Jump to content

Asatru


Recommended Posts

U poslednje vreme sam poceo u velikoj meri da se zanimam u ovu religiju. Varze, mozes li mi dati neku zanimljivu literaturu. Citao sam mitove i stvaranje sveta, tako da bi mi trebalo nesto dubokoumnije sada! :pivopije:

 

Da..pa podatke o samom Asatru pokretu tj. religiji imas na netu, izobilje informacija. Za pocetak ti preporucujem da to pregledas. Ukucaj Asatru i naci ces dosta sajtova sa tekstovima, osnovnim obelezjima itd.

Sto se tice Srbije, nema tu jos niceg ozbiljnijeg. Bilo je planova ranije da se osnuje grupa na nivou Srbije ali to je propalo, iz vise razloga, a i dobro je sto je tako. :)

Neku ozbiljniju literaturu je teze naci, ali mogu ti poslati na mail knjige koje ja imam, na engleskom..

Devojka i ja planiramo da napisemo nesto, ali to nece jos skoro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

krajem aprila, otprilike, bicje postavljena druga verzija sajta Asatru Serbia (poshto je ova krsh :) ).vecjina tekstova je uradjena ali dok sve ne bude realizovano pogledajte staru verziju sajta na:

 

http://erulian.in.rs

 

evo i jednog linka koji vodi forumu na kome postoji podforum o nordijskom paganizmu:

 

http://prosvetljenje.net/forum/index.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 year later...
  • 8 months later...

A evo i necheg konkretnog od mene. Jedna od najbitnijih knjiga za Asatru sada je prevedena i na nas jezik! Dakle, Poetska Eda, sa sve objasnjenjima i 'kracjim' rechnikom nordijske mitologije...

 

 

 

01661.jpg

 

Izdavač: PESIC I SINOVI

Godina izdanja: 2011

 

Prevodilac: Aleksandra Bajić, Vesna Kakaševski

Naslov originala: The Poetic Edda / translated by Henry Adams Bellows

 

Poetska ili Stara Eda je jedan od najznačajnijih izvora skandinavske mitologije. To je kompilacija mitova o nastanku i kraju sveta, strukturi kosmosa, životu i smrti nordijskih bogova, kao i njihovim avanturama. Mitološkim pesmama pridodate su i pesme o herojima. Stara Eda i dan-danas predstavlja misteriju za sve one koje je proučavaju. Još uvek nije poznato precizno vreme i mesto njenog nastanka, kao ni autor, odnosno, autori...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...