Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Thorny ja ti lepo rekoh da je besmisleno pricati o tome, nemam pojma niti istrazivaci imaju pojma, postoje teorije, ali ajde dokazhi.

Ja mogu da ti prosipam teorije, ali to je gubljenje vremena, barem meni, mnogo je korisnije da ti ono sto imas primenis u svome rezonu sada, a vremenom sa razvojem nauke i tehnologije i pronalskom jos nekog fosila, koji ce biti odgovarajuci prelazni oblik, jer bez prelaznog evolutivnog oblika nema tvrdnje da je nesto nastalo od necega, kapiras.

Aj' ovako zamisli to kao lanac, gde su karike izgradjene od definitivnog i prelaznog oblika npr imas pticu a onda auropteryxa (prelazni oblik), pa gmizavca, onda imas cynognatusa (prelazni oblik) pa sisara i tako, znaci mora da postoji prelazni oblik kako bismo utvrdili od koga poticu ptice, postoje teorije kako je auorpteryx prelazni oblik i u suprotnom smeru tj od gmizavca da nastane ptica, ali to je vec teorija nekih nacnika, zato ti kazem to je irelevantno.

A zasto bi neko razvijao krila. Pticje prvobitno staniste nije nebo, nego visoko drvece, a zasto bi neko hteo da ide na visoko drvece... zastita, bolji pogled na plen, razloga je puno...

 

Interesuje me tvoja logika, pa ti postavljam pitanje jos jednom. Sta ce coveku ruke?

 

*****

Ne raspravljajte se oko menija, pricamo o krilcima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi evolucija se nikad nece zaustaviti. ko zna u sta ce se ta krila pretvore za jedno 100 000 godina,

ima onaj film sa kevinom kostnerom ne mogu dase setim kako se zove tacno, a uglavnom zemlja je skroz potopljena, nivo okeana,reka i mora se stravicno digao i ljudi zive na fazon brodovima itd. medjutim taj lik koga igra kevin kostner je mutant, jer su mu se razvile skrge kao posledica prilagodjavanja na nove uslove. eto to je jedan bas onako ocit holivudski primer evolucije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ja nikda nisam ni rekla da je evolucija gotova stvar, dodjavola...

Ona postoji ali to je proces nije nesto tipa sad ga vidis sad ga ne vidis, znaci ide kontinuirano i sporo (sto je organizam slozeniji to ide sporije).

 

edit: Znas li Thorny, da covek u svom razvoju ima skrge i da se zapravo iz skrznih lukova razvijaju npr spoljasnji usni kanal, aortni luk, kranijalni nervi, nepca, timus...

 

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja nisa rekao da on zivi u moru, vec da ima sposbnost da kao i ribe putem skrga dise kada se nadje u vodenoj sredini. da bi disao kao kit morao bi da ima rupu na ledjima koja je povezana direktno sa plucima sto je malo bezveze :)

e da inace sto melinda reche - od prva dva para skrznih lukova nastaje vilicni aparat, a od supljine izmedju njih bubna opna ako se ne varam, dok se ostali delovi skrznih lukova pomeraju kasnije ka gore, formirajuci zglob vilicnog aparata - kvadratum i artikularum. melinda ispravi me ako gresim ;)

 

edit: Ne gresis koleza, ali videces kada budes ucio embriologiju kupi Nisku, to je moja preporuka, i videces sta sve nastaje iz skrznog luka, spaga i useka... ludnica ;)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako sada se vracamo na pocetak, a ovo postaje besmisleno...

Znaci zasto evolucija postoji dacu ti primer a ti to primeni na ostatak.

Imas fantasticnu cetvorku adaptaciju, mutaciju, selekciju i migraciju

Imas npr bakteriju (jedna celija), ona kao jedna moze mnogo lakse da se adaptira (npr rezistencija na antibiotike), i ona zahvaljujuci genetickoj rekombinaciji npr stvori rezistenciju na lek, i posto uspe da prodre u covekovu celiju i opstane onda sve koje to isto mogu prezive one koje ne mogu umiru, zatim razmenom genetickog materijala dolazi npr do multirezistentnih sojeva kojima retko koji lek moze nesto da uradi. I tako je nastao jedan staphylococus epidermidis, multirezistentan soj koji je najcesi izazivac bolnickih infekcija i koji je rezistentan na sve antibiotike a nas imunitet mu ne moze nista.

 

Da li je ovo gore evolucija ili nije? I ponavljam pitanje sta ce coveku ruke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni evolucija društva naspram evolucije čoveka kao jednike postaje iritantna. Zahvaljujući evoluciji društva, sada ljudi sa AIDS-om, upalom pluća (!), bolestima krvnih sudova i ostalim gadostima imaju produžen život lagodno češkajući svoje genitalije pozivajući se na zdravsteno osiguranje. I razmnožavaju se. I goje se. I glasaju. Osigurani su samo zato što su humanoidi. You catch my drift. Degeneracija.

 

@ Thorn

Čini mi se da ne postavljaš pitanje o mehanizmima, već malo iz okoline Kragujevca pozivaš na priču o volji. Možda grešim? Ako sam u pravu, rasprava filozof vs naučnik je unapred osuđena na propast. Sumnjam da nisi u stanju da shvatiš ona četiri principa evolucije koji se uče u osnovnoj školi. Ako razumeš ono nabrojano, stvarno ne vidim razlog da negiraš sve to, plus borbu za opstanak, prirodno odabiranje...

 

Takođe, slažem se sa Nestalna-om po pitanju pogleda na teoriju(e) evolucije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E,ovo mi postaje smiješno,ali baš previše smiješno.

 

Dakle,ja pojma nemam o principima evolucije?

Super,da mi sad neki košarkaš objasni kako se pucaju slobodna bacanja,da mi objasni sve principe košarke,ja moram da ga ubodem 100%?

 

Od svih principa zaboravili ste princip da su principi nerealni.

 

A što se tiče te rasprave filozof vs naučnik,jebem ti ja tog naučnika koji ne zna da objasni kako je neka ptica poletjela.

Koje gluposti bre,nađe mi dvije vrste gmizavaca i kaže ova vrsta je evoluirala u ovu vrstu.Ma super.

 

Znate da sam trčao maraton,a ne znate jesam li trčao na nogama ili rukama.Super vam je ta ''nauka''.Nešto slično mi je rođak objašnjavao kako pokemon poleti kad pojede čarobnu bananu.Ili je bio Bananamen?Ma realno,princip je isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiso oko Kragujevca, vrati se u Kragujevac :)

 

Pazi 'vako ti hoces pricu o krilima, citaj lepo ja ne znam, ako saznas javi mi ;)

Ako hoces pricu o tvojoj slici, ispricala sam ti je i objsanila. Ende.

Ako hoces pricu o evoluciji koja je kontinuiran proces, ispricala sam ti, citaj o virusima, o kojima sam pisala.

 

Da li ti zapravo znas sta hoces, covece.

 

A zasto sam rekla da si odgovorio na moje pitanje...

rekao si drvo se sece tamo gde je najtanje pa sam ja zasekla diskusiju jer ti si jako tanak sa znanjem iz ove oblasti, to pokazujes a nisi ni svestan, ja nemam problem sa tim, niko se naucen nije rodio, ali postavljas glupa pitanja, prosto receno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

‘Ebo vas Darvin. Evolucija ne sme da objašnjava kako je nešto nastalo, već prosto beleži promene koje je uočila i dokumentovala na osnovu fosilnih ostataka. Zapaža nekakvu zakonitost i naziva je evolutivnim principom. Ko može uopšte da očekuje od sadašnje nauke da objasni kako je nastala ruka ili jaje? Možda mi grešimo u konceptu nastajanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko može uopšte da očekuje od sadašnje nauke da objasni kako je nastala ruka ili jaje?

Mene više zanima kako je "nastao" veliki prasak iz koga je sve počelo valjda... Nikako da mi neko to objasni. Sasvim konkretno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evolucija ne sme da objašnjava kako je nešto nastalo, već prosto beleži promene koje je uočila i dokumentovala na osnovu fosilnih ostataka. Zapaža nekakvu zakonitost i naziva je evolutivnim principom.

 

 

To mi ne znači ništa.

 

Iskopali dvije slične vrste i rekli kako su povezane.

 

Pa dobro,tako ja mogu da povežem svoju košarkašku loptu i sa suncem.

 

Ako ne može da se objasni PROCES IZMEĐU,to NIJE TEORIJA.

 

 

Melinda

A što se tiče mog neznanja,lijepo je Andrić to rekao:Ako nije prosto,nije ni tačno.

 

Džaba mi poturaš nekakve složene cjeline,ja sam već priznao da to ne znam,poenta je da je insistiranje na čisto stručnim terminima-snobizam.Magla koja krije da problem nije riješen.

 

Znaš li na šta mene podsjeća ta rasprava o evolutivnim principima i genotipu?Na raspravu koliko anđela može stati na vrh igle.

U drugom slučaju ne dovodi se u pitanje postojanje Boga,a to je ipak prilično klimava tvrdnja.A u prvom slučaju se ne dovodi u pitanje filozofska osnova evolucije,što je još klimavija tvrdnja.

 

Poenta je:lako je pričati o iglama i anđelima,a nismo dokazali ni da Bog postoji.

Edited by Thorn's essence

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene više zanima kako je "nastao" veliki prasak iz koga je sve počelo valjda... Nikako da mi neko to objasni. Sasvim konkretno.

 

Teorija evolucije ne da se bavi Velikijem praskom.

 

Otvori negde temu; moza se ljudi sjate da objasne. :)

Edited by ResurrectioN

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...