Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Nemoj mi zmaeriti iskucala sam deo texta ali sam ga obrisala i postavila pitanje:

"Ovo ja tebe pitam, sta ce tebi ruke koje su slabije, ali lakse za manipulaciju, koje nemaju kandze za samoodbranu i napad ali mogu da dohvate motku i da ubiju nesto?"

 

Pa naravno da sam iz knjiga pokupila odakle cu? Mozda sa nekog sajta na netu koji pisu raznorazni klipani buahah sutra malo :) , ako vec gledam na netu trazim po autorima cije misljenje postujem po tom pitanju a i s' obzirom da imam brdo knjiga i da mi je zivotni poziv takav, kakav je... ok moji postovi su papagajski, ali tvoji su i dalje na nivou mekusca iliti mollusca. Jer nisi u stanju da odgovoris na jedno pitanje koje ce ti dati odgovor na pticju evoluciju ako ukljucis treci neuron :)

Inace istazivanja su pokazala da u e-learning projektima najbolje se dolazi do saznanja, tako sto neko postavi pitanje, pa podpitanje dok onaj drugi ne provali sta se zapravo od njega trazi, a takodjer i da je konflikt jako pozitivna stvar. Pokusaj da skapiras nesto, meni neces otkriti nista novo :)

Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

hand banana,hvala na komplimentu

-------------------------------------

 

Face of Melinda

 

 

Nije poenta u pominjanju nečega iz udžbenika kad ti to ne znaš da primijeniš.

 

"Ovo ja tebe pitam, sta ce tebi ruke koje su slabije, ali lakse za manipulaciju, koje nemaju kandze za samoodbranu i napad ali mogu da dohvate motku i da ubiju nesto?"

 

Ja tebe pitam zašto sam ja slaba životinja IN THE FIRST PLACE?

 

Budući da sam zadnji u lancu evolucije,mogao sam biti i nešto jači.

 

A to zašto imam ruke i dalje ne objašnjava odakle krila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ne znam da primenim informacije samo se time bavim i nista vise :)

Hm... a kako ih primeniti teach me :)

Ovo mi postaje zabavno, najozbiljnije...

Kako primeniti naucno dokazane cinjenice u svojim istrazivanjima? :)

 

 

Ok.

Ti imas oko vise milijardi celija u svom organizmu, one moraju da savrseno da funkcionisu da bi ti bio ziv uopste, za to je potrebno vreme. Sve te celije zive u jednoj sredini u tzv ekstracelularnoj tecnosti koja mora da ima tacno odredjenu koncentraciju jona, secera, minerala da bi celije mogle da opstanu.

Onda imas tri regulatorna sistema nervni, endokrini, imuni, koji moraju takodje savrseno da funkcionisu kako bi ti bio savrsen. Ako nesto ispadne ti neces biti tako savrsen, vec bolestan ili mrtav.

Sta sledi da evolucija tebe nije ucinila savrsenim, ali te je nacinila necim sto mi smatramo savrsenim, zato sto mozemo da vrsimo vise intelektualne procese. I da zahvaljujuci njima opstanemo u prirodi, znaci sve se svodi na opstanak, zar ne? Ali meni je savrsen npr prion ili virus, on se replikuje i moze da opstane i da te savlade u kratkom vremenskom periodu da promeni svoje karakteristike i da izbegne imuni sistem i da te osteti, a da on prezivi. Dok ce tvoj imunitet tek posle nekog vremena naci nacin da mu odgovori jer mora da se dogovori sa ostalih milion celija kako ce i sta ce protiv virusa (koji i nije celija btw).

Znas u tome je caka sto vise celija, bolja funkcija, ali potrebno je vreme za dogovor i za zaj. kvalitetno funkcionisanje, zar ne? A to da smo mi najsavrseniji ko t je slagao? :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

fizicka snaga uopste ne mora biti selekcioni kriterijum u opstem slucaju. nije tesko zamisliti situaciju u kojoj veca snaga znaci vecu masu/tezinu i gde to moze predstavljati negativnu stvar - na primer ako treba biti lagan i brzo bezati od neke grabljivice. fizicki snaznije (i teze) jedinke ce izumreti vremenom (kroz vise generacija) i ta vrsta ce evoluirati u pravcu "smanjena misicna masa, brze trcanje". navodim ti samo primer.

 

ti ne razumes princip po kome radi evolucija i zato "argumentujes" na taj nacin. napadas nesto sto evolucija uopste ne tvrdi i uopste ne citas ono sto ti melinda pise. :) evolucija ne pravi "savrsena bica", jer tako nesto ne postoji u opstem slucaju. nemoj da se ljutis, ali imam utisak da ti je materija malo teska za "varenje". mozda ne bi bilo lose da nadjes negde dokumentarnu seriju koju je carl sagan snimio pre 20-ak godina - zove s e"cosmos" (a postoji i knjiga). ima oko 13 epizoda, i u epizodi br 2 (ako se dobro secam) je dat odlican osvrt na evoluciju i njene mehanizme. mozda ne bi bilo lose da pogledas prvo tako nesto, pa da se vratis na temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"smanjena misicna masa, brze trcanje"

 

Fizička snaga nije mišićna masa.Uključuje svaku fizičku sposobnost ,pa i trčanje.

Dakle,ne prevodi na neki svoj blesavi jezik,ja sam napisao fizička snaga,ne mišićna masa.

 

 

A to koliko ja znam ili ne znam je veoma lako dokazati.

Kad neko napiše kako se stvoriše krila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ovaj topic se sveo na ovo - glupa zatucanih ljudi non stop postavlja ista pitanja o evolucij, s ciljem da je ismeje sto vise,a melinda se jadna ubi da im objasni :)

brate kristina sto se maltretiras toliko. znaci od kad se thor ukljucio u raspravu samo postavlja pitanja i pritom je pokazao dve kosti koje nije ni znao kako se zovu dok nije procitao ispod slike. brate ako ne verujes u evoluciji ne moras da verujes. tvoj problem tvoja stvar, al nemoj postavljati non stop neka ista pitanja, samo da bi se pravio pametan. ako kazes da je melinda te stvari pokupila iz udzbenika...ona je bar nesto i procitala za ralziku od tebe.

jebala te krila, krila pa krila. ko da si ptica majku mu

cela poenta evolucije se svodi na dve stvari - na vaginu i na penis i u tom smeru treba da se nastavi sa vodjenjem ove diskusije :)

Edited by dr WoI

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebala te krila, krila pa krila. ko da si ptica majku mu

 

Došao ja kod čovjeka koji navodno zna da igra fudbal i pitam ga kako izgleda lopta i čime se šutira,a on pojma nema.

 

E na to se svodi ova diskusija.

 

Ona meni prosipa priču o hromozomima,što je ekvivalent Hegelove fenomenologije duha,a veze sa realnošću nema.

 

Izvoli brate,pokaži kako su nekome izrasla krila ili ne smaraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate ja nisam biolog, niti geneticar niti bilo sta sto se bavi problemom i pitanjem evolucije. odgovor postoji sigurno ali ga na ovom forumu neces naci, vec kod ljudi koji su kompetentni za to pitanje. ali da bi ti nekog mogao to da pitas, ti isto moras da znas nesto o toj materiji, tj. da budes upucen i u genetiku i u anatomiju i mnostvo drugih stvari, a ti to nisi.

ja ti necu odgovoriti na pitanje jer zaista ne znam odgovor i necu da pametujem da ga znam, ali mogao bi i ti brate da odgovoris na neko od mnogobrojnih melindinih pitanja. zena ti postavila gomilu pitanja a ti se uvatio ko pijan plota krila pa krila.

to je ko ono - "a sto mi nemamo kloaku ko ptice". "a sto mi ne letimo ko ptice"...

jebiga neko ima krila neko nema. tacka i kraj rasprave :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo price pred spavanje za Thornija ;)

Nekada davno, u vreme velikih zivotinja sve je bilo veliko... tako ocigledno, a?

Pa su i ptice bile velike... vau!

Pa su bili i mesozderi... vau!!! Zasto? Jer meso je mnogo hraniljivije od biljaka and other stuff i omogucuje metabolizmu da bude lud kao sto i jeste u svojoj prirodi, i da omoguci tu visinu i velicinu.

Odjednom... klima se promenila, a zivotinja nije bilo mnogo a jednostavno ptice su skontale da gmizavci mnogo bolje hvataju svoj mesnati plen od njih i da opstaju, onda je pocela adaptacija (pubilka tapse, to je prvo), onda dolazi do mutacija (to je drugo) i prolaze vekvi i vekovi i skapula se malko promeila i vise pitca ne moze da leti, jer je sve vreme hvatala svoj plen na zemlji, krila su atrofirala.

 

Hint za mozgalice: Kosti nisu uopste tako konstante kao sto ti mislis... npr kada zena obuje cipele sa stiklom dolaze osteoklasti (celije koje jedu kost) i grickaju dati deo kosti i prilakode ga onom obliku koji je najmanje bolan za zenu dok nosi stikle, a zatim dolaze osteoblasti (celije koje stvaraju kost) i stvaraju odgovarajuce delove kako bi se kost prilagodila stikli. To je razlog zasto zenu bole noge posle nosenja stikli.

 

E sad zamisli jadnu pticu koja ne koristi svoja krila, a btw osteoblasti i osteoklasti rade stalno jedan te isti posao oblikuju kost, kako bi je prilagodili datoj situcaiji i tako vekovima i vekovima, na kraju ptica ne moze da leti, ali moze na neki drugi nacin da koristi svoje nesto koje je nastalo :) Zatim zbog selekcije (to je trece) opstaju samo oni koji mogu da prezive, a zbog migracije (cetvrto) krecu se u coporima kako bi sebi omgucili opstanak, razmnozavanje :)

 

Sada moze da hoda sa tim necim, a da lakse zadovolji sebe i svoje mesozderske i reproduktivne navike... znaju zivotinje sta ce im obezbediti opstanak :)

 

Btw ti si mi stavio sliku Auropteryxa koji je prlezni oblik izmedju ptice i gmizavca i sve vreme me pitas odakle joj krila, a moje je pitanje vezano za tvoju sliku koja implicira zasto nema krila... fazon ptica -> gmizavac (ima krila, nema krila), jer sam za razliku od tebe htela da objasnim tvoju sliku, ali ti me ne kapiras svo vreme ;)

Pozzz

 

Hvala koleza na podrsci ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto si postavio sliku majke ti? :)

ja pricam u skladu sa tvojom slikom...

odakle krila i to sam ti objasnila, iz istog razloga samo malo durgaciji scenario odakle ptici noge. zato sam i rekla iskoristi mastu... znaci gmizavac->ptica->gmizavac kao sto rekoh ono sto de facto postoji to su ev.mehanizmi i odredjeni fosili, a kakva je nasa masta, takva ce biti i nasa teorija. A poenta je da ti promasujes poentu cele price... insistiras da ti objasnim nesto sto je mozda bilo, a i ne mora da bude tako, sto sam ponovila jedno hm... milion?! puta...

Ali posto moram da crtam i da se mucim da pisem, a sto me smara, jer ljudi ne vole da citaju duge postove, jer paznja coveku padne na svakih osam minuta tokom razgovora a kamoli kada cita jedan text na netu :) i stoga necu smarati o stvarima koje smatram irelevantnim, sto je i osnovna greska naseg obrazovnog sistema (zato i ne zameram na logickim greskama, koje ljudi prave), mnogo se bavimo irelevantnim stvarima, a one vazne stvari ostavljamo po strani :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne brini ti za moju pažnju.

 

Tamo su izvađena dva fosila ,40 miliona godina razlike među njima.

 

Ti hoćeš meni da dokažeš da je neka životinja odlučila da izmijeni jedan dio svog tijela i da joj je za to trebalo 40 miliona godina.

 

U svakom slučaju ekosistema na zemlji to stoji,ali da životinja poleti,to ne možeš da dokažeš,sve da si profesor biologije na Kembridžu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako da ne obratim paznju na tvoju paznju kada se ponavljam, ja znam sta pisem i sta sam napisala i dosadno mi je...

Auh sada ispada i da dokazujem :)

Ja ne mogu nista da ti dokazem, osim npr ev.mehanizama zato o njima i pricam, zato sto njih mogu da ti dokazem. Dok o ostatku mogu da ti pricam i prosirim vidike, razvijem mastu :)

A to sto se radi o 40 miliona godina to je mala brojka za evoluciju :) a rekla sam vec i again ponavljam da bi se svaka promena koja je nastala ne nivou genoma ispoljila u fenotipu potrebni su upravo milioni i milioni godina, sve zavisi od velicine promene.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam ja problema sa genotipom i fenotipom,ja tebe pitam kako se neko navikava na život na nebu,kad nema krila?

 

Jedno je prilagođavanje kad te neko baci sa livade na Antarktik,pa moraš da razviješ krzno.

Ali sasvim druga je stvar da ti razijaš krila a ne nalaziš se u vazduhu.

 

Žao mi je ali ti ne kapiraš da je to apsurdno.

 

Poenta evolucije je u prilagođavanju.Krila su inicijativa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...