Jump to content

Asatru


Recommended Posts

Asatru religija

 

Poreklo ove religije se gubi u drevnim vremenima, ali se zna da je na svom vrhuncu obuhvatala citavu severnu Evropu.

-1000. godine Island postaje predposlednja drzava koja je postovala nordijsku kulturu.Svedskom je vladao paganski kralj do 1085. godine.

 

-Islandjanin Beinteinsson je zatrazio od vlade da se Asatru prizna kao legitimna religija i 1972. Asatru dobija status legitimne religije.Od tada pa do danasnjeg dana, Asatru religija se izuzetno rasirila po citavoj Evropi(u pocetku najvise po skandinavskim zemljama) a kasnije i po celom kontinentu.Takodje, i u Severnoj Americi je veoma zastupljena sa svakodnevnim povecanjem broja sledbenika.

 

-Osnovne odlike Asatru religije-

 

Veruju u:

 

1. Aesire:To su Bogovi koji predstavljaju vladavinu, red, zanat itd.Neki od vaznijih bogova su:Odin,Thor,Frey itd.

 

2.Vaniri:Oni predstavljaju plodnost zemlje i sile prirode.

 

3.Jotuni:Htonicna bica, dzinovi koji su u neprekidnom ratu sa Aesirima i predstavljaju destruktivnu silu, haos.

 

-Zivotne vrednosti-

 

-Sledbenici Asatru religije veruju u sledece plemenite osobine(izostavicu neke jer sam vec zaboravio):Hrabrost, Iskrenost, Cast, Gostoprimstvo, Disciplina, Samopouzdanje, Istrajnost i jos jedna ili dve J .

 

-Poreklo:Covecanstvo je nastalo od Bogova.Tri brata, Odin, Vili i Ve su stvorili prve ljude iz dva drveta i nazvali ih Ask i Embla…

 

-Nakon smrti:Onog koji pogine u bici, Valkire ce odvesti u Valhalu.Tamo ce jesti prase Sarimner (koje se iznova stvara svakog dana) sa Bogovima i cekati Ragnarok.Oni koji su ziveli gresno ce zavrsiti u Hifhel, muciliste, dok ce preostali otici u Hel, mesto vecnog mira.Hel je dakle nesto kao raj u hriscanstvu.

-Ima tu jos dosta stvari da se doda, kao npr, brojni praznici, rituali ali nisam dovoljno upoznat..pa ako neko jeste..a da, svestenici se zovu Gothari.

 

-Za kraj, posto pokusavamo da RMF forum ucinimo ozbiljnijim, nadam se da nece biti komentara tipa: “ Hahaha..video sam Thora kako leti u kociji “ i slicno.Svima je jasno da ne postoje Jotuni kao zli dzinovi ali da li postoje zle sile na ovom svetu?(ma kako ih simbolizovali-u vidu dzinova ili palih andjela, u principu svejedno je.)

 

P.S.-Posto je tema bliska nordijskoj mitologiji, moze da posluzi i kao mesto za raspravu o istoj.

 

icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ga josh jedan lik sa Havamalom u potpisu icon_smile.gif ...da , chudno je to shto se tiche Amera., ali oni su stvarno posveceni onom shto rade...obilazila sam par njihovih Asatru sajtova i bila sam iznenadjena kolichinom svetih tekstova do kojih su uspeli da dodju...mali je problem shto svi oni veruju da su potekli od Erika Crvenog koji je prvi doshao sa Vikinzima u Vinland, a bio je poveo samo jedno zensko cheljade sa sobom..ma koliko da su se oni #$$%^^* sa njom , mala je verovatnoca da je sva ona gomila Asatru Amera potekla od nje icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gif

 

Pa dobro..uvek mogu da se oslone na evropsko poreklo(ne bas od vikinga ali..)

 

Meni je drago sto Asatru postoji kao legalizovana eligija. icon_da.gif

 

Mada sumnjam da ih ima kod nas.. ph34r.gif

 

EDIT:Havamal zakon! icon_da.gif

 

A i dobar je tvoj stih iz Collosus-a...ako se dobro secam?

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu treba biti pazljiv jer Asatru nije jedinstven pokret. Norvezani ne priznaju cak ni dobar deo nemackih grupa, a Amerikance generalno ne priznaju. Americke grupe su ubacile dosta novina, recimo koristile su Ed Thorsonsove rituale, zbog kojih ih Norvezani nepriznaju kao autenticne. e onda se pojav eIslandjani kji ne priznaju ni Norvezane. Zapravo, u Norveskoj kad su bili Islandjani, oni su samo stajali na obali mora sa rukama napola podugnutim u visini kukova i cutali. Dakle, kod Asatrua treba biti oprezan sa kim se afilirati. I u samim norveskim grupama je bilo podela, neki ljudi su se odvajali , no taj covek, sa kojim sam cak i ja imao nesuglasica i bio svedok prilicno iracionalnog ponaanja, je trenutno u mentalnoj ustanovi. Dakle tu nema neke hijerarhijske monolitnosti i precizne definisanosti. Ne bih iskljucio da se kod nas sa povecanjem interesovanja, u buducnosti, ne pojavei cak razne asatru grupe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ed Thorsson ...ha ha

tako je Varg , i ja sam za bratstvo i jedinstvo... icon_smile.gif

shta ti mislish Gwydione , ako se pojave Asatru grupe ovde , to mora da ce biti zbog silne ljubavi prema black metalu icon_smile.gif ?

Ne mislim, plasim se bas toga icon_cry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha ha , satanisti vishe nisu u modi , danashnji blackeri su vecinom slovenski pagani ili samozvani okultisti...Asatru blackeri su prava retkost , da ne kazem , egzotichna sorta....

Da znas, u pravu si..znam dosta likova koji su poceli odjednom da se loze na slovensku mitologiju i krenuli da jure knjige na tu temu, potpisuju " Veles " ili " Perun " po crkvama..u moje vreme, po crkvama su skrabali pentagrame, a sada paganske bogove.Napredujemo.. icon_smile.gificon_smile.gif

 

Ja vise i nisam u tom tr00 fazonu..osisao se, " uozbiljio " a u stvari sve sam vise zaljubljen u nordijsku istoriju i mitologiju. icon_smile.gif

 

Nekako odudaram.. ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako je dobar ovaj net kafe, ljudi sa yuma masovno zaboravljaju da se izloguju icon_smile.gif , sreca po vas da sam ja poshtena i ne koristim vashu nemarnost, dobra sam bre ko 'lebac icon_smile.gif

 

nego , moj omiljeni Asatru sajt je Woden's harrow, evo linka za isti:http://www.angelfire.com/on/Wodensharrow/wodentree.html

chak sam vam ushtedela posao da ne morate da klikcete na gavrana icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ga josh jedan lik sa Havamalom u potpisu icon_smile.gif ...da , chudno je to shto se tiche Amera., ali oni su stvarno posveceni onom shto rade...obilazila sam par njihovih Asatru sajtova i bila sam iznenadjena kolichinom svetih tekstova do kojih su uspeli da dodju...mali je problem shto svi oni veruju da su potekli od Erika Crvenog koji je prvi doshao sa Vikinzima u Vinland, a bio je poveo samo jedno zensko cheljade sa sobom..ma koliko da su se oni #$$%^^* sa njom , mala je verovatnoca da je sva ona gomila Asatru Amera potekla od nje icon_smile.gif

nije bio Eirik Crveni nego njegov sin Leif koji je otkrio Vinland...ko mi je kriv kad cirkam... icon_smile.gif ..hm , Ameri..ja sam ipak vishe za staru Evropu...mislim , chitala sam neke njihove postove na odredjenim forumima , deluju mi malo povrshno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asatru crkva jeste regisrovana kod nas, doduše kao podvrsta jedne organizacije, ali ipak jeste. Zanimljivo je to da je Skandinavski Vrhovni Sud priznao islandski ogranak kao jedinu validnu Crkvu, pa stoga čudi činjenica da je ta naša Asatru crkva dobila "blagoslov" od strane Norvežana... Toliko o tome. Što se tiče potpisa na crkvama i bogomoljkama u Srbiji, negde '92. ili '93. je bilo ispisano mogo toga vezano za slovenski paganizam na ckrvi Svetog Marka [u Beogradu], a do pre jedno šest meseci je ponosno stajao natpis:

HO DRAKON HO MEGAS! Dakle, ako neko nije primetio da su prethodnih desetak i više godina slovenski paganizam i druge vrste religija/izučavanja itekako bile prisutne [i više no što je sada], to je greška dotične osobe. I podsećam da ste i vi nekada "odjednom" počeli da kupujete raznorazne knjige, da ste došli u kontakt sa određenim učenjima uglavnom preko muzike ne biste li bili u hodu sa dotičnom materijom. Samim tim, nemojte automatski odbacivati nove učenike, jer će verovatno biti bolji od nas starijih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ohoho, Bobane , prijatno si me iznenadio icon_smile.gif ...ako nije tajna, koje organizacije je deo srpska Asatru crkva?(i kako moze da se zove crkva, uopshte ha ha?)hm , teshko da neko moze da nauchi neshto o staroj nordijskoj religiji slushajuci Thyrfing ili Amon Amarth ili slichno..osim onih opshte poznatih mitova..shto se tiche ezoterichne strane Asatru-a, mislim dakako na magiju i stvarno znachenje mitova, do toga svakako chovek ne moze doci slushajuci black metal, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima zanimljivih grupa, Einherjar na primer.

 

Sto se tice metala, mislim da kod odredjenih osoba slusanje tih grupa moze da pokrene tu potencijalnu energiju potrebnu za dublje interesovanje.

 

Kveld, pun ti je PM box, ne mogu da ti posaljem odgovor. icon_biggrin.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thor

 

 

Gromovnik, sin Odina i boginje Zemlje, Asa-Thor je jedan od najpostovanijih Bogova u davnim vremenima vikinga.Thor nije obican krvolocan ratnik, nasilnik koji u svakoj situaciji trazi borbu, vec ponosni Zastitnik Asgarda i Midgarda, vecito se boreci protiv destruktivnih sila koje prete da uniste ceo svet.Za razliku od Odina, Thor se nikada licno ne mesa u ljudske ratove, ali se zato Bogovi cesto oslanjaju na njegovu zastitu.

Ako postoji ijedan Aesir koji je bio postovan od strane Lokija, onda je to bio Thor.

Naravno, rec “ postovan “ treba shvatiti malo drugacije, ipak je to Loki u pitanju.

 

Dalje, iako je Thor cesto prikazivan kao Bog koji je u zaostatku sto se tice mudrosti i brzine razmisljanja u odnosu na Odina ili Lokija, njegova resavanja problema su efektna, prakticna i prikazuju osecaj “ obicnosti “ ili ljudskosti, koja svakako nedostaju ovoj gorespomenutoj dvojici.

Na kraju, ipak je uspeo da nadmudri Alvisa (svemudrog), takmicivsi se sa njim u zagonetkama sve do jutra, kada se ovaj pretvorio u kamen, posto je patuljak.

 

Njegovo oruzje je cekic Mjolnir, najmocnije oruzje Bogova, koje se, kada ga Thor baci na neprijatelja, uvek vrati pravo u ruke.Poput bumeranga.

 

Thora su najvise obozavali slobodni zemljoradnici ( koji su po potrebi bili i ratnici) i svi oni koji su verovali u sopstvenu snagu, tj. u sebe same.

Smatraju ga i zastitnikom Majke Zemlje, stiteci je od svih koji je unistavaju zarad sopstvene koristi.Thor je u stanju da proizvede ogromne kolicine besa u sebi koja mu donosi snagu neprevazidjenu od bilo kog drugog bica.

 

Opisuju ga kao velikog i misicavog coveka, crvene kose i brade i krupnih vatrenih ociju.Preko neba leti u svojoj kociji koju vuku dva jarca-Tanngrisnir i Tanngnjostr.

Kada putuje u Jotunheim, Loki je cesto njegov saputnik;

 

Njegova zena je Sif sa kojom ima kcer Thrud (snaga).Takodje, sa jednom drugom divkinjom ima dva sina-Modi (hrabrost) i Magni (opet snaga).

 

Kada dodje Ragnarok, Thor ce ubiti zmiju od Midgarda, Jormungand (Midgardsormr) ali ce naciniti devet koraka unazad i umreti od njenog otrova.

 

U narodu se govori: “ Thor ce ti pomoci ako su ti molitve iskrene “.

Cetvrtak nosi njegovo ime, Thursday, od anglo-saksonskog Thunnar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ohoho, Bobane , prijatno si me iznenadio icon_smile.gif ...ako nije tajna, koje organizacije je deo srpska Asatru crkva?(i kako moze da se zove crkva, uopshte ha ha?)hm , teshko da neko moze da nauchi neshto o staroj nordijskoj religiji slushajuci Thyrfing ili Amon Amarth ili slichno..osim onih opshte poznatih mitova..shto se tiche ezoterichne strane Asatru-a, mislim dakako na magiju i stvarno znachenje mitova, do toga svakako chovek ne moze doci slushajuci black metal, zar ne?

Ohoho Vesna, nisam siguran da je baš crkva u pitanju [u pravom smislu te reči], ali se sećam da u nazivu ima Crkva. Pričaću ovih dana sa čovekom koji mi je i rekao nešto o tome pa ću postovati "šta, ko, gde" i slično. Poz!

 

offtopic~ Je l' DOY još postoji icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odin

 

 

U pocetku bog smrti, kasnije povezivan sa magijom (posebno runskom), bitkom (birajuci pobednike i one koji su zasluzili da umru), poezijom, besom cuvenih ratnika berserkera i najzad, simbolom Boga oca svih drugih bogova.

U Edama napisanim 200 godina nakon preobracanja Islanda, prikazan je kao Vrhovni bog ali istorijske pretrage germanskih regiona to ne potvrdjuju u potpunosti.

 

Odin je naucio Rune nakon sto je visio na drvetu 9 dana i noci, ranjen sopstvenim kopljem.Zatim se odrekao jednog oka u korist dobijanja najvece mudrosti tako sto je pio iz Mimirovog bunara.(Mimir-memory).

 

Svojim izabranicima, Odin poklanja pobedu, inspiraciju, magiju, ludilo i smrt, u zavisnosti kako je odluceno.Odin je bog mudrosti, zastitnik pesnika, mislilaca i pevaca..od svih bogova, Odin je taj koji se najvise mesa u sudbinu ljudi i njihov zivot i koji je najvise spominjan u starim spisima.

 

Najcesce se pojavljuje u obliku sedobradog starca, visok i mrsav, noseci plavocrni plast i stitnik za oko(ili siroki sesir), krijuci svoje nestalo oko.Njegovo oruzje je koplje Gungnir, koje nepogresivo pogadja ratnike u bici osudjene na smrt.

Njegovi saputnici su dva vuka, Geri i Freki, dva gavrana Huginn i Muninn i sivi osmonogi konj Sleipnir.Zena mu je Frigga i otac je mnogih bogova i ljudskih heroja.

Kao vodja Divljeg Lova, on takodje donosi plodnost poljima.

 

Odinove pomocnice su valkire.One izvrsavaju njegovu volju na bojistu dovodeci najhrabrije ratnike u Valhalu, gde se svakodnevno spremaju za Ragnarok.

 

Kaze se da ce ti Odin pomoci samo ako on oseca da je potrebno, i zaista, Odin je poznat kao surov, strog ucitelj prema svojoj deci.Medjutim, cak i kad deluje tako, njegov cilj je jasan: ojacati svoj narod i decu za poslednju bitku kako bi se znanje i zivot ocuvali, i kako bi nastao novi svet, kada stari bude unisten.

Odin je poznat po tome sto uvek gleda unapred, pazljivo birajuci poteze.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...