja da je gospodar super zato sto ljudima prakticno "nacrta" u glavi i lako je zamisliti sve to, ima dosta detalja, ali meni je to predebelo, i mislim da bi trebalo da se se skrati. isto kao i film (od 3 dela po 3 sata treba napraviti jedan deo od 2 sata gde ce da bude samo akcije i fajt). icon_smile.gif

 

A DAJEM GLAVU da se ni njima ne svidja toliko, nego kao foliraza, jao - nema nista bolje..

tako je. to je sve sama elita. wallbash.gif

 

4. Crveni Sator - da, moze se reci da je NA NEKI NACIN zenska knjiga. samo sto ja smatram da treba da se cita od strane muskaraca, da bi se zaista smatrala zenskom. ako uspijes da dodjes do iste - i procitas je, shvatices zasto sam ovo rekla. citah i Dobra Luka od iste autorke, i nije ni blizu upecatljiva kao C. Sator.

i ranije sam dobio preporuku da procitam crveni sator, cak sam trazio da mi prepricaju, tako da otprilike znam o cemu se radi.. kad mi neki primerak padne saka, obavezno cu procitati.

 

5. bravo za F.B. - lijep citat.

da, mislio sam da stavim taj citat u potpis, ali neki drugi put...

 

6. preporuka za ovu temu (a i FILM  ) - Djevojka s Bisernom Mindjusom, Trejsi Sevalije  - e, ovo jeste zenska knjiga, ali ne izgleda tako u filmu.

film je zakon, kao sto smo ustanovili na temi icon_rockdevil.gif a knjigu nisam imao prilike da procitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. PROCITAJ ZAPISE IZ MRTVOG DOMA - velikim slovima da ne bi zaboravio laugh.gif po meni, ni u jednom njegovom djelu nije napravljen takav detaljan presjek COVJEKA, a pogotovo dzelata, zatvorenika, Jevrejina, cuvara. icon_da.gif

 

2. ma naravno, nego pazi - ne bi ja poredila diskusiju o knjigama, s diskusijama o Judas Priest recimo laugh.gif ukoliko neka osoba reaguje zucno, onda sto se tice knjiga - nije vrijedna price. icon_wink.gif

Ako neko govori lose o knjizi ili umjetnickom djelu koje volite, uzaludno je da se bunite ili pokusate  da odbranite knjigu. Treba ostati odan svojoj ljubavi i otvoreno je izrazavati, to da, ali ne treba se svadjati zbog onoga sto se voli. Nema koristi od toga. Pjesnicka djela nemaju nikakvu potrebu za objasnjenjem ili odbranom, ona su izuzetno strpljiva i znaju da cekaju; ako nesto vrijede, zivjece.

 

3. jeste, on je napisao `vodic`. ne gledah film, i ne zelim. mozda je ovo zatucano, ali uzima mi zivce taj covjek.

 

4. ja sam fan gospodara, ali me iskreno tesko smorilo citanje silmariliona. kapiram da je bolje da se procita poslije Gospodara icon_da.gif film mi je pravo dobro legao, cak sam uzela i produzenu verziju, svaki dio traje bar 4 sata icon_smile.gif no dobro, ja volim krljacinu, bitke, sam protiv svih borbe, maceve, istresena crijeva, bitku na Kosovu i tako to. prica jeste kompleksna, a meni je pravo dobro dosla, posto mi djeluje kao neka istorija - a ja mnogo volim istoriju. biggrin.gif

naravno, ne razumijem ni ja ljude koji govore `elfski` jezik, i znaju svastikinog malog od brata i koji mu je broj cipela.. posto mi je to daleko od poente svega.

 

5. Crveni Sator - radnja je smjestena u neko staro doba, Stari Zavjet, prve zene u Bibliji, njihovi odnosi, zivot, selidbe, razmisljanja, ljubavi itd itd.... poligamija. kvalitetno mnogo.

 

6. kad procitas `Djevojku` film ce ti imati malo drugaciju i ljepsu dimenziju. icon_da.gif

 

 

7. poz.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

За све коју су их пропустили или превидели:

 

"Господар мува" - Вилијaм Голдинг

"Животињска фарма" - Џорџ Орвел

"1984" - Џорџ Орвел

 

Класици, изванредне књиге ...

Edited by gavrosaurus

Share this post


Link to post
Share on other sites

За све коју су их пропустили или превидели:

 

"Господар мува" - Вилијaм Голдинг

"Животињска фарма" - Џорџ Орвел

"1984" - Џорџ Орвел

 

Класици, изванредне књиге ...

Vidim da voliš knjige sa skrivenom simbolikom. "Gospodara muva" nisam pročitala, samo neke djelove. Imala sam je igrom slučaja za jedan kolokvijum, ali upravo te isječke. Moram je pročitati. Neopisivo je šta su djeca sve u stanju da urade upravo jer su djeca. Svidjelo mi se lomljenje onih diptrijskih naočara. Znaš šta je interesantno? Sa naočarima sa + dioptrijom ne bi mogli da stvore vatru (sočiva i te fore), dok je sa - drugačije, a nije slučajnost da su u pitanju naočare za kratkovide... i što naočare generalno predstavljaju nauku, razum, itd. sama simbolika... Dobila sam A na na kolovijumu biggrin.gif a i svi pisci su me oduševili koji su se bavili kritikom engleskom imperijalizma i izrabljivanja njima inferiornijih, naročito Indijanaca i Indijaca... Da ne dužim,ionako zalutah duboko u digresiju icon_redface.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...