Jump to content

Koliko vam je bitan Guitar Pro?


Ikhabot

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ima, ima, itekako. Ako se oslonis previse na tablature i slicne stvari jednostavno se ulenjis i onda cak ni da hoces ne mozes da skines stvar po sluhu. Jednostavno kazes sebi: "Sto bih ja sad lovio koji akord ide tu kad mogu lepo da skinem iz tablature", a kad odes da dzemujes sa ljudima ne znas ni koja je koja zica na gitari. Vidjao sam milion primera ljudi koji skidaju Malmsteena i Satrianija u originalu, ali u bendu ne mogu tri tona da sastave, jer ne rade nista po sluhu vec po tablaturama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, i zato za skidanje stvari treba sto manje koristiti Guitar Pro, jer ce ti tako sluh samo zakrzljati.

I zato je cista glupost reci da onaj ko ne moze da skine pesmu na sluh ne treba da se bavi muzikom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa naravno da se vezba sluh, jedino je tacno da onaj ko poseduje apsolutni sluh, njemu je vezbanje sluha nepotrebno, medjutim, apsolutni sluh je by itself obicno sranje, ne garantuje nikakvu kreativnost, shto je poenta bavljenja muzikom, osim ukoliko nisi reproduktivac kome je ideal muzike sviranje u filharmoniji....

 

i kakve veze Ima ucenje sa tablatura sa reprodukcijom u bendu, glupost je teorija da neko nesto nauci da svira kako treba, a da ne moze to da ponovi u bendu, to su neki gadni fenomeni....

 

 

 

i zakljucak, i sviranje nauceno sa bilo koje vrste transkripta, nebitno jesu li to koD rokera tablature ili klasicara note, takodje trazi sluh posto tesko da je moguce odsvirati nesto kako treba beZ sluha, pa i da imas napisano shta se tu svira.....

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cini mi se da su pojmovi pobrkani. Pricate kao da ste svi vec potpuno srasli sa instrumentom, ali da vam je frka jer vam sluh nije bas kako treba. Ne kapiram, meni nikada nije bio cilj da razvijam sluh, vec da ovladavam instrumentom, da ono sto cujem mogu i da odsviram. Mislim, mozes uci u program vezbanja sluha i izostriti ga maksimalno, ali ti to nista nece vredeti ako ne vezbas svoj instrument. Ako nisi izgradio korektnu misicnu memoriju u prstima neces zvucati bolje od nekog ko nije apsolutni sluhista.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

i zakljucak, i sviranje nauceno sa bilo koje vrste transkripta, nebitno jesu li to koD rokera tablature ili klasicara note, takodje trazi sluh posto tesko da je moguce odsvirati nesto kako treba beZ sluha, pa i da imas napisano shta se tu svira.....

 

upravo tako, imao sam prilike da slusam gitariste koji nemaju sluh a skidaju sa tablatura, samo da cujes pod broj 1. njihov bending, eto to je dovoljno mislim da je bendovanje olicije sluha, koliko je neko sposoban da "pogodi" pravu notu, i uopste sama interpretacija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I zato je cista glupost reci da onaj ko ne moze da skine pesmu na sluh ne treba da se bavi muzikom.

 

Pravilnije je reci da onaj ko nema sluha ne treba da se bavi muzikom. To bi bilo kao da se slep covek bavi slikarstvom.

 

upravo tako, imao sam prilike da slusam gitariste koji nemaju sluh a skidaju sa tablatura, samo da cujes pod broj 1. njihov bending, eto to je dovoljno mislim da je bendovanje olicije sluha, koliko je neko sposoban da "pogodi" pravu notu, i uopste sama interpretacija.

 

Ja znam jednog lika koji niti ima sluha, niti zna da cita tablature, ali je zato nastrebao napamet prstored za svaku mogucu skalu i samo mu kazes "Ova stvar ide iz A" i on ti odsvira solazu da se smrznes. Inace, stvari skida tako sto ih maksimalno uspori u Atomixu i onda bode po vratu gitare. To boli kad cujes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hah dobar primer svaka cast, mislim da bi ime teme trebalo promeniti u koliko vam je nebitan guitar pro, svi se nesto ogradjuju od njega :)

 

 

Upravo tako. Svi su super muzičari, niko ne koristi gp i svi do jaja sviraju. Gimmeabreak!

Ja sviram 4,5 godina, sve sam skidao na uvce ali kad sam video gp shvatio sam koliko ustvari ne znam i program mi je kako da kažem, otvorio oči. I dalje skidam određene stvari na sluh ali ako hoću precizno da odradim neku bržu deonicu, uvatim tablaturu i uvežbavam. Takodje ima i dosta korisnih vežbi urađenih u gp-u.

Ko može od vas da kaže da je sposoban da skine neku pesmu od Satriani-a u ton?

 

Tako sam i mislio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta ako neko uopste ne cuje, a pri tome je bio i veeeeeeliiiiikiiii kompozitor? :opusteno:

 

Biti kompozitor nema ama bas nikakve veze sa skidanjem pesama. Ako znas note i muzicku teoriju ne trebaju ti ni sluh ni usi da bi komponovao.

 

1. I dalje skidam određene stvari na sluh ali ako hoću precizno da odradim neku bržu deonicu, uvatim tablaturu i uvežbavam.

 

Za skidanje brzih, komplikovanih i posebno zamuljanih deonica Guitar Pro moze dobro da posluzi ali je pitanje koliko je pouzdan, jer vecinu tih stvari pisu upravo ljudi koji ih skidaju po sluhu. Retki su bendovi kao npr. Dream Theater koji uz album izdaju i kompletne notne transkripte, pa da onda to neko tako ukuca.

 

Ne mogu da se setim koju stvar sam jednom skidao iz Guitar Pro-a, mislim neki stariji Maiden, uglavnom nasao sam bar tri verzije koje su razlikovale u par tonova, i svaka je zvucala priblizno kao original, ali nijedna bas kako treba. I sad kojoj verovati?

Edited by Hudini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da se setim koju stvar sam jednom skidao iz Guitar Pro-a, mislim neki stariji Maiden, uglavnom nasao sam bar tri verzije koje su razlikovale u par tonova, i svaka je zvucala priblizno kao original, ali nijedna bas kako treba. I sad kojoj verovati?

 

Veruj onoj koja po tebi zvuchi ispravno, mada ako mene pitash svaka je tachna ako dobro zvuchi. Nema veze gde ga je on u originalu odsvirao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti sada pričaš u fazonu da je bitna progresija, a ne odakle počinje nešto, to su finese koje se lako rešavaju....

 

neko kaže da možeš da budeš i gluv kompozitor, to je viši nivo u celoj priči pošto moraš da imaš sposobnost zamišljanja melodija u glavi Bez ikakvog sviranja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cetvrto i najbitnije. kad smisljas pesmu sa instrumetnom u ruci, velika je sansa da ce ti sola zvucati kao kolaz vezbi za levu i desnu ruku, kao sto je to slucaj sa vecinom metal gitarista, a kad pravis melodiju u glavi, to je druga prica, i to je mnogo teze nego piciti neku "improvizaciju" na gitari koja zvuci kao hiljadu i prva reciklaza tudjih ideja.

 

vrhunski komentar, to je oNo shto ja kenjam vezano za većinu (svakog?) novijih gitarista....

Edited by Blacksunray Verb Delikvent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj onoj koja po tebi zvuchi ispravno, mada ako mene pitash svaka je tachna ako dobro zvuchi. Nema veze gde ga je on u originalu odsvirao...

 

Pa to i radim... U sustini, ako ne znam ili tehnicki ne mogu nesto da odsviram u originalu, ja se drzim nekih kljucnih tacaka, a ostatak improvizujem. Verovali ili ne, to uvek upali.

 

neko kaže da možeš da budeš i gluv kompozitor, to je viši nivo u celoj priči pošto moraš da imaš sposobnost zamišljanja melodija u glavi Bez ikakvog sviranja....

 

Bas sam sinoc pricao o tome sa likom koji studira kompoziciju. Kaze, kod kompozitora je bitno da ima unutrasnji sluh, i onda moze biti i gluv, a to se stice dugogodisnjim vezbanjem, sto je bio Betovenov slucaj dok nije ogluveo.

 

Tehnicki, gluv kompozitor ne mora da ima unutrasnji sluh, dovoljno je da zna note i teoriju kompozicije, ali to ne znaci i da ce biti dobar kompozitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...