Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Vidim pripremala si odgovor dugo,pa mogu reci da sam ga i ocekivao,jer je iz posta u post isti haha :) "btw nemoj da me shvatis pogresno, ali iz tvojih argumenata se vidi da ne razumes o cemu pricam" - prvo razumi sebe srce,pa cemo mi ostali naci nachina da se obrazujemo... :lol:

 

A sada da ne bude da sam te pogresno shvatio ti kazes "mozda su nas doneli svemirci, mozda nas je i sam bog stvorio ali evolucija kao proces postoji"....ti si sa ovo mozda,nama clanovima docarala dvije mogucnosti,a ja tvrdim dvije mogucnosti nema,jer ona moze biti samo jedna,jer ako sve proistice iz Jednog ona drugog nema!

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok... kako god, ali samo isticem da ni u jednom trenutku nisi dao valjan logicki argument koji se tice evolucije... imas li neki valjan argument osim gomile reci nevezanih za temu?

A sto se tica porekla mozda sve potice iz jednog, a mozda i ne ajd' dokazi. ako verujes da je to bog, ok, ali opet po ko zna koji put naglasavam, a ti ne kapiras, da evolucija je samo proces, postanak i sve ostalo su hipoteze. Ono o cemu ti pricas su hipoteze, a ne evolucija, razgranici to.

 

Nije na meni da ti solim pamet, ali ne daj boze da si procitao neku hipotezu ili mozda evolucione mehanizme o kojima ja sve vreme pricam a ti ne znas ni da ih nabrojis (a desavaju se u tvom telu da toga nisi ni svestan), zato kazem da tvoji argumenti jednostavno nisu validni, a covek koji se pravi pametan je smesan, ja mogu da udjem u diskusiju, ali koja ima svrhe, ova nema.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih bila kategricna i rekla da nauka ne moze to da utvrdi...

Ok da prevedem... imas konstantu to je proces zvani evolucija jel tako? tako je.

Pricas o nastanku sveta=hipoteza=moras da je dokazes da bi rekao to se tako i tada odigralo i kad se to desilo evolucioni mehanizmi su omogucili razvoj zivota na zemlji.

E sada i ja mogu da ti pricam, a i pricala sam na tamo nekoj 4-5 strani o hipotezama, experimentima (procitaj stenli milerov experiment, pisala sam o njemu na ovoj temi i videces sta je nauka mogla pre 50 god), koji idu u prilog oparin-holdejnovoj hipotezi, ali kakve ti imas koristi od toga, ako ne razumes proces evolucije, zar ne? a dala sam primer i za njega i to veoma lako shvatljiv (interakcija izmedju coveka i mikroba). procitaj i reci sta mislis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali kakve ti imas koristi od toga, ako ne razumes proces evolucije, zar ne?

 

Upravo to, proces evolucije nema veze sa nastankom života( ili je bolje reći, to je prvi korak u evoluciji, nama nepoznat). A nauka ne može da dokaže najobičnijim eksperimentom kako je nastao život. Sve komplikovane teorije/hipoteze padaju u vodu kod ovog pitanja ne zbog toga što su komplikovane ili nerazumljive već zbog toga što nemaju odgovor. Ok, lepo je znati, analizirati biohemijske procese, proučavati njihovu evoluciju tokom vremena ali šta je sa početkom? Zar ne vidiš da sve gubi smisao ako ne možeš da dokažeš kako je nastao život iz elemenata? Taj odgovor ne postoji za nas. Možemo samo da znamo, i tu se slažem, kako je eventualno život evoluirao..

Edited by Úlfarr Ragnvaldr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ej ne uzimaj genetiku olako... mnogi su se zbog takvog stava zajebali, da je spremis odmah u januaru! a ako budete mogli da birate prikljuci se e-learning projekt-u, objasnicu ti vec zasto...

ma zezam se bre ja. ozbiljan sam ja covek ;) planiram sve te jednosemestralne u januaru da dam ;) al necemo vise o tome da ne gusimo temu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

The molecules produced were simple organic molecules, far from a complete living biochemical system, but the experiment established that the hypothetical processes could produce some building blocks of life without requiring life to synthesize them first.

 

Ja samo čekam da u laboratoriji stvore živo, svesno biće, iz neorganske materije. Što je nemoguće, jer život nije samo materija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo čekam da u laboratoriji stvore živo, svesno biće, iz neorganske materije. Što je nemoguće, jer život nije samo materija.

 

to je zato sto nisi dovoljno naucio o evoluciji. da si makar malo nesto i procitao, shvatio bi da NIKO ni ne tvrdi da je to moguce. price o frankenstajnu su jedno (SF) a evolucija je nesto sasvim drugacije - i ne mozes uciti o evoluciji na osnovu ideja iz naucne fantastike. :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ali nauka govori da je život nastao slučajno, iz nežive materije. A nema dokaza za takvu tvrdnju pošto ne može praktično da je dokaže. Religije takođe nemaju ''dokaza'' o nastanku, one govore ''veruj'' :)

I sad svako gradi svoje lično mišljenje, tj. bira kome će više da veruje. A ja ne mislim da je sve ovo slučajno, jbg..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez uvrede, ali zelim ti jedno krstarenje oko sveta, da se sam uveris... :)

Promasila si poentu mog pitanja na pitanje al' ajde, nema veze!!Voleo bih da skoknem do kariba,Sejsela ako behu u Indijskom okeanu.

 

 

Recimo Bog ti je dao sansu da razmisljanjem (tvoj duh koji koristi informacije koje mu je bog dao) dodjes do resenja kako da spasis zivot, da nema toga ti ne bi spasao neciji zivot zar ne? Ali tu je kvaka neces ti naucnim razmisljanjem doci do spasenja tvoje duse, ono je samo alatka koja ti pomaze da prezivis u ovom svetu kakav je, sto opet ide u korist evolcije.

Ovo bas nisam najbolje razumeo? Kako ide u korist evolucije? Hoces da kazes da je evolucija resavanja nekih bitnih problema? Kao na primer pronalazak penicilina!!? Sve je to relativna stvar. Medicina jeste zestoko napredovala u poslednjih 50 godina i gotovo da se drasticno povecao zivotni vek ljudi ali cemu sve to vodi? Da ne mesam religiju,opet je i to klizav teren. Da li znas da u americi vise ljudi umre od doktorskih pogresnih dijagnoza nego u saobracajnim nesrecama.Ti ces reci to nema veze sa vezom sto pricas ali postoji jedan ajde nazovimo sudbinski razlog zbog koga to govorim ili prevedeno niko ne traje vecno, niti je hriscanstvo okrenuto ovom svetu koji je spominjan kao prolazan.Da li cu ja ziveti 30 ili 300 godina nebitno je naspram onog sto me ceka! A to niti evolucija niti naucna saznanja mogu da mi sprece!

 

Tako da evoluciju treba odvojiti i ne povezivati je sa religijom.

Ne povezujem sve dok ne dodje do sukoba interesa bolje receno preterivanje u otkrivanju postanja coveka?!!Manje vise preterivanje,vec je zeznuta ta ubedjenost u neke price koje imaju samo prividnih osnove, da ne kazem mastanja!

 

Uostalom po ko zna koji put ponavljam Darvin je imao dobru ideju koja je primenljiva: adaptiras se ako prezivis selekcijom, stvaras potomstvo kome si preneo svoje nasledne karakteristike da i ono prezivi i dalje evoluira...

that's all... ostatk price je jos uvek hipotetican moze a i ne mora... mozda su nas doneli svemirci, mozda nas je i sam bog stvorio ali evolucija kao proces postoji.

 

Ja verujem da postoji neki vid adaptacije sto mogu zakljuciti po sebi. Ako treniram na jedan nacin organizam i telo mi se prilagodjava tom tipu vezbanja, ako je drugaciji nacin treniranja opet je drugacija postavka organizma!Pa samim tim i covek u odredjenim zivotnim uslovima prilagodjava se njima i pokusava da opstane kao i zivotinje.Ali nema skoka na nesto vise jer cim se uslovi stabilizuju i sam organizam se vraca u ''normalu''.To su sada komplikovaniji procesi od ovoga sto ja ovde navodim ali razumeces me sta hocu da kazem!A ne videh ni jedan evolutivni primer prelaska iz necega u nesto!?!Da da, recices evolucija je spor proces kome treba milijarde godina...Nego pozdravljam te, zelim jos samo da vidim neke odgovore koje ces mi dati i to je to.Za mene je ovo tema tipa ekumenizma kojoj ama bas nista ne mogu jer taj proces se toliko ukorenio da je smesno uopste komentarisati sa razlikom sto u evoluciji ponekad i ima dobrih strana kako rece nekada spasiti ljudski zivot novim naucnim otkricem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au bre Fiery pretera ga :no:nije tome mesto na ovoj temi...

 

 

A ne videh ni jedan evolutivni primer prelaska iz necega u nesto!?!Da da, recices evolucija je spor proces kome treba milijarde godina...Nego pozdravljam te, zelim jos samo da vidim neke odgovore koje ces mi dati i to je to.Za mene je ovo tema tipa ekumenizma kojoj ama bas nista ne mogu jer taj proces se toliko ukorenio da je smesno uopste komentarisati sa razlikom sto u evoluciji ponekad i ima dobrih strana kako rece nekada spasiti ljudski zivot novim naucnim otkricem!

 

hm evolcija jeste spor proces ako se radi o prelasku npr sakoperki u gmizavce, ali kada gledas na malo krace staze svaki put kada se tvoj organizam adaptira necemu novom, mora da se i on sam promeni. sto ima evolutivnu potku u sebi zar ne? to je sve sto hocu da kazem, bez nekog suvisnog teoretisanja.

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim...pa jesu...imas danas dokaze u obliku fosila o prelaznim formama. a cekaj ne znam zasto si toliko sarkastican. evolucija je konstantan progres. trudi se da zauzme ekstremnu formu, tj. da stvare nove oblike zivota, a ne da zauzima jednu ravnoteznu poziciju u kojoj se nista ne menja. "Dosadilo im"...pa i ljudima je dosadilo pa odose i nastanise svemir i bezvasdusnih prostor ako cemo tako

a sto se tiche Darvina koga pominjes stalno, mozda ce te zanimati ali Darvin je pored medicinskog studirao i teoloski fakultet

Edited by dr WoI

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim...pa jesu...imas danas dokaze u obliku fosila o prelaznim formama. a cekaj ne znam zasto si toliko sarkastican. evolucija je konstantan progres. trudi se da zauzme ekstremnu formu, tj. da stvare nove oblike zivota, a ne da zauzima jednu ravnoteznu poziciju u kojoj se nista ne menja. "Dosadilo im"...pa i ljudima je dosadilo pa odose i nastanise svemir i bezvasdusnih prostor ako cemo tako

a sto se tiche Darvina koga pominjes stalno, mozda ce te zanimati ali Darvin je pored medicinskog studirao i teoloski fakultet

 

Nije mu taj teoloski isao od ruke to Stoji :),ali ja nisam sarkastican,ja ne kazem,potvrdjujem da je konstantan TOK "jer stara se draga moja,nije to nasa volja,jednom nas i ne bude" (pjesma grupe Perper :muzicar: ) ali sto je Evolucija nesto stala u poslednje vrijeme,mada mozda vas izvlace ove klimatske pojave i ovo globalno zagrijavanje pa dolazi do izvjesnih promjena :) buahaha....ali da i klimatske pojave su Evolucija jel hahahaa MoLim vas...

 

"mislim...pa jesu...".....odluci se :)

 

e i da Darvin je poceo da se bavi teologijom,ali je kasnije zbog smrti svoje kceke izgubio vjeru u Boga i Hriscanstvo je smatrao nistavnim..ali ipak je do kraja zivota ostao agnostik

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

klimatske promene su posledica globalnog zagrevanja i glavni krivac za to je covecanstvo.

a to sto ti kazes da je evolucija usporila....evolucija niakd ne usporava i nikad ne prestaje. to sto je mi ne vidimo sada u ovom trenutku, to ne znaci da ne postoji. ti ne vidis ni vazduh ali znas da postoji. evolucija je proces cije rezultate mozes videti tek kroz nekoliko hiljada, desetina pa cak i stotine hiljada godina.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh... koleza... poenta je, barem mogu za sebe da kazem, a verujem da je i kod tebe tako... sto vise se covek upoznaje sa funkcionalnim, biohemijskim, fizickim karaktersitikama zivih bica, za njega je evolutivni proces odgovor na pitanja u vezi sa gore navedenim karakteristikama, a onaj koji se ne razume u materiju nece ni shvatiti... zato je meni manje vise ova diskusija postala dosadna :)

 

Iskusni ljudi kazu da se najbolje uci na primerima... evo jednog:

 

Zasto neki ljudi ne mogu da obole od HIV-a, zasto neki ljudi ne mogu da obole od malarije?

a obe bolesti su do jaja konatgiozne i smrtonosne...

(btw mala pomoc u pozadini price kriju se evolutvni mehanizmi ;) )

 

Ko odgovori na pitanje dobija tri bambija od mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali poenta je kako je sve nastalo. O tome govori SixStepsOnTheMoon. Nauka to ne može da utvrdi.

vidi, nauka radi po principu "best guess". zamisli da imas jednu metu, i u centru mete je istina. nauka prvo gadja metu, pa promasi. nakon nekog vremena, neko shvati da je to promasilo centar i gadja ponovo, ovog puta malo blize. onda opet neko shvati da moze jos bolje da gadja itd... tako da se nauka POLAKO priblizava odgovorima na mnoga pitanja.

da li sada ima odgovor na sva pitanja? nema.

da li ima vise odgovora svakim danom? ima.

da li je teorija evolucije korak ka tome? jeste.

 

nasuprot tome imamo kreacionizam koji zastupa tezu koja je vrlo daleko od "centra mete", a potom pokusava da "pomeri metu" :) i proglasi za istinu nesto sto nema veze s mozgom (najcesce se sluzeci sirokim spektrom logickih zabluda i lazi). razlika u dva opisana principa je drasticna. dok prvi pricip (naucni) predstavlja coveka u najboljem izdanju, ovaj drugi princip je nista drugo do uvreda zdravom razumu i svemu onome sto su generacije ostavile iza sebe.

 

Zar ne vidiš da sve gubi smisao ako ne možeš da dokažeš kako je nastao život iz elemenata?

naravno da ne gubi smisao.

- na primer, jedna od stvari koju niko ne moze da objasni je: ZASTO se dva magneta privlace. mi znamo da izracunamo razne parametre koji se ticu toga, izmislili smo pojam "magnetno polje" (ciju fizicku manifestaciju ne poznajemo) da bi lakse opisali celu pojavu. stavise, toliko smo dobro razradili materiju da na osnovu toga ti sad citas ovu poruku i kucas po kompjuteru. i pored svega toga NIKO ne zna deidno da ti kaze zasto se dva magneta privlace.

 

- zakljucak je: i te kako IMA SMISLA baviti se evolucijom cak i ako ZA SADA ne znamo 100% sigurno kako je sve pocelo.

 

---

 

Ja verujem da postoji neki vid adaptacije sto mogu zakljuciti po sebi. Ako treniram na jedan nacin organizam i telo mi se prilagodjava tom tipu vezbanja, ako je drugaciji nacin treniranja opet je drugacija postavka organizma!

to o cemu ti pricas je homeostaza (nadji na vikipediji, molim te). evolucija nema nikakve veze sa time da li se JEADN organizam prilagodio - ona ima veze sa mutacijama i prirodnom selekcijom - kroz generacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh... koleza... poenta je, barem mogu za sebe da kazem, a verujem da je i kod tebe tako... sto vise se covek upoznaje sa funkcionalnim, biohemijskim, fizickim karaktersitikama zivih bica, za njega je evolutivni proces odgovor na pitanja u vezi sa gore navedenim karakteristikama, a onaj koji se ne razume u materiju nece ni shvatiti... zato je meni manje vise ova diskusija postala dosadna :)

 

Iskusni ljudi kazu da se najbolje uci na primerima... evo jednog:

 

Zasto neki ljudi ne mogu da obole od HIV-a, zasto neki ljudi ne mogu da obole od malarije?

a obe bolesti su do jaja konatgiozne i smrtonosne...

(btw mala pomoc u pozadini price kriju se evolutvni mehanizmi ;) )

 

Ko odgovori na pitanje dobija tri bambija od mene :)

a jew mogu da se dobiju twi wizawice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au bre Fiery pretera ga :no:nije tome mesto na ovoj temi...

Nije ni prici o "Darvinizmu" mesto na ovoj temi, posto taj hipoteticki pokret/ideologija nema prakticno nikakve veze sa teorijom evolucije ;)

 

Uzgred, ne bi li bilo uputno da se naziv teme promeni u "Teorija evolucije"?

 

 

Evolucija nesto stala u poslednje vrijeme

Nije.

 

...da li vi vjerujete da su ribe nekada davno evoluiraLe iz vode..?

Znamo da su ribe evoluirale i evoluiraju primarno u vodi, ne racunajuci neke vrste koje odredjeno vreme zivota provode u manje ili vise suvom okruzenju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

heh...

Poenta: tema moze da bude super za razmenjivanje informacija ako bi ljudi znali da je upotrebe... zato ja u mojim postovima pokusavam da provucem experimente i inetresantne stvari, ali ne citaju ljudi moje dosadne postove :)

 

Btw ne verujem da niko ne zna odgovor na moje pitanje za tri bambija?! :)

to se uci u gimnaziji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...