Jump to content

Asatru


Recommended Posts

@ Varg

 

А шта са нама који немамо MySpace профил? Понадала сам да се да ћу тамо наћи адресу званичног сајта, али ништа од тога... Постоји ли нека алтернатива?

 

@ Теша

 

Ма, све је у реду. :) Нисам превише дубоко зашла у целу ту причу - заправо, тек сам загребала по површини, али не могу, а да не уочим извесна преклапања. Постоје одређени лутајући мотиви који се појављују у митологијама многих индо-европских народа, а слично је и са пантеонима богова. Ево, баш сам данас набавила неку интересантну књигу о предањима словенских народа и једно од првих описаних је предање о Дрвету света које по свему наведеном ЈЕСТЕ Yggdrassil. Са друге стране, не може се порећи да библијски мотив Дрвета Сазнања, чију је јабуку Адам загризао, симболиком подсећа на све ово... То је први у низу примера који ми је пао на памет, а има их још много... Све се прожима и ништа није необично.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Varg

 

А шта са нама који немамо MySpace профил? Понадала сам да се да ћу тамо наћи адресу званичног сајта, али ништа од тога... Постоји ли нека алтернатива?

 

Naravno, napravili smo skoro i sajt koji jos uvek nije nesto po broju tekstova ali ce biti prosiren uskoro.

 

Evo adrese- http://www.erulian.in.rs/

 

 

Edited by Hvit Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ма, све је у реду. :) Нисам превише дубоко зашла у целу ту причу - заправо, тек сам загребала по површини, али не могу, а да не уочим извесна преклапања. Постоје одређени лутајући мотиви који се појављују у митологијама многих индо-европских народа, а слично је и са пантеонима богова. Ево, баш сам данас набавила неку интересантну књигу о предањима словенских народа и једно од првих описаних је предање о Дрвету света које по свему наведеном ЈЕСТЕ Yggdrassil. Са друге стране, не може се порећи да библијски мотив Дрвета Сазнања, чију је јабуку Адам загризао, симболиком подсећа на све ово... То је први у низу примера који ми је пао на памет, а има их још много... Све се прожима и ништа није необично.

 

 

Dobro si pocela da grebes. :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@ Varg

 

А шта са нама који немамо MySpace профил? Понадала сам да се да ћу тамо наћи адресу званичног сајта, али ништа од тога... Постоји ли нека алтернатива?

 

@ Теша

 

Ма, све је у реду. :) Нисам превише дубоко зашла у целу ту причу - заправо, тек сам загребала по површини, али не могу, а да не уочим извесна преклапања. Постоје одређени лутајући мотиви који се појављују у митологијама многих индо-европских народа, а слично је и са пантеонима богова. Ево, баш сам данас набавила неку интересантну књигу о предањима словенских народа и једно од првих описаних је предање о Дрвету света које по свему наведеном ЈЕСТЕ Yggdrassil. Са друге стране, не може се порећи да библијски мотив Дрвета Сазнања, чију је јабуку Адам загризао, симболиком подсећа на све ово... То је први у низу примера који ми је пао на памет, а има их још много... Све се прожима и ништа није необично.

 

koja je knjiga u pitanju, ako nije tajna?sto se tiche Asatru sajta, radimo na novim textovima i jos nekim zanimljivim stvarima pa uskoro mozhete ochekivati proshirenja sajta..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam onu uvodnu stranicu na sajtu...

 

Pre svega, Wicca je ženska religija koja forsira ženski princip i to kao protivtežu muškom principu u hrišćanstvu. Obe religije ograničavaju Božanstvo u polnom/seksualnom smislu a jedan takav apsolutni entitet se ne može i ne sme ni na kakav način ograničavati.

 

Sa ovim konceptom se slažem skroz!

 

Ali... Voleo bih da mi neko odgovori na par stvari koje me zanimaju, onako iz lične perspektive, ne mora uopšte to biti neko "klasično" objašnjenje, zapravo, bolje da nije.

 

Šta mi prvo pada na pamet (i u nekim drugim slučajevima je glede paganizma), je kako neka jedinka sa nekih drugih prostora, da ne kažem sa Papue Nove Gvineje, da se pronađe u religiji koja ima vrlo lokalizovana obeležja? Vidim da je bilo reči o tome već, i mogu donekle da shvatim nas kao potomke Slovena, takođe imamo mi i vukove i gavrane, ali to nije slučaj svuda...

 

Ono što mi u paganizmu najviše smeta, a ovo govorim iz manje-više iste perspektive koju sam imao godinama pre vraćanja islamu, je antropomorfno poimanje tih bogova i takoreći birokratska organizacija među njima (jedna zadužen za jedno, drugi za drugo... obraćaš se trećem za jednu stvar, četvrtom za drugu...). Kao što kaže i onaj citat iz teksta sa sajta - nije li to nedostojno i nekako suviše banalno za one koji upravljaju svetom? Takođe, zbog čega su tako ograničeni u svojim sposobnostima? OK, loše formulisano - ne zbog čega, već jednostavno kako to vi koji ste se priklonili paganizmu to doživljavate? I gde je ostatak Univerzuma u celoj priči, i ako jeste, u kom kontekstu se spominje?

 

Nadam se da nije previše? ;)

Edited by hezbollah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije previse, evo probacu nekako da ti odgovorim.

 

Šta mi prvo pada na pamet (i u nekim drugim slučajevima je glede paganizma), je kako neka jedinka sa nekih drugih prostora, da ne kažem sa Papue Nove Gvineje, da se pronađe u religiji koja ima vrlo lokalizovana obeležja? Vidim da je bilo reči o tome već, i mogu donekle da shvatim nas kao potomke Slovena, takođe imamo mi i vukove i gavrane, ali to nije slučaj svuda...

 

Neko sa Papue Nove Gvineje nikada nece ni osetiti potrebu za Asatruom, oni imaju svoju religiju i svoje poimanje sveta. Sam princip univerzalne religije za sve narode je pogresan iz mnogo razloga(a to je ono sto se danas pokusava), i ne bih o tome da dubim sad. Sloveni i Germani su indoevropski narodi, zive vekovima jedni pored drugih i njihove religije i kulture poticu iz jedne proto indoevropske zajednice. Ima mnogo slicnosti u mitologiji, religiji i kulturi. Ima i razlika naravno. Ja imam veliko postovanje prema staroslovenskom nasledju i to sto sam krenuo stazom kojom sam krenuo, ne znaci da sam neprijatelj svima onima koji koracaju drugom stazom. To se uopste ne gleda tako u Paganizmu.

Mnogo me vise zbunjuje kada vidim nekog evropljanina kako sledi egipatski sistem, ili neki drugi kodeks, veoma strani za nas i nas mentalni sklop.

 

Ono što mi u paganizmu najviše smeta, a ovo govorim iz manje-više iste perspektive koju sam imao godinama pre vraćanja islamu, je antropomorfno poimanje tih bogova i takoreći birokratska organizacija među njima (jedna zadužen za jedno, drugi za drugo... obraćaš se trećem za jednu stvar, četvrtom za drugu...). Kao što kaže i onaj citat iz teksta sa sajta - nije li to nedostojno i nekako suviše banalno za one koji upravljaju svetom? Takođe, zbog čega su tako ograničeni u svojim sposobnostima? OK, loše formulisano - ne zbog čega, već jednostavno kako to vi koji ste se priklonili paganizmu to doživljavate? I gde je ostatak Univerzuma u celoj priči, i ako jeste, u kom kontekstu se spominje?

 

Kada pogledas dublje, osnovna razlika izmedju politeistickih i monoteistickih religija nije broj Bogova vec njihovo poimanje u odnosu na kreirani svet, kosmos.

Hriscanstvo, Islam i Judaizam imaju Kreatora, Onog ko je stvorio svet i ne podlaze zakonima prirode, zivota, smrti itd. Paganski Bogovi nisu kreatori u tom smislu. Oni takodje podlezu zakonima promene, ciklusa zivota itd. jer su i sami stvoreni iz protomaterije. Konkretno u Asatruu, Odin pripada tek trecoj generaciji, i smatra se kreatorom ovog sveta. On je stvorio i ljude, dakle ceo ovaj nas poznati svet i sve je lepo opisano u mitu, nema potreba da pisem o tome. Medjutim, on nije prvobitno bice. Na pocetku je doslo do sudara elemenata, Vatre i Leda.

''Problem'' sa brojem Bogova nije u tome sto su oni, slabi ili nemocni dovoljno. Te tvrdnje su smesne i besmislene. Svako bozanstvo je zapravo arhetipska slika nas samih a njihovi oblici, mentalne slike koje su nam date iz mitova sluze za nase lakse poimanje tih sila, jer covek se sluzi culima. Nije nimalo slucajno, npr. sto Odin ima odecu te i te boje, sto ima sva ta imena, sto ima prsten Draupnir itd. Nekome je to bajka, zabava za malu decu, ali svaki taj detalj ima smisao koji se spozna samo dubljim proucavanjem. Dakle nisu Bogovi ograniceni vec predstavljaju odredjene interesne sfere antropomorfirane radi lakseg razumevanja. Otelovljene sile prirode.

I hriscanski Bog ima andjele, citavu hijerarhiju pomagaca. U paganizmu takodje postoji hijerarhija. sloveni su bili skoro pravi monoteisti, s tom razlikom da nisu suludo odbacivali zenski princip kao sto to danas rade zvanicne religije. ali i to je duga prica.

Dakle svaki Bog za mene predstavlja uzor kako da zivim, kako da se ponasam u odredjenim aspektima zivota. I citav Univerzum je tako koncepiran da predstavlja makrokosmicku sliku nas samih sa sve Igdrasilom.

Postoji sila visa i od bogova, sudbina koju pletu Norne, Wyrd, Orlog, sveprisutna i sveprozimajuca sila koja uspostavlja balans u univerzumu. A tu su i Rune koje u svom 24-clanom sistemu takodje predstavljaju celokupan univerzum, kreaciju, bogove, ljude, razvoj jednog zivota od radjanja do smrti..

 

Neki ''strucnjaci'' su tumacili mitologiju germana i rekli da je nihilisticka, da vodi ka besmislu jer na kraju dolazi Ragnarok i sve umire, pa i Bogovi. Oni zapravo ne vide da je to prirodan ciklus zivota, preporod, unistavanje trulezi radi oslobadjanja mesta novom i boljem svetu. A kako zivimo u ovom svetu, od toga zavisi i nase odrediste nakon smrti.

 

Izvinjavam se sto sam pisao zbrkano i verovatno sa dosta gresaka i propusta, u zurbi sam jer sam trenutno na vise internet stranica. spreman sam svakako da odgovorim na bilo koje pianje, koliko mogu. :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema problema, razumeo sam. ;)

 

Na pocetku je doslo do sudara elemenata, Vatre i Leda.

A ko je stvorio njih? (: Ustvari, kako ide ta priča o stvaranju, ako je moguće što sažetije to ispričati?

 

''Problem'' sa brojem Bogova nije u tome sto su oni, slabi ili nemocni dovoljno. Te tvrdnje su smesne i besmislene.

Ja sam zapravo to pitao na osnovu tekstova koje si postavljao ovde, gde, ne bih da parafraziram, ali spominju se neka nadmudrivanja i sl., da je neko pametniji, neko jači, pa otud...

 

sloveni su bili skoro pravi monoteisti, s tom razlikom da nisu suludo odbacivali zenski princip kao sto to danas rade zvanicne religije.

Kako koje! ;)

 

Dakle svaki Bog za mene predstavlja uzor kako da zivim, kako da se ponasam u odredjenim aspektima zivota. I citav Univerzum je tako koncepiran da predstavlja makrokosmicku sliku nas samih sa sve Igdrasilom.

OK, ovo mi je ujedno odgovor i na neka pitanja koja još nisam postavio. I još, u praksi, to znači da obraćanjem tim bogovima (a obraćate im se kroz nekakve rituale, ne?) ti u principu želiš da stupiš u kontakt sa konkretnim aspektom svoje ličnosti?

 

Postoji sila visa i od bogova, sudbina koju pletu Norne, Wyrd, Orlog, sveprisutna i sveprozimajuca sila koja uspostavlja balans u univerzumu.

E, pa to me konkretno interesuje, kakva je ta sila, kako se opisuje? Ima li to veze sa onim prvim mojim pitanjem u ovom postu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ko je stvorio njih? (: Ustvari, kako ide ta priča o stvaranju, ako je moguće što sažetije to ispričati?

 

Postovacu malo kasnije jedan tekst koji sam otkucao jos pre o tome.

 

Ja sam zapravo to pitao na osnovu tekstova koje si postavljao ovde, gde, ne bih da parafraziram, ali spominju se neka nadmudrivanja i sl., da je neko pametniji, neko jači, pa otud...

 

To ne treba shvatati bukvalno, kao svadje nekih bica :) to je samo povrsno shvatanje mita. to su borbe raznih aspekata u nama, ukratko.

 

OK, ovo mi je ujedno odgovor i na neka pitanja koja još nisam postavio. I još, u praksi, to znači da obraćanjem tim bogovima (a obraćate im se kroz nekakve rituale, ne?) ti u principu želiš da stupiš u kontakt sa konkretnim aspektom svoje ličnosti?

 

Zavisi kako to neko shvata. ima vise struja. Razlikuju se pokreti ''Odians'' i ''Odinists'' (na primer). Ovi prvi diretktno govore da im je Odin samo uzor univerzalnog duhovnog tragaca i da je krajnji cilj dostici njegovo stanje. Drugi ga obozavaju na klasican nacin, ali zapravo podsvesno rade istu stvar. to je shvatanje da smo svi jedno, gledajuci na najfiniji aspekt postojanja. jedna svetlost, mozda?

Dakle svako ima te bogove u sebi, samo ih mora pobuditi. to je samo jedno tumacenje.

 

E, pa to me konkretno interesuje, kakva je ta sila, kako se opisuje? Ima li to veze sa onim prvim mojim pitanjem u ovom postu?

 

Sveprozimujuca, sveprisutna..u kabali to je akasha princip. Sve religije uce o njenom postojanju. mozemo reci i da je to Apsolut. Kao Bog kod monoteista.

Dakle mi samo malo rasclanjujemo i idemo dublje u analizu materije.

A pricati o tom konkretno je malo nezahvalno, buduci da je za njeno poimanje potrebno prevazici granice obicne culnosti i intelekta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evo teksta:

 

 

Nordijski mit o stvaranju sveta, Bogova, ljudi i ostalih bića

 

Pre pojave bilo kakvog sveta, egzistirala je jedino zjapeća praznina, ispunjena tamom i tišinom- Ginnungagap. Vreme i prostor bili su apstraktni, a materija nemanifestovana. Kako se čas rađanja kosmosa približavao, tako se južna vatra Muspelheima (sedište vatre) bližila ledenoj masi Niflheima na severu. Iz ovog spoja Vatre i Leda koji, dakle, behu prvobitni elementi u nordijskom univerzumu, stvoren je Imir , ledeni div od čijeg će tela Bogovi kasnije stvoriti svet. Imira hrani krava Audhumla, pošto iz njenih vimena teku čitave reke mleka. Ona je nastala topljenjem inja koje je, opet, nastalo stapanjem prvobitnih elemenata. Krava se istovremeno hranila lizanjem soli sa stena prekrivenih injem.

Ova dva prvobitna bića nastavila su kreiranje sveta. Imir se znojio i tako stvorio rod ledenih divova. S druge strane, Audhumla je lizavši so sa stene, stvorila Burija, čovekoliko biće koje je potom stvorilo Bura a koji se kasnije oženio Bestlom, devojkom iz roda divova. Njih dvoje su imali tri sina koji su se zvali Odin, Vili i Ve. Među njima, Odin je bio najmoćniji i najstariji. Njih trojica su ubili diva Imija i od njegovog tela, kao što je rečeno, stvoren je svet. Prvo se od njegove krvi podavio čitav rod ledenih divova, svi osim izvesnog Bergelma koji se spasao čamcem i kasnije produžio svoj rod. Zahvaljujući njemu, opstala je drevna rasa divova koja Bergelmija opravdano smatra drugim ocem.

Burovi sinovi su odvukli Imirovo telo u Ginnungagap i od njega stvorili Zemlju. Od izlivene krvi nastao je okean koji je okružio novostvorenu zemlju, a od kostiju izdignute su planine. Od lobanje stvoreno je nebo, od kose drveće a od mozga oblaci.

Nakon stvaranja Zemlje i Neba, Bogovi uzeše varnice iz plamtećeg Muspelhejma i postaviše ih na nebu, da poput nebeskih baklji obasjavaju novorođeni svet- tako su nastali Sunce i Mesec.

Divovi su stanovali na suprotnoj obali okeana, u zemlji zvanoj Jotunheim ili Utgard i da bi im zabranili ulaz u centralnu Zemlju, napraviše Bogovi od Imirovih trepavica bedem zvan Midgard (cela Zemlja će dobiti naziv Midgard i postaće stanište ljudi).

Bogovi su se nastalili u Asgardu koji se nalazi u sredini sveta, na najvišem mestu. Tu se nastanio Odin sa svojom ženom Frig, kao i svi ostali Bogovi koji se još zovu i Asi. U centru Asgarda nalazi se polje Ida na kojem je izgrađena dvorana sa dvanaest prestola. U toj dvorani zasedaju Bogovi i odlučuju o najvažnijim stvarima, a najviše postolje je za oca Bogova i ljudi, Odina. Takođe, na polju Ida izgrađena je i dvorana za Boginje zvana Vingolf. Potom su izgrađene kovačnice u kojima su Bogovi kovali svo potrebno oruđe. Radili su u metalu, kamenu i drvetu, ali najviše u zlatu pa je to doba nazivano i Zlatno Doba.

 

Imir (Ymir) dolazi od korena Ym – Ymia, što znači praviti buku. Znajući to, vidimo kako je od Imira, ledenog diva transformisanog od strane Bogova u protosupstancu od koje je sačinjen svet, nastao primaran zvuk. Uporedimo to sa Biblijom koja kaže U početku beše reč i povežimo koncept reči sa konceptom zvuka ili vibracije. Stvaranje kosmosa je i u zvaničnoj nauci opisano slikovito pojmom Big Banga, što opet ima veze sa konceptom zvuka. U pitanju je činjenica da je postojanje materije uslovljeno kretanjem ili vibracijom energije.

 

Svet Bogova, Asgard, i svet ljudi, Midgard, povezuje most Bifrost- mi ga vidimo kao dugu. Taj je most najjači od svih i biće srušen tek za vreme Ragnaroka.

Pošto smo videli kako su stvorene zemlje Bogova i ljudi, vreme je da saznamo kako je uopšte nastala ljudska rasa.

Legenda kaže da su jednom tri Boga- Odin, Henir i Lodur, šetali morskom obalom i naišli na dva drveta. Bili su to najverovatnije jasen i brest. Videvši ih tako beživotne, Bogovi odlučiše da im podare život. Odin im podari dah, Henir čula a Lodur krv i boju. Tako su nastali Ask i Embla, prvi čovek i žena. Ovde ću napomenuti da je Snori u svojoj Mlađoj Edi, prilikom pisanja ovog mita, Henira i Lodura zamenio Vilijem i Veom, Burovim sinovima i Odinovom braćom. Pravi razlog ove njegove izmene je nepoznat- Snori je svakako bio upoznat sa Voluspom koja nam i objašnjava mit o postanku čoveka na prvobittno opisan način. Njegova verzija kaže da je Odin ljudima podario duh života, Vili moć kretanja a Ve sposobnost da govore, vide i čuju.

Nordijska mitologija poznaje i rasu patuljaka. Oni žive pod zemljom, u pećinama ili stenama, odn. tamo gde ne dopiru sunčevi zraci. Priča kaže da su prvo bili crvi u Imirovom mrtvom mesu, a da su Bogovi potom odlučili da im podare izgled i razum sličan ljudskom, s tim da su i dalje morali da se kriju od svetlosti dana. Najpoznatiji patuljci su Motsogni i Durin, a mnogi drugi će se još pojavljivati u mitovima i igrati značajnu ulogu u njima. Poznati su kao najveštiji kovači i zanatlije a mnoge dragocenosti koje poseduju Bogovi, poput Torovog oružja Mjolnira, njihovih je ruku delo.

Druga natprirodna rasa nordijskog univerzuma su vilenjaci ili alfi: lepa i svetla bića, manjeg rasta i sjajnija od Sunca, koja naseljavaju Alfheim (poznat i kao Ljosalfheim) i kojima vlada Frej. Neke legende govore da postoje tkz. svetli i tamni vilenjaci- prvi su svetliji od Sunca a drugi tamniji od najcrnje noći ili uglja. Postoje autori koji, međutim, poistovećuju crne vilenjake sa patuljcima; iako postoje određene sličnosti među njima, ta teorija nikako ne može biti na mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ne treba shvatati bukvalno, kao svadje nekih bica :) to je samo povrsno shvatanje mita. to su borbe raznih aspekata u nama, ukratko.

 

Dakle svako ima te bogove u sebi, samo ih mora pobuditi. to je samo jedno tumacenje.

 

Upravo o tome je i govorio Jung. Kolektivno nesvjesno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U očekivanju tog teksta o nastanku sveta... čini mi se generalno da se velika zbrka pravi upravo na lingvističkoj bazi, tako da kažem. Pošto, ono što se u monoteističkim religijama zove Bogom ima zapravo daleko više veze sa tim sveprisutnim univerzalnim principom, nego sa tzv. Bogovima. To jest, ti Bogovi nisu jednostavna množina od monoteističkog Boga, već nešto sasvim drugo... kako sam mogao shvatiti.

 

Mala digresija i pojašnjenje - zato muslimani najčešće kažu za Boga Allah, bez obzira na maternji jezik, jer se ona gramatički ne može "umnožavati" i označava tog jednog Jedinog. To ne znači da je to "neki tamo muslimanski Bog" u odnosu na hrišćanskog ili jevrejskog - jer je to sve jedno te isto (barem sa naše tačke gledišta).

 

edit - stig'o tekst... :)

Edited by hezbollah

Share this post


Link to post
Share on other sites

U očekivanju tog teksta o nastanku sveta... čini mi se generalno da se velika zbrka pravi upravo na lingvističkoj bazi, tako da kažem. Pošto, ono što se u monoteističkim religijama zove Bogom ima zapravo daleko više veze sa tim sveprisutnim univerzalnim principom, nego sa tzv. Bogovima. To jest, ti Bogovi nisu jednostavna množina od monoteističkog Boga, već nešto sasvim drugo... kako sam mogao shvatiti.

 

Slazem se, ili sto se kaze pravilnije- saglasan sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet, kao i sve ostalo - od ljudi, odnosno od onoga što ih okružuje. Tako nastaju mitovi. Niti su Bogovi takvi kako su opisani, nitije zaista bitno kakvi su i da li uopšte postoje u nekoj onostranoj sferi kao bića sa ljudskim tijelima i osobinama. To je način da se priroda približi čovjeku.

Kako su Biblija i Kuran došli u posjed ljudi? Neko je sjeo i napisao ih, neko drugi dopisao, neko treći prepravio. Oduvijek je bilo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako su Biblija i Kuran došli u posjed ljudi? Neko je sjeo i napisao ih, neko drugi dopisao, neko treći prepravio. Oduvijek je bilo tako.

 

Ja ne verujem da je tako (+ Kur'an nije prepravljan, kad smo već kod toga). Možemo li diskutovati o ovome bez negiranja drugih religija u svrhu "odgovora" na jednostavno pitanje?

 

@Hvit Varg - pa baš me zanima to, recimo da su to bezvremenske kapsule, kako se do njih dolazi? Tj. kako su do njih došli, eto na primer Vikinzi? Baš ta jednostavna stvar me zanima, recimo, ti si do toga došao tako što se prenosilo vekovima, u doba Vikinga usmeno, kasnije pismeno... ali kako su ti prvi došli do toga, kako su oni stekli tu viziju o Vatri, Ledu, i uopšte celoj priči (koja nije baš jednostavna)?

 

Nemoj da shvatiš da provociram, naprotiv, baš želim da razumem ovo, pošto sam znao ljude koje je ovo (nordijska mitologija) zanimalo ali nikada nisam pitao šta, kako, gde... I generalno, ne znam odakle izviru te različite teorije nastanka sveta u paganizmu, pa me zanima i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mitovi su stariji mnogo i od vikinga, kao sto sam rekao, oni su bezvremeni i ko zna kako su ''dosli'' do ljudi. Voluspa govori o stvaranju kosmosa, njegovom razvoju i propasti za vreme Ragnaroka, kazuje je duh prorocice koju je prizvao Odin iz podzemlja. Ovo je izmedju ostalog, tipican primer samanskog-seid rituala.

Dalje, postoji Havamal koji predstavlja direktan govor mudrosti upucen ljudima.

Ta mitska tradicija je prenosena sa kolena na koleno, pokraj ognjista, a sam pocetak se gubi u maglama vremena..

 

kompletna mitologija, pricam sad konkretno o nordijskoj, nije skup nekih prica vec jedan pravi mehanizam gde svaki deo, svaki detalj bilo koje price ima svoju ulogu i svrhu. Sve je medjusobno povezano na jedan najfiniji nacin i nista nije besmisleno.

Edited by Hvit Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobar dan.

samo jedno pitanje. ako su bogovi i mitovi samo izraz nekih psiholoških procesa tj ako ne verujete u njih doslovno, čemu uopšte to celo pakovanje. zašto ne udarite direktno na samu psihu, odete na kauč ili se onako rajhovski dobro istegnete i izvičete.

 

pitam ovo jer verujem da većina vas ne živi više na selu, a bogovi koje slavite ipak imaju više veze sa drugačijim načinom života, da ne kažem u pitanju je potpuno drugačiji svet. verujem da mitovi imaju umetničku vrednost, ali ako pomislimo na nešto više od toga, pitam se kako neko u srbiji, u gradu, u 21 veku može da ostvari kontakt sa nečim što se prenosilo uz ognjište, s kolena na koleno, u nekim ledarama na severu pre 1000 godina?

 

jedna zanimljivost, pošto vidim da se ovde odvija dijalog severnjaka i muslimana. gledao sam skoro neki dokumentarac na bbcu gde se između ostalog govorilo o normanskom osvajanju arapske sicilije. najsmešnije je što se se vikinzima, ladno, pošto su osvojili ostrvo, dopala jako islamska kultura, pa su na dvoru pričali arapski, a u neki gradovima je još ostala hibridna, norveško-arapska arhitektura :D

Edited by oh_well

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well, psihoanaliza je tu da izleci psihu, a ne da nadje tvoje mesto i funkciju u univerzumu, to je prepusteno procesu individualizacije(if i get it right).

Asatru, kao paganism revival, podrazumeva malo filozoficniji, i, da se tako izrazim, univerzalniji pristup.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo jedno pitanje. ako su bogovi i mitovi samo izraz nekih psiholoških procesa tj ako ne verujete u njih doslovno, čemu uopšte to celo pakovanje. zašto ne udarite direktno na samu psihu, odete na kauč ili se onako rajhovski dobro istegnete i izvičete.

 

Zato sto je lepse ovako :D

Mi funkcionisemo tako da su nam potrebne mentalne slike, a cinjenica da su Bogovi arhetipovi a mitovi izrazi psiholoskih procesa u nama ne znaci da ne postoji i nesto vise. Ne znam stvarno kako to da opisem, recimo da su Bogovi izvor nasih energija, da su nas stvorili i da zbog toga nosimo njihove pecate, a kroz komunikaciju sa samim Bogovima ti pecati isplivaju iz podsvesti u svesnost..

 

 

pitam ovo jer verujem da većina vas ne živi više na selu, a bogovi koje slavite ipak imaju više veze sa drugačijim načinom života, da ne kažem u pitanju je potpuno drugačiji svet. verujem da mitovi imaju umetničku vrednost, ali ako pomislimo na nešto više od toga, pitam se kako neko u srbiji, u gradu, u 21 veku može da ostvari kontakt sa nečim što se prenosilo uz ognjište, s kolena na koleno, u nekim ledarama na severu pre 1000 godina?

 

Ovo je istina, apsolutno si u pravu. Covek je izgubio kontakt sa prirodom i slavljenje praznika u odredjenim delovima godine, kojima se odaje pocast silama prirode vise nema smisla. Danas sve zavisi od novca a ne od naseg odnosa prema prirodi, sto je potpuno gubljenje zivotne realnosti.

I covek ce jednom shvatiti da je krenuo pogresnim putem, samo sto je vec kasno.

Trenutno sam u kontaktu sa brojnim osobama sirom sveta, i mogu reci da postoje ozbiljni planovi da se nesto veliko uradi u buducnosti..

 

Tesko je napraviti takav dublji kontakt sa mitovima danas, a jos teze ziveti u skladu sa tim vrednostima, u pravu si skroz. Tesko, ali je moguce. Sta drugo da kazem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

 

 

Thor's Helmet Nebula

 

''Thor's Helmet is a bubble-like nebula some 30 light-years across, blown

by energetic winds from an extremely hot star seen near the centre and

classified as a Wolf-Rayet star. Wolf-Rayet stars are rare massive blue

giants which develop stellar winds with speeds of millions of

kilometers per hour. (Also known as Duck Nebula).''

 

slika

Edited by Hvit Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne verujem da je tako (+ Kur'an nije prepravljan, kad smo već kod toga). Možemo li diskutovati o ovome bez negiranja drugih religija u svrhu "odgovora" na jednostavno pitanje?

Nema potrebe da se vređaš. Post nije zamišljen da bi tebe ili nekoga vređao. Ja ne vjerujem u to da je Bog (ili Bogovi u slučaju politeizma) pisao ili diktirao nekome šta da se piše pa rekoh da su zapisali ljudi, a da li je neko prepravljao ili nije takođe nije bio neki "argument", više to rekoh usput. A odgovor na tvoje pitanje je bilo u onom dijelu posta koji nisi citirao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...