Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

ispade da je proučavaš od osme godine :)

 

Mislim da naš balkanski skandinavac želi da ukaže na činjenicu da su 5,6,7 vijeku, u neku ruku, germanska plemena bila civilizovanija od samog Rima, koji je zapao u dekadenciju. Npr monogamija i heteroseksualnost, bez preljuba i perverzija, tada su i hrišćanski mislioci)možda i sam AVgustin) hvalili čistoću varvara naspram objesti Rima....Ali te običaje su naučili upravo od zdravog Rima...

 

 

U stvari, i pre osme, ali nisam hteo da zvucim neskromno. Od cetvrte verovatno, ako cemo pravo.

 

Tacno je to za Varvare. Doneli su oni jako puno nekih novih ideja sa sobom. Gledam bas juce-prekjuce neki dokumentarac o onim prvim navalama Varvara pred kraj drugog veka pre Nove Ere. Od 114-86 P.N.E. da budem precizniji. Dok ih nije djeneral Marijus (tada vec konzul, 7 puta biran, mesto jednom) satro. To su bila tri neka nemacka plemena od kojih pamtim samo Teutone i Cimbri-je. Ima i nekih trecih. Ono sto najvise impresionira, i impresioniralo je obicne rimske vojnike (jer su tada prvi put obicni Rimljani mogli da sluze vojsku) je njihovo socijalno uredjenje, pre svega. Zene su apsolutno jednake muskarcima i borise se rame uz rame sa njima. Imaju po jedan glas, kao i muskarci, i pitaju se oko opsteg blagostanja klana iliti plemena. Gde ce da se ide, kada, kako i te fore. Generalno imadose strahovit ponos i osecaj slobode i pored svog tog plemenasenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
U stvari, i pre osme, ali nisam hteo da zvucim neskromno. Od cetvrte verovatno, ako cemo pravo.

 

a to po crnogorski :) Pretpostavljam da si se i rodio sa ordenom na grudima :)

 

 

 

 

Ja prvi put čujem da u nekom plemenu postoji polna ravnopravnost, mada ne znam ništa o germanskim plemenima. Opšta antropološka teza je da žene nikad nisu ravnopravne, tako da je ovo novost za mene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kako drugačije da od majmuna nastane čovjek?

Ili majmunica(koja ima 48 hromozoma) rodi čovjeka (46), ili šta? Nije se neko rodio sa jednim a umro sa drugim brojem hromozoma...

 

A, o tome ti. Sad shvatam. Pa vidi, ne ide to u jednoj generaciji, kapiras. Znaci ne radja majmunica coveka i ovaj momentalno ima 46 hromozoma jer se #2 fuzionisao. To traje i traje, niko ne zna koliko. Poenta je da kad analiziras posledicu tog cina, ti mozes fizicki da je pronadjes. Oni ne tvrde da znaju u kom trenutku i na koji nacin su se fuzionisali hromozomi. Samo gledaju, bukvalno, pod mikroskopom i slicnim aparaturama u proizvod te fuzije, novi hromozom, koji tacno odgovara sabirku majmunskih razdvojenih parova. Nema tu sta, 2 i 2 su cetir, samo je pitanje kada i zasto, a ne kako. Kako, znamo. Jedan cova, legendarni velikan nauke, je svojevremeno vrlo jednostavno opisao evoluciju kao proces, naravno po naucnoj zamisli iliti teoriji.

 

Da parafraziram, evolucija nije nista drugo neko proces 'izumiranja' svih oblika zivota sem onih na koje mutacije uticu pozitivno, uvek imajuci u vidu prirodnu sredinu u kojoj se dati organizam nalazi. Najveci broj mutacija (prakticno 99.9999% svih mutacija kroz istoriju evolucije) se desavaju uzrokovani 'spoljnim faktorom', tojest prostim bombardovanjem DNA kosmickim cesticama visoke energije. Deduktivno, kada bi mogao da izgradis neki ekoloski sistem potpuno izolovan od spoljnih uticaja, pogotovu tih visoko energetskih cestica, evolucija bi prakticno 'stala'. Mutacije koje se desavaju interno, greskom u genetskom rekodiranju su zanemarljive u odnosu na one uzrokovane spoljnim faktorom.

 

 

 

 

 

 

pa nije ga nazvala mračnim zbog Germana, u tome je problem.

 

Nisam pratio, pa ne znam o cemu konkretno besedis, ali slazem se da srednji vek (na zapadu) nije bio 'mracan' zbog Germana. Stavise oni su i izveli zapadnu Evropu iz mracnog srednjeg veka, pod Pipinom Malim i sinkom mu Karlom Velikim.

 

 

a to po crnogorski :) Pretpostavljam da si se i rodio sa ordenom na grudima :)

 

Ja prvi put čujem da u nekom plemenu postoji polna ravnopravnost, mada ne znam ništa o germanskim plemenima. Opšta antropološka teza je da žene nikad nisu ravnopravne, tako da je ovo novost za mene...

 

Pa brate, nisam sa tri-cetiri godine imao nikakav drugi radni zadatak u familiji sem da ucim. Sa ucenjem moze jako rano da se krene.

 

I mene je zacudila njihova (polna) ravnopravnost, mada se ogradih vise na socioloski nego antropoloski momenat. Inace, Plutarh je uredno pisao o navedenim Cimbrima i Teutonima, obzirom da su mu karali Rim jedno 10-15 godina bez prestanka, pre nego ih se Gaj Marijus resio.

 

Ukoliko se ne varam,darvin govori o nastanku života jer da bi postojala evolucija život mora nekako da nastane.Ako se ne varam,tvrdnja je da je prvi život nastao slučajno iz mase gasova u atmosferi koja kasnije nikada nije eksperimentalno ponovljenja

 

Ponovljeno je, vrlo uspesno. Niz experimenata je izvrsen pre vise godina, ima tome mozda i 20-tak godina ili manje. Gledao sam ih svojim ocima, na televiziji doduse, no nista manje uverljivo. Uspeli su da 'naprave' amino kiseline, sto ti je osnovna potka za kreaciju svih zivih organizama, bas u nekom hemijskom baloncetu u laboratoriji. Vrlo simpatican experiment. Poceli su upravo sa svim onim sastojcima (gasovima uglavnom) koji se tradicionalno pripisuju 'pocetnim uslovima', bombardovali su to balonce energijom, raznim izvorima zracenja i voila. Amino-kiseline bato. Naravno, daleko su amino-kiseline od delfina recimo, ali bar smo skapirali da proces radi ne samo na papiru.

 

 

Ja sam informišem - kad je civilizacija na mentalnom umoru, javljaju se astrolozi da pomognu ljudima u nevolji.

 

Sad, jebem li ga, u egipaCkoj, Maja, Inka, Acteka i jos kojekakvim kulturama, astrologija je imala vrlo visoko mesto jos od starta. Tako da ta teza oko mentalnog umora pada u vodu, bar kod tih nacija, koje su se tek zahuktavale. Ono, nije da sam licno neki zagovornik iste (astrologije) nego cisto 'to set the record straight'. Da ne bi preterano generalizovali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Nema tu sta, 2 i 2 su cetir, samo je pitanje kada i zasto, a ne kako.

 

meni je potpuno svejedno koje ti pitanje postavljaš, ja ne vidim mogućnost da se to desi. I da uzmeš to kao proces, kao niz alela koji se jedan po jedan iz generacije u generaciju fuzionišu, opet u jednom trenutku, od dva hromozoma nastaće jedan, posljednji alel će da se ''prelije'' i to je jednostavno nemoguće.... U jednom trenutku više nećemo imati 2 nego 1 hromozom. To je van pameti... da ne pričam van eksperimenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to lepo. Samo što nauka nikako da izvede eksperiment u kojem će stvoriti život iz neživota, najveću misteriju.

Tako da je sve ovo priča u poluprazno :)

 

Ja izgleda pricam zidovima...

 

 

Amino acids are created in laboratory

1953

 

Photo: Stanely Miller in lab

 

In 1929 British biochemist John Haldane (1892-1964) put forth the theory that the early atmosphere of Earth contained no free oxygen. Haldane and Soviet biochemist Aleksander Oparin (1894-1980) had both suggested that all the ingredients for life existed on Earth from the beginning and that energy from the sun and some unknown process had gotten life started.

 

In 1952 American chemist Harold C. Urey (1893-1981) published an elaboration of Haldane's theory, suggesting that Earth had formed from a cold stellar dust cloud. Its early atmosphere was then roughly similar to that of the rest of the universe -- that is, mostly hydrogen with traces of other elements. Urey figured that the trace oxygen, nitrogen, and carbon would be bound with hydrogen and exist as water, ammonia, and methane. With so much hydrogen around, free oxygen could not exist (it would always get bound up with hydrogen and form water). But as time went by (lots of time), many of the extremely light hydrogen atoms escaped into outer space until the balance changed. Without an excess of hydrogen, free oxygen could exist and gradually accumulate in Earth's atmosphere.

 

Stanley Miller (b. 1930) was a doctoral student working with Urey at the University of Chicago, researching possible environments of early Earth. In 1953 he combined the ideas of Urey and Oparin in a short, simple experiment.

 

He reproduced the early atmosphere of Earth that Urey proposed by creating a chamber with only hydrogen, water, methane, and ammonia. To speed up "geologic time" in his experiment, he boiled the water and instead of exposing the mix to ultraviolet light he used an electric discharge something like lightning. After just a week, Miller had a residue of compounds settled in his system. He analyzed them and the results were electrifying: Organic compounds had been formed, most notably some of the "building blocks of life," amino acids. Amino acids are necessary to form proteins which themselves form the structure of cells and play important roles in the biochemical reactions life requires. Miller found the amino acids glycine, alanine, aspartic and glutamic acid, and others. Fifteen percent of the carbon from the methane had been combined into organic compounds. As amazing as discovering amino acids at all was how easily they had formed.

 

That same year, the structure of DNA was elucidated, revealing even more strikingly the crucial role of very basic organic compounds. It also revealed a way in which some compounds -- nucleic acids -- could replicate and keep life going. The base pairs within DNA, which actually transfer the genetic code, are made of simple nitrogen-based compounds. Later researchers using techniques like Miller's were able to synthesize many of the components of DNA from gases thought to be present in the early atmosphere. In 1960 Juan Oró synthesized adenine, one of DNA's four bases and also a key component of ATP (adenosine triphosphate), an energy-carrier in cell respiration.

 

Miller's work showed that compounds necessary for life could have been formed in an environment without free oxygen, confirming Haldane's theory. The creation of amino acids from Earth's raw materials may well have been the first step of evolution. It also opens the possibility (since the proposed atmosphere was based on proportions of elements in the universe) that similar atoms and amino acids could have formed elsewhere, on planets formed in the same manner as Earth.

 

 

 

 

Ja sam gledao neke novije i modernije experimente, danas to svak moze da uradi (kreira 'zivot', tojest amino-kiseline 'ni-iz-cega') u svakoj laboratoriji neke osnovne skole.

 

 

To je van pameti... da ne pričam van eksperimenta.

 

Vreme ce pokazati. I sudaranje dva protona pod kontrolisanim laboratorijskim uslovima je bilo van pameti. I sijalica.

 

 

 

Jadna nam se buducnost smesi sa ovakvim obrazovanjem. Treba nas izbaciti iz Evrope.

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ej bre, ko nam kaže, komunističko obrazovanje koje se troši u Amerigi :)

 

He reproduced the early atmosphere of Earth that Urey proposed by creating a chamber with only hydrogen, water, methane, and ammonia

 

metan je organsko jedinjenje

 

aminokiseline nisu život

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako jedinjenje ugljenika sa bilo kojim drugim hemijskim elementom se zove organsko jedinjenje. Koja je tvoja poenta? Organsko jedinjenje jos uvek ne znaci ziva tvar. Insinuiras da su varali ovi Ameri, pokvareni, cough, cough.

 

Aminokiseline su sam zivot, ako vec hoces. Iz aminokiselina nastaje zivot. Zato sto aminokiseline prave celije. Da bi imao celijski organizam, treba ti u startu bar jedna celija. Bez amino-kiselina, niks celija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umrite spameri. Tri strane ničega od sinoć..

Evolucija je takav fakat da je nenadjebiv car koji tvrdi suprotno. Nenadjebiv. To je ono, kao kad se pitas, da li mi postojimo, a car kaze 'neeee, sve je to stanje svesti'.
Misliš ovako nešto? :)
Objektivno,automobil i kule od pijeska su isto sranje,buduci da ti ne mozes ni da dokazes postojanje spoljnog svijeta,osim kao proizvoda tvog uma.

 

Zato kad mi npr neurotripsick kaže da ''ne kontam'', moraće da mi objasni šta ja to konkretno ne kontam
Pa, brate kad ne znaš apsolutno ništa. Grudvaš se sa nekom teorijom evolucije koja postoji samo u tvojoj glavi. Nemam ja pet života tebi da objašnjavam.
ali jedno je biologija a drugo teorija evolucije.
Pravi termin je "biološka evolucija", biologija je glavna nauka koja podržava i proučava evoluciju.

Lik sa klipa, Ken Miller je profesor biologije, etc.

a to nije Evolucija.I opet nemate živi dokaz drastične promjene broja hromozoma, konkretno skok sa majmuna i čovjeka, a kamoli neki drugi slučaj... sve što je nauka do sada zabilježila što se tiče drastičnih promjena na hromozomima zove se RETARDACIJA, DEGENERACIJA, razni FRANKENŠTAJNI, nikad sposobne jedinke.
PE predlaže da je tempo morfološke promene distribuiran bimodalno, što pokazuju fosili.

Kad kažem "nagle, drastične promene" to znači u periodu od 100.000 godina, što su opet hiljade i hiljade generacija.

Primer: Određena vrsta može da izbegava evoluciju npr. migracijom u druge krajeve milion godina i onda u jednom kraćem periodu bude primorana da se naglo adaptira. Zbog toga ne ostavi za sobom 50 različitih vrsta fosila, nego mnogo manje.

Primjer evolutivne promjene je kad majka ima x, a ćerka x+n broj hromozoma. Imate li taj primjer? Ja ga do sada nisam vidio...
Haha skok sa majmuna na čoveka, drastična promena broja hromozoma... jesi to izvukao iz 27. dimenzije?

To o čemu ti pričaš nije evolucija nego aneuploiditet (genetski poremećaj)

Hromozomi su kao fioke za DNK u kojima su skladištene hiljade i hiljade genetskih informacija.

Kao sto je dr Miller rekao na klipu, ako se broj hromozoma ili kvantitet odredjenih genetskih informacija promeni u tako kratkom periodu, ishod je fatalan.

Evolucija ne funkcioniše tako, nego se genetski kod unutar hromozoma polako, postepeno menja.

To ti je kao da kažeš da brod ne može da plovi zato što komad metala potone kad ga baciš u vodu, i još insistiraš na tome

Čovjek nema ama baš nikakav dokaz da se fuzija ikada desila. Šta bi ja sad trebao da radim zato što je on lupio da je fuzija moguća, pa neka dokaže da je moguća, ima majmune, neka odradi tu fuziju, postoji vještačka oplodnja... nemojmo da se sprdamo, ovo je stvarno sprdanje, kao da slušam koliko anđela može stati na vrh igle. Imaš majmune, imaš ekspreimentalnu metodu, široko ti polje...
Nije on samo odvalio da je fuzija moguća nego je nakon dugogodišnjeg i ponovnog posmatranja i proračuna elektronskom mikroskopijom, došao do tog zaključka. Nešto kao poredjenje markera na metku i cevi pištolja. Moguće je testirati

Još jedan primer teorije koja je proizvod sličnog posmatranja i proračuna je teorija heliocentrizma, koja govori da se planete okreću oko Sunca.

Neće niko da napravi novu galaksiju da bi tebi dokazao poentu...

Sama teorija evolucije se i dan danas zove bas tako, teorija. Medjutim mnogi ti njeni postulati 'zvuce' ispravno, neki su i merljivi ali ne svi, i zato je i dalje teorija. Kad sve sto je na papiru budu mogli da odrade i u praksi, onda ce promeniti ime sa teorije o evoluciji na zakon evolucije.
http://www.notjustatheory.com/
pa kako drugačije da od majmuna nastane čovjek?

Ili majmunica(koja ima 48 hromozoma) rodi čovjeka (46), ili šta? Nije se neko rodio sa jednim a umro sa drugim brojem hromozoma...

Čovek nije nastao od majmuna, jebem ti dete neinformisano :)

Na skroz različitim granama smo ali imamo zajedničkog pretka. "Poor fossil record" predaka čoveka

meni je potpuno svejedno koje ti pitanje postavljaš, ja ne vidim mogućnost da se to desi. I da uzmeš to kao proces, kao niz alela koji se jedan po jedan iz generacije u generaciju fuzionišu, opet u jednom trenutku, od dva hromozoma nastaće jedan, posljednji alel će da se ''prelije'' i to je jednostavno nemoguće.... U jednom trenutku više nećemo imati 2 nego 1 hromozom.
Nije se ništa prelivalo, nego su se nadovezali jedan na drugi, što se vidi pod mikroskopom zahvaljujući markerima.

Napusti sahranu

Dajmonde : History of universe made easy

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih nikome da se zamerim

ali molim neke clanove foruma koji nisu upuceni u evoluciju, biologiju, hemiju... da ne izlecu sa izjavama i stavovima...

necu ni da imenujem ni da ispravljam jer nije vredno toga...

ljudi ako ne verujete u evoluciju ili verujete, koristite se naucnim cinjenicama a ne informacijama koje ste culi jednom i nije vam najjasnije o cemu je tu rec...

i evolucija je naucno objasnjenje i nema veze sa bogom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgubi se negde zub...

i evolucija je naucno objasnjenje i nema veze sa bogom...

...све има везе са богом...

 

Sto se nauke tice nema... Nauka se ne bavi natprirodnim pojavama i bicima (ukljucujuci bogove), i ne moze iste koristiti kao objasnjenje za bilo sta... To je van njenog domena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Dersu

 

Svako jedinjenje ugljenika sa bilo kojim drugim hemijskim elementom se zove organsko jedinjenje. Koja je tvoja poenta? Organsko jedinjenje jos uvek ne znaci ziva tvar. Insinuiras da su varali ovi Ameri, pokvareni, cough, cough.

 

da, da, evo ubiše se da dokažu da su život stvorili još prije pedeset godina :) Da je taj eksperiment nešto posebno, drali bi se na sve strane. A čak su i oni sami odustali od dokazivanja takvih gluposti, evo i ovog ''čuvenog'' Kena Millera, koji priča o fuziji majmunskih hromozoma, ali mora da prizna da život kao takav ne može da objasni.

 

Ja ne znam na koji način nastaje metan osim raspadom živih organizama :) Evo, ti me prosvijetli pa nađi kako to taj metan nastade prije amebe. Zato se i zove ORGANSKO jedinjenje. Zvao bi se karbonsko jedinjenje da im ugljenik diferentia specifica.

 

Posebno je zanimljivo da smo nastali od hidrogena, metana i amonijaka :) Predivna jedinjenja... Nije ni čudo što vas ovi hrišćani šalju u pakao :)

 

Aminokiseline nisu život, tačka. Da se stvore sve aminokiseline koje čine DNK molekul i još da se baš na pravi način povežu, pa mislim da je veća vjerovatnoća da nas je sve George Bush stvorio :)

 

A šta tek sa činjenicom da postoje organizmi bez dnk molekula... pomeneš to ovim evolucionistima, oni se prave ludi.

 

--------------------------------

 

neurotripsick

 

Objektivno,automobil i kule od pijeska su isto sranje,buduci da ti ne mozes ni da dokazes postojanje spoljnog svijeta,osim kao proizvoda tvog uma.

 

Može li neko da mi dokaže postojanje spoljnog svijeta? Objektivno? Nemoj toliko da se izlećeš, neuro... To je aporija. To je neriješivo.

 

Pa, brate kad ne znaš apsolutno ništa. Grudvaš se sa nekom teorijom evolucije koja postoji samo u tvojoj glavi. Nemam ja pet života tebi da objašnjavam.

 

postoji jedna jedina teorija evolucije, stvorio je Darvin. Meni je u stvari najveća zagonetka da li si ti to uopšte čitala...

A ta teorija je u startu pogrešna. Sve poslije nje je nadgradnja na startnoj grešci, i naravno da će kvrgavo izać'.

 

Ali što je najgore, evolucionisti su 1930, 1940-tih godina tvrdili da je, u nekom trenutku evolucije, bilo moguće međuvrsno razmnožavanje, pa sam bukvalno nalazio ''naučnike'' koj isu tvrdili da je međed mogao da oplodi gorilu (bila stara tema, ali je obrisali), što je dovelo do evolucije u čovjeka. Mislim, da parafraziramo Boru Čorbu - taj naučnik je vaš. Sve te vaše ''naučne'' metode i ta čuda je koristio... To vam je jedna od prvih krvga :)

 

Sad ste se malo modernizovali i zaboravili na razmnožavanje međeda i gorile, inače pretpostavke koja ne može eksperimentalno da se dokaže, pa ste prešli na fuziju hromozoma koja je, zamisli - pretpostavka koja ne može da se dokaže :)

 

1940te, 2000te, sve je isto samo međeda nema :)

 

Pravi termin je "biološka evolucija", biologija je glavna nauka koja podržava i proučava evoluciju.

Lik sa klipa, Ken Miller je profesor biologije, etc.

 

teorija evolucije je širi pojam od biologije

 

 

PE predlaže da je tempo morfološke promene distribuiran bimodalno, što pokazuju fosili.

Kad kažem "nagle, drastične promene" to znači u periodu od 100.000 godina, što su opet hiljade i hiljade generacija.

Primer: Određena vrsta može da izbegava evoluciju npr. migracijom u druge krajeve milion godina i onda u jednom kraćem periodu bude primorana da se naglo adaptira. Zbog toga ne ostavi za sobom 50 različitih vrsta fosila, nego mnogo manje.

 

ma no problemo, može biti 100 hiljada godina ili 1 dan, meni je potpuno svejedno, samo ja i dalje čekam tu mutaciju koja mijenja broj hromozoma.

 

Haha skok sa majmuna na čoveka, drastična promena broja hromozoma... jesi to izvukao iz 27. dimenzije?

To o čemu ti pričaš nije evolucija nego aneuploiditet (genetski poremećaj)

Hromozomi su kao fioke za DNK u kojima su skladištene hiljade i hiljade genetskih informacija.

Kao sto je dr Miller rekao na klipu, ako se broj hromozoma ili kvantitet odredjenih genetskih informacija promeni u tako kratkom periodu, ishod je fatalan.

Evolucija ne funkcioniše tako, nego se genetski kod unutar hromozoma polako, postepeno menja.

To ti je kao da kažeš da brod ne može da plovi zato što komad metala potone kad ga baciš u vodu, i još insistiraš na tome

 

Opet, čekam primjer promjene broja hromozoma bez pojave genetskog poremećaja. Ne znam šta je to tu toliko komplikovano? Dakle, činjenica jeste da su preci čovjeka bili majmuni, ja nisam rekao šimpanza, ali majmuni jesu, ti ih možeš zvati primati ili kako god hoćeš, to su bili majmuni sa 48 hromozoma.

 

Super, genetski kod se mijenja kod hromozoma polako, sve mi ravno do Kosova. A sad mi nađi trenutak kad to polako promijeni broj hromozoma i ne izazove genetski poremećaj. Dosta više sa ovim blablatrućanjem.... Ne zanima mene polako - brzo, već jedan jedini dokaz da je to moguće. Ne zanima me digitalna prezentacija profe Milera, već živo meso koje mijenja broj hromozoma. Vi to nemate, jer da imate, ja bih to vidio poslije ovoliko godina koliko me jebete na ovom forumu...

 

Kao što sam rekao i na staroj obrisanoj temi, vaša evolucija je evolucija mrtvih životinja, evolucija leševa. Pošto vi sa živim bićima ne znate šta da radite, nekrofilne su vam metode, ljudi božiji...

 

Nije on samo odvalio da je fuzija moguća nego je nakon dugogodišnjeg i ponovnog posmatranja i proračuna elektronskom mikroskopijom, došao do tog zaključka. Nešto kao poredjenje markera na metku i cevi pištolja. Moguće je testirati

Još jedan primer teorije koja je proizvod sličnog posmatranja i proračuna je teorija heliocentrizma, koja govori da se planete okreću oko Sunca.

Neće niko da napravi novu galaksiju da bi tebi dokazao poentu...

 

analogija ti je pogrešna da grešnija ne može biti :)

 

5 hiljada godina, koliko ljudi plove morima i okeanima, svi mornari su mogli da vide da je morska pučina elipsasta, svi ljudi su mogli vidjeti da su druge planete takođe okrugle, i zamisli - to je fizika, a ne biologija :) dakle fizika koja barata neorganskom materijom, što samo ide u prilog mojoj tezi da je riječ o evoluciji leševa :)

 

 

Nije se ništa prelivalo, nego su se nadovezali jedan na drugi, što se vidi pod mikroskopom zahvaljujući markerima.

 

moram da priznam da si odličan PR biologije, ali slabo mi vidjesmo biologiju ovdje :)

 

možeš ti pet stotina termina da mi izbaciš ovdje, svako sa pola mozga se ne bi ni vraćao na topic dok ne bi našao dokaz da je bilo kakvo major prčkanje po genetskom materijalu moguće kod živih bića :)

 

ALi problem je što ste vi do sada baratali samo leševima ili kako vi to ''stručnije'' nazivate - fosilima :)

 

vid' jedan fosil, vid' drugi fosil, vid' ba :) Niđe veze.

 

POENTA: Vi ste nesposobni da pokažete i dokažete taj proces o kojem govorite.

 

Hint: proces je ono što živa bića razlikuje od leševa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih nikome da se zamerim

ali molim neke clanove foruma koji nisu upuceni u evoluciju, biologiju, hemiju... da ne izlecu sa izjavama i stavovima...

necu ni da imenujem ni da ispravljam jer nije vredno toga...

ljudi ako ne verujete u evoluciju ili verujete, koristite se naucnim cinjenicama a ne informacijama koje ste culi jednom i nije vam najjasnije o cemu je tu rec...

i evolucija je naucno objasnjenje i nema veze sa bogom...

 

Recimo da nema direktno.Samo tvrdi da Bog ne postoji.Ništa više.I da su razvitkom tih primitivnih organizama nastala sva bića uključujući i čoveka

 

Naravno, daleko su amino-kiseline od delfina recimo, ali bar smo skapirali da proces radi ne samo na papiru.

 

Hvala za link i info.I ja se držim toga da je evolucija i dalje teorija.Na onom linku što ste ga iskritikovali jeste bilo tekstova i izjava koji su dosta stručni pa niti sam razumeo dobro,a nisam ni mislio da linkujem,kada mi nije bilo najjasnije.

 

Spadam u "obične smrtnike" koji se ne razume previše u biologiju,tako da se izvinjavam ako je bilo nekih ishitrenih komentara.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Spadam u "obične smrtnike" koji se ne razume previše u biologiju,tako da se izvinjavam ako je bilo nekih ishitrenih komentara.

 

za to sam ja tu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U stvari, i pre osme, ali nisam hteo da zvucim neskromno. Od cetvrte verovatno, ako cemo pravo.

 

Tacno je to za Varvare. Doneli su oni jako puno nekih novih ideja sa sobom. Gledam bas juce-prekjuce neki dokumentarac o onim prvim navalama Varvara pred kraj drugog veka pre Nove Ere. Od 114-86 P.N.E. da budem precizniji. Dok ih nije djeneral Marijus (tada vec konzul, 7 puta biran, mesto jednom) satro. To su bila tri neka nemacka plemena od kojih pamtim samo Teutone i Cimbri-je. Ima i nekih trecih. Ono sto najvise impresionira, i impresioniralo je obicne rimske vojnike (jer su tada prvi put obicni Rimljani mogli da sluze vojsku) je njihovo socijalno uredjenje, pre svega. Zene su apsolutno jednake muskarcima i borise se rame uz rame sa njima. Imaju po jedan glas, kao i muskarci, i pitaju se oko opsteg blagostanja klana iliti plemena. Gde ce da se ide, kada, kako i te fore. Generalno imadose strahovit ponos i osecaj slobode i pored svog tog plemenasenja.

 

Vikinške žene su imale veća prava od svih drugih žena širom sveta tada.

Zadržavale su miraz i imale pravo na razvod, između ostalog. ali dosta o Vikinzima stvarno..:D

 

Što se tiče evolucije, mislim da nema potrebe pričati uopšte o tome. Nikakva korist za nas od toga, suviše veliko da bi je iskoristili. Važnije je pronaći tajnu nastanka života- duha pre materije, svesti, uma..

Kako se kasnije to razvijalo manje je bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lm, posto su se pogresni pronasli prozvanima, a oni prozvani nastavili da lupaju

dajte bar procitajte nesto o onome o cemu raspravljate...

 

postoje virusi koji nemaju dnk, imaju samo rnk a ima i jos cudnijih zivih stvorova...

unapred se izvinjavam ako je ovo vec neko rekao, ali previse je naporno citati sve od reci do reci kada vise od pola spada u nagadjanja i pogresna tumacenja svega...

 

a sto se boga i evolucije tice katolicka crkva se ponasa kroz istoriju po zakonima evolucije...

na kraju balade iako postoje evidentni dokazi evolucije na sve strane, pravim venicima ne bi trebalo to da smeta da nastave da veruju u boga koji je stvorio zivot na zemlji

a i sta se njih tice evolucija to je za nauku nije za religiju

ne osporava evolucija postojanje boga, bog moze i dalje da postoji

samo vise ne odlucuje o nicijoj sudbini niti kaznjava i ne deli pravdu...

vec je malo apstraktniji pojam od toga, sto je kako sama crkva priznaje pocetna ideja o bogu u hriscanstvu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice broja hromozoma i x+n i x-n varijanti...

Klinefelterov sindrom 47, xxy muskarci koji lice na zene

Tarnerov sindrom 45, x0 marija serifovic

Zatim Down-ov sindrom umesto dva imate tri hromozoma na 21 poziciji, 47. vecina nasih politicara

itd...

 

Znaci varijacije u broju hromozoma postoje, pri cemu svako od nas statisticki gledano na nivou gena ima otprilike 5 potencijalno opasnih mutacija, opasnih jer daljom mutacijom moze doci to nastanka tumora.

 

Ono sto je meni interesantno...

Covekov broj hromozoma u somatskim celijama je 2n= 46 tj diploidan, ukoliko on postane 3n ili 4n to je inkompatibilno sa zivotom. Ali mnoge sorte biljaka npr hriznateme pokazalo je da povecanjem svoga seta za nekoliko puta (mislim da se cak pominje i 10n) ima mnogo lepse, vece listove no genski set sa 2n ili 3n.

Teoretski ako bismo mi uvecali nas set a da to bude kompatabilno sa zivotom mozda bismo postali superheroji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, sad si najebala. Taa tam tam, ta ti tam, ta ti tam....taa taa taa, ti ta dam, ta ti dam....Lord Slava Vader ce sad da ti objasni neke stvari, nece on moci ovo da precuti.

 

Al, ne uzbudjuj se, Lord Slava je super cool malisan. Kapiras da je on t'nager, c'mon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ja sam stariji od Melinde :)

 

a ona opet po starom, samo umjesto gripa, evo sad tvrdi da je Marija Šerifović evoluirala :)

 

a ZDRAVU mutaciju ne može da pokaže. Samo mi neke leševe i Šerifovićke potura...

 

---------------------

 

 

anelej, ma super, sve si mi objasnila, a sad mi objasni kako to neko živo biće nema dnk lanac, kako se to čudo razmnožava, evoluira....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekli su mi ljudi koji su se bavili sa tim.Toliko i znam.Izvinjavam se na offtopicu,ali tako je nekako spontano krenulo o astrologiji,pa eto.... Nešto su bile aktivne "makaze" na temi o astrologiji,tako da ne bih da kvarim tok te teme.

 

Аха, сада капирам :] извињавам се на офтопику, али маказе неће радити уколико се постављају одређена питања која служе за коректне информације - оно што су маказе секле се не разликује пуно, од рецимо, када неко дође у тему о Православљу и каже да је Католичка црква заправо ...шта знам...здела пудинга. Поента је да уколико постоје неке недоумице или питања, океј, ту сам да сасвим алтруистично предложим било шта у циљу помагања или бољег информисања (кад сам онлајн, наравно) али не да буде фазон да направе спрдњу од теме људи који гледају фамозног Милана Тарота и остале комерцијалне глупости, благо речено...

Иначе, још једном се извињавам на дужини поста. Поз!

 

А еволуција је законодавство :) (ово написах чисто да не буде тотални офтопик :P :P :P :P :( смилујте ми се модови XD hehe)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аха, сада капирам :] извињавам се на офтопику, али маказе неће радити уколико се постављају одређена питања која служе за коректне информације - оно што су маказе секле се не разликује пуно, од рецимо, када неко дође у тему о Православљу и каже да је Католичка црква заправо ...шта знам...здела пудинга.

 

Izvinite na off-u,ali ne sećam se svega šta sam pisao na temi o astrologiji.I da li su makaze radile zbog Milje Vujanović (znam da sam to pominjao),ili zbog nečeg drugog.Nebitno,neka zauvek ostane misterija :)

 

Covekov broj hromozoma u somatskim celijama je 2n= 46 tj diploidan, ukoliko on postane 3n ili 4n to je inkompatibilno sa zivotom. Ali mnoge sorte biljaka npr hriznateme pokazalo je da povecanjem svoga seta za nekoliko puta (mislim da se cak pominje i 10n) ima mnogo lepse, vece listove no genski set sa 2n ili 3n.

Teoretski ako bismo mi uvecali nas set a da to bude kompatabilno sa zivotom mozda bismo postali superheroji

 

Ja se izvinjavam,ali može neki prevod za nas ostale ? Hvala.

 

a sto se boga i evolucije tice katolicka crkva se ponasa kroz istoriju po zakonima evolucije...

Mislim da bi trebalo da se držimo živih organizama,NHF što bi rekli ameri.

 

ne osporava evolucija postojanje boga, bog moze i dalje da postoji

Netačno.Evolucija direktno osporava postojanje Boga,jer po evoluciji Bog nije stvorio ništa,ni čoveka ni žive organizme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...